Bimierilamlsche Berichten. Verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van gerneente-ambtenaren en bedien den aan anderen opdraagt krachtens artikel 145 der Ge meentewet. te laten dat de Spanjaarden het fort te Sidi bouwen. De sultan kondigt de zending vnn zijn broeder met ruiterij naar de grenzen van het Rif aan, om zijne bevelen uit te voeren. De brief behelst bovendien nog levendige betuigingen van vriendschap voor Spanje. Op het balkon van het liberale-club-gebouw te Barcelona is een dynamiet pa troon gevon den, nog intijds om de reeds brandende lont uit te dooven. Ook te Villa Nuova, in Cata- lonië, heeft een dynamietaanslag plaats ge had, tegen de kazerne gericht. De inhechtenisnemingen van anarchisten te Madrid, Sevilla, Cadix en Bilbao duren voort. Men schat het aantal leden der anar chistische partij in Catalonië op G000, waar onder 200 mannen van de daad". Natuurlijk ontbreekt het niet aan heftige klachten tegen den gouverneur, die door zwakke handhaving van het politietoezicht zulk een verbreiding der anarchistische beginselen heeft mogeljjk gemaakt. sDe vijanden der maatschappij", zegt de Imparciaï, hebben het tegendeel bereikt van wat zij bedoeldenin plaats van schrik te verspreiden, hebben zij toorn en verbittering tegen hen zelf opgewekt. In steden wonen beteekent tegenwoordig onge veer, zich te bevinden in een woud met tijgers. De maatschappij moet met alle kracht die ellendelingen uitroeien. Zulk een oorlogs verklaring moet een oorlogsverklaring ten gevolge hebben". Onder het werkvolk te Barcelona heerscht groote agitatie wegens het arresteeren van den anarchistischen leider Fontanals, die volgens de instructie betrokken zou zijn in het proces tegen de anarchisten. De vereeniging van werklieden, waarvan Fontanals directeur is, vertegenwoordigt de sterkste macht onder de volksklasse in de steden van Catalonië. Zij is opgekomen tegen elk denkbeeld van verstandhouding met de anarchisten. GRIEKENLAND. De bewering dat Rusland met Griekenland onderhandelt over den afstand eener haven voor zijne Middellandsche-zee-vloot wordt uit Athene officieel tegengesproken. AMERIKA. Naar verzekerd wordt, heeft de democra tische meerderheid der commissie voor wegen en middelen uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten besloten, de afschaffing der invoerrechten voor te stellen op steen kolen, zilverhoudend looderts en vermoedelijk ook op hout. De reden van het aftreden van den Brazi- liaanschen minister van buitenl. zaken moet zijn dat, ondanks zijne weigering om gevolg te geven aan den eisch van den Portugeeschen gezant om voldoening wegens de gevangen neming van een landgenoot, president Peixoto de onmiddellijke invrijheidstelling van alle Por- tugeesche gevangenen gelastte. SCHIEDAM, 17 November 1893. Naar aanleiding van de pensioenverorde ning is door de raadsleden Van Erpecum, Schuurman en De Groot onderstaande con cept-verordening bij den gemeenteraad inge diend, welke wij belangrijk genoeg achten om in ons blad op te nemen. Art. 1. be volgende ambtenaren en bedienden worden benoemd en ontslagen door Burgemees ter en Wethouders: tie commissaris der loodsen en de loodsen de sluiswachters de brugwachters da commissarissen over de buiten-en binnen voeren de veerliedenI de besteller der binnenveeren de ode van den burgerlijken stand en de bevolking de klerken van den gemeente-ontvanger de stedelijke kommiezen de ambtenaren en bedienden, werkzaam aan de drinkwaterleiding, met uitzondering van den directeur, den boekhouder en den kassier ie pikkelmeester en de arbeiders aan de pik— kelscbalen de deskundigen belast met