GES1 Dl VI l A". i893, Zaterdag 25 November. N°. 8410 Feuilleton. evenenveertigste Jaargang:. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÊ. JBiitenlamlsche Berichten. TJ 1 JJilii Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van gisteren werd het •woord gevoerd door Lockroy, die erkende dat eenige der hervormingen, in de verklaring der regeering opgesomd, noodzakelijk zijn, maar overigens dat programma gispte, daar het veeleer het programma eener monarchie is, dan dat eener republiek. Lockroy maakte er de regeering een ver wijt van, de inkomstenbelasting te hebben prijsgegeven. Barthou gaf als zijn oordeel te kennen, dat de ministerieele verklaring mank gaat aan het gebrek van nauwkeurigheid. Hij eindigde met eene veroordeeling van de socialistische leerstellingen en eene aanbe veling van politieke hervormingen van prac- tischen aard. Namens de radicalen zullen de heeren Pelletan en Goblet de regeering bestrijden. Da socialisten moeten besloten hebben, na de rede van den heer Jaurès op Dinsdag, niet verder deel te nemen aan het debat. De regeering heeft besloten, nu er tal van betrekkingen blijken te bestaan tusschen de Spaansche en de Fransche anarchisten, alle inlichtingen welke de Spaansche regeering van dienst kunnen zijn bij hare maatregelen tot beteugeling van het anarchisme, beschik baar te stellen. Dit zal het beste antwoord zijn op de woelingen der lieden, die er zich op beroemen geen vaderland te erkennen. Overigens worden te Parijs en in geheel Frankrijk de verdachte personen scherp in het oog gehouden, hoewel bij verschillende huiszoekingen weinig belangrijks aan het licht is gekomen. U 1 T S O II 1 i NI). De Rijksdag heeft gisteren een aanvang gemaakt met de eerste lezing der handels- B IJ RB A U* BOTEItiTRAAI, 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. an—maocga—mMXOMnxjjjj. iwtrmm imnn<Li.iAnrriJwr,agi tractaten met Rumenië, Servië en Spanje. Het conservatieve lid Von Limburg Stirnm verklaarde, dat zijne partij hare toestemming niet kan geven tot tractaten door welke, zonder equivalent, aan den landbouw nieuwe lasten worden opgelegd. De staats secretaris Von Marsehall verdedigde de regeering tegen de bestrijding, omdat door deze niet weerlegd is dat de handelstractaten een werk zijn van heilzamen aard. Rickert, vrijzinnig, sprak daarna vóór, Von Kanitz, conservatief, tegen de tractaten. De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft met 76 tegen 67 stemmen eene motie van het bureau verworpen om de vrijstel ling van belastingen, welke de leden van den hoogen adel genieten, af te schaffen, maar eene motie aangenomen tot het instellen van een onderzoek in hoeverre zoodanige intrek king wenschelijk is in het belang van den fiscus en tot het bepalen der som, welke noodig zou zijn om die vrijstelling af te koo- pen, ingeval zulks in verband met de grond wet mogelijk is. B E L G I E. In eene gisterochtend te Brussel gehouden bijeenkomst der rechterzijde waren 87 leden tegenwoordig. Beernaert, chef van het Kabi net, verklaarde, dat alle leden der rechter zijde hun recht van vrije actie behielden in de quaestie der proporlioneele vertegenwoor diging voor de verkiezingen, maar dat, indien de rechterzijde zich niet ten minste voor het invoeren van het beginsel der proportioneele vertegenwoordiging in de kieswet verklaarde, hij zich zou terugtrekken. ENGELAND. De heeren Burns, Keirhardie en andere geavanceerde leden van het Lagerhuis heb ben een wetsvoorstel ingediend, strekkende om den staat al de Engelsche mijnen te doen naasten. Van 1 Januari 1895 af moeten alle eigenaars van mijnen een volledig ver slag indienen omtrent hunne eigendommen, waarna staatstaxateurs de waarde der mijnen en der ertsen zullen vaststellen, zonder daar bij rekening te houden met de belegde kapi talen of de winsten nog door de maatschap pijen te behalen. Tot het bedrag der alsdan vastgestelde vergoedingssom zullen consols worden uitgegeven. Het wetsontwerp regelt verder de voor waarden voor den arbeid in de mijnen. Een afzonderlijk ministerie der mijnen zou worden in het leven geroepen. In het Lagerhuis heeft de.heer Mundella gisteren medegedeeld dat, naar tot dusver bekend is geworden, het getal der slachtof fers van den jongsten storm 237 is506 werden gered. Sir Edward Grey verklaarde dat de regee ring geen andere berichten nopens de ge beurtenissen in Brazilië ontvangen heeft, dan welke in de dagbladen zijn verschenen. Het gerucht dat het bombardement van Rio de Janeiro ophanden zou zijn, is niet bevestigd maar het is, ongelukkiglijk, waar, dat er zich ieder oogenblik omstandigheden kunnen voordoen, welke dit bombardement mede brengen, ondanks de pogingen van de ver tegenwoordigers der mogendheden om het te beletten. Het wetsontwerp betreffende de verant woordelijkheid der patroons tegenover hunne werklieden is gisteren door het Lagerhuis bij derde lezing aangenomen. Volgens berichten uit Canada moet er onder de Indianen een groote hongersnood bestaan in een Indianendorp zouden alle menschen