A°. .893. onderclag 30 November. N°j 8413 Zevenenveertigste «Jaargang:. Bu i tenl nu(Isch c Berichten. tl.85, - 2.50. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U I T G E V E ItJ. 01) Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 0.10. IS BJ KfiAC: BOTKItST K A A T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. -HrmiOTSorTrrajaa D U I T 8 (J II L A 1' D. De keizer heeft, naar suit goede bron" ver zekerd wordt, aan alle personen die destijds direct of indirect betrokken zijn geweest bij het ontslag van vorst Bismarck, last gegeven, het diepste stilzwijgen in acht te nemen, en hun ook verboden, de onthullingen welke in den laatsten tijd zijn gedaan betreffende Bis- marcks ontslag, tegen te spreken, ook al zijn ze juist. De Nordd. Allg. Zeitg. verneemt, dat Zon dag ook aan den keizer een helsche machine is toegezonden, gelijk aan die, welke de rijks kanselier ontving, eveneens uit Orleans af komstig en van een gelijkluidend schrijven vergezeld. Het pakket werd aan liet geheim civiel kabinet afgegeven, doch ook hier werd door een gelukkig toeval intijds argwaan ge wekt en de aanslag verijdeld. In de helsche machine, die in een kistje den rijkskanselier was toegezonden, vond men een halven drinkkop buskruit, met eene patroon ter lengte van een vinger, vervaar digd uit buskruit met eene ontplofbare vloei stof. Speculeerend op Caprivi's liefhebberij in tuinbouw, had de afzender het kistje aan gegeven als gevuld met radijszaad. Het begeleidend schrijven luidt in het Fransch Orleans, 23 Nov. Den heer genei aal Caprivi, kanselier van liet Duitsclie rijk. Ik heb de eer u, mijnheer de generaal, toe te zenden eenige monsters van radijszaad van eeu verwonderlijk soort, die men in de maand December zaait en waarvan men reeds in de maand Februari vruchten pluktdeze soort kan tegen vorst. Ontvang, mijnheer de generaal, de verzekering van achting. Orleans, rue Boutlong 17 G, Dechanteau. De Berlijnsche correspondent der JSr. lï. Ct. schrijft van gisteren: Algemeen ontsteld was men van het eerst hedennamiddag hekend geworden nieuws, dat de keizer Zondag volmaakt zulk eene kleine helsche machine met volmaakt zulk een schrijven uit Orleans ontving, als Caprivi. Daar echter noch de keizer noch de rijkskan selier ooit een toegezonden pakket persoonlijk in ontvangst neemt en opent, zoo leveren dergelijke boevenstukken per post nimmer een gevaar op voor de hooge geadresseerden, doch slechts voor hunne ondergeschikten. Het voor den keizer bestemde doosje, ter grootte van eene visitekaarljesdoos, werd eenvoudig in het zoogenaamde civiele kabinet des keizers afgegeven, waar door den aldaar aanwezigen beambte de explosieve inhoud nitroglycerine en buskruit ontdekt werd terwijl het aan Caprivi geadresseerde voor werp in de kamer van den adjudant door den postbode werd afgegeven. Als afzender onderteekende den bewusten brief een zekere G. Dechateau te Orleans; doch dit wordt natuurlijk niet als echt beschouwd. Misschien werden de brieven en pakketten ook slechts te Orleans afgegeven om de vare plaats van herkomst te verbergen. De Yissische Zcitung neemt aan dat de afzender te zoeken is onder de Franse) e chauvinisten, en voorziet dat het door de politieke politie ingestelde onderzoek, zoo niet een buitengewoon gelukkig toeval meewerkt, weinig kans zal hebben op slagen. Ook liet Berliner Tagellatt verdenkt de chauvinisten. Het Fransche gezantschap alhier is terstond van het gebeulde verwittigd geworden, en liet gaf per telegraaf daarvan kennis aan de Fransche regeering, die een grondig onder zoek tot