BiinienlandsciLe Berichten, ten te bestrijden, welke de orde en den vrede in gevaar kunnen brengen. Deze verklaringen werden met grooten bjjval ontvangen. Ook in bet Heerenhuis lokten eenige gedeelten toejuichingen uit. Nadat prins Wimlisehgriitz in dat lichaam bet staatsstuk voorgelezen had, voegde hij er de verklaring aan toe, te hopen dat dit Iluis, hetwelk beschouwd wordt als het bolwerk van het Oostenrijksehe patriotisme, aan de regeering eenen welwillenden steun bij het volvoeren van hare moeilijke taak zal verleenen. Het bij de Kamer vóór hare verdaging ingediende regeeringsontwerp betredende het kiesrecht, evenals een dergelijk ontwerp, uit het parlementair initiatief voortgesproten, is verzonden naar de commissie voor de kieswet. Herold Heeft de urgentie gevraagd voor liet debat over de ministerieels verklaring. De regeering, zeide hij, heeft in die verkla ring met gesproken over het vraagstuk der nationaliteiten volgens hem heeft het Czechische volk geen vertrouwen in de re geering. De urgentie is met 171 tegen 87 stemmen verworpen. ITALIË. In de Kamer heeft Imbriani gisteren de tegenwoordige regeering in krasse termen be streden en verklaard, met ieder voorstel te zullen medegaan, strekkende om haar in staat van beschuldiging te stellen. In deze zitting is het verslag overgelegd over de enquête in zake de banken. Het be helst eene rechtvaardiging van de gedragslijn, door de regeering tegenover de banken ge volgd. Bij de voorlezing maakte het stuk eenen diepen indruk. De leden der uiterste linkerzijde vroegen het woord, doch de voor zitter hief de zitting op te midden van een heftig tumult. SPANJE. Het bericht van de Timesdat de regeering voortaan de garantie voor spoorwegen ia papier in plaats van in goud zou uitbetalen is onge grond. Trouwens er is nooit garantie verleend voor de rente der Spaansche spoorwegen. EGYPTE. In de begrooting voor 1894 worden de inkomsten geschat op 10,075,000 Egyptische ponden en de uitgaven op 9,540,000 ponden. A M E 11 I K A. De New-York RoraU bevat een telegram van den Braziliaanschen minister van buiten- landsehe zaken, volgens welke de afkondi ging van den staat van beleg te Pernambuco een gevolg is van eene samenzwering ten gunste der opstandelingen. Een telegram aan hetzelfde blad uit Monte video meldt, dat het corps diplomatique zijn zetel zal overbrengen naar Petropolis. De Times heeft via Montevideo bericht ontvangen uit Rio de Janeiro, dat de partij gangers van De Mello het fort Lage veroverd Delileo en zijn pleegkind, maar geen van beiden konden zij eten. Gesa zat zwijgend voor zich tiit te staren Delileo streelde hem medelijdend de hand en fluisterde van tijd tot tijd »Mijn arme jongen mijn arme jongen!" Eensklaps bleef Gesa den ouden man met zijne groots oogen aankijken en vroeg op doffen toon »Wte was het, vader V' Dehleo sloeg de oogen neder, frommelde zijn servet in elkander en stamelde »lk weet het niet." Gesa sprong op. Vader »Ik wist van niets zij heeft me nooit in vertrouwen genomen eerst heel kort ge leden kreeg ik eenig vermoeden overviel mij een vreeselijke angst. De oude man werd steeds meer verlegen en eindigde zijn zin niet. stiet kan u toch niet ontgaan zijn dat Annette voor den een of ander een bijzondere neiging bad opgevat," riep Gesa toornig uit. hebben. De Melle is voornemens binnen vier en twintig uren Rio te bombardeeren. De buitenlandsche gezanten zijn het eens met de bevelhebbers der vreemde schepen dat het nemen van verdere maatregelen niet zou baten om de levens en de goederen der bui tenlanders te beschermen. Alle verdere tus- schenkomst werd door genoemde buitenland sche vlootvoogden onraadzaam geacht. Peixoto heeft verklaard, zich tot het uiterste te zullen verdedigen, maar zijn financieele toestand is hachelijk, daar de schatkist leeg is, de geheele handel stilstaat en de revolutie in Pernam buco veld wint. De Braziliaansche legatie te Londen heeft aan Reuter eert telegram uit Rio van Woens dag medegedeeld, meldende dat het pantser schip Javary der opstandelingen door de batterij van Nietheroy in den grond is ge hoord en dat de opvarenden daarbij zijn om gekomen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Een Engelsche verkenningstroep heeft be vonden dat het leger van Lobengula uiteen- ïgedreven is. Lobengula zelf, nog slechts ver gezeld van eenige hem trouw gebleven de tachementen, heeft de wijk genomen in de bosschen