A0. 1893. Zaterdag 18 November. N°. 8405» ©V©nenveert g*st Jaargang. Bui ten 1 amis che Berichten. Keizer "Wilhelm is Woensdag van de jacht in Silezië te Potsdam teruggekeerd, waar hij door den Russischen grootvorst Wladimir aan het station werd verwelkomd. De Rijksdag werd gisteren door den keizer met een Troonrede geopend, waarin ten eerste dank wordt betuigd voor de medewerking tot versterking van het leger. De Troonrede wijst op de vele sympathiebetuigingen door den keizer op zijn laatste reizen ontvangen, welke een waarborg zijn voor het behoud van den vrede. Het voornaamste werk, dat den Rijksdag wacht, zal zijn de dekking van de meerdere uitgaven, door de Legerwet geëischt. Aange kondigd wordt een wetsontwerp voor een andere regeling van de rijks-financiën, wets ontwerpen voor de tabaks-, wijn- en zegelbe lasting en handelstractaten met Spanje, Ru- menië en Servië. De verordeningen voor de buitengewone verhooging van de invoerrech ten uit Rusland zullen dadelijk worden mee gedeeld. De keizer hoopt echter dat de thans gevoerde onderhandelingen met Rusland tot opheffing dier maatregelen zullen leiden. De Troonrede kondigt verder aan de indie ning van eeo rijks-epidemiewet en van de besluiten der Dresdener conferentie. In de verhouding van Duitschland tot het buitenland is geen verandering gekomen. Ter wijl de enge vriendschap met de tot een ge meenschappelijk vreedzaam doeleinde verbon den rijken voortduurt, staat Duitschland tot alle mogendheden in goede, vriendschappe lijke betrekking. De keizer heeft daarom ver trouwen dat met Gods hulp ook verder de zegeningen van den vrede zullen bewaard blijven. De ministers van financiën der verschillende Bondsstaten hebben besloten de zittingen van den Bondsraad, waar de nieuwe belastingplan nen zullen besproken worden, bij te wonen. De indiening dezer ontwerpen bij den Rijks dag zal daardoor eenigszins vertraagd worden, maar de regeering hoopt toch dat zulks nog voor Kerstmis zal kunnen geschieden. De afgevaardigden van Elzas-Lotharingen in den Rijksdag hebben Dinsdag te Straatsburg eene vergadering gehouden, om te beslissen op de vraag of zij zich als hospitanten bij het Centrum zouden aansluiten, dan wel zelfstan dig blijven, zoolang de nog steeds voor het Rijksland geldende uitzonderingswetten van kracht zijn. Omtrent het in die vergadering genomen besluit is nog niets uitgelekt. Naar de Köln. Zeitg. verneemt, heeft de Pruisische regeering zich vereenigd met het kanaal-plan Dortmund-Duisburg-Ruhrort, met zijkanalen naar Essen en Bochum. Waar schijnlijk zal het 42 kilometer lange kanaal niet worden ingericht voor schepen van meer Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U ITG E VER? J. ODÉ. an 600 ton, daar de kosten nu reeds op een millioen mark per kilometer geraamd worden, terwijl toelating van grootere schepen biina uitsluitend in het belang van Nederland zou zijn. Het kanaalplan zal nog niet in de eerstvolgende begrooting worden opgenomen, daar de regeering eerst wil bepaald zien hoe veel elk der belanghebbenden in de kosten zah b 1 ragen. 