de schouwen in de branderijen de stadsroeier en watrrijker de keurmeesters de waagmeester; de meters en wegers de kt aan wei kers de opzichter van boomen en plantsoenen de directeur en de grafmaker der algemeene begraafplaats de machinist aa.i den stoom-watermolen de beurskneciit de stadsomroeper en aanplakker; de klokluider; de torenwachter; de naschrijver van de vischmarkt de boden en concierges van gemeente-gebouwen en -inrichtingen de amanuenses van het gymnasium en van de middelbaie scholen de tolgaarder op den straatweg naar Overschie Ook die ambtenaren en bedienden, in uit art. genoemd, welke met uit de gemeentekas bezoldigd worden, kunnen door Burgemeester en Wethou ders worden geschorst. Art. 2. De ambtenaren en bedienden, werk zaam bij fabricage, worden, met uitzondering van den gerueente-architect, benoemd, geschorst en ontslagen door de Commissie van fabricage, de gemeente-architect gehoord. De gemeente-architect heeft in dringende ge vallen de bevoegdheid, deze ambtenaren en be dienden te schorsen, doch niet langer dan tot da eerstvolgende vergadering der Commissie. Art. 3. De ambtenaren en bedienden, werk zaam aan de gasfabriek, worden, met uitzonde ring van den directeur, den boekhouder en den kassier, be noemd geschorst en ontslagen door de Commissie voor de gasfabriek, de directeur geboord. De directeur beeft in dringende gevallen de bevoegdheid deze ambtenaren en bedienden, uit gezonderd de boekhouder en de kassier, te schorsen, doch niet langer dan tot de eerst volgende vergadering der Commissie. Ait. 4. De bode der Plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt door haar benoemd, geschorst en ontslagen. Art. 5. Ten aanzien van de bevoegdheden, verleend in de voorgaande artikelen, gelden de volgende regelen. Art. 6. Geen benoeming heeft plaats dan minstens 6 dagen nadat een oproeping van sollicitanten aan het laadhuis is aangeplakt. Het betrokken college heeft de bevoegdheid zulk een oproeping bovendien bij advertentie te doen. Art. 7. Da ambtenaar of bediende ontvangt van zijn benoeming, schorsing en ontslag een schriftelijke mededeeling, behoorlijk gedateerd en onderteekend. Indien de benoeming niet voor vast geschiedt, wordt dit in de mededeeling uitdrukkelijk vermeld. Art. 8. Geen schorsing en geen ontslag heeft plaats dan nadat den ambtenaar of bediende de gelegenheid gegeven is zich te verdedigen. Het aanbieden dier gelegenheid moet schrif telijk geschieden, behalve in de gevallen van de laatste alineae van aitt. 2 en 3. De verdediging kan mondeling of schriftelijk of op beide wijzen geschieden en ook door een behoorlijk aangewezen vertegenwoordiger, een eo ander ter keuze van den ambtenaar of bediende. Deze bepalingen gelden niet voor ontslag op verzoek van den ambtenaar of ingevolge de bepalingen der Verordening, regelende de pen sioenen en wachtgelden voor de ambtenaren der gemeente Schiedam. Art. 9. Geen verzoek van den ambtenaar of bediende om ontslag is geldig, tenzij het schrif telijk zij ingediend. Art. 10. De bepalingen der Verordening, zooals die nu luidt of later mocht worden ge wijzigd, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambtenaien der gemeente Schiedam, zijn verbindend. Ten aanzien van de hier ver leende bevoegdheden is het voorbanoud in den aanhef van de artikelen 6 en 7 dier ver ordening niet toepasselijk. Art. 11. Het college, dat den ambtenaar of bediende benoemt, is bevoegd hem van een instructie te voorzien. SLOTBEPALING. Art. 12. Deze verordening treedt in werking bij bare vaststelling. Alsdan vervallen zoowel alle bepalingen strij dig met deze verordening als de