van Somabulu. Majoor Forbes blijft hem achtervolgen; dat hij zal worden gevan gengenomen, wordt zeker geacht. De oorlog is geëindigd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zilling van 23 November. De uitgaven voor Ned. Indië kwamen heden bij de Indische begrooting in behandeling. De gegrondheid der klachten over de recht spraak van het Hooggerechtshof in Ned. Indië erkennende, drong de heer Levy aan op toekenning aan den Iloogen Raad in Neder land van ruimer toezicht op die rechtspraak. De minister van koloniën beloofde op de klachten te zullen letten bij herziening van de rechterlijke organisatie, in overleg met den minister van justitie, en deelde aan den heer Van Kerkwijkdie op het gebrek aan pasmunt in Indië wees, mede, dat daarin zal worden voorzien, mits zonder schade voor de circulatie hier te lande. Nader zal de minister overwegen of hij de gunstige bepalingen op de verloven van Indische officieren ook kan toepassen op de reeds met verlof vertrokkenen, die de heer Kielstra daarin wil doen deelen. Het voorstel van den heer Kielstra om de gevraagde f13,640 voorde bestuursorganisatie op Ceram te schrappen, voornamelijk ook met het doel het aantal controleurs niet te vermeer deren, bestreed de minister. Hij verwachtte dat het bezuinigingsonderzoek tot verminde ring van ondergeschikt ambtenaarspersoneel zou leiden. De voorsteller wilde den uitslag Miju God, ze is letterlijk betooverd geworden door een onweerstaanbaren invloed Wederom bleef hij steken en sloot nu zelf da lippen vast op elkander, alsof hem anders een vreeselijk geheim zou ontsnappen. Treuiig en eentonig volgden de dagen elk ander op. De oude man had zijn dagelijksche bezigheden weder hervat en Gesa bleef alleen in de groene huiskamer zitten en peinsde en kniesde, Van heengaan sprak hij niet meer. Hij vreesde iedere ontmoeting met een zijner ken nissen aan wie hij zooveel had verteld van zijn geluk. Er was maar éen mensch op de wereld naar wien hij onuitsprekelijk verlangde, en dat was De Sterny De Sterny wist zoo goed het leed van anderen te begrijpen niemand had zulk een teedere, bijna vrouwelijke manier om te troosten en smart te lenigen. En De Sterny zou de geheele geschiedenis niet eens verwonderen. Hij had het immers voorzien. daarvan afwachten alvorens het geld toe te staan, zoo ook de meerderheid der com missie van rapporteurs. Het amendement werd met 42 tegen 17 stemmen aangenomen. Bij het artikel koffie protesteerde de heer Kielstra tegen de weigering van den minister om het koffie-monopolie in de Mina- hassa op te heffen, tenzij tegen een equivalent. De heer Cremer bestreed de proeve met het bijslagstelsel voor de koffie, waarvan hij geen heil verwachtte, evenmin als van de weten schappelijke onderzoekingen, die slechts zullen leiden tot een grootere kwelling der bevol king. Van de Liberia-koffie verwacht hij niet veel voor de toekomst, en allerminst moet het gouvernement zich op die cultuur toeleggen. Verder drong de heer Cremer aan op opheffing der dwangcultuur in Krawang en op Sumatra's Westkust. De lieer Van Houten dankte voor de opheffing der dwangcultuur in sommige gewesten en hoopte dat de minister met de uitvoering van de vexleden jaar aange nomen motie zou voortgaan. De heer Bool bestreed de opheffing van de verplichte levering, met het oog op tekorten. De heer Hintzen wilde wel de uitvoering der motie-Geertsema. De heer Bahlmann achtte de geheele motie niet voor toepassing vatbaar. De minister hield vol, dat in de Mina- hassa de bevolking gekant was tegen de opheffing der verplichte levering. Morgen zal de minister zijne rede voortzetten. SCHIEDAM24 November 1893. De plechtige lijkdienst voor msgr, C. Diependaal zal Maandag a.s. des voormid dags te 10 uur plaats hebben in de kerk der oud-bisschoppelijke cleresie alhier waarna het stoffelijk overschot op de alge- meene begraafplaats zal worden ter aarde besteld. Dat de zoo dikwerf van de donkere zijde beschouwde wereldbeheerscher uit het begin onzer eeuw, Napoleon I, ondanks zijn despo tisch karakter, ook een edelaardige inborst en humanen geest bezat, werd den leden der sSchiedamsche Volksvoorlezingen" gisteravond door den heer J. C. Sander aangetoond. In zijn belangrijke verhandeling werden bijzon derheden uit het particuliere leven van den Franschen potentaat medegedeeld, welke ge tuigen van waardeering zijner minderen, van erkenning van verdiensten, van