A0. 1893. Zondag 3 en Maandag 4 December. N°. 8416. Derde Blad evenenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. EOVflllT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijlc Afzonderlijke nommers £1.85. 2.50. - (MO. ■üBBAt! BOTEBITBAAT, 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) II 1 I 9 C H L i S I). De keizer heeft aan den minister van oor log een schrijven gezonden, waarin aan sol daten onderofficieren en vrijwilligers het dragen van buiten-model uniformstukken wordt verboden en nog andere maatregelen worden voorgeschreven tot beperking van weelderigheid. Ook hiertoe heeft waarschijn lijk het Hannoversche speelproces aanleiding gegeven. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel tot opheffing der wet betreffende de jezuïetenorde met 173 tegen 136 stemmen aangenomen. Voor stemden het centrum, de Polen, de Welfen, de socialisten en de meesten vrijzinnigen. Het centrum verkeerde in zeer opgewekte stem ming en applaudisseerde. In de zitting der commissie voor de han delsverdragen hebben de vertegenwoordigers der regeering nu beslist de andermaal geuite bewering tegengesproken als zou het zoowat regel zijn, dat Nederlandsche exporteurs on juiste opgaven verstrekken omtrent de her komst hunner naar Duitschland uitgevoerde waren. Inzonderheid, weet men, was dit be weerd van Nederlandsche rogge. Woensdag is te Berlijn eene vergadering gehouden van afgevaardigden der verschil lende Noordduitsehe Kamers van koophandel tot bespreking van het wetsontwerp tot in voering eener wijnbelasting. Eene commissie werd benoemd, welke zicli tot den rijkskan selier en den Rijksdag zal wenden met ver zoek om van de beoogde belasting af te zien. De werkloozen te Berlijn beginnen weer betoogingen en optochten te houden. Woens dagavond zijn in verschillende bijeenkomsten heftige woorden gesproken en werd een be sluit aangenomen, waarbij de werklieden der gansche wereld worden uitgenoodigd samen te werken tot verbetering van het lot der proletariërs, door een algemeene werkstaking te beginnen en de groote maatschappe lijke revolutie voor te bereiden. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van Don derdag verklaarde de minister Mundella, onder algemeene teekenen van goedkeuring, dat onderzocht wordt op welke wijze het best de moed is te beloonen der bemanning van bet visschersvaartuig Avenir de Boulogne, dat tijdens den jongsten storm vier Engelsche visschers gered en te Boulogne aan wal ge bracht heeft. De minister Asquith deelde mede dat de regeering nagaat in hoeserre met vrucht eene gerechtelijke vervolging is in te stellen tegen den schrijver van het anarchistisch blad Com monweal, Samual, wegens verheerlijking van het dynamiet. i e minister-president Gladstone verklaarde, dat de Kabinetsraad de vraag heeft overwogen of geen maatregelen moeten worden voorge steld om den gang van zaken in het Huia te verhaasten. De heer Gosschen verzette zich tegen de eerste lezing van een ontwerp tot uitgifte eener leening van 10 millioen pond voor Indië, daar de regeering niet heeft uiteen gezet, waartoe die leening moet dienen. i het Lagerhuis heeft sir Edward Grey gisteren gezegd, dat er geen bericht is ont vangen van het gerucht, volgens hetwelk Peixoto vermoord zou zijn. De heer Mundella heeft medegedeeld, dat in den jongsten storm 293 menschen omge komen en 525 gered zijn. De minister-president Gladstone heeft den mayor van Cork geschreven, dat hij in overleg is met den minister Morley, met het doel om bij het Parlement een wetsontwerp in te dienen tot herstel der uitgezette Iersche pach ters in hunne hoeven, volgens de regelen, indertijd door de Mathew-commissie aange geven. Zooals men zich zal herinneren, is dat de door de unionisten hevig bestreden regee- ringscommissie, omdat zij weigerde de opge roepen getuigen aan een kruisverhoor te onderwerpen en de getuigen der landheeren niet wilde hooren. De bekende volksmenner John Burns is in hevige mate door influenza aangetast, 1 De influenza woedt onder de leden van het Lagerhuis, zoodat vele vertegenwoordigers thuis blijven. F R A N K R IJ K. Casimir Périer heeft aan president Carnot medegedeeld dat het ministerie zich defini tief heeft geconstitueerd en hedenmiddag te vijf uur zijn opwachting bij Carnot zou maken. De heer Viger heeft de portefeuille van landbouw aanvaard, OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren de wet op de landweer aangenomen. De vorming van een Russisch Middel'andsche zee-eskader zal ook hier aanleiding geven tot aanzienlijke uitgaven. Reeds bevat de Lloyd een uitvoerig artikel, waarin wordt aange drongen op de spoedige vorming eener mach tige vloot tot verdediging van de kusten des rijks, onmiddellijke vernieuwing der vesting werken te Cattaro en voltooiing van den strategischen spoorweg in Dalmatié. Men be schouwt dit artikel als de voorbode van door de regeering aan te vragen kredieten. Het loon der werklieden in de staatszout- mijnen in Galicië en de Bukowina is met ■10 pCt. verhoogd. ITALIË. De rechtbank te Rome verleende het Crédit mohilier een moratorium voor 6 maanden. