Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. onmiddellijk naar de plaats des onheils ver trokken. Op het terrein der fabriek staan 19 ge bouwen. De ontploffing moet ontstaan zijn in het korrelhuis. Onmiddellijk zag men zware rookwolken opstijgen en stukken hout in de lucht vliegen. Brand is er niet ontstaan. In de gebouwen waren 5 a G werklieden aanwezig. De andere gebouwen hebben weinig schade geleden. Ook te Muiden is geen schade van eenig belang veroorzaakt, zoodat de ramp niet die afmetingen heeft van die in 1S83. De beide dooden waren vaders van talrijke huisgezinnen. Nader meldt men ons, dat twee stoven met 150 kilogram buskruit gesprongen zijn. (K. JR. Ct.) Zondagavond is een fabrieksarbeider te "Winschoten door de stoomtram overreden, zonder dat de machinist of de conducteur het bemerkte. De man was bijna oogenblikkeiijk een lijk. Te Veendam en te Wildervank liggen in koffiehuizen totalisator-lijsten om te wedden op de heeren Treub en Smidt. De meerder heid zet op den heer Smidt. De koetsier v. G. te Loosdrecht heeft een kip die kraait als een haan en ondanks deze kundigheid, nederig genoeg is. om den anderen dag voor een verseh ei te zorgen, wat niet anders dan in deze hen geprezen kan worden. De merkwaardige kraaiende eierlegster ge noot den prijs, die allen, die hun taak wel vervullen, niet te beurt valt zij kwam in de krant, wandelde de geheele provinciale pers door natuurlijk zonder eieren te leggen en hield ten laatste stand in het Zeidsck Dagblad. Hier echter, zegt de Amsterdammer, werd een eind aan haar zegetocht gemaakt, want prof. G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal, deed op schitterende wijze uitkomen, dat een philoloog zich niet door de eerste de beste hen in de wetenschappe lijke luren laat leggen. De professor schreef namelijk in een inge zonden stuk in het L. D. ïlk neem de vrijheid u mede te deelen, dat (een kraaiende hen) dit niet zulk een groote bijzonderheid is, daar men in China van eene vrouw, die den baas in huis speelt en haren man onder de pantoffel houdt, zegtJiDe kip kan kraaien" (Keboe e thi), even zooals wij zeggen zouden ïZij heeft de broek aan". Een Chineesch spreekwoord zegt: »Als de hen den morgenstond verkon digt, gaat liet huishouden op deflesch" (pin- ke tsi sin, ut ka tsi sik). Men zie mijn Neder- landsch-Chineesch woordenboek i. v. Broek 5, deel I, p. 704". De politie te Nijmegen arresteerde aldaar Zaterdag op Jast van den officier van justitie te Rotterdam J. A. Levie, grossier in lampen, te wiens huize dezen zomer een hevige brand woedde. De Limb. Koerier verneemt, dat de oude "Van Berkum uit Os nimmer naar Amerika vertrok, doch zich te Antwerpen schuilhield, hetgeen men van de overige gevluchte per sonen eveneens veronderstelt. Wetende, dat de politie uit Os grootendeels voor de recht bank te 's-Bosch vertoefde, dacht hij van de gelegenheid gebruik te kunnen makeD om zijn vroegere verblijfplaats te bezoeken. Btj het overstappen werd hij echter herkend en ingerekend. Apeldoorn. Zaterdagnamiddag te 5.16 is de vorst van Bentheim alhier aangekomen. Aan het station werd hij door H. M. de Ko ningin-Regentes verwelkomd. Met de hofdignt- tarissen en den jagermeester zal de prins deel nemen aan eene groote klop- en drijfjacht, die op heden en morgen in de omstreken van het Loo en bij de Soerensche bosschen zal worden gehouden. Yenendaal, De jongste woelingen in deze gemeente werden door een zeer groot getal fabrieksarbeiders ten sterkste afgekeurddeze zijn thans voornemens dergelijke ongeregeld heden met kracht te bestrijden en allereerst de pogingen der sociaal-democraten, om hier vasten voet te krijgen, tegen te gaan. Eene voorloopige commissie is reeds door de arbei ders gekozen. De heer Dan. de Lange, directeur van het sa-capella-koor", ontving Zaterdag hetordekruis 3e kl. van de Oostenrijksche orde der IJzeren Kroon. In de hervormde kerk te Maasland ligt be graven de heer Van Egmond, commandeur van Maasland, wiens graf gedekt wordt door een grafgesteente van waarde. Van dit werk uit het jaar 1585 zijn dezer dagen eene teekening en photographische afbeeldingen gemaakt. Een boek over Dutch Humor, ïllollandschen humor" het dei de van een reeks, waarin reeds boeken over den humor van Schotland en dien van Japan verschenen heeft nu te Londen het licht gezien. De schrijfster is miss A. Werner. Door de nVereeniging van Beilijnsche archi tecten" is een weik uitgegeven over den