SPORT. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Reo i i tzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws." ie maken, is de speeltafel. Men is, gesteld dat hij 'tniet eenvoudig in zijn zak steekt, dus toch zijn geld kwijt, als men het waagt. De rapporten der politie over dezen indus trieel zijn van dien aard, dat men verstandig doet, hem geen cent toe te vertrouwen. On ware voorstellingen komen in grooten getale in zijne brieven voor. De Nederlandsche dagbladpers weet nu meteen, dat zij medeplichtig is aan poging tot oplichting, als zij voortgaat met de be doelde advertenties op te nemen. (H. Crt Te Rotterdam zal morgen (Zaterdag) eene vergadering worden gehouden van afgevaar digden van verschillende handels- en kantoor- bedïenden-vereenigingen hier te lande. Wederom doen zich te Pijnakker twee nieuwe gevallen van pokken voor. Het is op merkelijk, dat de drie thans aangetaste per sonen allen direct of indirect in aanraking zijn geweest met leden van het gezin, dat in het aangrenzende Vrijenban aan de pokken lijdt. De flinke daad van den Scheveningschen knaap Jacob Tuijt beeft bij liet publiek veel waardeering gevouden; de jongen ontving daarvan meer stoffelijke bewijzen dan hij en ook wij verwachtten. Dientengevolge is het mogelijk geworden vooreerst Jacob goed in dekleeren testeken, aan enkele van zijne billijke wenschen te voldoen en bovendien op de rijkspostspaar bank op zijnen naam vast te zetten eene som van f104. Vad Dinsdagavond is de heer G. B. 't Hooft, van Haarlemmermeer, met het rijtuig zijne vrouw van de familie afhalende, op de heen reis door de duisternis in de Ringvaart gere den. Gelukkig dat in de nabijheid menschen woonden, wien het is mogen gelukken hem van een wissen dood te redden. Het paard is evenwel verdronken. Te Lemmer is plotseling eene zeer kwaad aardige pokziekte uitgebroken. Zij openbaarde zich in de vorige week bij het kind van eeu schipper, dat „binnen een tijdsverloop van vier dagen stierf. Reeds den dag na den dood werden èn de moeder èu de grootmoeder aangetast, en thans heeft zich de gevreesde ziekte ook in een paar andere gezinnen ge openbaard. Te Beerta alleen zijn meer dan duizend paarden voor de militie aangegeven, waaron der ruim vierhonderd boven vijf en beneden veertien jaar. Te Borger hebben de bakkers den prjjs van het brood met bijna van den bestaan- den prijs verlaagd. Men schrijft aan de Prov. Asser Gt. uit Hoogeveen dd. 14 November De drie eholera-patiënten in deze gemeente zijn overleden. Op het oogenblik zijn er geen nieuwe gevallen beltend, hoewel er desniettemin wel gevallen kunnen zijn. Men houdt het liever geheim, men wenscht geen dokter. Het minder ontwikkelde gedeelte der bevolking verkeert in de meening, dat de medische hulp den patiënt juist in het graf helpt. En dit is geen praatje, maar is de stellige overtuiging van vele inge zetenen. Een paar staaltjes om hiervan het bewijs te geven. Bij een der thans overleden patiënten is op sterken aandrang van den burgemeester een dokter gehaaldeen drank wordt voorge schreven en gereedgemaakt. De inhoud van het drankfleschje verminderde we! langzamerhand, echter niet door het geregeld innemen door den patiënt, maar doordat de familieleden er nu en dan een lepel vol van wegwierpen. Toen een tweede drank door een der familieleden van den apotheker gehaald werd, werd den apotheker gevraagd, of het niet een skwade" drank was, want was dit het geval, hij zou er dan wel voor zorgen, dat de patiënt er niet van kreeg. Nadat de apotheker aanbeval den drank te ge bruiken volgens het voorschrift van den dokter, werd door het familielid opgemerkt, dat hij er wel voor zou zorgen, dat de patiënt er niet van kreeg, hij stond het niet. De apotheker verzocht toen den drank terug en nam er in bijzijn van dan afhaler een teug uit, waarna het bewuste familielid gerustgesteld de apotheek verliet. Voorts verkeeren velen hier in de meaning, zich plaatsende op een streng religieus standpunt, dat wanneer men de cholera krijgt, er toch niets aan te doen is en dat men ook volstrekt geen voorzorgen behoeft te nemen. Raadgevingen om toch geen ongekookt water uit het besmet ver klaarde kanaal te gebruiken, voor welk doeleinde ook, worden minachtend beantwoord metik geloof er volstrekt niet aan. Hieruit is te verwachten, dat als er in ons vaderland eene plaats is waar de cholera langen tijd vele slachtoffers kan maken, het zeker Hoogeveen zal zijn met haar ongeloof in de voorschriften der hygiene en in de medische