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos heeft aan de regeering geseind dat hij, alvorens aan- vallenderwijze tegen de Kabylen te kunnen optreden, nieuwe versterkingen zal moeten op werpen. Hij vraagt uitzending vannogiOOO man, teneinde dezen arbeid aan te vatten. Uit Melila wordt gemeld, dat maarschalk Campos Sidi Aquariach zonder tegenstand beeft bezet en aanstonds een aanvang liet maken met het aanleggen van verdedigings werken. Hij had een nieuw onderhoud met Muley Araiif, den broeder des sultans. AMERIKA. De Ne toy or Je World en de NewyorJc Herald melden dat generaal Isidora gevangenge nomen werd in een gevecht bij den Rio Negro tegen de opstandelingen in Rio grande do Sul. Het gevecht duurde den geheelen Maandag en Dinsdag; het aantal dooden wordt op 400 geschat. De opstandelingen namen 1000 man krijgsgevangen en belegeren nu Bage (op de grens van Uruguay). Aan de Times wordt uit Rio de Janairo van 26 November via Montevideo gemeld, dat generaal Saraiva zich met 6000 man on geregelde cavalerie zou bevinden op 800 mijlen ten zuiden van San Paolo. De regee ring gelastte dat de nationale garde van San Paolo zuidwaarts zou gaan, doch de garde weigerde. De regeering zond 1200 man uit Rio de Janeiro en versterkt alle verhoogde punten der stad. Geneiaal Telles, bevelheb ber van Rio Grande do Sul, kwam te Rio de Janeiro aan en nam ontslag. Zijn broeder voegde zich denzelfden dag bjj de opstandelingen aan boord van de Aquidaban. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld Aan het oorlogsschip Aguidabanmet De Mello aan boord, en een gewapend koopvaar dijschip is het onder begunstiging der duis ternis gelukt, uit de baai van ltio te ont snappen, door de passage te forceeren in weerwil van een hevig kononvuur uit de forten, die den ingang der haven beheerschen. Vervolgens is liet Engelsche oorlogsschip Beagle, ingevolge bevel van den commandant der scheepsmacht, in zee gegaan, om te vernemen welke richting De Mello heeft ge nomen. Te Buenos-Ayres is het niet zeer geloof waardig gerucht uit Montevideo ontvang ;ti, volgens hetwelk president Peixoto ver moord zou zijn. De Braziliaansche gezant te Londen, om trent den staat van zaken in Brazilië geïn terviewd, heeft nadrukkelijk gewaarschuwd tegen de overdreven voorstellingen ten gunste van De Mello. Die voorstellingen, zeide hij, worden voornamelijk te Buenos-Ayres en Montevideo saamgeknutseld voor Europeesch gebruik. De gezant betreurde het dat de regeering te Rio Janeiro het rechtstreeksche overzenden van telegrammen verboden heeft. Daardoor wordt het fabriceeren van valsche berichten bevorderd, terwijl het verbod ook ydel is, vermits de ongunstige berichten er slechts weinige dagen door opgehouden wor den. De gezant waarschuwde inzonderheid tegen de depêches uit Rio Janeiro aan de Times. De correspondent van dit blad heeft tevergeefs bij de regeering aangeklopt om inlichtingen, en thans spijtig geworden over de weigering die hij ontvangen heeft, seint hij alle praatjes zonder eenig onderzoek over. Vooral diens ongunstige depêches voor Peixoto omtrent den opstand te Para, Baliia en Per- nambuco bleken ten eenenmaie leugenachtig te zijn, evenals het bericht van het over- loopen van admiraal Dagarna. Het staat vast dat de opstand zich nergens uitbreidt en be perkt blijft tot Rio de Janeiro en Desterm, terwijl De Mello blijkt zonder troepen te zijn en machteloos om eenigerlei operatie te land te ondernemen. De geheele zaak blijft, wat zij altoos geweest is. namelijk eene muiterij van de vloot, waardoor de regeering over rompeld werd. Zij moet nu eene nieuwe marine scheppen, hetgeen zij bezig is te doen. Zoodra de nieuwe schepen aanwezig zullen zijn, zal De Mello worden aangevallen en dan kan het einde tan den strijd spoedig te gemoet worden gezien. De crisis zou inder daad reeds lang geëindigd wezen, indien Peixoto de hem door de Amerikaansche Unie aangeboden hulp tegen De Mello aangenomen had, maar de Braziliaansche regeering wilde terecht de zaak alleen beredderen. Dat Peixoto gebrek zou hebben aan geld ontkende de gezant. De republiek zal in de toekomst, evenals in het verleden geschied is, aan al hare verbintenissen stiptelijk vol doen, waartoe de middelen ruimschoots voor handen zijn, want ondanks de troebelen is de voorspoed der Braziliaansche natie grooter dan ooit. Alle berichten omtrent den oogst luiden voortreffelijk. Eene aanzienlijke ont wikkeling van den handel moet daaruit vol gen. Intusschen gaat de correspondent van de Times voort onrustwekkend nieuws te verspreiden, zooals dat de arrcstalien \an verdachte peisonen te Rio Janeiro voortduren en dat er thans 1500 politieke gevangenen zijn. Admiraal Dagama zou ook weldegelijk overgeloopen zijn tot De Mello en Dondeidag het commando overgenomen hebben, maar verklarende dat hij Rio Janeiro niet zal be schieten, tenzij de troepen van Peixoto vuren op de schepen der opstandelingen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9