s V/oensdag 22 November. N°. 8407. A°. J8S3. Eerste Blad. KENNISGEVING. BuitenlandscUe Berichten. evenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G J. ODÉ. GDURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Verordening tegen wier overtreding straf Is bedreigd. Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den raad dier ge meente, in zijne vergadering van 7 Novembar 1893 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING regelende het toezicht op gebouwen te Schiedam, die, als nadeelig voor de openbare gezondheid, ter bewoning ongeschikt zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2laten November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE F BASK tt IJ K. Grootvorst Alexis van Rusland had Zondag op het Elysée met president Carnot een onderhoud, dat meer dan een half uur duurde. De heer Casimir Périer is met 333 van de 418 stemmen herkozen tot voorzitter der Kamer; de heeren Lockroy, Mahy en Etienne zijn tot onder-voorzitters gekozen. Door de afgevaardigden Hovelaque, Faure, Beauquer en eenige anderen is een nieuwe parlementaire groep gevormd, die der srépubli- cains-décentralisateurs". De groep stelt zich ten doel meerder zelfbestuur te verkrijgen voor de departementen en de gemeenten, Volgens l'Evenement zal door den groot zegelbewaarder Guérin een gewichtig wets ontwerp worden ingediend, tegen de anar chisten gericht. Het ontwerp bedoelt een wijziging van de perswet op twee punten het strafbaar stellen van het ophemelen, in het openbaar, van misdrijven (dus niet meer enkel het aan hitsen daartoe), en het maken van propa ganda voor misdrijven. In beide gevallen zal voorloopige inhechtenisneming en con fiscatie bevolen kunnen worden. Te Marseille deed de politie gisteren bij 66 personen huiszoeking en nam eene groote hoeveelheid anarchistische geschriften in beslag. Er zijn weer drie buitenlandsche anarchisten gearresteerd. Het Journal des Bébats meldt, dat prins Pedro d'AIcantara, de zoon van graaf d'Eu, naar St. Nazaire is vertrokken, waar hij zich met een gevolg van 20 personen naar Bra zilië zou inschepen. De hertog van Nemours, hierover geïnterviewd, betwijfelt de juist heid van dit bericht, daar zijn kleinzoon Zondag nog te Weeuen was. De Agence Ilavas meldt hieromtrent Wij hebben absolute bevestiging van het bericht van 's prinsen vertrek, maar aan het station te Parijs gaf men de volgende inlich- 1.85. - 12.50. - 0.10. K 51 Ï6E Aft B TT K SC. ft V 36 A A TT, ffi 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met Inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. tingenMen verzekert dat de vertrokken persoon inderdaad prins d'AIcantara was, die gisterochtend per trein van 11 uur 5 min. vertrokken is, in gezelschap van een 20- tal personen. Hij nam plaats in een salonwa gen. In het gezelschap waren ook 5 dames. Zij droegen als erkenningsteeken een ruiker tje viooltjes. De prins was in het zwart ge kleed, met een Tyroolschen hoed op het hoofd en eenen tooneelkijker aan eenen riem over den schouder. De prins scheen zeer vroolijk gestemd. Leden der Braziliaansche kolonie waren aan liet station tegenwoordig. D U I T S C II L A S D. Het door het centrum bij den Rijksdag ingediende voorstel tot wedertoelating der geestelijke orden, levert op het oogenblikin parlementaire kringen ruimschoots stof tot bespreking op. Behalve het centrum zullen de Polen en de sociaal-democraten het voor stel steunen, maar te zamen beschikken die over slechts 163 stemmen. De nationaal- liberalen en de vrij-conservatieven, over 80 stemmen beschikkende, zullen tegenstemmen. Alles zal dan afhangen van de conservatieven en de vrijzinnigen. Vermoedelijk zal het voor stel met eene geringe meerderheid worden aangenomen, tenzij de rijkskanselier namens de regeering tusschen beiden trede, in welk geval de conservatieven als een man zullen tegenstemmen. Dim zal liet voorstel geen meerderheid kunnen halen, maar dan is het ook zeer twijfelachtig of het centrum de be lastingplannen der regeering zal willen steu nen. De rijkskanselier verkeert daardoor in een zeer moeilijk geval. De sociaal-democratische leden van den Rijksdag hebben bij dat lichaam een voorstel ingediend tot invoering van algemeen en gelijk stemrecht in alle bondsstaten. Naar het heet, is de regeering ten volle bereid mede te werken tot het nemen van internationale maatregelen tegen de anar chisten. Tegen een aantal handelshuizen, die in het geheim woekerhandel drijven, is op hooger bevel eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Een telegram uit Sydney meldt, dat de inboorlingen van Oost-Guinee de in dat deel van Australië gevestigde Duitsche kolonie hebben aangevallen, maar met groot verlies werden op de vlucht gedreven. Nieuwe vijan delijkheden staan voor de deur. ENGELAND. "Vrijdag van elf uur des morgens tot vijf uur des middags blijkt de in liet ministerie van buitenlandsche zaken te Londen, onder voorzitterschap van lord Rosebery, bijeenge komen commissie van 14 mijnbezitters-gede- legeerden en van even zooveel vertegenwoor digers der mijnwerkers bezig geweest te zijn eer men liet eens kon worden over de reeds medegedeelde voorloopige schikking. De Verzoeningsraad die, gedurende den tijd, dat de lieden op de