ui en os dei Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Eechtzakeu. V i s s c h e r ij. Ttcrknieu ws. 34-4ste Staatsloterij. 4jgr> 511!) 5210 50o5 5180 5352 5772 1)0 IS 0207 1.547 OG57 OM 9 rieden dit van meet af aan. Maar andere stem men hadden op Neerbosch meerder invloed. Al houden we het dan ook voor mogelijk, dat dit ook nu zoo zijn zal, en dat de positie van Neerbosch hierdoor nogmaals verzwakt •worde, toch mogen we daarom ons advies niet terughouden. Juist in het belang van Neerboseh is doortastend handelen thans plichtmatig. Men moet zelf toonen, heteind van deze zaak te willen". In de Arnh. Ct. van heden lezen wij het volgende ingezonden artikel Mijnheer de Redacteur. Vergun mij dat ik u mijn instemming betuig met wat dezer door u geschreven werd, aan gaande de noodzakelijkheid eener vervolging wegens laster door den heer Van 't Lindenhout tegen den heer Van Deth in te stellen. Zeker, een proces wegens eenvoudige beleediging, zooals onlangs gevoerd werd, is nu niet voldoende; D. moet vervolgd worden wegens het onware on lasterlijke der door hem genoemds feiten, dat alleen k'an nu nog de weesinrichting rehabili- teeren geschiedt dit niet, dan wordt hot ver moeden gewettigd dat hij geen laster schreef. Er geschiedt in dezen tijd zooveel ongerechtigheid, dat menigeen gaat vragen zou er ook iets van waar kunnen zijn En in die vraag, als het een vraag blijft, ligt de vernietiging der weesinrich ting opgesloten. Het is nu niet langer de persoon van v. 't L., die aangevallen wordt, het is de weesinrichting als zoodanig die men thans bezig is te vermoorden, omdat de twijfel, die thans toeneemt door het stilzwijgen der betrokkenen, oorzaak is dat noen niet alieen geen kinderen meer daarheen zou durven zenden, maar zelfs die er zijn, terughaalt. Ook het talmen der commissie van onderzoek is niet langer gerechtvaardigd, maar wordt nu misdadig haar taak moge omvangrijk zijn, laat zij dan de resultaten van haar onderzoek bij gedeelten bekendmaken. Ik hoop, dat uw courant en andere bladen zullen voortgaan om directeur en bestuur der weesin richting er op te wijzen, dat voor den rechter op afdoende wijze moet in het licht gesteld worden dat Van Deth's geschrijf laster, en niets anders dan laster is. Iemand die zelf nog niets gelooft van wat door Van Deth beweerd wordt. Een, luitenkansje. De gehuwde inwo nende kantoorlooper van een te 's-Graven- hage bestaande bankinstelling heeft dezer dagen op een Antwerpsch lot den prijs van 150.000 frs. gewonnen. Vad Met het oog op de gedrukte tijdsomstan digheden heeft de kerkvoogdij der Ned.-herv. gem. te Wognum allen, die land in huur had den, behoorende aan de Ned.-herv. kerk, in de gelegenheid gesteld ook binnenstijds de huur op te zeggen. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik, waarvan het gevolg was, dat de meesten tegen eene zeer belangrijke vermin dering van huurprijs het land wederom in gebruik verkregen. Over het algemeen was de verlaging van huurprijs wel ongeveer 20 |/0. Dat deze maatregel, die zoo gunsligen uitslag had voor de belanghebbenden, bij vele leden der gemeente instemming vond, behoeft geen betoog. Te Baarn heeft een kind, dat van een ouder zusje een speen van een zuigflesch in den mond had gekregen, die speen doorgeslikt. Voordat geneeskundige hulp kwam opdagen, was het kind reeds bezweken. Te Rozendaal werd gisteren bij aankomst van trein 7 uit Breda, in' de eerste-klasse- coupd, het lijk van eenen reiziger gevonden, bebloed en met eene wond aan het hoofd. Een afgeschoten revolver, waarop nog bagels zaten, lag naast hem. Naar men vermoedt is de overledene uit Antwerpen afkomstig en werd hij door de politie gezocht. Onder de gemeente Oudenboseh