Vrijdag 1 December. A0. 1893. N°. 8414 evonenveerti gste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlaiiitsehe Berichten. Abonnementsi'Rijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nomtners /I1.85. - 2.50. - 0.10. B BJ USE A Ft BOTE 31 ST It A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf 1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U I T S C II L A S 1). In den Rijksdag verklaarde de voorzitter gisteren, onder algemeene teeltenen van in stemming, dat, waar het Huis Dinsdag smar telijk getroffen en ten diepste ontroerd was over den snooden aanslag op den rijkskanse lier, het gisteren ten diepste betreurt dat ook een laaghartige aanslag tegen den keizer beproefd is, waarover het in de hoogste mate ontsteld is en God dankt dat dié poging geen verdere nadeelige gevolgen voor deu keizer en liet rijk gehad heeft. Volgens het Bed. Til. zou de keizer bij de ontvangst van Caprivi en zijn adjudant majoor Ebmeyer betreffende den aanslag zich bepaald hebben tot de opmerking, dat de daders rijp waren voor het gekkenhuis. Door de hooge politie te Berlijn wordt nog altoos betwijfeld, dat men hier met een anarchisti- schen aanslag zou te doen hebben; veeleer gelooft men dat de eeu of andere half krank zinnige kerel het boevenstuk uit grootheids waanzin zal hebben bedreven. In het kistje aan den keizer was het kruit reeds zóa voch tig, dat men bijna niet meer bevreesd had behoeven te zijn voor eene ontploffing. De Beichsanzeiger wenscht het geval blijkbaar als van zeer weinig beteekenis voor te stellen, daar het blad eerst gisteren op de laatste pagina onder de rubriek verscheidenheid" er melding van maakt. Dit schijnt wei in overeenstemming met de beweiing dat ook de keizer en de rijkskanselier persoonlijk weinig gewicht aan het gebeurde hechten en aanvankelijk zelfs alle openbaarmaking er van onnoodig achten. Alleen ds overweging dat de politie toch niet mocht nalaten de zaak te onderzoeken, en dat daarbij dan misschien valsche geruchten in omloop zouden zijn ge komen, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot het openbaarmaken. De anarchisten te Berlijn hebben Dinsdag avond, eenige honderden sterk, eene open bare vergadering gehouden, waarin zij gepro testeerd hebben tegen het gerucht, dat de anarchisten iets met den aanslag te rnaken zouden hebben. Een der sprekers zeide ten aanzien van Capiivi, dat men het met hem wel houden kon, en dat hij onder de anar chisten zeker geene vijanden had. Overigens werd er braaf gedonderd tegen de talrijke aanwezige sociaal-democraten. In Berlijn en in andere, uiteengelegen streken van Duitschland heerscht weer sterk de influenza, die vaak andere ziekten en sterf gevallen ten gevolge heeft. Het orgaan der socialisten, de Vorwdrts, bevatte gisteren den tekst van een geheim rondschrijven, dat na de laatste verkiezin gen voor den Rijksdag door den Pruisischen minister-president Eulenbnrg aan alleregee- fings-presidenten is gericht. In dit rondschrij ven werd erkend, dat de sociaal-democratie zich m alle lagen der maatschappij hoe lan ger hoe meer uitbreidt. Met maatregelen van staatswege alleen zoo heette het verder is zij niet meer voldoende te bestrijden. Daarom moeten alle welgezinden zich volgens een vast stelsel aaneensluiten, om door eene aan de kracht der socialistische beweging O D beantwoordende tegen-agitatie invloed te oefenen. Ook van de hulp van welgezinde werklieden moet daarbij worden gebruik gemaakt. Inzonderheid moet er gestreefd wor den om het socialisme op het platteland te keeren. Alle overheidspersonen, inzonderheid de nlandraden", worden tot krachtige mede werking aangespoord. Het ministerieel rondschrijven gelast ver der dat de gezamenlijke regeeringspresiden- ten weder, evenals vroeger, elk halfjaar een verslag over den toestand der sociaal-demo cratische beweging en de onderafdeeling, de bestrijding der sociaal-democratie" hebben in te zenden. Ongetwijfeld zal deze onthulling van de Yorwarts sensatie maken In de Westdeutscher Allgemeiner Zeitung doet de hoofdredacteur Hans Kleser uitkomen, dat de onlangs openbaargemaakte mededee- lingen van dr. Hans Blum over Bismarcks aftreden in de belangrijkste onderdeelen haast woordelijk gegrond zijn op een bericht van zijn blad uit Juli '92. Kleser schreef dit be richt na een onderhoud met Bismarck. Alleen waar Blum nu en dan iets anders beweerde dan er in het genoemde blad heeft gestaan, heeft hij zich vergist en seen persoonlijk vermoeden niet voldoende van mededeelin- gen van feiten onderscheiden". Naar alle waarschijnlijkheid zullen de han delsverdragen met Spanje, Servië en Rumenië met 210 a 215 stemmen worden aangenomen, waardoor ook liet tot stand komen van het handelsverdrag met Rusland verzekerd schijnt. F It A N K It IJ K. President Carnot heeft de opdracht tot vor ming van een nieuw Kabinet aangeboden aan den oud-minister Spuller, die de opdracht heeft aangenomen. De gemachtigde der Braziliaansche regee ring te Parijs heeft een telegram ontvangen, waarin ontkend wordt dat de staat Para de zijde der opstandelingen zou hebben gekozen en medegedeeld wordt dat een poging tot oproer onderdrukt is. ENGELAND. Lord Salisbury heeft Dinsdag op het congres der Primrose League eene redevoe