oude voorwaarden weer aan 't werk gaan (van 20 dezer voor- loopig tot 1 Februari) de grondslagen zal leggen voor eene definitieve schikking, zal bestaan uit een gelijk aantal vertegenwoor digers dei' patroons en der werklieden. Moch ten de leden het niet kunnen eens worden over de keuze van een onafhankelijk voorzitter, met een beslissende stem, dan zal de voor zitter van het Huis der gemeenten er een benoemen. De raad zal den 13den December a.s. voor de eerste maal te Londen bijeenkomen. De bladen zijn algemeen tevreden over den verkregen uitslag, al heeft die nog slechts de beteekeuis van een wapenstilstand. En in de kolendistricten heerscht groote vreugde, nu er weer zal verdiend worden. Vooral de Standard echter is het, die er een zwaar hoofd in heeft of iels blijvends zal worden bereikt, gegeven de omstandigheid, dat de werklieden tot nu toe herhaaldelijk weiger den niet alleen notitie te nemen van de uit eenzettingen der patroons, maar zelfs de tegen hunne belangen of aanspraken indruiscliende beslissingen van raden van verzoening te eer biedigen, ook waar hunne gedelegeerden zich plechtiglijk daartoe hadden verbonden. In het Lagerhuis heeft Kay Sultleworth gisteren gezegd, dat alle 10 oorlogsschepen, in de wet op de marine-verdediging voorge steld, gereed zouden zijn tegen het einde van 1894. De Kamer van koophandel te Belfast heeft aan de regeering verzocht om, in samen werking met de Vereenigde Staten, den Atlantischen Oceaan te bevrijden van het groot aantal wrakken daf erin drijft en zeer gevaarlijk is voor de scheepvaart. Tusschen Kaap Hatteras en Newfoundland zouden niet minder dan 400 wrakken drijvende zijn. Door samenzweerders gewaarschuwd, arres teerde de politie te Montreal gisterochtend drie Fransche jongelieden, die op het punt stonden liet monument van Nelson in de lucht te doen vliegen. Zij werden in het bezit gevonden van een dynamietpatroon van vol doende capaciteit om het monument te vernielen en bovendien de daartegenover ge legen hotels te beschadigen. De jongelieden zijn officieren der Canadeesche militie; een hunner is de zoon van den vroegeren eersten minister Mercier. De aanslag is te wijten aan de opruiende taal der Fransche pers te Quebec tegen alles wat Engelsch is. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister van justitie zal in den loop dezer week liet voorstel tot in voering van het verplicht burgei lijk huwelyk bij de Kamer indienen. Te gelijker tijd zal de minister van eeredienst een voorstel ter tafel brengen tot wijziging der wet rakende de ge mengde huwelijken, in dien zin dat voortaan de ouders zeiven zullen bepalen in welk ge loof hunne kinderen zullen worden opgevoed. Do weduwe van graaf Hartenau, den voor- maligen vorst Alexander van Bulgarije, heeft zoowel van keizer Frans Jozef en koningin Victoria als van vorst Ferdinand en diens minister-president Stambouloff hartelijke blij ken van deelneming ontvangen- In de Zater dag gehouden zitting der Sobranje werden hartelijke woorden gewijd aan de nagedachte nis van den held van Slivnilza, den redder van Bulgarije. Voorstellen om het jaargeld, 50,000 francs, dat de onttroonde vorst ge noot, voortaan aan zijne weduwe uittekee- ren, en deze te vei zoeken het stoffelijk over schot haars gemaals te Sofia te doen be graven, opdat de eerste vorst van Bulgarije in zijne hoofdstad ruste, werden met alge- meene teekenen van instemming begroet. Als teelten van rouw werd de zitting evenwel opgeheven en de beslissing omtrent die voor stellen tot de volgende vergadering verdaagd. Vorst Ferdinand heeft een adres aan het leger gericht, waarin hij aan de deugden en den heldenmoed zijns voorgangers herinnert. Te Sofia is Zondag een requiem gezongen voor de te Slivnitza gevallen soldaten en voor de ziel van prins Alexander van Battenberg. De hofmaarschalk, alle ministers en bijna het gansche corps diplomatique woonden de plechtigheid bijvorst Ferdinand was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn. De kathedraal was versierd met de bij Slivnitza gevoerde vaandels. Gisteren heeft de begrafenis te Gratz plaats gehad, waarbij vorst Ferdinand en het Bul- gaarsche leger vertegenwoordigd waren. De weduwe, pas van het kraambed hersteld, is door den schok zoo hevig getroffen, dat men voor haar verstand vreest. I T A I» I E. Tengevolge van het voorstel tot ineensmel ting der organieke kaders van beambten bij de post en telegraaf, hebben de telegrafisten te Rome het werk gestaakt. Men gelooft dat de werkstaking zich over gansch Italië zal uitbreiden. SPASJP De Madridsche pers dringt er nog steeds op aan, dat de Spanjaarden de Kabylen moeten vei slaan, alvorens de inmenging van den sultan te dulden. Uit Melila wordt van 18 dezer gemeld: De Kabylen openden het vuur op een verkenningstroep tusschen de forten en de kust, tengevolge waarvan 4 Spanjaarden gewond werden. De Kabylen^verden gedwon gen af te trekken. PORTUGAL. De Times verneemt uit Lissabon, dat de concessie aan de heeren Souto en Vasconcel- los nog voor wijziging vatbaar schijnt. De regeering wil trachten al wat geacht zou kunnen woiden strijdig te zijn met de con cessie verleend voor den Delagoabaai-spoor weg te vermijden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1