inachtneming van plichtplegingen, van gestrenge eischen voor zich zelf bij de vervulling zijner taak. Nog werden de oorzaken besproken, welke geleid hebben zoowel tot de grootheid als tot den val van den genialen dwingeland. De bijeenkomst werd besloten met de voor dracht van een marineschets van deu popu- lairen letterkundige Buning door den heer C. Kei-del. Gesa informeerde naar het verblijf van De Sterny. Hij bevond zich op dat oogenblik in Engeland. Gesa schreef hem een eenvoudigen, hartelijker: brief, waarin hij zijnen vriend An nette's plotselingen dood meldde en dien hij aldus eindigde iSchrijf mij eens wanneer gij in Parijs denkt te komen. Ik ga dan ook daarheen om eenigen tijd aan uwe zijde te werken. De omgang met u is het eenige op de wereld dat mij nog eenigen troost kan geven. Op dezen brief kreeg hij nooit antwoord. Hij ging bij Delileo inwonen en betrok Annette's kamertje. Eens dat hij aan de kleine schrijftafel van het arme meisje zat en in een van de laden naar een couvert zocht, vond hij achter een van die Iaden een stuk van een verscheurden brief, dat daar was blijven haken. Hij haalde het er uit en herkende de hand van De Sterny j> van vurig verlangen. Om éen uur in de rue de la Montagne. Uwe S." Hedennacht omstreeks halfdrie is in de Buitenhaven gezonken een lichterschip, ge naamd de Trouw Wilhelminaschipper J. Schepen, komende van Rotterdam, geladen met. 60 last rogge voor den heer J. M. Hon- nerlage Grete. De opvarenden hadden geluk kig nog den tijd om zich te redden. Zeer waarschijnlijk is dit wederom de schuld van het te snel voorbijvaren van deze haven door een groot stoomschip, en wel de Spaarn- dam van de N. A. S. M. Dit stoomschip pas seerde even voordat het ongeval plaats had deze haven; er had toen zulk eene zuiging plaats, dat bijna alle in de haven liggende schepen van hunne touwen losrukten. De stoomtrawler Vigilant brak het achtertouw en lag dwars in de haven; de stoomboot Yentor I werd ook losgerukt; het aakschip Maria sloeg los en daarmede ook het lichterschip, het welk er aan vastlag. Een bark slem de twee meerpalen, waaraan liet was vastgemaakt, uit den grond, in éen woordhet was een ware ruïne. Hoe lang zal het te snel voorbij onze haven varen door zeebooten nog plaats hebben voordat de bevoegde macht paal en perk er aan stelt Reeds herhaaldelijk zijn er door het dage- lijksch bestuur onzer gemeente pogingen toe aangewend, doch tot heden tevergeefs. De Engelsche stoker van het stoomschip Beresford, die den 2n November 1.1., door het afspringen van een gasstop van den stoomketel, hevige brandwonden bekwam, heeft heden hersteld het ziekenhuis alhier verlaten en zich naar zijne woonplaats Hartle pool begeven. Heden werden alhier in den desinfectie-oven de goederen gedesinfecteerd van een matroos der equipage van het van Kroonstad alhier aangekomen schoonersehip Spruitkapt. K. W. de Grooth. De matroos is vermoedelijk lijdende aan cholera te Kroonstad over leden. Dat - i de maatregelen tegen de cholera hier ter stt scherp toezicht wordt gehou den, daarvan kan dit geval weder ten be wijze strekken. B. van Wamden, een der werklieden met de desinfectie belast, heeft bij het uit den oven trekken van den wagen, dien tegen het rechterbeen gekregen, tengevolge waarvan het ernstig verwond werd. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de weduwe D. Kuiper te Oldelamer (Friesland) een som gelds geschonken voor het aan schaffen eenev vrachtkar, teneinde zij daar mede het brood voor haar en haar kinde ren zal kunnen verdienen. Stil. no. 158 bevat een kon. besluit van den 2n November, betreflende de lichting der nationale militie van het jaar 1894, volgens hetwelk deze lichting der militie van het jaar 1894 bedraagt 11,000 man, De jonge kunstenaar las het briefje tot twee maal toe keek toen wezenloos om zich heen, strekte zijne armen uit, alsof een kogel hem in het hart had getroffen, en zonk bewusteloos neder. Hevige zenuwkoortsen brachten weken achter een zijn leven in gevaar en bleken ten slotte voorgoed zijn gezondheid en geestkracht te hebben geknakt. Toen hij eindelijk herstellende was en met vergrijsde haren in zijn kamertje op en neer ging, was het eerste wat hij deed naar pen en inkt zoeken, en zette hij zich neder om te schrijven. lederen dag schreef hij een anderen brief aan De Sterny, dien hij telkens weder verscheurde. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2