sVerordening lomtient de door Burgemeester en Wethouders tie doene aanstelling en benoeming vangemeente- lambtenaren en bedienden", vastgesteld den 30n November 1887. TOELICHTING. Bij de behandeling der pensioenverordening is gebleken, dat niet geheel vaststond de ver plichting van de colleges, door den Gemeente raad gemachtigd tot het benoemen en ontslaan van tal van ambtenaren en bedienden, zich te gedragen naar de bepalingen dier verordening. Immers hun was die macht gegeven zonder eenige beperking, bij verschillende verordeningen. En het ging moeilijk bij een pensioenverordening een bij andere verordeningen gegeven macht te beperken. (Zie gedrukt verslag 1893, bladz. 257.) Ook bleek de wenschelijkheid, dat alle amb tenaren en bedienden bij hun benoeming een schriftelijke aanstelling zouden krijgen teneinde hun het reclit op pensioen beter te waarborgen. (Zie gedrukt verslag 1893, bladz. 313 e. v.) Reeds die heide redenen zouden o. i. een nieuwe regeling rechtvaardigen. Maar die heeft bovendien bet voordeel, dat ze gelegenheid geeft, alle bestaande bepalingen omtrent deze materie in éen verordening samen te voegen, waardoor een beter overzicht verkregen, en de gelijkvor migheid bevorderd wordt en de kans op tegen strijdigheden (Zie nrtt, 8 en 9 in gemeenteblad 1887 no. 5 en art. 16 in gemeenteblad 1887 no. 6, welke bladen hierbij gaan) vermindert. Wij hebben tevens van de gelegenheid ge bruik gemaakt, enkele algemeene voorschriften op te nemen, Met ugemeente-ambtenaren en bedienden" volgen wij de terminologie der Gemeentewet, Het spreekt vanzelf, dat daaronder ook de werklieden begrepen zijn. Art. 1 bevat de lijst van de verordening van 30 Nov. 1887, op enkele punten gewijzigd. Den havenmeester beschouwen wij als een liooldambte- naar, wiens benoeming aan den Raad behoort te verblijven. De andere wijzigingen schijnen ons geen toelichting te behoeven. Art. 6 verschaft aan eiken gegadigde de gelegenheid te solliciteeren en zal de keuze voor den benoemer allicht wat ruimer maken. Art, 8. De billijkheid van het hierin neerge legde beginsel zal wel niet behoeven betoogd te worden. De andere artikelen zijn reeds in den aanhef dezer toelichting gemotiveerd of spreken voor zich zelve. Wij voegen hierbij ter raadpleging 6 bestaande verordeningen of instructies, die betrekking heb ben op het onderwerp. De artikelen, die het meest van belang zijn voor de onderhavige regeling, zijn aangestreept. K. J. van Ekpecum. Schuurman. M. C. M. de Groot. De politie verzoekt ons de aandacht der ingezetenen er op te vestigen, dat het voortaan tusschen 8T/a en 9Vs uur des voormiddags, en tusschen 10Vs uur des voormiddags en 10 uur des avonds, verboden is op straat kar petten, gang- en traploopers en matten uit te slaan. De minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend, dat op 8 dezer, om streeks 2 ure namiddags, in de rivier de Nieuwe Maas, onder de gemeente Charlois, op ongeveer 140 M boven kilometerraai CXLVI en 35 M uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken, genaamd Op hoop van zegen, groot 39 scheepston, geladen met mout- zemelen, en gevoerd wordende door M. Ilaj- sing te Schiedam; dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van éen dag na dagteekening dezer aankon diging, van rijkswege zal worden opgeruimd, ln het afdeelingsverslag op de slaatsbe- grooting voor 1894 vindt men onder hoofd stuk V (binnenlandsche zaken) het volgende Het voorstel om aan de polytechnische school een hoogleeraar te benoemen in de bacteriologie werd zeer verschillend beoordeeld. Sommigen hadden bezwaren van velerlei aardandere leden verlangden