opsporing van den schuldigen onver laat beloofd heeft. Zoowel het adres op de pakketten als de inhoud van den brief toont eene in de schrijf kunst ongeoefende hand, tenzij men aan opzet telijke verdraaiing daarbij hebbe te denken. Opmerkelijk is het, dat er tot dusver ner gens een beslist vermoeden wordt geworpen op de anarchisten. Ook in de rijkskanselarij moet een dergelijk vermoeden niet gekoes terd worden. In den Rijksdag, waar heden nog niet bekend was dat ook tegen den keizer zulk een schandelijke aanslag werd beproefd, greep de conservatieve afgevaardigde Von Frege de gelegenheid aan om nden helschen aanslag ter sprake te brengen, die tegen liet leven van onzen hoogsten rijksambtenaar ondernomen werd, maar door Gods hulp verijdeld is ge worden. Juist mij (zeide deze spreker) is liet eene voldoening, mijnen dank aan de Voorzienigheid daarvoor te uiten, omdat mijne partij in den laatsten tijd met den rijkskan selier overhooplag. In geen bunenlandsch parlement zou men liet begrijpen, wanneer wij niet deze gebeurtenis hier in den Rijksdag gedachten tegenspraak links). Uwe tegen spraak bewijst mij dat de vrijz nnige partij en de sociaal-democratie bij elkander belmoren rumoer links). Ik spreek onze levendige be vrediging onze dankbaarheid voor Gods ge nadige beschikking uit bijval rechts)". Andere afgevaardigden vvenschten Caprivi persoonlijk geluk, terwijl bovendien den rijks kanselier talrijke bewijzen van sympathie ten deel vielen. De radicale Yolkszeiiung. die toen mede nog niets van den aanslag op den keizer af wist, maakte zich volkomen tot tolk van de algemeene stemming door Caprivi's adjudant, majoor Ebmeyer, te prijzen wegens de om zichtigheid, waarmede hij den inhoud van het pakket ontdekte en onschadelijk maakte, terwijl zij tevens den rijkskanselier van gan- scher harte gelukwenschte, dat deze duivel- sche aanslag verijdeld werd. In weerwil van alle tegenspraak handhaaft zich het gerucht, dat het handelstractaat met Rusland reeds tot stand gekomen is, maar dat het nog opzettelijk wordt geheimgehou den, omdat door het openhaar worden van den inhoud de beraadslagingen in de Rijksdag commissie over de zoogenaamde kleine han- delstraclaten zeer bemoeilijkt zouden worden, want hij de vrij algemeen heerschende stem ming in den Rijksdag bestaat er gevaar voor verwerping van de tractaten, met Rumenië en Servië gesloten, alleen om te vooi komen dat eer een praecedent woidt in het leven ge roepen ten gunste van de aanneming van een tractaat met Rusland. F It A i\' K It IJ K. De ministerieele crisis is nog niet opgelost. De lieer Carnot heeft Maandagmorgen den heer Poincaré bij zicli ontboden en hem vervolgens naar den lieer Casimir Périer gezonden met de opdracht, hij dezen pogingen aan te wenden, om hem te doen terugkomen op zijn besluit, geen Kabinetsvorming op zich te willen nemen. De heer Périer was echter daartoe niet te bewegen. Het gerucht liep Maandagmorgen dat de president der republiek voornemens was, een nieuw nconeentratie-ministerie" te vormen met den heer Bourgeois als premier. Ook de namen Spuller en Burdeau zijn genoemd. Nu de heer Casimir Perier bij zijn wet geving volhaidt, heeft de heer Carnot de vice-presidenten der beide Kamers op liet Elysée laten komen, om met lieu van ge dachten te wisselen over den toestand. Dupuy begaf zich gisteren naar het Elysée uitsluitend voor aangelegenheden rakende zijn ministerie. Niemand heeft op liet oogenblik nog formeel de opdracht tot het vormen van een Kabinet ontvangen. Men verzekert dat Carnot heden Fallièresof Spuller ontbieden