HHHHIZZ - Gemengde Berichten. FEB TEL EG li A AF. Hieolitzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. b. Donateurs zijn zij, die f5.of meer jaarlijks wenschen bij te dragen. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Earger (praeses), B. P. B. Plantenga (abactis), A. J. Dnynoaer van Twist (quaestor). Door een kustbewoner van den Hoorn is aan het Westerstrand een lijk gevonden. Ver moedelijk was dit een der opvarenden der onlangs omgeslagen blazerschuit W. R, 423. In de Tloogcvcenscha Ct. maakt de heer mr. H. Smeeuge melding van het gerucht aldaar, dat weder eea nieuw slachtoffer is overleden aan de cholera, zonder dat een geneesheer bij den zieke werd geroepen, niettegenstaande de patient reeds eenige dagen verschijnselen toonde van cholera. Spreker noemt dat onverantwoordelijk. Ook meent hij, dat de meer ontwikkelden door hun voorbeeld, door een krachtig op treden aldaar meer op den onontwikkelde kon den werken door hem op het ernstige der zaak te wijzen. Inmiddels is "Vrijdag LI. te Hoogeveen aan gifte gedaan van twee sterfgevallen aldaar tengevolge van cholera. Een hevige knal deed Zondagmorgen om 6 uur de bewoners van Nijensleek uit hun sluimering opschrikken. De slag was zoo ont zettend, dat hij, naar men zegt, tot op 40 minuten afstands hoorbaar was. liet bleek al spoedig, dat hij veroorzaakt was in de boterfabriek van den heer Ilillcemeijer, op het oogenblik dat aldaar het vuur werd aan gelegd. Vermoedelijk bevond zich dynamiet tusschen de steenkool en ontstond zoo eene ontploffing, waardoor echter geene persoon- lyke ongelukken plaats hadden; wel weiden verscheidene pannen van genoemde fabriek geslagen, enkele glasruiten verbrijzeld en is de kalk, waarin de groote kookketel zit ge metseld, op onderscheidene plaatsen ge scheurd. (Pr, Ass. Ct.) Vrouw S. en het 4V«-jarig kindje van St. zijn Zaterdagochtend hersteld van cholera uit de Amalia-stichting te Utrecht ontslagen. Zijn oudere broertje is ter verdere recon valescentie naar het academisch ziekenhuis overgebrajht. Het verplegend personeel is tevens vertrokken. Het gedeelte staatsspoorweglijn tusschen Bunden en Beek, dat zooveel heeft te door staan gehad met grondverzwakking (aardver schuivingen) is thans geheel in orde en alle gevaar voor herhaling van dit ongerief is thans geweken. Door deskundigen is, na een langdurigen arbeid op dat traject, met succes een proefrit gehouden. Nog eene tweede hulde heeft Zaterdag op het kerkhof te Ginneken plaats gehad. Eene deputatie van het 7e regt. infanterie uit Amsterdam, bestaande uit den majoor J. van Wijck, den kapitein B. K. van Tuinen en den 4n luit.-adj. J. Ditmar, was derwaarts gekomen om mede een krans te leggen bij het monument, waaronder het gebeente rust der gesneuvelden bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen. De zevende afdeeiing, waaruit 50 jaar ge leden het 7e regiment infanterie werd geformeerd, nam zulk een groot aandeel in de verdediging der Citadel, dat na den dood van den generaal Chassé de Citadel-medaille, door hem gedragen, op last des Konings blijvend aan het vaandel van het 7e reg. inf. werd gehecht. Op de witzijden linten die van den krans neerhangen, staat het volgendesHuhle aan de verdedigers der Citadel van Antwerpen 184'!4893, van het 7e regiment infanterie." Nadat door majoor Van Wijck het doel van het hulde betoon was uiteengezet, werd de krans in ontvangst aanvaard door den gep. gen.