3 Hannover is 'oensdag een nieuw woeker en speelproces begonnen, waarbij tal van offi cieren van alle rangen, o. a. zelfs prins Alexan der van Saksen-Weimar, betrokken zijn. fertogin Albert van Wurtemberg, gemalin van den vermoedelijken troonopvolger, is Dinsdag van een zoon bevallen. F R A N K R IJ K. De minister-president Dupuy heeft van den sultan van Turkije het grootkruis der Osmanié- orde ontvangen. )e benoeming van den ex-prefect van po litie Loze tot gezant te Weenen, reeds sedert eenige dagen bekend, wordt nu door het offi- cieele blad openbaargemaakt. Een ernstig onderhoud moet Woensdag plaats gehad hebben tusschen den heer Dupuy, den directeur van den veiligheidsdienst, en den prefect van politie. In verband met de door de regeering voorgenomen vervolging tegen het blad Le Père Peinard liepen on rustbarende geruchten. Er schijnen een aantal verdachte vreemdelingen te Parijs gekomen te zijn. De bekende anarchisten worden nauw lettend in het oog gehouden. De gedelegeerden ter muntconferentie tee kenden Woensdagavond eene schikking, waar bij de muntovereenkomst van 1885 gewijzigd wordt. Alle berichten omtrent den datum van het ter tafel brengen van een conversie-ontwerp zijn voorbarig. De regeering zal zich verzetten tegen het voorstel van amnestie. De munt-conventie, welke geteekend is, komt overeen met de inlichtingen dienaan gaande gegeven. Develle zal binnen zeer kort een ontwerp indienen tot bekrachtiging van de conventie. Het onderzoek naar de antecedenten van den te Perpignan aangehouden persoon An tonio Kinaldi, die eigenlijk geen Italiaan maar een Spanjaard moet zijn en Roman Masso heet, wordt voortgezet. Waarschijnlijk is hij niet medeplichtig aan den aanslag in het Liceo-theater te Barcelona, doch wel heeft hij in betrekking gestaan tot Pallas en men vermoedt dat de daders van den jongsten canslag hem wel bekend zullen zijn. Te Marseille sprong gisteren een eetketel met dynamiet gevuld in hetschildvvachthuis voor het hotel van don generaal-beveliiebber van het legerkorps. Niemand kreeg persoon lijk letsel. Men zegt dat de politie-agenten een tweeden ketel in de gang van het hotel vonden. Een Italiaan is gearresteerd. ENtlïLAHD. In het Lagerhuis is gisteren door den heer Gardner medegedeeld, dat Nederland wel sedert 16 October vrij van besmettelijke vee ziekte verklaard is. maar de veeziekte nog in twee provinciën van België heerscht. De tijd is dus nog niet gekomen om den invoer van vee uit die "landen toe te laten. De beraadslaging over het ontwerp betref fende de verantwoordelijkheid der patroons voor de ODgevallen, aan hunne werklieden overkomen, is geëindigd. De derde lezing is op Donderdag bepaald. Bij liet voorstel om ten opzichte van het wetsontwerp tot instelling van districts- en kerspelraden tot de behandeling der artikelen over te gaan, diende Maclaren eene motie in, dat het Huis toestemming zou verkrijgen om bepalingen op te nemen waarbij aan gehuwde of ongehuwde vrouwen bij deze wet stem recht werd verleend. Fowler bestreed de motie, zeggende, dat indien het wetsontwerp overladen werd, het gevaar liep verstikt te worden. De motie werd echter met 147 tegen 121 stemmen aangenomen. Daarop ging het Huis tot de behandeling der artikelen over. Zooals de Fransche politie reeds gewaar schuwd had dat gebeuren zou, zijn ettelijke Parijsche anarchisten te Londen aangekomen. Men zegt dat zij behooren tot de bloeddorstige dynamietbende, die den jongsten dynamiet- aanslag in Europa zou hebben bewerkstelligd. De onderhandelingen van sir Mortimer Durand met den emir van Afghanistan zjjn gesloten. Na de wapenschouwing van gisteren verklaarde de emir, dat alle moeilijkheden omtrent de grensregeling en andere quaestiën met de Britschindische regeering vereffend zyn en de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland op hechte grondslagen zijn gevestigd, R S L A N D. De aankoop van spoorwegen door de regee ring zal zich uitstrekken tot de