wetenschap, en met het geloof in de voor beschikking dos Heeren, welke bij een groot deel zijner bevolking heerscht. Hygiënisten en medici staan als veilamd, alleen de invloed der orthodoxe theologanten kan hen misschien hier weer nuttig werkzaam doen zijn. Een vuilnisman vond te Zwolle onder het vuilnis een oude portefeuille met een baukbil- jet van f 200. Het gevondene werd aan den eigenaar, een verver, weer ter hand gesteld. Den 14n Mei brandden te Enschede de woningen van den landbouwer G. Schurink af; thans is een der vorige medebewoners B. voor de justitie te Almelo opgeroepen, daar eene vroegere dienstbode van B. ver klaringen moet afgelegd hebben, die voor dezen zeer verzwarend zijn. In zake den diefstal bij den heer M., te Bussum, is gemeld dat eene dienstbode ver dacht werd. Thans wordt ons van daar be richt dat dit tegengesproken kan worden, (2V. v. d. D.) De reiziger, die zich Maandagavond in een eerste-klasse-coupé van den trein Breda Rozendaa! heeft doodgeschoten, is genaamd Henri Frank, effectenmakelaar en te Antwer pen woonachtig. Met eene waarde van 50,000 francs aan effecten, die hem door eene Antwerpsche bankinstelling waren toevertrouwd, had hij de stad heimelijk verlaten. Niet wetende waar heen zich te begeven en vermoedelijk uit angst, heeft hij zelfmoord begaan. Het raadsel achtige dezer zaak is echter, dat op het lijk slechts een klein bedrag is teruggevonden, zoodat men veronderstelt, dat ook andere per sonen daarbij betrokken zijn. Te Amby (Limburg) gaan verscheidene ouders, wanneer hunne kinderen ziek zijn, de hulp inroepen van een daar in de buurt wonend persoon, die dan voorschrijft, dat het kind negen dagen school en kerk moet verzuimen, en gedurende dien tijdongewas- sehen en ongekamd in het huis moet rond- loopen. Als een middel om de verflucht uit pas geschilderde kamers weg te maken, wordt aanbevolen, een bos hooi in een emmer met ■water daar een poos te laten staan. Men kan licht de proef er mee nemen. Maassluis. Door de kiesvereeniging Ge meentebelang" is tot candidaat voor den ge meenteraad gesteld de heer W. IJ. de Meijer. 's-Grnyenliage. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van Nederlands onafhankelijk heid wapperde heden de oranjevlag van den Sint-Jacobstoren en de nationale kriekleur van het raadhuis en andere openbare gebouwen. Zondag speelt het eerste elftal der R. C. en "V. V. ïNeptunus" een voetbalmatch te Schiedam, ten '1 ure, tegen het tweede elftal der S. C. en F. C. x> Hermes". Herhaalde malen is ons in den laatsten tijd opgevallen, dat zeer jeugdige knapen, haast nog kinderen, rijdende werden gezien op man- nen-safeties, die hetzij hun eigendom, hetzij het geleend bezit van een ouderen broer of vriend waren. De houding dezer knapen op de voor hen te hooge machines was allermalst en zeer nadeelig voor de gezondheid. De stuur stang kwam hen tot aan de kinde pedalen konden zij slechts met de teenen bereiken; en de afstand van zadel tot voorwiel was voor hen te groot, zoodat zij zich nauwelijks in het zadel konden houden. Dat een derge lijke positie voor de longen en beenen (van welke de spieren te veel worden uitgerekt) hoogst nadeelig is, ligt voor de hand. En daarom raden wij den ouders van dergelijke knapen aan, hun geen toestemming tot het wielrijden te geven, indien zij niet in het bezit zijn van machines geproportionneerd aan hun lichaamsbouw. Liever geen sport, dan een lichaamsbewe ging, die op zeer jeugdigen leeftijd, in de vormingsperiode van het lichaam, ernstig ge vaar voor de gezondheid en de toekomst van een gestel kan opleveren. (De Kampioen.) Te Parijs wordt schaatsen gereden de vijver van Vtliebon was Maandag met prachtig ijs bedekt, dat de Parijsche groote wereld naar buiten heeft gelokt. Ongeveer 19 jaar geleden werd eene firma te Frankfort door een barer klerken, een 30 jjrig ongehuwd man. voor eene som van f2000 bedrogen. De kloik vluchtte en om opzien te vermijder, zag men van eene vervolging tegen hem af. De firma geraakte later iri financieele ongele genheden, zoodat de eenige nog levende firmant in de laatste jaren met den Uitersten nood te kampe had. Eenige weken geleden nu ontving deze een schrijven van een Fransch advocaat, waarin deze mededeelde, dat de vroegere klerk voor eenigen tijd in Algerië gestorven was en in zijn laatste levensdagen een aunzienlijk bedrag in geld had vermaakt aan zijn vroegere patroons of hunne erfgenamen. Een hom uit den Krimoorlog is thans te Dobraja Nadeshda, district Taganrog, ontploft. Zij