en Hoeven zijn Dinsdagnacht de boerenhofsteden van G. de Pijper en J. Koevoets geheel afgebrand. Niets is gered. Vee, inboedel, oogst en land bouwgereedschappen werden eene prooi der vlammen. De Pijper en zijne vrouw hebben ernstige brandwonden bekomen en konden' zich ternauwernood redden. Alles was zeer laag verzekerd. De reizigers, die Maandagnamiddag met den trein te 1 u. 30 van Maastricht naar Nijmegen vertrokken, zijn aan een groot ge vaar ontkomen. Tusschen Boxmeer en Beugen reed een goederentrein op den personen trein in. De hootdconducteur van dezen laatsten, het gevaar bemerkende, liet den trein terugstoomen, waardoor eene botsing met hare noodlottige gevolgen voorkomen werd. Er is een onderzoek ingesteld. Meldden wij onlangs dat te Middelburg pogingen werden aangewend tot oprichting eener afdeeling van het sAIgemeen Nederl. Werklieden-Verbond," thans kunnen wij mededeelen, dat op Zaterdag 48 dezer eene openbare vergadering tot dal doel aldaar zal plaats hebben, en als spreker zal optreden de heer Th. de Rot uit Rotterdam, die bereid willig de uitnoodigiug daartoe heelt aange nomen. Inhoud van no. 4L7 van liet «Geïllu streerd Zondagsblad. Het testament van tnr. Meeson, wederom tal van belangwekkende illustratien en boeiende tekst, als Een trouwpartij in West-Indié (met illustratie). Eigenaardige wenk (met illu stratie). Gelukkig gered (met drie illustra ties). Het in brand steken van weidevelden in Australië (met illustratie). Een episode uit den slag bij Worth (met illustratie). Gedenkt den arme (illustratie). Een rekenkunstje. Een vieemde gewoonte. Uit den Cnngo-staat (met illustratie). Uit de Artistenwereld. Een vriend in den nood (rnet illustratie). Voorbeen en thans op den Oceaan. Verwon derlijk (met 3 illustraties). Voor de huishou ding. Onmisbaar voor Patroons (met illu stratie). Gedachten tor overweging. Da letter D, Afgereisd. Hoe onze visschers het weer voorspellen. Harde critiek (met illustratie). Op een Araenkaansch dagblad bureau. Voorts Puzzle. Anekdoten. De Prijswinner van Raadsel LNV. Oplosring Prijsraadsel LXVIII. Nieuw prijsraadsel LXV1I. Schaakt ubriek. Medo- deelingen. Apeldoorn. De vorst van Bentheim is gistermiddag om 5 uur, de vorstin van Bentheim hedenmiddag om 1 uur van het Loo naar Steinfurt teruggekeerd. De regee- rende vorst van Waldeck wordt hedenavond op het Loo verwacht en zal een vijftal dagen de gast zijn van de Koninginnen. Bij de jongste overstroomingen in Japan zijn 532 menschen gedood. Bovendien worden 477 vermist. Er zijn 3772 huizen vernield, 34 brug gen weggeslagen en 144 gioote benevens 194 kleine schepen vergaan. De nood is grenzenloos. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld, dat in de phosphorzure zoutbeddingen der Usincs Solmij een voorwereldlijke zeekrokodil gevonden is. De kop van het dier is meer dan een mater lang; terwijl de lengte van het geheele dier acht meter be,haagt. Het geheel is in voor- treffelijken staat. Naast dit tot de familie der sauriërs behoorende dier lag een sauriër van anderhatveu meter lengte. Het opgraven dezer voorwereldlijke dieren is een zeer moeilijk werk. Alle deelen moeten uit het krijt, dat ze insluit, losgemaakt en zorgvuldig genummerd worden. Aangezien de beenderen, wanneer zij met de lucht in aanraking komen, zeer licht breken, moeten zij te voren met eene chemische oplos sing besprenkeld worden om hun meer weer standsvermogen le geven. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust vnn Afrika (Benin, Warre, Bunny, Opobo, Old Calabar, Bugema, Bohana, Degama enz.) bestaat door middel van het stoom schip Eboe. De laatste busücliting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 7 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. I KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 34 winterzalmen, die voor f 1.30 tot 1.50 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 4 zomerzalmen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Banana (Etat Indépendant du Congo) bestaat door middel van het stoom schip Koningin Wilhelmina. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiJdags ten 10 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres.vermeld te worden. Dank zij het enorme gebruik, dat in Duitsch- land en vooral in de Rijnprovincie en Zuid- Duitschland van het turfstrooisei gemaakt wordt, heeft deze industrie te Helenaveen een onge kende vlucht genomen. In den loop van dit jaar, alzoo in 10 maanden, werden van daaruit naar Duitschland verzonden niet minder dan 6000 waggons van 10.000 KG. tegen 3800 waggons in 1892, 3700 waggons in 1891 en 3000 waggons in 1890. Zooals uit liet bovenstaande blijkt, bedraagt de omzet van dit jaar bijna bet dubbele van 1892. Het is dan ook voor de turfsti ooisel- Industiie een bijzonder gunstig jaar. Niet alleen dat de prijzen ruim 80 pCt. gestegen zijn, ook de kosten van het vervoer zijn beduidend minder geworden. Door de Duitsche spooi wegen toch zijn sedert Juni de viaclitloonen op dit artikel met 25 pCt. verminderd, tenvijl voor zendingen naar de Rijnprovincie, als zijnde daar door het misgewas het meeste gebrek aan stioo, nog bo vendien 25 pCt. reiucti» werd toegestaan. De Diepenveensche landbouwvereoniging heeft ter verbetering van liet geitenras in ons land aangekocht twee Zwitcersclie geilen en een bok. De afd. Rotterdam van den sNederlandschen Bond van Onderwijzers" is zeer ontstemd we gens een besluit van den Kralingsctien gemeen teraad, welke aan een onderwijzer wegens redenen van gezondheid zes maanden vei lot ver leend heeft, doch iri de kosten otn in die leemte te voorzien slechts f 125 wil bijdragen. Genoemde atdeeling heeft zicli daarom met een adres tot den raad gewend, om alsnog op dit laatste besluit terug te komen en de gelieele kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Te Charlois is een cursus voor huisvlijt (slujd) geopend met 16 leerlingen, jongens uit den liandvverkmansstand. Eenige ouders van schoolgaande kindei en te Pernis hebben zich per request tot II. M. de Koningin-Regentes gewend, met het verzoek de nieuwe verordening tot helfing van schoolgeld op de openbaro lagere school niet goed te keuren. Te Hilversum beeft de commissie voor warme spijsuildeeling Maandag hare taak voor dit win terseizoen begonnen. Ruim 200 portiëu warme spijs met yA KG brood werden aan het gebouw uitgeieikt en een zestigtal schoolkiiideien van behoeftige ouders in het gebouw gevoed met een warm maal en een snede brood. Door bijdiagen der ingezetenen is de commis sie in staat op deze wijze voort te gaan, gedu rende 20 weken, tot 29 Maart, telkens vier da gen per week. Ook maakt een dames-comité er werk van de meest behoeftige gezinnen te be zoeken en is tevens behulpzaam bij de kinder voeding. Voor de rechtbank te Assen heeft terechtge staan zekere Smppe, bekend door zijn verloving met de dochter van een aanzienlijk ingezetene van Zwartsluis. Hij stond terecht wegens oplich terij, gepleegd bij iemand te Meppel, waar hij zich voor student uitgat. De eisch is 2 jaar ge vangenis. SCHIEDAM. Heden kwamen alhier van de haringvisschenj binnen de loggers Schiedam schipper P. Streil, en Excelsiorschipper J. Kalisvaart, ieder aanbrengende 10 last haring. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier binnen 6 Sclieveningsche bommen, gezamenlijk aanbrengengde 1065 kantjes pekel-, 540 kantjes an 32000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Gisteren kwamen alhier 4 schepen binnen, te zanten aanbrengende 922 ton pekelharing. De najaarspalingvisscherij aan de Friesche kusten levert uitstekende uitkomsten op. Soms- zijn de fuiken zoo vol, dat ze niet opgehaald kunnen worden, en wordt de visch onderwater overgestort. Xcil.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Gapfnge de heer F. Breen, cand. te Nieuwer-Amstel. Aangenomen: naar Zegveld door ds.H. Visscber, te St -Johannesga. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Bennekoin ds. C. de Gooijei te Nunspeet. Christ.-Gcref. Kerk. Te Nieuw-Buinen is een (tink kerkgebouw tot stand gekomen, liet zal Zondag 19 dezer worden ingewijd. lste Klasse. Trekking van 10 November. Geti oUUen pi ijzen. Prijs van 4u0 no. 1 i 290 200 182 4 - 100 12394 Prijs van 20: SC 110 608 747 814 15 •1093 1192 1330 169!) 24S4 2724 2892 2930 3316 32 3151 3816 4032 41 Sf 4412 07 99 4019 4891 0912 81 7144 7220 7457 7734 85 8033 82 8144 821!) 8587 8003 8727 08 9483 95 9841 10027 •10101 10217 '10337 84 10420 10493 11039 1599 1727 12530 12992 13458 13537 13786 14146 •15073 15147 15314 18247 15853 18377 15938 18416 10281 9-2 10695 18973 1G7U9 17292 17-.U4 17871 1790 4 30 19219 19315 71 19402 19324 19855 93 20414 Mijnheer de Redacteur. In de A It. Ct. van gisteren (2e blad) lees ik ouder de mbriek »Gemengde Berichten" liet volgende: t>Te Schiedam ondergaan de schutters, die de boete, hun door den schuttersraad opgelegd, met kunnen betalen, de daarvoor in de plaats tre dende promoststr.if nj een lokaal onder bet raadhuis. Dit lokaal wordt niet venvai md alleen is het voorzien van eene krib mot eene 'matras en een paai dekens. Willen de delinquenten niet van koude verstijven, dan zijn zij genood zaakt, bij de tegenwoordige temperatuur, den gantclien dag onder de dekens te blijven ïhans zit, ol neen, ligt daar zoo n zon laar. Bovendien zijn zij geduiende hunne opsluiting, die soms wel ongeveer 14 dagen duurt, verstoken van het genot der vi ije lucht, die zells den grootsten misdadiger in eene stralgevangenis niet wordt onthouden." Naar aanleiding van bovenstaand stukje wensch ik door middel van Uw geacht lad' aan de betrokken autoriteiten de vraag te stellen of dergelijke insinuatie op waarheid gegrond kan zijn. Ik kan niet begrijpen dat In nnza goede stad oji zoo schandelijke vvijzo menschen worden gekerkerd en het zou mij ;en hoogste bevreemden, wanneer de heer G Visser 8~z majoor der dd. schutterij alhier, zich niet met kracht zou verzetten tegen zulke barbaarscli handelwijze. Ais wethouder onzer gemeente gekozen door hen, die de meer Vooruitstrevende richting zijn toegedaan, dus door hen die een open oog hebben voor de misstanden in onze maatschappij, kan het wel niet anders, of van den heer G. Visser Bz. gaat een geest van huma niteit uit, die zich ook wel tot do schutter wier commandant hij is, zal uitstiekken, en al' is het nu waar dat het aireslanterilokaal voor schutters door do gemeente wordt aangewezen Jan meen ik toch te mogen verondersiellen dat wanneer het wan- was, dat schutters die hunne boete niet kunnen betalen, nog minder dan boeven worden behandeld, de heer G. Visser F de eerste zou zijn om aan dien tnenschonteerenden toestand een einde te maken. Als lid au het college van het huis van bewaring alhier zou ZijnHoogEdelGestr. het groote verschil hebben moeten zien, dat er be staat tusschen de lokalen van een gevangenis die vaak voor misdadigers dienst denen en een arrestantenhok voor schutters, zoo als in de N. li. Cl. werd beschreven. U beleefd dankzeggende voor de mii toege stane plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Uw div. dr. X.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3