ring gehouden, waarin hij zeidesDe be richten welke wij uit het buitenland ontvangen, zijn van dien aard, dat zij ons stemmen tot nadenken over onzen toestand, over zijne gevaren en over onze plichten. De gewapende mogendheden van Europa zijn als eskaders van machtige schepen, alle bevriend en in eikaars nabijheid varende maar de minste onhandigheid of verkeerde besturing kan, juist door hun omvang, ernstige rampen ten gevolge hebben. kun nen slechts op ons zeiven rekenenonze vloot moet op alle gebemlijkheden voorbereid zijn, maar op het oogenblik is zij niet tegen de vereenigde zeemacht van verschillende mogendheden opgewassen". De anarchisten te Londen weigeren het verbod der overheid tegen hunne meeting op Zondag te eerbiedigen. Zij willen desondanks op het Ti afalgar-square bijeenkomen, om, naar zij voorgeven, liet recht van spreken en vergaderen aldus te handhaven. Zij be weren ook dat de minister hen in het Lager huis belasterde. Nadere berichten uit Dublin bevestigen, dat de vermoorde man, Reid, lid was van een geheim genootschap. Hij had bij zich eene groote som gelds,hetgeen onvereenigbaar is met zijn stand als arbeider. De moordenaars zijn nog niet ontdekt. De gearresteerden zijn ontslagen. Te Dublin heeft de politie nog verder dynamietbommen ontdekt. De vereeniging tegen den slavenhandel heeft een uitvoerig protest aan den minister van buitenlandsche zaken, lord Rosebery, ge zonden tegen het voortduren van deu slaven handel op de Oostkust van Afrika, onder de oogeu der Britsche overheid. Zooals men weet, werd in Maart 1891 door de Britsche Oostafrikaansche compagnie met den sultan van Witu, wiens gebied, krachtens het ver drag met Duitschland, onder Britsch be schermheerschap was geplaatst, een tractaat gesloten, waarbij deze zich verbond tot ge leidelijke vrijlating der slaven, zoodat deze 24 Mei 1890 zou zijn afgeloopen. Sedert 1 Augustus heeft de compagnie echter het gezag over het gebied des sultans aan de regeering overgegeven, die het beheer daar over toevertrouwde aan den sultan van Zanzi bar, die het volgens Mohammedaansche wetten bestuurt. De bepalingen iakende de slavernij zijn gaandeweg verslapt en van vrij lating is geen sprake meer, zoodat die zeker niet op liet bepaalde tijdstip kan verwezen lijkt zijn. Bovengenoemde vereeniging verwijt thans aan de regeering hare onverschillig heid in dezen. OOSTENRIJK. De commissie uit de Kamer van afgevaar digden, belast met het rapporteeren over de buitengewone maatregelen, heeft met 12 tegen 6 stemmen de ordonnantie betreffende Praag en omstreken goedgekeurd. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ivalnoky, is uit Venetië te Weenen teruggekeerd. De gemeenteraad van Graz besloot als »teeken van liefde en achting, die de ge- heele bevolking den prins toedroeg", een straat den oaam Hartenau te geven. ITALIË. i Men denkt dat liet nieuwe Kabinet lieden 1 zal worden samengesteld. Z inardelli wordt president en neemt binnenlandsche zaken, j Saracco buitenlandsche zaken, generaal Pri- merano oorlog. De uiterste linkerzijde verklaart tegenover het ministerie-Zanardelli in haie oppositie te zullen volharden. Door den afgevaardigde Colajani is in de Kamer het voorstel ingediend om, met het oog op de uitkomsten der enquête aangaande het Bank-scliandaal, te onderzoeken of er termen zijn om de betrokken peisonen ge rechtelijk te vervolgen. SPANJE. Generaal Campos is gisteren te Melila aangekomen en hartelijk toegejuicht. Men zegt dat de Kabylen onderling verdeeld zijn over de te volgen gedragslijn. De legerbevelhebber heeft in den loop van den morgen een geheim onderhoud gehad met den broeder des sultans. S E R V I E. De regeering heeft den verkoop van petro leum tot een staatsmonopolie gemaakt. De minister-president Dokitch ligt op het uiterste. Reeds eenige dagen is hij bewus teloos voedsel kan hij hoegenaamd met meer gebruiken. B U L G A R IJ E. Zelden of nooit misschien is een doode zoo onder bloemen bedolven ten giave gebracht als Alexander van Battenberg. Meer dan 1Ü00 kransen en palmtakken dekten de kist of volgden achter het lijk. Te Sofia waren de eere- bogen, die voor zijn feestelyken intocht na den Serviselien oorlog waren opgericht, op nieuw verrezenmaar thans geheel door rouwkrip omsluierd. Stambouloff werd bij zijn rede aan het station herhaaldelijk zoo door droefheid overmeesterd, dat zijn stem trilde en hij niet kon spreken. Hij eindigde onder algemeene aandoening van de verzamelde duizenden »Hier zult gij in vrede rusten, in ons land, dat u zoo lief was, dat gij er alles voor hebt opgeofferd". In de kerk hield vorst Ferdinand een korte rede. AMERIKA. De Kabinetsraad te Washington heeft Dins dag drie uren aaneen betaadslaagd over de praesidiaïe boodschap, welke Maandag a.s. bij het congres zal worden ingediend. Het belooft een stuk te worden van ongewone lengte. De opstandelingen in Brazilië hebben de stad Curitiba (in de provincie S. Paulo) genomen. De Times verneemt uit Philadelphia, dat de tegenstand tegen de tarievenwijziging eene agitatie van verscheidene maanden in het leven dreigt te roepen. De Senaat zal waar schijnlijk den maatregel tegenhouden tot de verkiezingen van November 1894.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1