-majoor J. H. H. Dommers, Uit Antwerpen wordt aan de Middelb. Ct. gemeldIn verband met den diefstal van 55,000 fr. is gearresteerd mad. R., de maitresse van den effectenmakelaar Henri Frank, wiens lijk Woensdagavond in den trein tusschen Breda en Rozendaa! is gevonden. Zij ontving, volgens de door haar afge legde verklaring, den vorigen dag eenen brief van Frank, die zijl voornemen meldde om zelfmoord te plegen. Volgens de verklaringen van haren zoon had Frank verzocht, hem dezen onmiddellijk te zenden, opdat hij hem papieren van waarde kon ter haud stellen. De jonge R. had een vrij dik couvert ontvangen en dit aan zijne moeder gegeven. Volgers haar zeggen bevatte dit slechts een biljet van 500 fr. Tengevolge van deze tegenstrijdige ver klaringen is mad. R. gevangengenomen. De slachtoffers van Frank zijn Baswitz Co. voor 35,000 fr. en De Brown, voor 20,000 fr. Tot dusver heeft de justitie nog niets van het gestolen geld ontdekt. De rentmeester van het burgerlijk arm bestuur te BredaK., heeft zich sedert eenige dagen verwijderd. Naar men vermoedt, is er een aanzienlijk tekort in de kas. Zondagnacht is zekere A. L. van Over slag, als verdacht van poging tot moord, in zijne woning gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht. (Af. C.) Maassluis. Door de kicsverceniging •^Gemeentebelang" is candidaat gesteld voor den gemeenteraad de lieer T. van der Doll, in plaats van den heer W. M. de Meijer, die voor de candidatuur bedankt heeft. 's-Gravenliage. De Koninginnen zullen in den namiddag van 29 dezer in de residentie terugkeeren. De vereeniging >Oranjebond" alhier heeft de herinneringsdag van 47 November niet onopgemeikt voorbij iatengaan. In den vroegen morgen verzond zij een telegram van Siulde aan de Koningin-Regen tes, waarop in den loop van den dag eene dankbetuiging werd ontvangen. In het middaguur vervoegde zich de eere commissie bestaande uit de heeren J. Iluy- gens, P. J. vau der Burgh en K. F. A. van de Wall (de heer mr. F. A. P. baron Wit- tert van Hoogland en de eere-secretaris R. II. Driessen waren door ambtsbezigheden ver hinderd ten huize van de oudste afstam melingen van het gevierde driemanschap Van Hogendorp, Van der Duijn en Van Limburg Stirum, om genoemde heeren het eerelid maatschap van den bond aan te bieden, het geen in dank en met waardeering werd aangenomen. De leden van den bond vereenigden zich 'savonds, in hun sociëteitslokaal, om ineen gezellig en eendrachtig samenzijn den tach- tigsten gedenkdag onzer onafhankelijkheid, onder nationale liederen en voordrachten te herdenken. Apeldoorn. De vorst van Waldeck- Pyrmont is hedenochtend van het Loo naar Duitschland vertrokken. Te "VVatchfield is een 45-jarig werkman ge vangengenomen, nadat het lijk van zijn derde vrouw onder den vloer van de smederij was gevonden. Zijn eerste vrouw viel van een trap en bleef dood, en zijn tweede is verdwenen. Men herinnert zich dat de dynamietbom, van een der galerijen in den Lyceo-schouwburg te Baicelona geworpen, door sommige ooggetuigen eerst werd aangezien voor het étui van een tooneeikijker. Maandag had iemand, naar gemeld wordt, in den Eldorado-schouwburg in diezelfde stad het ongeluk, werkelijk het étui van zijn kijker le laten vallen van een der galerijen, en nu ontstond er onder de toeschouwers zulk een paniek, dat een groote menigte naar de uitgan gen drong, denkende aan een nieuwen aanslag. Eenige personen werden in het gedrang gekwetst. De Times verneemt uit Odessa van eene aard beving, welke te Samarkand aanmerkelijke schade heeft aangericht. Voor den dienst op liet Toba-meer (Sumatra) wordt een van aluminium vervaardigd vaartuig verlangd met het oog op het transport van Siboga naar genoemd moer, hetwelk geschieden moet langs -.vegen, die voor het vervoer van Zware lasten geheel ongeschikt zijn. De. boot zal daarom uit acht waterdichte compaitintenten worden samengesteld, die ieder afzonderlijk niet zwaarder zuilen mogen wegen dan 1 20 kilo. Ter plaatse van bestemming aangekomen, zullen deze compartimenten op liuogst eenvoudige wijze met schroei houten ondeiling te verbinden zijn. Werd staal tot grondstof gekozen, dan zou of het aantal der compartimenten vergroot bf het daaivoor toegestane gewicht vermeerderd moeten worden, en zoowel tegen het eene als tegen liet andere bestaan overwegende bezwaren. 