A0. 1893. Vrijdag 24 November. N°. S409. Eerste Blad. Aart on%e Abonnés. Z evenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. «CUE AC: BOTJE U STRAAT» B Buitenlamïsche Berichten. Btnnciilamlsclie Berichten, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers t 1.85, - 2.50, - 0,10. 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het acbtste deel van M4RLITT'8 Romans en Novellen voor den geringen prijs van Vijftig* Cents, voor abonnés binnen de stad, en Zestig* Cents buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houdendat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. F R a n k n IJ K, In de Kamerzitting van Dinsdag betoogde de heer Jaurès in eene welsprekende rede dat de zinsnede der ministerieele verklaring, waarin het socialisme werd aangevallen, slechts een ongemotiveerde zijwending was van het Kabinet, dat overigens geen program ma had. Vooral de heer Peytral werd heftig aangevallende heer Jaurès verweet dezen minister in het bijzonder het niet-indienen zjjner beloofde voorstellen betreffende een progressieve inkomstenbelasting. De heer Jaurès eindigde met een motie van wanti ouwen in het beleid der regeering voor te stellen. Door den heer Dupuy werden op humo ristische wijze de grondbeginselen van het socialisme aangevallen spr. trachtte aan te toonen dat het socialisme eigenlijk op niets rust. Zijn rede deed een waren storm van verontwaardiging onder de socialisten en radicaal-socialisten opgaande stemming over de motie van vertrouwen, door de regeering gevraagd, werd met 264 tegen 24? stemmen tot heden verdaagd. Het eerste optreden van het Kabinet voor de nieuwe Kamer heeft dus een onzekere» uitslag gehad. Toch gelooft men dat Donder dag de regeering een aanzienlijke meerder heid zal verkrijgen. GrooUoi'st Alexis van Rusland is Dinsdag naar St.-Petersburg teruggekeerd. De Gaulois verklaart dat prins Pedro d'Al- cantara zich niet te St. Nazaire heeft inge scheept. De prins bevindt zich nog steeds aan de militaire school in Wiener Neustadt, waar hij zal blijven totdat wisse gebeurtenissen en de wiï zijner moeder hem zullen roepen om eene staatkundige rol te spelen. De Gaulois voegt er bsj, dat de gravin van Eu, zijne moeder, erfgename van de Braziliaansche kroon, er niet aan denkt afstand te doen van hare rechten. DUITSCIILAND. In Elzas-Lotharingen zullen opnieuw maat regelen worden genomen tot het houden der registers van den burgerlijken stand in de Duitsche taal. Alle vreemde familienamen zullen voortaan volgens de Duitsche uitspraak gespeld worden. Door de sociaal-democratische partij te Berlijn zijn tegen heden zes groote meetings aangekondigd om te protesteeren tegen de tabaksbelasting. R U S L A N D. Uit Petersburg wordt gemeld dat alle maatregelen zijn getroffen voor een aanstaand bezoek van het Russische Middellandsclie- zee-eskader aan Konstantinopel, dat het voor spel zou zijn voor een Russisch-Turksch ver bond, waarbij Rusland zich zou verbinden tot bescherming van het gebied des sultans in geval van oorlog, terwijl aan Rusland wederkeerig het eeuwigdurend recht van door vaart door de Dardanellen voor zijne oorlogs schepen in oorlogstijd zou worden toegekend. De regeering bereidt thans maatregelen voor, om de bezittingen der protestantsche kerken in de Baltische provinciën onder re- geeringstoezieht te plaatsen. OOSTENRIJK. De ministers Von Plener en Wurmbrand hebben gisteren eene vergadering van de Duitsche linkerzijde bijgewoond, waar zij met geestdrift ontvangen zijn. De heer Von Plener gaf te kennen dat hij het gemis van eene homogene meerderheid betreurt voor de ont wikkeling der staatsinstellingen. 11 voegde er bij dat hij trachten zou de moeilijkheden te boven te komen, maar den ouden staat van zaken nam hij niet aan, noch de uitsluiting van de Duitsche linkerzijde. Hij hoopte dat eene reeks gewichtige hervormingen door de overeenstemming van drie gecoaliseerde par tijen tot stand zal komen, De spreker deed daarom een beroep op de Duitsche linkerzijde. De lieer Wurmbrand heeft in denzelfden zin gesproken. Volgens bericht uit Weenen heeft de we duwe van prins Alexander van Battenberg het aanbod van de Bulgaarsche regeering aangenomen, om haar een jaargeld uit te beta len, mits zij toestemt dat het lijk van haren echtgenoot in Bulgarije begiaven wordt. ITALIË. De telegrafisten hebben in het geheele land het werk hervat. De afgevaardigde Cavaliotti heeft te Bel- giojoso een politieke redevoering gehouden, waarin de gedragslijn der regeering ten scherpste afgekeurd, en Italië's ondergang voorspeld werd, ingeval het volk nog langer gehoor blijft geven aan zulke bestuurders. Te Milaan zijn een veertigtal anarchisten