A0. 1893. Vrijdag 24 November. N°. 8409. Tweede Blad. i ev enenveert gste Jaarganff. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bimieiilaiidsclie Berichten. SPOR T. UITGEVER: J. ODÉ. mm. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BFJlEjl U BOTKKSTKAAT, B SS. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Ckiurant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, 'J.xllmq van 22 November. De vergadering was ten 11 ure onvoltallig, zoodat de -zitting ten '1 ure vervolgd werd met het algemeen debat over de Indische begrooting. De heer Cremer steunde de politiek des ministers, dien hij gaarne zijn arbeid zou zien voltooien en wiens financieel beleid hij ook volstrekt niet zoo afkeuienswaardig acht. Over de koffiecultuur zal hij bij het artikel spreken. Dat de minister voor alle groote werken zou willen leenen, betwist spr. B' voorkeur wil hij dit voor productieve werken, irrigatiewerken en spoorwegen doen. En terecht, want deze zullen op den duur ïsn- deeren. De heer .12. Mackay achtte den fmanci- eelen toestand niet zorgelijk, maar wel eischte deze voorzichtigheid. Daarom waarschuwde hij tegen te spoedig leenen, juist met het oog op de mindere inkomsten uit productie. Verder drong hij aan op sympathieke be handeling der zendelingen, en op maatrege len om misbruiken tegen te gaan bij de suikercultuur. De minister van koloniën dankte voor de ondervonden waardeering en bracht hulde aan den afgetreden landvoogd voor diens steun, verzekerde niet opnieuw de voorgestelde nieuwe belastingen te zullen laten varen, en ontkende, dat in zake Tamiang reden is tot critiek. De minister verdedigde tegenover den heer Van Vlijmen onze handelingen in Tami ang. Het heden ontvangen bericht meldt: sToestand Tamiang gunstig. Benring Siliga- roeng gesloopt". Eene reorganisatie der amb tenaarstraktementen zal worden overwogen. Hij verdedigde zijn financieel beleid en be toogde dat een goede financieele regeling, waarbij Indië tn eigen behoeften voorzien kan, een noodzakelijk middel is tot behoud van Indië. SCHIEDAM, 23 November 1893. Dat het politietoezicht op de visscheri: in de Noordzee ook nog ander nut heeft dan het handhaven der internationale regeling, is in de vorige maand gebleken. Toen de schoener Bonaire op 22 October kruiste, heasch de Vlaardinger logger '126 een blauw vlaggetje boven de Nederlandsche vlag. Ge praaid zijnde, bleek de logger geneeskundige hulp noodig te hebben, en deze werd dan ook verleend voor een visscher, die eenen vrij belangrijke beenwond had. De commandant der Bonaire meldt verder, dat »van de vreemde visschers alleen de Duitschers, en van de Nederlandsche de Sche- veningers en Katwijkers hunne vlag toonden". De genoemde Vlaardinger logger deed het alleen toen geneeskundige hulp ingeioepen werd. Het onlangs gevormde Nedeilandsche co mité voor de internationale universeele ten toonstelling te Madrid in 1891 houdt zich reeds sedert geruimen tijd bezig om aan merkelijke vermindering van de bij het officieel programma gestelde plaatsgelden te bedingen. Het wordt daarin leiachtig bijge staan door den eere-voorzitter, den minbter- resiüent van Spanje te 's-Gravenbage. Vol gens de laatstelijk ontvangen berichten heeft het hoop te zullen slagen. In het Ilbl. geeft de hoogleeraar C. M. Kan in overweging om het ethnographisch museum, thans le Leiden, te verplaatsen naar Amsterdam. Hij meent dat in de hoofdstad wel particulieren zullen gevonden worden, die tot de oprichting van zoodanig museum willen medewerken. Op die wijze zou deze nuttige instelling beter aan haie bestemming kunnen beantwoorden dan zooals zij nu bestaat De vereeniging tot steun van verwaarloos den eu gevallenen te Amsterdam zal een adres richten tot den minister van justitie in zake ontzetting van de vaderlijke macht. Ontzetting van de vaderlijke macht kan te onzent alleen in bepaalde gevallen door den strafrechte'', als bijkomende straf, worden uitgesproken, en wel, tenzij de hoofdstraf levenslange gevangenisstraf is, slechts voor een bepaalden tijd. Eene zelfstandige vorde ring, door bloedverwanten of het openbaar ministerie in te stellen, om ouders wier handelingen gevaar voor hunne kinderen opleveren, de macht te ontnemen, die toch slechts in het belang der kinderen is ingesteld, kent onze wet niet. De vereeniging zou wensehen eene regeling, krachtens welke door de naaste verwanten en door het openbaar ministerie de verval lenverklaring van het ouderlijk gezag zou kunnen worden gevraagd, zoowel op grond van veroordeeling wegens zekere misdrijven als wegens: 'io. bekend slecht levensgedrag 2o. verregaande verwaarloozing van de ver plichting tot onderhoud en opvoeding; 3o. het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid, en zulke steeds met dezelfde gevolgen, èn ten aanzien van de zorg voor de kinderen èn ten aanzien van de mogelijkheid voor de ouders om te eeniger tijd in de hun ontnomen rechten te worden hersteld. I»c Wecslnrichtlng te Necrboscli. Op den 20n November heeft het hoofdbe stuur van de eommiss'o-Neerbosch een samen komst gehouden te Utrecht met de besturen der sub-commissies in het jiGebouw voor Kunsten en Wetenschappen". De financieele sub-commissie heelt op den lSn October een