's-GRAVENMAGE, 22 November. Tweede Kamer. De heer Cremer verdedigde het financieele beleid van den minister; de heer JE. Mackay drong aan op voorzichtig heid, De minister Van Dedem herhaalde dat hij de productiviteit van Indië wil verhoogen door nieuwe middelen te zoeken en zuinigheid te betrachten. Uit Tamiang is bericht ontvangen dat de toestand gunstig is en de beating is gesloopt. ÏEEMD/1M, 22 November. Dij de gi«teren gehouden herstemming ter vei kiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature Poelman) zijn uitgebracht 1932 geldige stem men. Gekozen is mr. E. A. Srnldt (liberaal) met 9f>7 stemmen mr. M. W. F. Treub (radicaal) verkreeg 965 stemmen. In do gisteren gehouden zitting der arret) I.- rechtbank te Rotterdam werd veiomdeeld J. IC, oud 18 j, letter/etter te Schiedam, bekl. van mishandeling van een ambtenaar tot f10 boete. Tegen J. IC. vuil der Veer, redacteur-uitgever vari het socialistisch weekblad De Toekomst, is eene vervolging ingesteld wegens smaad en beleediging. SCHIEDAM. Wij hebben gisteren abusief gemeld dat de stoomboot Vigilant ter trawler- visscherij vertrokken is ztilks is echter niet het geval, daar genoemde boot, avei ij bekomen heb bende, moot tepareeren. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 4 schepen, te zamen aanbrengende 954 ton pekelharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd GO winterzalmen, die voor ft.20 tot 1.40 per Vu kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 zomerzalmen. BERGEN-OP-ZOOM. In de vorige week zijn naar het buitenland verzonden circa 70.000 oesters en 485 halen mosselen. De prijzen bedroegen: van oesters per 1000 stuks imperialen f 110 a 130, le sooit f80 a 90; van mosselen per baal f2.10 a 2.75. Netl.-Iierv. Kerk. Beroepen: te Warns en Schar] ds. P. J. Raap. te Oudeiuirdum te Nigtevecht de heer P. M. Eigeman, cand. te Loosdrecht. Aangenomen: naar Hoorn op Terschelling dooi' den heer G. A. Wumkes, cand. te Joure. Bedankt: voor Heukelom door ds. Joh. van den Kieboom, te Schalkwijk c. a, Jan do Redactie van de Schiedamsche Courant. Hot was mij waarlijk eene verrassing zoovee! attentie te ondervinden van uwen verslaggever, naar aanleiding van de eerste openbare verga dering van onzen «Werkmansbond" gehouden op Li. Vrijdag in het «Lokaal voor Evangelisatie". Mijn oprechten dank aan hem, en ook aan u voor de plaatsruimte in uw blad daarvoor be schikbaar gesteld. Toch vraag ik u beleefd onderstaande rege len op te willen nemen, daar de beide in uw verslag tusschen haakjes geplaatste opmerkingen mij zulks wenschehjk doen achten. In de eerste plaats wat betreft de veronderstelling, dat ik blijkbaar onkundig zou zijn van de reeds sedert lang bestaande afdeeiing van «Patrimonium". Natuurlijk is mij het bestaan van de afdeeiing Patrimonium" bekend, doch vergis ik mij niet, dan is het voor de leden van «Patrimonium" geen vereischte dat zij door een en denzelfden kerkelijke» band zijn vereamgd. Eu juist in dien bepaalden zin sprak ik van slechts éen gods dienstige werklieden vereeniging, namelijk den ïR.