van honger zijn gestorven. OOSTEN It IJ K. In de Kamer heeft prins VVindischgratz gisteren het ministerieel programma ont vouwd. Het Kabinet, samengesteld naar aan leiding van de politieke handelwijze der drie groote partijen in de Kamer, doet op deze partijen een beroep, omdat liet rekent op haar vertrouwen in zijne daden. De dringend ste taak is de kiesrechthervorming, bij welke rekening zal moeten gehouden worden met de verschillende deelen der monarchie. Men zal het kiesrecht moeten toekennen aan de klassen der bevolking, welke er tot dusver van verstoken bleven, in bet bijzonder aan de arbeidende klassen, onder handhaving en waarborging evenwel van het ovei wicht der politieke rechten van de gezeteu burgerij en den landbouwstand. Het is waarschijnlijk dat de nieuwe kieswet eene verhooging der staats uitgaven noodzakelijk zal maken. Zoolang deze hervorming haar beslag niet heeft ge kregen, zal de regeering geen andere poli- lieke vraagstukken ter hand nemen, maar wèl zich toeleggen op eene oplossing van oeconomische en financieele quaestiën. Tevens zal zij de militaire macht der monarchie handhaven. Het programma der regiering omvat bet voortzetten der aangevangen hervorming van het muntwezen alsmede de voltooiing der belastinghervorming. De regeering zal in bet bijzonder hare aandacht wijden aan het wel zijn der arbeidende klassen. Het zal haar verheugen, zoo zij de partijverschillen zal zien plaats maken voor eensgezindheid ten aanzien der voorgenomen hervormingen. De regeering is bereid, ronduit de waarheid te zeggen waar het de publieke zaak geldt. Zij erkent de beteekenis der parlementaire instel lingen, en is besloten met kracht alle elemon- 18. »Heeft mijnheer Delileo een beroerte gekregen vroeg Gesa ontsteld. «Mijnheer Delileo? herhaalde een der vrouwen De andere wendden zich af. sAnnette? liet duizelde hein voor do oogen. sZou het mogelijk zijn dat zij Buiten zich zeiven vnn angst snelde hij de trap op. Ilij rukte de deur van Annette's kamertje open. Hij kende dat kamertje zoo goed. Het was hetzelfde dat hij jaren geleden met zijne moeder bewoonde, maar nu was liet op geknapt en zag het er keurig uit. De oude Delileo zat op den rand van het bedje en staarde met stille vertwijfeling op iets, dat achter do witte bedgordijnen verborgen was. «Vaderriep Gesa uit. Plotseling rees de oude man overeind. Hij beefde over zijn gelieele lichaam. Zijn oud tanig gelaat was veru rongen door smart j hij streek zich met de hand over het voorhoofd. »Ileb medelijden stamelde hij met gebroken, onherkenbare stem. «Heb medelijden Zij heeft geboet zij is dood." Gesa rukte het gordijn open Op het witte bedje, bleek als was, maar schooner dan ooit en met den lieven teederen glimlach, waarmede zij afscheid van hem genomen iiad, nog op de lippen, lag Annette! Zij had het blauwe japonnetje aangetrokken, waarin bij baar veertien maanden geleden voor het eerst had gezien. Het gouden kruisje van Giuseppina droeg zij om den bals. Er is leed zoo groot, zoo pijnlijk, dat geen band zacht genoeg is om bet aan te roeren zoo üiep, dat geen hart moedig genoeg is het te doorgronden. Zwijgend buigen wij liet iioofd als voor iets heiligs vrome eerbied paart zich aan ons medelijden. Hoe kon hij boos op haar zijnzooals zij datir voor hern lag in bet blauwe kleedje, waarvan letterlijk iedere plooi hem toeriep Vergeef niet op onze ontheiligde liefde beroep ik me, maar op onze innigeteedere vriendschap Vergeef de zuster wat de bruid aan u misdeed Hoe kon hij wrok tegen haar koesteren met de heiinnering aan haren afscheidskus nog op de lippen Zij had haar verlovingsring van haar vinger genomen en op haar nachttafeltje gelegd in een papier, waarop zij met haar gioot onbeholpen kinderschrift de volgende woorden had ge schreven «Aan mijn lieven, dierbaren broeder Gesa God zegene hem duizendmaal!" Hij stak den ring weder aan haar vinger en kuste haar koude band. Het vreeselijke mysterie dat ons van onze dooden scheidt, is zoo overweldigend groot, dat wij den geheelen omvang van ons verlies niet begrijpen, zoolang liet wezen dat wij zoo innig liefhadden niet is begraven. Onwillekeurig denken wij dat de afgestorvene nog besef beeft van Weren kleinen dienst, dien we hem uf haar bewijzen, en dat is in de eerste dagen een soort van troost. Eerst dan wanneer alles voorbij is, gevoelt men ten volle zijn veilles, wanneer het dagelijksche leven weder zijn ge wonen gang gaat en ruw en gevoelloos ons als het ware toeriepWaartoe langer stilgestaan 1 bij het velleden! Ik, het heden, eisch mijn recht Zoo brak ook voor Gesa liet moeilijks-te en pijnlijkste oogenblik aan toen hij niet znn pleegvader terugkeerde van liet keikhof, naai zij het arme kind te rusten hadden gelegd. In de groene huiskamer was alles weder in orde gebracht, waren allerlei kleinigheden, die tot Annette's liefhebberijen behoorden, opgeruimd en vonden zij de tafel gedekt voor twee per sonen. Zij namen tegenover elkander plaats, de oude

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1