A0. i893, Woensdag 6 December. N°. 8417. Eerste Blad. Kennisgeving! Nationale Militie. KENNISGEVING. Zeyenenveert: gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlatidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal /J 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B PRB A V i BOTBKBTRAAT. B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone rege's met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen 'i weemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat de kohieien voor de belasting op iiet personeel No. 8 en 0 en het kohier van het patentrecht Nos. 0 dezer gemeente, over het dienstjaai 1898/91, door den heer provincialen inspecteur der directe belastingen te.Rotterdain, op den In December 1893 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der direi te belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts woidt bij dezen herinnerd, dat eenieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4den December 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Burgemeester enavf.thouders van Schiedam brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de militieraad in het 2e district van Zuid- Holland voor deze gemeente op Woensdag den 20n December aanstaandedes voonniddags len 101/4 ure, zijne eerste sitting zal houden te ROTTERDAM, in het Oude-Mannenhuis aan da Hoogstraat aldaar. Zij brengen tevens in herinnering art. 91 dei- wet betrekkelijk de Nationale Militie van den I 9den Augustus 1861 staatsblad no. 72) luidende In de eerste zitting van den militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingooiend de lotelingen in de artt. 55 en 56 bedoeld alle overige lotelingen. Dientengevolge roepen zij op de lotebngen voor de lichting van 1894, om ten bepaalden dage, ure en plaatse voor gemelden militieraad te ver schijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den December 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÊDE. - Schiedam 5 December 1893. Het departement Schiedam der «Maatschap- pij tot Nut van 't Algemeen" zal Donderdag a.s. een vergadering houden, waarop een •onderwerp zal worden behandeld, dat als een bij uitstek echt kind van onzen tijd mag wor den beschouwd. In ons vorig nummer hebben onze lezers er kennis mede kunnen maken: het betreft de oprichting van een Volkshuis hier ter stede. Reeds heeft men, naar aanleiding van het geen in dit nummer voorkwam, tot ons de vraag gericht: sof we niet vonden, dat Schie dam voor haar doen vereenigingen genoeg had, en we werden uitgenoodigd, die vraag in een onzer eerste nummers op te nemen. We willen liever iets anders doen; we wil len, het plan op den voet volgende, nog het een en ander daaruit toelichten, en er onze meening over zeggen. Daaruit zal dan tevens blijken, dat wij de vraag, of Schiedam nog geen vereenigingen genoeg heeft, nu zij zoo algemeen gesteld is, beslist ontkennend be antwoorden, en dat in de eerste plaats een vereeniging, wier oprichting thans bij bet Nutsdepartement aanhangig zal worden ge maakt, door ons met ingenomenheid zal wor den begroet. Wat toch wil deze vereeniging? In de eerste plaats een eigen huis verschaffen aan de bestaan de en nog te maken instellingen tot ontwikke ling van het volk. En als dan eenmaal dat eigen huis er is, dan moet dat betrokken worden door het volk, tot ontwikkeling van lichaam, geest en gemoed. Eu dan verstaan de ontwerpers door het volk de rijken en de armen, geleerden en ongeleerde». «Wie ken nis en beschaving bezit, deele er van mede aan zijn arineren broeder en deze leere weder- keerig aan den hooger geplaatste een tot nu verborgen wereld kennen van zorgen en lijden, van toewijding en heldenmoed." Heeft hij, die ons de vraag deed, of er nog geen vereenigingen genoeg waren in Schie dam, de bovenstaaude woorden wel goed gele zen Zij, die het initiatief tot deze echte volks zaak namen, hebben op verschillende plaat sen van ons vaderland, waar dergelijke inrich tingen reeds tot stand kwamen, rondgezien. Wij kennen daarvan slechts de 's-Gravenhaag- sche vereeniging, die zeker tal van levens jaren telt. Daar kan inen des avonds men- schen van verschillenden werkkring bijeen vinden. Ze houden zich zelf bezig, of-worden door anderen beziggehouden. Tusschenbeide is het een buitengewone avond, opgeluisterd door talenten, die belangeloos hun krachten ten beste geven. Deze vereeniging telt onder haar leden mannen, welke haar reeds jaren lang tot sieraden strekken. Nu is Schiedam wel geen groote stad als Den Haag, maar de stichting van een ge legenheid waar menschen van verschillenden werkkring kunnen bijeenkomen,waar zij nu en dan, wij hopen dikwijls «over staats inrichting. over vakbelangen", zegt de com missie, veroorloven we ons hierbij te voegen, «over volkshuishoudkunde" en andere onder werpen zullen worden beziggehouden, waar de kunst tusschenbeide aan het woord zal zijn, een stichting als deze behoeft te dezer stede niet louter als plan te bestaan. Deventer en Vlaardingen gingen met goed gevolg voor. Bovendien, een Wufedepartement, als het maar wil, kan veel; men denke aan 's-Hertogenbosch I Daarom hopen wij dat de departements vergadering van aanstaanden Donderdag een drukbezochte zal zijn. Het is een van die vergaderingen, waarbij eik lid