pro- testantschen keikbouw, sedert de reformatie tot heden, met 1041 afbeeldingen. Er worden 550 bouwwerken in besproken, waardoor een beeld wordt gegeven van de geleidelijke ontwikkeling van dit deel der architectonische kunst in Europa en Amerika. Waarom hoort men, wanneer over de onster felijke meesterstukken der schilderkunst gehan deld wordt, altijd spreken van een ïTitiaan", een ïRubens", een sVan Dijck", een uRem- brandt", een sRnysdael", eer men zegt wat het stuk van den bedoelden schilder voorstelt Omdat elk onderwerp, door de magistrale hand dezer meesters aangeraakt, hun eigendom werd, het onderwerp treedt op den achtergrond, verdwijnt bijna, alleen de koninklijke individua liteit wordt gezien zich afspiegelend in de grootsche schepping. (Ziv. Ct.) In Neurenberg is in de stadsbibliotheek een vondst van hooge waarde gedaan, n.l. een boek, dat bleek 14 tot nog toe geheel onbekende ge zangen van Hans Sachs, den middeleeuw- scben meesterzanger, te bevatten. Eene ontdekking te DelphiBij do op gravingen op de plaats, waar vroeger de beroemde tempel van Delphi stond, heeft men een ont dekking gedaan, die voor de kennis der oud- Grieksche letterkunde en muziek van het hoogste gewicht is. Men vond n.l. een steenen plaat, waarin een loflied aan Apollo is gegrift, en waarop boven elke lettergreep de noten vermeld zijn, waarin het lied gezongen werd. Men ver moedt, dat men nu don sleutel heeft tot de oud-Grieksche muziek, die zoo lang vergeefs gezocht werd. De muziek is van den componist Aristoxenes, een leerling van Aristoteles, en dateert uit de 2e eeuw v. Chr. Volgens de conventie tusschen Griekenland en Frankrijk, heeft dit laatste land het recht om het loflied uit te geven. Nog een tweede hymne werd gevonden, doch deze was niet van notenzetting voorzien. De ramp te Santander. De nadere berichten kunnen niet gelezen worden zonder door ontzetting te worden aan gegrepen. Met eiken dag blijkt het dat het aantal dooden en gekwetsten veel, veel grooter is dan eerst gedacht werd. In het Journal das Débats wordt zelfs gezegd dat het aantal dooden, te oor- deelen naar het cijfer der vermisten, meer dan drie duizend moet zijn, en dat der gekwetsten kan niet minder wezen. Er is geen huis, waar men geen gekwetste of doode telt. Allerwegen in de stad worden de huizen door de ingenieurs onder zocht om na te gaan of zij nog bewoonbaar zijn. Do moeste zijn gehavend. In de nabij de haven gelegene wijken zijn slechts gescheurde muren van de buizen overeind gebleven, die men in alle haast is gaan stutten of omverhalen, ten einde nieuwe ongelukken te voorkomen. Een der gewonden in het gasthuis wie hij is weet men nog niet is krankzinnig ge worden van schrik. Hij verbeeldt zich, dat de stad gebombardeerd is door een Engelsch eskader en scheldt verontwaaidigd op de Engclschen, die niet vooraf waarschuwden, opdat men de vrouwen en kinderen kon wegbrengen. Een man, die in de vei warring op straat zijn zoontje was kwijtgeraakt, meende het kind te herkennen bij een hoop dooden. Hij nam het op, en droeg het weg, maar de knaap stiei f in zijn armen. Men ontnam den wanhopige» vader zijn droeven last en bracht hem naar buis, en daar bleek het tot zijn vreugde, dat hij zich had vergist. Zijn zoontje kwam hem gezond en wel te gemoet Men heeft te Magdalena, op drie kilometer afstand van de plaats des onheils, den couuuan- deursstaf teruggevonden, dien de piefect van Santander in de hand hield, toen hij door de ontploffing werd gedood. Ter verklaring van het feit, dat in de eerste paniek aan het hlusschen der ontstane branden niet gedacht werd, diene in de eerste plaats die paniek zelve, welke do lieden als veilamde, maar in da tweede plaats ook de omstandigheid, dat ongeveer de geheele brandweer en de voor naamste overheidspersonen op het biandende schip bij het reddingswerk doende waren en met al het materieel in de lucht vlogen. Er zijn nu 100 kisten dynamiet uit het wrak naar boven gebracht. Wegens de overal ver spreide menscbelijke ledematen tot op de daken van de huizen vindt men dergelijke grie zeligheden en de overheid heeft dan ook gelast ze alle af te zoeken vreozen de geneesheeren voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Men heeft reeds 500 gewonden gevonden. De kapitein van do Machichaco blijkt met zijn schip te zijn ondergegaan. Even voor zijn dood moet hij nog op zijn eerewoord aan lieden, die kwamen heipen blusschen, verklaard hebben, dat er geen