S~P OR T. Gemengde Berichten. Nadat de voorzitter der commissie, de heer dr. B. de Bruijn, met een welverdiend woord van lof aan den onderwijzer, den heer C. Krijger, het trekken der geschenken voorbe reid en ieder in den letterlijken zin het zijne getrokken had, besloot een dansje der kleinen het feest, waarvan de voorzitter terecht hoopte dat het door meerdere mocht worden gevolgd, In de eerste plaats in 't belang der jeugd zelve. Tot de vele bezoeken welke de goede Sint jaarlijks aflegt, behoort dat aan de kinderen der departementale bewaarscholen te dezer stede, door wie dit heuglijk feit in hooge eere gehouden wordt. Zoo 'waren ook heden de lokalen der Alida- en Mariabewaarscholen tot feestzalen ingericht en de verschijning van den eerwaardigen bisschop, die niet naliet aanvankelijk een ietwat gedrukte stemming teweeg te brengen, deed weldra den feestgalm opstijgen, toen met milde hand versnaperingen werden gestrooid en de onschuldige jeugd zich Son tegoed doen aan het zoete der aarde. Behalve de gewone gelegenheidsliedjes weid een vers gezongen, dat, in enkele dagen ingestudeerd, uit volle borst werd aangeheven, Dank zij de goede leiding van het damespersoneel, liep de feestviering in de beste orde af en gingen de scholieren mot goedgevulde maag en een doelmatig geschenk tot aandenken in vroo- lijke stemming ter zalige rust. De opgewektheid, waarmede de naamdag van den grooten weldoener gevierd werd, zal voor da jeugdige kindervriendinnen de grootste voldoening op haar lofwaardig streven z\jn. Bij kon. besluit is J. van der Minne be noemd tot burgemeester der gemeente Geer vliet. Naar het "Dagblad vei neemt, is jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, minister van staat, lid Tan de Eerste Kamer, ernstig ongesteld. Volgens het Otr. Daghl. zou aan de nood lijdende gemeente Schoterland door het rijk f'12.500 subsidie zijn verleend in de kosten van de kindervoeding aldaar. In De Tijd komt de volgende mededeeling voor: In de vergadering van katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Donderdag 30 November 1893, is met algemeene stemmen besloten, bij de behan deling van Hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1894 de quaestie van het herstel der Nederlandsche legatie bij den Heiligen Stoel niet ter sprake te brengen. Tevens is besloten, hiervan mededeeling te doen aan het dagblad Be Tijd. 's-Gravenhage, 30 Nov. 1893. Met bestuur der Vereeniging van Katho lieke Leden der Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, 1. v. L. Haffmans. Walter, w. secr. De heer L. Roosmale Nepveu, van Doorn, door de commissie, welke zich voorstelt land verhuizers naar Canada uit te zenden, afge vaardigd, is na een afwezigheid van 2ys maand in ons land teruggekeerd. Hij heeft een groot gedeelte van Canada, Montana, Dacota, Iowa, Ohio, Michigan, New-Yersey enz. bezocht. Te Ottawa heeft bij minister Daly ontmoet en ontving van hem de verzekering, dat hij vol komen beieid is de Hollandsehe plannen tot emigratie naar Canada te steunen. (Mil-) Op het sociaal-democratische congres, dat 24, 25 en 26 December te Groningen zal worden gehouden, komen op de agenda o.a. de volgende punten voor Ilariingen wil dat militieplichtige leden voldoen aan de oproeping onder de wapens in dier voege: zij laten zich lijdelijk prote- steerend ten aanschouwe hunner omgeving uit hunne woningen lichten. Waar het kan, moet die tactiek in massa plaats hebben. Wat het schendblad De Roode Duivel aan gaat, stelt de afd. Hengelo voor, den redac teur, het lid L. M. Hermans, te royeeren. De afd. Kiel-Windeveer, overwegende dat dit blad niet werkt in 't belang van de S.-D. propaganda en gebruik maakt, van en specu leert op de nog te veel bij het volk voor komende zucht naar schandalen en een demoraliseerenden invloed oefent op het volk, spreekt als zijnen wensch uit, dat de partij- genooten zich er van onthouden dit blad óf door abonnementen óf anderszins te steunen. Naar men aan de Arnh. Ct. uit Ede meldt, zal de inrichting nEderoord" tot Chr. ver zorging van krankzinnigen in het begin van December worden geopend. Alle beschikbare plaatsen zijn reeds bezet. Om meer spoed met de opening te kunnen maken, is een gedeelte van het meubilair der inrichtingen sSterrenberg" en nlngenetta" ter leen naar ïÊderoord" overgegaan. De aanbesteding van eenige paviljoens wordt binnenkort te gemoet gezien. Het bestuur hoopt op den steun der landgenooten om zijn schoon plan te kunnen volvoeren, opdat