in hechtenis genomen op het oogenblik dat zij eene bijeenkomst hadden. SPANJE. Bij de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezingen zijn te Madrid 18 monarchalen en 10 republikeinen gekozen. In de meeste groote steden zijn de monarchale candidate» gekozen te Léon en te Badajoz echter de republikeinsche. Tot de te Barcelona gevangengenomen anarchisten behoort ook zekere Fontanals, bestuurslid van de groote arbeidersvereeniging »Tres Clases de Vapor", die voor de meest conservatieve arbeidersvereeniging geldt. Bjj een huiszoeking in de woning van Fontanals werden niet minder dan 10 bommen, bene vens een groote hoeveelheid kruit en dynamiet gevonden, een vondst die des te meer opzien baarde, daar de gevangene altijd tot rust en matiging aangespoord had. Generaal Macias, gouverneur van Melila, heeft op lieden het tijdstip vastgesteld voor het onderhoud, dat hem door den broeder van den sultan verzocht was. De vredelievende oplossing van het geschil wordt waarschijnlijk geacht. Intusschen meldt men van andere zijde dat de broeder des sultans geen 2000 gewapende krijgslieden, doch slechts een escorte van 100 mau bij zich heeft, zoodat hij de stammen van het Riff enkel door overreding zal moeten dwingen. PORTUGAL. De regeering heeft haren gezant, graaf Paco d'Avers, uit Rio teruggeroepen, naar het heet op verzoek der Braziliaansche regeering. Ook de gezant der Argentijnsche republiek is teruggeroepen, omdat hij tegen den wil zijner rpgeering den steun der Vereenigde Staten heeft ingeroepen. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat de Engelsche en de Amerikaansche regee- ringen voornemens zijn te protesteeren tegen de concessie voor eene spoorweglijn, die in strijd met de concessie voor den Delagoa- spoorweg evenwijdig daarmede zou loopen binnen eenen afstand van honderd kilometer. De regeering ontkent dat dit geldt voor de spoorweglijn, door haar gcconcessioneerd. Deze loopt van den mond der Limpopo-rivier naar de Subi-rivier, vanwaar de lijn de Trans- vaalsche grens volgen zoude, en verder naar Komatipoort, het eindstation van den Delagoa- baaispoonveg, waarmee de nieuwontworpen lijn weliswaar evenwijdig maar op honderd kilometer afstands loopt. De reporter van de Times verneemt echter, dat de Portugeesche regeering met hare concessie bepaald beoogt de waarde van den Delagoa-baaispooi weg te verminderen vóór de scheidsrechters te Bern, welke zich met de quaestie der Delagoa- baailijn bezighouden, uitspraak doen. Mocht de toeleg gelukken, dan eerst zou de aanleg der nieuwe lijn ernstig worden opgevat. A H R I K A. De Braziliaansche minister van buitenl. zaken schrijft aan de New-York Herald, dat de vloot deropstandelingen de haven van Rio slechts moeilijk kan verlaten, wegens de door de regeering genomen maatregelen. Het fort Villegaignon ligt bijna in puin en beant woordt nog slechts zwak het vuur der regee- ringsforten. Het eskader dat aan het begin des opstands ontsnapt is, bestaat thans nog slechts uit de kruiserHepublica en het bewa pend koopvaardijschip Meteor. Verscheidene legerafdeelingen zjjn langs verschillende wegen met versnelden pas op weg naar Destero, den zetel der opstandelingen. De New-York Herald verneemt uit Mon tevideo, dat de staat van beleg in Pernam- bueo afgekondigd is. AFRIKA. Aan de Pall Mall Gazette wordt uit Johan nesburg gemeld, dat er verbetering in de zaken is gekomen. De positie der banken is sterk. De Natalsclie gemachtigden hebben Pretoria onverrichter zake verlaten, maar de Volksraad zal in Januari eene buitengewone zitting hou den ter zake van de spoorwegverlenging in Natal en ter bekrachtiging der overeenkomst met Swaziland. De alarmeerende geruchten, Dinsdag te Kaapstad verspreid, volgens welke een tegen Lobengula uitgezonden korps een nederlaag geleden zou hebben, hebben zich niet beves tigd. Evenmin het gerucht omtrent eene breuk tusscheu Paul Kriiger en Joubert. welke laatste dientengevolge ontslag genomen zou hebben. Nadere berichten uit Matabelenland mel den dat Lobengula met 10,000 man eene sterke stelling inneemt, waartegen de Engel- schen oprukken. Uit Bloemfontein wordt van gisteren ge meld: Heden heeft de verkiezing van den president van den Oranje-Vrijstaat plaats. Tot op dit oogenblik heeft hij 1700 stemmen bekomen. Zijne herkiezing is verzekerd. SCHIEDAM23 November 1893. De politie verzoekt ons de aandacht dei- ingezetenen er op te vestigen, dat het voortaan tusschen 8Va en 9Va uur des voormiddags, en tusschen 10 Vu uur des voormiddags en -10 uur des avonds, verboden is op straat kar petten, gang- en traploopers en matten uit te slaan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1