dynamiet meer aan boord nas. Of hij al dan niet beter wist, en zoo ja, waarom bij dan de waarheid verbloemde, wie zal het zeggen Men kan nu ten naaste bij bepalen hoe groot de stoffelijke schade is. Ruim honderd huizen zijn vernield en van tweehonderd vijftig is het dak afgeslagen door de ontploffing maar er is bijna geen huis, dat volkomen onbeschadigd is gebleven. In de helft der huizen zijn meubelen, porselein en glaswerk door den schok vernield. De gas-,electriciteits-, telegraaf-, telephoon- en spoorwegmaatschappijen lijden ieder wel voor een millioen pesetas schade. Te Trier a/d Moezel is dezer dagen, bij 'top- graven van den oud-Romeinsclien stadsmuur, eene geheele Romeinsche pottenbakkerij ontdekt. Men heeft tot nu 10 gave ovens en 4 vuurhaar den blootgelegd. De ovens zijn deels geheel ge vuld met kruiken, nappen en schalen, deels be vatten ze scherven, bronzen werktuigen en bronzen muntstukken. De bodem der ovens is met plavuizen belegd. Eene groote, uitgeholde ruimte bevat eene witachtige massa, die zeker tot grondstof diende voor 't vervaardigen van potten. In de nabijheid der pottenbakkerij vond men verder, op een diepte van 21/2 M, een Romeinschen toren met eene middellijn van 5 M en gebouwd uit rooden zandsteen en witten kalksteen. In dien toren werden verscheidene menscbelijke geraamten gevonden. In het instituut-Pasteur te Odessa zijn in het vorige jaar tegen de gevolgen van dolle- hondsgift ingeënt 633 personen, die door aan dolheid lijdende dieren waren gebeten, en 11 personen die besmet waren bij de verpleging van geïnfecteerde menschen en dieren. De wonden waren in 503 gevallen door bon den, in 32 door katten, in 6 door wolven, en in 2 door paaiden toegebracht. Onder de behandeling stierven 4 hevig ge wonde personen allen, die de kuur ten einde toe volgden, zijn hersteld. 'S-GRAVEXII.4GE, 14 November. Tweede Kamer. De heer Everts is beëedigd, Ingekomen is het wetsontwerp ter beveiliging van arbeiders in fabrieken tegen ziekten en ongevallen. De Kamer i- daarna verdaagd tot Dinsdag a.s. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 17 dezer, des Voormiddags ten 4.30 ure spoort ijd. Db wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In do Staatscourant is de tekst opgenomen der telegraaf-ovei eenkomst. op 27 October 1S93 tusscben Nederland en Bolgn; gesleten, waarvan de hoofdinhoud in de vorige v.eek onder vBolgie" werd medegedeeld. In Duitsch Oost-Afrika zal ene telegraaflijn worden gelegd van D.ir-es-Snlaam over Moliorro naar Kilwa en in het Duits^he Togogebied, ter aansluiting aan het Engoische Goudkustge- bied, eerie telegraaflijn van Quitta over Lomé naar Klein-Popo. Al de 17 surnumerairs bij de posterijen, die in de vorige weck aan het commies-examen deel namen, zijn geslaagd. Batavia, 13 October. Uit Kota-Radja werd dd. 12 Üctobër geseind Luitenant Morel heeft gisteien op Lamdjamoe eerst kapitein Boers en daarna zich zelf dood geschoten. Onaangenaamheden in dienst hebben hiertoe aanleiding gegeven. Toekoe Tjoet Toengkoeb, wiens Tolk onlangs een onzer posten aanviel, hoewel hij onze zijde gekozen had, is hier gearresteerd en verbannen naar Melaboeh. De Loc. doelt mee dat aan Datoe "Alam, een landsgroote van Boeloengan, Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, de hoofdplaats Banjoemas als verblijfplaats is aangewezen, omdat hij het den sultan van genoemd rijk en ons zoo lastig maakte. In de Straits Times wordt bericht dat den 4n October eene colonne van 800 man van Kota- Radja naar Kroeng-raba op de Westkust is gemarcheerd, en dat zoowel op den heen- als op den terugtocht de houding der bevolking reden gaf tot tevredenheid. Aangaande het gebeurde op den houtaankap van den heer Barre in Lang6ar meldt de Straits Times nog dat de roovers twee geweren en eene som gelds hebben meegenomen en dat de con troleur van Edi een lokaal onderzoek instelde. Den 23n Sept. is van Bengkalis een detache ment uitgerukt, ter sterkte van 25 bajonetten, om met den gouv. stoomer Bengkalis overge voerd te worden mar Siak, Dienzelfden dag 's avonds vertrokken de assistent-resident en controleur met het detachement naar Pakan Bahroe. De geest in de V Kotta's schijnt te wenschen over te laten. De sultan van Deli is gisteren hier aangeko men en in het v Hotel des linies" afgestapt. Daar logeeren ook eenige prinsen uit de Vor stenlanden. Op de veemarkt te Leeuwarden waren op de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 4