nadere inlich tingen, nog anderen waren met de zaak in genomen. Sommige leden wenschten verbetering in den toestand van de electrotechniek in zoover de studie van dit vak hier te lande meer behoorde aangemoedigd le worden. Yan verschillende zijden werd opnieuw geklaagd over de hooge uitgaven van het hooger onderwijs. Enkele leden spraken weer van de opheffing van een of meer rijks universiteiten. Het denkbeeld vond ook weder verdedi ging, in verband ook met het bijzonder hooger onderwijs, om door de universiteiten slechts wetenschappelijke graden te doen ver- leenen en verder staatsexamen verplichtend te stellen. Sommigen klaagden over de lange vaean- ties aan de universiteiten en over het geringe bezoek van de colleges. Zou het niet wenschelyk zijn, werd opnieuw gevraagd, om de leerstoelen sn de moderne talen van Groningen naar eene andere uni versiteit meer in het midden des lands te verplaatsenzelfs werd in dit verband de wenschelijkheid bepleit van algeheele opheffing der leerstoelen in de moderne talen. In de bijvoegsels der St.-Ct. no. 260 is opgenomen de prijscourant voor de aangifte gedurende het 4e kwartaal 1893 van de waaide der daarin vermelde goederen, ter berekening van hot in- en uitvoerrecht in hettolgebied vanNederlandsch Indiëte heflen. De heer jhr. Van der Wijck, afgetreden secretaris-generaal bij het departement van koloniën, zou naar beweerd wordt zeer in aanmerking komen voor de benoeming tot directeur van het kabinet der Koningin. De sergeanten E., jhr. v. d. TV. en F. zijn op last van den minister van oorlog gestraft met 4 dagen provoost en verwijdering gedu rende 1 jaar van den 2e LI. cursus, en over geplaatst naar de regimenten inf., omdat zij zich indertijd in de bladen hadden uitgelaten, dat de sergeant Vogel niet noemenswaard door zijnen vader, den kolonel, geprotégeerd werd. Tad) De centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging ^Nederland en Oranje" in het kies district Veendam heeft definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. Treub. Te Borgercompagnie is mr. Treub met 12 stemmen tegen mr. Smidt 5 stemmen, can didaat geworden. De kiesvereeniging sBeneden-Oosterdiep" te Veendam heeft vooi de herstemming defi nitief tot candidaat gesteld den heer Treub, en wel met 35 stemmen. De lieer Smidt verkreeg 12 stemmen. Door de ophooping van goederenwagens, welke reeds van Venlo tot Mook staan, heeft de exploitatie-maatschappij er toe moeten besluiten nachttreinen te laten loopen, en wel drie tusschen VenloMaastricht en om gekeerd. Volgens Hecht voor Allen bestaat liet voor nemen een beweging van werkloozen over het geheele land in het leven te roepen. De verschillende commissies zullen werken vol gens een bepaald programma. Sedert jaren komt telkens, nu eens in dit en dan weer in dat blad, een advertentie voor, waarin een inkomen van f 9000 wordt voor gespiegeld aan hem, die een kapitaal van f6000 stort. Hoe ongelooflijk het schijnen moge, daar voor de hand ligt, dat men hier met oplich terij te doen heeft, toch schijnt de persoon, die deze onderneming drijft, er zaken mede te maken, want anders zou hij niet nu al minstens zeven jaren lang advertentie- kosten blijven maken. Daarom waarschuwen wij er nu eens tegen, na inzage te hebben genomen van de stukken, door een stadgenoot verzameld, die de affaire heeft onderzocht. De edele menschenvriend, J. v. A. geheeten, is een Hollander, die nu eens te Brussel, dan weer te Parijs of elders vertoeft; en de vol komen eerlijke wijze", waarop hij in zijne correspondenties belooft de toegezegde winst

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2