op zijn post behoort te wezen, ten eerste om het aan de orde gestelde onderwerp, ten tweede om het bewijs te leveren, dat het Oude Hut zich in een nieuwe wereld weet te verjongen V K A N K U IJ K. Gisteren is in de Kamers de ministerieele verklaring voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat de verkiezingen duidelijk aan de regeering haren plicht hebben aangewezen. Frankrijk heeft zijn weerzin tegen de reactionnaire re- geerstelsels en zijn eerbied voor de gewetens vrijheid te kennen gegeven. Het veroordeelt de abstracte formules, Aan de wenschen des lands zal voldaan worden, als de democratie zonder nevenbedoelingen gediend en ten aan zien der socialistische begrippen geen min achting getoond, maar een vruchtbaar en edelmoedig werkdadig handelen er tegenover gesteld wordt. De verklaring wijst de nood zakelijkheid aan van eene billijker verdeeling der belastingen, van eene herziening der directe belastingen, teneinde vooral reeds den verkregen rijkdom te treffen. Verder wordt te kennen gegeven, dat het kadaster herzien, dat een steviger grondslag aan het landbouw krediet gegeven, dat van de nalatenschappen in rechte lijn een matig successierecht ge heven, dat een ontwerp tot het stichten van een pensioenkas voor oude arbeiders in onder zoek genomen, dat de wet op de belasting der zoogenaamde hygiënische dranken gewij zigd en de betrekkiugen tusschen den staat en de Fransclie bank geregeld zal worden op den grondslag vau liet reeds vroeger bij de Kamer ingediende ontwerp. Het Kabinet is besloten het oeconomische werk der vorige Kamera te verdedigen. Er zal een ontwerp worden ingediend ter verze kering van de landbouwproducten, teneinde de volhardende pogingen van de landelijke democratie te hulp te komen. Het ministerie stelt zich voor aan de Kamer een ontwerp te doen toekomen op de vereenigingen. Het ver klaart zich tegen de scheiding van Kerk en Staat en het zal elk voorstel betreffende eene herziening der constitutie afwijzen. Het is driDgend noodigde procesorde te vereenvoudi gen om tot eene spoediger en goedkooper rechtspraak te komen. "Wat de buitenlandsche staatkunde aangaat, omtrent welke alle oneenigheden verdwijnen, zal de regeering altijd de waardigheid eener natie ter harte nemen, die machtig genoeg is om te verklaren, dat zij oprecht den vrede wil en op alle punten der aarde hare rechten en de belangen van haren handel en hare nijverheid te verdedigen. Alle vertegenwoordigers in de Kamers hebben dezelfde rechten, maar de regeering zal slechts raison d'etre en gezag hebben, indien zij voortdurend medewerking vindt bij eene meerderheid, vast besloten om de zaak te dienen, waaraan liet ministerie geheel zijn hart, al zijne krachten geeft. De ministerieele verklaring is in de Kamer met sympathie ontvangen, behalve door de socialisten zij is daarentegen bij den Senaat koel ontvangen. Een voorstel van Grousset in de Kamer tot liet uitvaardigen van eene amnestie gaf aanleiding tot een hevig debat. Ravnal, de minister van binnenlandsche zaken, werd door Móry een «ellendeling" genoemd. Het centrum heeft de anti-socialistische verklaringen van Raynal bij liet debat leven dig toegejuiciit. De Kamer heeft met 257 stemmen tegen 226 geweigerd over te gaan tot beraadslauging over liet artikel van het voorstel betreffende de amnestie. De Kamer heeft de vei kiezing van een nieuwen voorzitter uitgesteld tot lieden. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld dat er tusschen Engeland en Frankrijk eene overeenkomst is gesloten, volgens welke het aan het noordelijk deel van Siam grenzende onzijdig gebied (buffer-gebied genoemd) onder de suzereiniteit van China gesteld zal worden. i u 1 ri 0 11 l i s i). Keizer Wilhelm, die zich thans te Hanno ver bevindt, heeft daar de Hannoversche mannen-zangvereeniging ontvangen, welke, op zijn bijzonder verlangen, Kremsers Neder* landsche liederen, 0. a. »Kiac!it", het oorlogs lied »Bergen-op-Zoom" en «Dankgebed" voordroeg, welke liederen, den keizer, tijdens zijn bezoek aan Nederland, zoo goed bevallen waren. Toen het «Wilhelmus van Nassau wen" gezongen weid, nam de keizer liet muziekblad in iianden en gat levendig mede de maat aan. Later vertelde Z. M. dat hij de Nederlantl- sche liederen vaak des Zondags bij de godsdienstoefening te Potsdam laat speien. Hij zou nooit den machtigen indruk vergeten, dien, bij zijn bezoek aan de Nederiandsche Koninginnen, het Wilhelmus-lied" op hem gemaakt heeft. De Duitsche zangvereenigingen moesten op de in Duit-chlaud te weinig be kende liederen van Kreinser zich meer toe leggen. Bij de parade heeft de keizer een uitvoerige toespraak gehouden tot de officieren van de rijs-hool, naar aanleiding van het beruchte proces over vai-ch spelen, waarb'j de rijschool zulk een groote rol heeft vervuld. De Rijksdags-commissie voor de handels verdragen heeft met 15 stemmen tegen 6 het handelsverdrag met Spanje goedgekeurd, na verwerping van een amendement, strek kende om het slechts voor eeneu lijd van drie jaar te bewilligen. In zijne zitting van Zaterdag keurde de Rijksdag de keizei lijke besluiten van 29 Augustus en 17 September j.I. goed, waarbij de invoerrechten op goederen uit Rusl ind en

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1