lijnen van Petersburg naar Moskou en naar Warschau, en van Moskou naar Nisjni Novgorod. Bij eene bepaling in de concessie had de regee ring voor zich het recht gehouden, ten allen tijde deze spoorwegen over te nemen tegen betaling van een kapitaal, dat een jaarlijksch inkomen van 2 millioen roebels voor de lijn van Petersbnrg naar Moskou en een evenredig bedrag voor de inkomsten der andere maat schappijen vei tegenwoordigt. In 't geheel zal waarschijnlijk 100 millioen roebels gevonden moeten worden. De maatregel werd zoo geheim genomen, dat zelfs de minister van verkeer er mede on bekend was. Vrijdag bracht de minister van financiën, Witte, verslag uit aan den czaar deze keurde het voorstel onmiddellijk goed en gafbevel tot de overdracht.Naar beweerd wordt, heeft de aankoop enkel ean strategisch doel. De minister van buiteniandsche zaken, baron Von Giers, blij ft goed vooruitgaan. In het laatst dezer maand wordt hij te Petei sburg verwacht. OOSTENRIJK. De voorzitter der uiterste linkerzijde in de I ongaarsche Kamer heeft een adres zijner kiezers ingediend, waarin verzocht wordt zoo danige wettelijke maatregelen te nemen, als kunnen strekken om de verbanning van den patriot Kossuth op te heffen. Men beschouwt dit als een omweg der oppositie om aan de regeeringnieuwe moeilijkheden te berokkenen. Alexander van Battenberg, de vroegere prins van Bulgarije, is heden te Gratz over leden. ZWITSERLAND. Het handelsverdrag tusschen Zwitserland en Italië zal, naar men verzekert, worden opgezegd, indien de Itaüaansche regeering haar plan, om de douane-rechten in specie te doen betalen, wil doorvoeren. ITALIË. De Oostenrijksche kanselier graaf Kalnoky is gistermorgen van Monza te Milaan aan gekomen en heeft den minister Brin en graaf Nigra aan zijn tafel genoodigd. Tien duizend bedevaartgangers waren giste ren te Rome tegenwoordig bij de mis, welke de paus in de basiliek St.-Pieter opdroeg. De paus was daarbij omringd door dertien kardinalen en een groot aantal bisschoppen. Daar waren ook de groothertogin Catharina van Rusland, de gezanten van Oostenrijk, Spanje en Portugal, en de zaakgelastigde van Frankrijk. De paus scheen in goede gezondheid. In zijne toespraak betuigde Leo zijn leedwezen dat vele Italianen niet naar zijne stem luisteren. Hij betreurt de lasterin gen, welke den paus en de geestelijkheid als vijandig aan den vrede en den voorspoed des lands voorstellen. Indien, zoo ging hij voort, men onze raadgevingen met oprecht ver trouwen beantwoordde, zou men zien hoe weldra de vrede en de roem van Italië zich herstelden. Te midden van verderfelijke woelingen zullen wij voortgaan het miskende recht op vrijheid der kerk te bepleiten. Aan ons gebed zullen wij de daad paren op bet terrein, dat wij bij de gemeenteraadsver kiezingen hebben aangewezen, om zoo het ongeloof te bestrijden. SPANJE. De minister van buiteniandsche zaken ont ving een tweede schrijven van den sultan van Marokko, dat gunstig moet zijn voorde Spaansche eischen. Den gezant te Ianger is kennisgegeven van eene zeer krasse nota, welke de sultan van Marokko aan het hoofd der Kabylen van het Rif heeft gericht, en waarin dezen onder bedi eiging van vreeselijke .stroilen gelast wordt, de wapenen neder te leggen en toe Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommcrs DUITSCIIL 1 V 1). f 1.85. - 2.50. - 0.10. B O KB A RT BOTERSTRAAT, 55 a 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ?r f r*?" '"in Jti i lijp*., -

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1