Nederland weldra een phx— lanthropische inrichting, die aan zoovele be klagenswaardige schepselen ten goede zal komen, rijker moge zijn. Naar wij vernemen, is hetRhenser mine raalwater, een den bezoekers van de Rijnstre ken welbekende drank, thans ook hier te lande verkrijgbaar, en op de te Brunswijk onlangs gehouden algemeene Duitsche ten toonstelling van voedingsmiddelen met de eenige hoogste onderscheiding eerediploma en gouden medaille bekroond, thans weder op de wereldtentoonstelling te Chicago de hoogste bekroning diploma en medaille te beurt gevallen. Deze tafeldrank is blijkens herhaald bacte riologisch onderzoek door de heeren dr. P. F, van Hamel Roos, en A. Harmens Wzn., te Amsterdam geheel vrij van bacteriën, en voldoet aan alle eischen van een de gezond heid bevorderenden, aangenamen, smakelijken tafeldrank. Te Egmond-aan-Zee is gisteravond onderst boven aangedreven een bomschuit te Scheve- ningen thuis behoorende. Te Zandvoort zijn ongeveer 140 zware deelen en ongeveer 300 mijnstutten aange spoeld, benevens een naambord, waarop in vergulde letters D o r e s. Te Zandvoort is dezer dagen iemand dupe geworden van >flesschentrekkers" te Am sterdam. In de nieuwsbladen werden beste Zand- voortsche duinaaidappelen te koop aange boden en spoedig werden door den plaatser der advertentie aanvragen om proeven ont vangen. Bestellingen volgden even spoedig. Toen eenige dagen later de quitanties aan de opgegeven adressen werden gepresenteerd, werden deze met allesbehalve welwillend heid ontvangen, en degeen, die ze aanbood, werd met weinig kiesche woorden begroet. Van geld ontvangen was geen sprake. Het verschuldigde bedrag bedroeg ruim f200. Te Amsterdam was gisteravond op sommige oogenblikken de winddruk zoo groot, dat de voetgangers op de pleinen moeite hadden zich staande te houden. Zelfs de anders zoo kalme Amstel vertoonde woeste golven met witte koppen. Gelukkig duurde dat noodweer slechts kort, en voor zoover bekend heeft de wind geen ongelukken of schade veroorzaakt. Van reizigers uit Hilversum vernam het Mllad, dat daar een volslagen wervelstorm heeft gewoedhet haantje van den toren draaide als dol in het rond. Op een gegeven oogenblik kwam er zulk een hevige ruk win® dat de menschen op het stationsperron als een hoop mieren uiteenstoven en twee vigi lantes tegen elkaar geslingerd werden. Veel heviger nog moet de storm in het noorden van ons land geweest zijn, en onge lukken zijn helaas niet uitgebleven. Op Ame land zijn negen "Wierumer vischaken ge strand, waarvan het volk gelukkig gered werd. Van Terschelling meldt men dat de visschersvloot door een N.O. sneeuwstorm werd overvallen en geheel ontredderd uit zee trugkeerde. Van den wal af kon men Dabij de buitengronden een omgeslagen schip zien drijven. Te Amsterdam zijn twee leden van een uitgebreide dievenbende gearresteerd, die zich vooral toelegden om wijn uit de kelders te stelen. Dien wijn verkochten zij nog voor hij gestolen was. Door een dier kooplieden, wien de zaak verdacht voorkwam, werd de politie op de hoogte gebracht, waardoor het gelukte twee boosdoeners op heeterdaad te betrappen. In het Kalkwijksterdiep, gemeente Hooge- zand (Gr.), zijn ongeveer 7 jaar geleden twee lijken opgehaald. Er werd toen wel gedacht aan moord, docli er waren geen aanwijzingen te vinden. Dezer dagen is de vrouw van een arbeider aldaar krankzinnig geworden, en in dien toe stand heeft zij gezegd, dat haar man bij die gebeurtenis tegenwoordig was geweest. De man is gevlucht. Te Musselkanaal was het Dinsdagavond zeer rumoerig, waarbij van knuppels en revolvers werd gebruik gemaakt. Een meisje kreeg een schot in den arm, en eene lantaarn werd in de vaart geworpen. Te Veendam is een 93-jarige vrouw aan slaapziekte overleden. Zij had zeven dagen achtereen geslapen. Daar de aftrek van brandstof in de Friesche lage venen zeer gering is, dalen de turfprijzen belangrijk, waarnaar de turf in de hooge venen zich moet schikken. De verveners be leven een moeilijken tijd, want de veenter- mijnen moeten op den tijd worden betaald. De eigenaren van hoog en laag veen laten dezen herfst niet verkoopen, omdat ze voor zien, dat door de lage turfprijzen de prijs van veen belangrijk zal dalen. Het gebruik van cokes, steenkool, briquetten en petroleum neemt in Friesland steeds toe; natuurlijk zeer ten nadeele van de veenarbeiders. Het onlangs voor f 33,100 verkochte land goed: iden Briellaerd", gelegen aan denstraat weg van Barneveld