vergadering gehouden O O nadat hare leden op 25 en 26 Augustus en nogmaab op 8 en 9 September een bezoek hadden gebracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De paedagogische commissie vergaderde op 13 November, nadat op 1 i Augustus en 2 October bezoeken aan Neerbosch waren ge bracht. Deze commibMe heeft mondelinge en sclu iftelijke inlichtingen ontvangen en onder zocht van bijna honderd verschillende per sonen. Iiaar rapport is bijna voltooid. Dc hygiënische commissie vergaderde op '16 September, 11 October en 1 November, nadat op 16 Augustus, 24 Augustus en 18 October door hare leden bezoeken aan Neer bosch waren gebracht. Ook haar rapport is bijna gei eed. De drie rapporten zijn van vrij grooten omvang. De commissie hoopt thans binnen niet al te groot tijdsverloop haar eindrap port te kunnen vaststellen, dat gedrukt zal wordenen algemeen vei ki ijgbaar gesteld.Ü.B.) De lieer J. W. Sleef, oud-verpleegde in Neerboscli, schrijft het volgende in de Tel. ïlloewel ook ik (zonder inspiratie van den heer Van Dethj meende, aan de commissie van onderzoek in zake Neerbosch, wier samen stelling gansch niet onberispelijk genoemd mag vvoiden, vooralsnog geen mededeelingen te moeten doen, ben ik na de lezing der tweede brochure des heeren Van Deth hiervan terug gekomen, overtuigd als ik ben, dat langer stilzwijgen slechts nadeelig zal werken op de aan den lieer Van 't Lindenhout toever trouwde kinderen. Immers, de beschuldigingen, den heer Van 't Lindenhout ten laste gelegd, zijn van dien aard, dat het m. i. onverantwoordelijk zou zijn de genoemde commissie nog langer onkundig te laten met gegevens, welke zij noodig heeft ter beoordeeling, of het niet raadzaam is, n 't belang der 1100 kinderen, den heer Van 't Lindenhout zoo spoedig mogelijk van de inrichting te verwijderen. Daarom dan ook heb ik niet langer geaar zeld haar de personen aan te wijzen, welke als voornaamste aanklagers van onzedelijke handelingen tegen den directeur optreden, en daarvan verklaringen hebben afgelegd voor den rechter-commissaris te Arnhem. Is het geen schandaal, dat een inrichting, die niet alleen in Europa maar ook daarbuiten hoog staat aangeschreven, gedurende ruim vijf maauden in opspraak is, en men den bestier der quaiificeert als een gewetenloozen schurk, zonder dat er 't minste wordt gedaan om dien vuigen lasteraars den mond te snoeren Doch 'tmoet uitgemaakt worden wat in dezen waarheid is, 't zij dan ten koste van wien en wat ook. Treurig is het dan ook, dat de commissie, wie het toch eveneens om de waarheid te doen moet zijn, nog niet is overgegaan tot het hooi en van den heer Van Deth, den aanklager. Waarlijk, 't heeft allen schijn, alsof een soort van koppigheid zich van haar heeft meester gemaakt, die haar weerhoudt er toe te kunnen besluiten, hiertoe over te gaan. M.i. toch is zij jegens den heer Van't Lin denhout verplicht te trachten die gege vens te erlangen, welke haar in staat zouden kunnen stellen hem van eiken smet te zuiveren, en z kan dit niet anders dan door het ter verantwoording roepen van den heer Van Deth. De zaak is toch te ernstig dan dat men hier nog aan kleingeestigheid mag toegeven. Laat tevens elk der oud-verpleegden in dezen medehelpen het licht der waarheid te ont steken, zoowel zij die in weerwil van de vreeseljjkste beschuldigingen den heer Van 't Lindenhout voor onschuldig blijven houden, als zij die den moed hadden den vinger te leggen op de wondeplekken die de inrichting en haar personeel aankleven, al worden zij daarom als ondankbaren bestempeld. Doch laat men in elk opzicht wa a r blijven en alleen de bloote feiten mededeelen zonder er dra ma's van te fabriceeren. 't Is al erg genoeg. Moge de commissie in deze treurige zaak uit spraak doen, en gevoelt zij zich niet opgewassen voor haar veelomvattende taak, dat dan de re geering in dezen moge tusschen beide treden." Wie voor zich of voor een ander genezing zoekt voor de kwaal der drankzucht, moeten wij zegt de Bclio in gemoede ontraden, de hulp in te roepen van de firma Van Ophuys, Bos Sons, J. Josephus, of hoe deze industrieel zich verder moge noemen. Het nieuwste adres der firma is Plantageweg 133a, Rotterdam. De gewoonte van »het huis" is om zonder eenigen omslag de toestroomende postwissels van 60 ct. te incasseeren en de hulpzoekenden verder zonder taal of teeken te laten. Krijgt de firma het wat benauwd, dan verdwijnt zij en duikt een poosje later aan een ander adres en met een nieuwen firma-naam weder op. Als wij ons niet vergissen, is deze feniks achtige industrieel een zeer bekend personage, een waar Manusje van alles, die in zijn vrijen tijd aan anarchistische studiën doet en in de journalistiek eene eigenaardige reputatie heeft verworven. De raad der gemeente Langbroek heeft het verbod om de wegen in het dorp met rij wielen te berijden, ingetrokken. De tweede vergadering van afgevaardigden van sjsvereenigingen in deze provincie, waarin zal worden beslist over de oprichten van een bond, onder den naam van sZuidhollandsche IJsver- eeniging", tot welken bond alle bestaande clubs kunnen toetreden, zal Zaterdag a.s. in liet »Zuid- hollandsch koffiehuis", te 's-Gravenhage gehou-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5