zal. Inlichtingen uit goede bron hebben doen blijken dat er onder de individuen, die onlangs te Oi leans anarchistische plakkaten ver spreidden Duitschers waren. Alles doet gelooven dat dezen het waren, die aan den keizer en Caprivi de helsche machïnen toe zonden. De TtVncs-correspondent te Parijs valteenigs- zins heftig Carnot aan, wien hij verwaandheid, ongrondwettige gedragingen en autocratische neigingen verwijt. De correspondent ver klaart, dat Carnot spreekt en optreedt gelijk parvenu, duizelig geworden door eenige jaren van gezag, waartoe hij niet geboren is. De tegenwoordige crisis zou geheel aan Carnot's ongrondwettige inmenging geweten moeten worden. Zijn plan om Casimir Périer premier te maken wordt door den berichtgever ten strengste veroordeeld. B L G I Gisterochtend zijn de rechterzijden van Senaat en Kamer in het parlementsgebouw te Brussel weder vergaderd geweest, om te beraadslagen over de beginselen der nieuwe kieswet. In het begin der vergadering had er een incident plaats. Beernaert beklaagde zich over onjuistheden in de verslagen, welke verscheidene cleiicale bladen uit onbeschei- dene mededeelingen van zekere leden opge- maa' t hebben, en over de onaangename polemiek, waartoe die onjuistheden aanleiding hebben gegeven. Hij besloot met te zeggen, dat liet noodzakelijk was het geheim van de beraadslagingen te bewaren. Alle aanwezigen hebben zicli op hun eere woord daal toe ver bonden, en tot nog toe woord gehouden. Men weet nog niet wat er verder gebeurd is. ENGELAND. In liet Lagerhuis deelde Asquith cisteren mede, dat hij eene vergadering van ancr- cliisten op liet Trafalgar-piein op a.s. Zondag verbood, omdat liet doel dier vergadering, was, liet vermoorden van onsclnildigen te rechtvaardigen als een wettig middel om de oogmerken der anarchisten te hei eiken. Zulk eene vergadering was dus onwettig te achten. Gladstone verklaarde, niets vernomen te hebben van stappen tot verkrijgen door Rus land van eene haven in de Middellandsche zee, en ook geene reden te hebben om te gelooven, dat hierover onderhandelingen wor den gevoerd. De uitsluiting van oorlogsche pen uit den Bosporus (zeide hij) geldt gelijke lijk voor alle natiën; en indien er aan éene natie eenig voorrecht op dit stuk mocht wor den toegekend, dan zou ook Engeland op der gelijk voorrecht aanspraak maken. Nog bevestigde Asquith liet bericht omtrent den dynamietaanslag en den moord te Dublin. Hij wist echter niet of deze beide gebeurte nissen in samenhang met elkander staan. De hij de kazerne te Dublin gevonden blik ken bus is hij onderzoek gebleken dynamiet te bevatten. Een metselaar, Reid, een kameraad van den gevangengenomen letterzetter Sheridan, is Maandagavond te Dublin doodgeschoten op straat gevonden. Vermoedelijk is hij vermoord door twee kameraden, met wie hij gezien is, omdat hij verdacht werd den laatsten dyna mietaanslag aan de overheid te hebben aan gebracht Een kruidenier, Mearns, is gevangengeno men onder verdenking Reid vermoord te hebben. De anarchisten, die Zondag op Trafalgar Square te Londen eene vergadering wilden houden, hebben van de overheid een afwijzend bescheid gekregen. It U S L A N D. De regeeriug heeft besloten, een prins van den bloede aan te wijzen tot opvolger van generaal Gourko als gouverneur-generaal van Polen, indien, zooals verwacht wordt, de generaal niet herstelt van zijne ziekte. ZÏÏIÏ8EIHSD, De Standard vernam uit Bern, dat de Bondsraad heimelijk eene lij^t laat opmaken van gevaarlijke anarchisten, in Zwitserland

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1