-k. Volksbond". Onze «Werkmansbond" neemt, als voortge komen uit de «Vereeniging tot bevordering van de belangen dor Ned.-Herv. Kerk", alleen leden van die keik in zich op, en als zoodanig voor ziet hij in eene bestaande behoefte. Met betrekking tot de tweede opmeiking kan ik mededeelen. dat, toen de «Vereeniging tot bevordering van de belangen der Ne i.Iierv. Keilt" besloot een afdeeiing «Weikumnsbond" op te richten, zij meende dit te moeten doen in aan sluiting met de afdeeiing Rotterdam. Allo pie- dikanlen, zonder uitzondering, namen daar liet eere-lid'naat-chap welwillend aan, en steunden daardoor den «Werkmansbond". Het hg dus op onzen weg te beginnen bij den oud-ten predi kant om ook bij ZEw. diens zeer gevvaardeei den steun voor onze afdeeiing te bepleiten. Zoo is geschied. Dit officieel bezoek mocht evenwel niet volkomen aan de verwachting beaiihvr.nrden. Want, hoewel ZEw. volstrekt geen tegenstander bleek te zijn, vvensriile hij vnu!alsnog eene af wachtende houding aan te nemen, en sprak zelfs den vvensch uit, later vrijheid te mogen vinden aan ons verzoek te kunvoldoen. Hiermede meen ik voldoende to hehb-n toegelicht il.it geen partijzaak in het leven geroepen is door de oprichting van den Werkmansbond". Dankbaar voor de veileende plaatsrumre. Hoogachtend. bEd. dm. dr. C. Pr.oou, Voor:, v/d Wcrkmansinmd Schiedam, 21 November 1893. Jammer, dat bovenstaande Opheldering niet in de vergadering werd gegeven, waar zij beter op bare plaats was. te meer daar de leden van van den Weikmansbrmd" in. i. da-atbj b-lang hebben en de door mij en (Uitloten gn-,teide vraag en opmeiking dan achterwege bilden kunnen blijven. Nu de heer Piooij mededeelde dat liet eere- lidmaatschap aangeboden was aan de predikanten bij de Ned.-herv. gemeente alhier, dus aan allen, en hij vervolgens slechts 3 namen opnoemde (er beslaat éen vacature), lagen alleilei gevolgtrek kingen voor de hand. Nadrukkelijk vvensch ik evenwel te veiklaren, dat bij mij geen richting- of partijbelang beeft voorgezeten en dat de vraag evenzeer ten opzichte van ieder ander predi- kant zou zijn gesteld. Wat de repliek op mijne opmerking in zake «Patrimonii!in" betrefr, deze is volkomen juist; dit verbond laat n.l. werklieden van alle gods dienstige gezindten toe, dus ook die, welke lidmaat zijn van bot Ned.-herv. kei kgenootsi-hap. Van dit standpunt beschouwd, zou dus de i> Werk mansbond" nu niet zoozeer in een dringende behoefte voorzien, als wanneer de p.is overal elders werd afgesneden. DE VEKSLA-GGEVEn. BURGERLIJK E STAN D. Geboren 21 Nov. Pieternella, dochter van L. C. Klaasse en J. Bezemer, liuiten- Jmvenweg. 22. George Willem, zoon van B. van den Hoek en E. M Lensing, Laan. Overleden: 20 Nov. Heudrika van Hei ningen, oud 39 jaar en 2 maanden, echtge noot van J. van der Meer, Achtersingel Levenloos aangegeven dochter van J. van der Meer en H. van Heiningen, Achtersingel, Levenloos aangegeven zoon van J, van der Meer en H. van Heiningen, Achtersingel. Gehuwd22 Nov. J. W. Geerardts en J. C. Wesbeek. M. W, Verboom enJ. G. Muller. Schiedam, 22 November. Rogge en Gerst zonder handel. Mout y iinoteering der makelaars f 7Va. Jenever: Amsterd. proef 43 f 14Va; per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf i.80 per ketel. Het Westland, 20 November. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed: uien 11.40 a 1.50, spruitkool 65 a 85 e„ kleiperen 65 a 80 c.. fijne stoofperen f 0.75 a 1.10, bellefleurs f 0.90 a a 1.25, zoete appelen fl a 1.25, zure I a 1.50 per kin; diuiven 35 a 50 c.'por >/s kilo, tafelperen H/s a 6 c, per stuk, appelen 2 a 5 c, per stuk.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3