werd daar in den grond gevouden en door een man onvoorzichtig behandeld, met het gevolg dat zij ontplofte, waardoor negen menschen ge dood en verscheidene gewond werden. De millionnair Rockefeller te Chicago heeft aan de hoogeschool dier stad eene som van 500,000 dollars geschonken. Een aantal personen te Bardstown, in Ken tucky, ontevreden over eene gevangenisstraf, zekeren Evans opgelegd wegens mishandeling, besloten hem harder te straffen in zijn gezin. Zij plaatsten een dynamietboiu met lont tegen zijne woning en een geweldige ontploffing volgde. Het geheela liuis werd vernield, de moeder, vrouw en dochter van Evans kwamen om. Te Singapore heeft een brand, aan de kade ontstaan en die oversloeg naar Raifies square, aldaar eene schade veroorzaakt, die op S 300,000 wordt begroot. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand October, welke op schriftelijk verzoek aan hel postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Mej. Wonnen, Roermond. Richter s Nieberg, Rotterdam. A. Noortzey, Schiedam. Briefkaarten. J. van der Hoek, Amsterdam. J. Herman de Groot, Rotterdam, De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van bet stoomschip Edam, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 19 dezer, des voormiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Verbeterde opgave.) In den polder Eierland zijn bij onderhandscken verkoop 80 bunders land, waarop een flinke hofstede met ruime schuur staat, in eigendom overgedragen voor slechts f8.000. Hetzelfde land met wat er op staat vertegen woordigde eenmaal een waarde van f 40.000. De uitslag der vei kiezing voor tvveo leden in het hoofdbestuur van liet vNederlandsch Ondei- wijzers-Genootschap" is als volgt Vacature-Amsterdam. Uitgebracht zijn 2194 stemmen; meerderheid dus 109S stemmen. Ge kozen is de lieer J. W. Teepe, onderwijzer te Amsterdam. Voorts verkregen de heeren G. Meijer 540, C. F. A. Zernicke 215 en W. Meerwaldt 98 stemmen. Vacature-Zuid Holland. Uitgebracht werden 2230 stemmen iv.eei derheid itlzuo T110 stemmen. Gekozen is de heer Jan Ligthart, hoofd eener openbare school te 's-Giavenhngn De heer F. Gediking verkreeg 749 en tie heer I. Schieuder 129 stemmen. Een vijftigtal studenten in de theologie aan de Amsterdamsche universiteit hebben zich tot de synode gen end met verzoek zood.migen maatregel te nemen, dat zij huime studiën aan die hoogeschool kunnen voortzetten. Een aanzienlijk ingezetene van Nieuw Loo-- drecht heeft aan de aldaar schoolgaande kin teren van on- en min vermogende ouders voor den aanstaanden winter schoolpantoffels ten geschenke gegeven. De Haarlemsche rechtbank besliste gisteren, dat bijeenkomsten van het Heilsleger niet zijn godsdienstige, en dat verstoring der rust aldaar moet worden gestratt volgens artikel 144 W. v, S. Voor de rechtbank te Almelo werd gisteren behandeld de zaak van W. H. D,, gewezen burgemeester le Wierden, beklaagd ter zake van valschheid en het desbewust gebruik maken van de vervalscbte stukken. Door het O. M. werd tegen den beklaagde, die niet verschenen was, geeischt eene gevan genisstraf van 7 jaar, met last tot inhechtenis neming. Uitspraak 28 dezer. VLAARDINGEN. Statistiek der haringvis- scherij tot en met 15 November: Aangebracht door 940 loggers 263.110, door 864 bommen 193.972, te zamen 456.902 ton In 1892 door de jugerij 1027, door 047 log gers 268.133, door 977 bommen 207.126, te zamen 476.286 ton. In 1891 door de jagerij 2026, door 738 log gers 172.352. door 765 bommen 144.454 te zamen 318.832 ton. In 1890 door de jagerij 1368. door 767 log gers 202 592, door 741 bommen 148,212, te zamen 347.152 ton. Gisteren zijn alhier binnengekomen 5 loggers te zamen aanbrengende 87 last haring, alsmede 6 bommen met 1012 kantjes pekel-, 627 kantjes en 6000 stuks steurhaiing. MAASSLUIS. Gisteren kwamen alhier bin nen 4 schepen, te zamen aanbrengende 840 ton pekelharing. IvRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 23 winterzalmen, die voor 1.30 tot 1.60 per Vs kilo werd verkocht. Nog werden aangevoerd 3 zomerzalmen. In een der binnenwateren van Uithoorn is voor een paar dagen door den visseher B. Albers in een trek met de zegen 2200 pond brasem gevangen. Ned.-IIery. Kerk, Beroepen te Charlois en Kaleudrecht ds. J. Cravemeijer, te Gorinchemte 's-Hee- renhoek de hoer J. Mooij, cand. te Tjumroarum - te Kootwijkei broek de heer P. M. Eigeman' and. te Loosdrerht; te Jutfaas (fs. Pb! Niemeijer, te Giesen-Oudkerk.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3