naar Amersfoort, dat met zijn lommerrijk geboomte, breede lanen en vijvers des zomers zoo menigen wandelaar en des winters bij goed ijs een aantal schaatsen rijders genoegen verschaftezal gesloopt worden en in bouwland veranderen. Een vijftig jaren geleden was de dichter De Génestet in den tijd toen hij op de kost school te Barneveld zijne opleiding genoot dikwjjls op sden Briellaerd" de gast van den toenmaligen eigenaar, doctor J. R. van Maanen, en maakte hij aldaar, op dien jeugdigen leef tijd gezeten aan den oever van een der vele vijvers, in het lommer van oude eiken en beuken verscheidene van zijne eerste gedichten. (-ZV. v. d. B.) Woensdagavond wilde de tijdelijk van De venter naar Zutfen overgeplaatste trompetter der huzaren R., wonende in de Laarstraat, zijn vrouw door een revolver van het leven berooven. Gelukkig schoot de man mis. In middels werd eene patrouille der huzaren ge waarschuwd, die den woesteling arresteerde en naar de kazerne overbracht. ZCt.) Te 's-Heerenberg heerscht de diphtheritis epidemisch. Vele kinderen sterven er aan. De waterleiding te Breda is zoogoed als gereed, maar zal vermoedelijk eerst op 1 Februari a.s. officieel geopend worden. Te Maastricht heeft de plaatselijke gezond heids-commissie, wegens het voortdurend epi demisch heerschen der diphtheritis, aan B. en W. voorgesteld alle scholen te doen sluiten. De stoomtram 's-HertogenboschVucht zal met 1 Januari a.s. veranderen in een paar dentram. De dienstregeling blijft dezelfde: om het uur reisgelegenheid. Ook zal eerstdaags de tramdienst station markt, te 's-Hertogenbosch, na ongeveer 6 jaar te hebben stilgestaan, weer worden hervat. Leiden. De Kamer van koophandel alhier had, alvorens te beslissen of de wederinvoe ring van octrooien wenschelijk is, het gevoe len van den hoogleeraar Greven ingewonnen. Deze heeft in zijn uitvoerig rapport gead viseerd eenige groote industrieelen te raad plegen, waaraan de Kamer nu gevolg zal geven. Gieten. Dat de hier bestaande Nuts- spaarbank in eene behoefte voorziet, blijkt hieruit dat daarin voor meer dan f40,000 is belegd door kleine landbouwers en dienst boden, welk bedrag meestal bij kleine sommen is ingelegd. Aan het bericht, dat de heer Frans Net- scher, hoofdredacteur van het orgaan van den A. N. W. B. de Kampioen", voor 1894 is gekozen tot president van den tiluternaiiona- len Wielrijders-Bond", voegt de Pall Mall Ga zette de mededeeling toe, dat Netscher een der bekendste wielrijders van het continent is en niet onaanzienlijk er toe heeft bijge dragen om do wielersport in zijn land popu lair te maken. De vermoedelijke dader van den moord op J. Beckers te Keulen, de metselaar J. H. Hoeck, die ook door de Nederlandsche politie ijverig gezocht werd, is te Duisburg gevat. Het spoorwegongeluk te Limito (Italië) be rokkende eene schade van '1 miliioen. Het getal dooden is hoogstens 35, maar slechts 22 zijn er herkend. De dienst is hervat. In het hotel «Windsor" te Monte Carlo heeft zich een jong echtpaar vergiftigd, nadat aan de speelbank groote verliezen waien ge leden. Te Londen waren verleden week 311 diph theritus-lijders in de hospitalen, tegen 301 in de vorige week. Aan die ziekte stierven 90 lijders, bijna alle aangetasten zijn kinderen. Het roodvonk neemt af, de influenza toe. Ook in Duitschland breidt de influenza zich steik uit; in Hessen liggen, volgens officieele opgave, meer dan 10.000 menschen ziek. Volgens berichten uit Canada moet er onder de Indianen hongetsnood heerschenin éen In dianendorp zouden alle menschen van honger zijn gestorven. Te Valex (Rumeniè) is een man gestorven op zijn 120e jaar. Hij was in het volle bezit van zijn vermogens en laat verscheidene kinderen na, waarvan do oudste 88 jaar telt. Dr. Arning vestigt de aandacht op het gevaar der melaatschheid, welke ziekte zich in Europa door achteloosheid weer schijnt uit te breiden en door het toenemend verkeer een wereldgevaar dreigt te worden, In West-Europa alleen zijn ongeveer 3000 gevallen van lepra aanwezig, als in Noorwegen 1200, Spanje 1200, Portugal 300, Sicilië 100, Frankrijk en Noorri-Italié 100, IJsland 100 en Malta 70. Bovendien zijn in de Parijzer hospitalen 80, in Londen 10, in Hamburg 15 en de andere universiteitssteden verscheidene gevallen in de ziekenhuizen onder behandeling. Ook komer n Kurland en in de Russiche Oostzee-provincies vele gevallen voor, terwijl in Bosnië 9 gevallen zijn waai genomen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2