■Hinnenlandsche Berichten. ontdekte eeo deurwaarder, die zijn inboedel kwam confisceeren, eene vierkante blikken doos in een koffer verborgen, bevattende 24 pondeener geheimzinnige stof, welke de politie voor dynamiet houdt, doch die de staatsinspec- teur van ontplofbare stoffen thans bezig is te onderzoeken. De doos bevatte geen lont, maar we! een verdacht stuk koperdraad. Schneider verdween op geheimzinnige wijze. De politie weigert verdere mededeelingen, doch beweert te weten waar Schneider is te vinden. Te Londen verspreidden de anarchisten een manifest, waarin de soldaten worden aange spoord hnn officieren dood te schieten. OOSTENRIJK. De Hongaarsche magnaten die tot nog toe tegen het ontwerp op liet verplicht burger lijk huwelijk waren, zijn na de redevoering van den minister-president tot de overtuiging gekomen, dat de wet in het belang van Hon garije is. De aanneming er van is dus ver zekerd. ITALIË. Volgens de Tribuna wil men een voorstel indienen tot tijdelijke schorsing vnn de wet op de banken van emissie. B D L G A S IJ De Bulgaarscbe legatie te Weenen spreekt bet bericht van een beraamden aanslag tegen vorst Ferdinand tegen. Van particuliere zijden wordt het bericht echter volgehouden. Iwanoff was eenige jaren geleden luitenant in het Bulgaarsche leger, maar vluchtte, 11a een som van f1500 ont vreemd te hebbennaar Rusland. Hij bleef betrekkingen met andere uitgeweke nen onderhouden en dezen haalden hem over naar Bulgarije terug te keeren. met het doe! prins Ferdinand of Stambouloff te dooden. In October was hij onder een valschen naam weder te Sofia en beraamde aldaar meteen jongeren broeder den aanslag. SERV1E, In het nieuwe Kabinet treedt generaal Grovitz op als voorzitter en mede voor bui- tenlandscbe zaken en oorlog. Wesnic aan vaardt eeredienst. De andere ministers blijven, behalve Docic en Nicolits. AMERIKA. De boodschap van president Cleveland heeft niet alleen ter beurze, maar ook in politieke kringen algemeene teleurstelling gewekt, voor al wijl er uit blijkt dat het Havvai-vraagstuk feitelijk onopgelost blijft. De Hew- York Herald vernam gisteren uit Lima dat, tengevolge van de aanvallen, waar aan het gebouw der legatie en het consulaat van Peru te Quito en te Guayaquil bloot- stondeu, het gouvernement van Ecuador bevel had gegeven, uit vrees voor repressailles, dat zijn consulaten in Peru de wapenschilden zouden wegnemen en zijn gezant tijdelijk had teruggeroepen, evenwel verklarende, daar mede geen bieuk te bedoelen. De gezant is naar Guayaquil vertrokken. AFRIKA. Luidens berichten uit Johannesburg is een troep Engeischen er in geslaagd, een groot aantal vrouwen en kinderen van den stam der Mashonas, die door de Matabelen geroofd waren, in vrijheid en veiligheid te stellen. Daar echter deze edele daad blijkbaar geene genoegzame belooning bood in zich zelve, zoo voerden de redders te gelijker tijd ook eenige honderden stuks vee van de Matabelen weg. Algemeen, zoo heet het, spraken de Matabelen den wensch uit om zich aan de Chartered Company" te onderwerpen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 December. In deze zitting zijn de algemeene politieke beschouwingen, waartoe bij de staatsbegroo- ting gelegenheid wordt gegeven, voortgezet. De heer JE. Mackay beantwoordde de rede van den heer De Beaufort, voornamelijk ten aanzien van diens opmerkingen over de anti- revolutionnaire partij. Hij ontkende dat zjj als zoodanig luistert naar een wachtwoord van bui ten en zeide. dat zij het sturen in democrati sche richting zóo opvat, dat het volk in alle rangen en standen meer moet deelnemen aan de publieke zaak, een deelneming die niet in strijd is met de christelijke beginselen. En daarom, zonder naar staatsalmncht te streven, is zij bereid met de liberale party mede te wer ken tot maatregelen op sociaal gebied. Inmid dels constateerde hij, dat de liberale partij van de regeeiing uit baar partij sedert een paar jaar werkzaam, verklaart, dat zij haar eigen pai tij vermoordt. Tegenover de klacht over de oproerige gevoelens van de onderwijzers meende spr dat eerbiediging van het recht der ouders op de keuze van het ouderwijs voor hun ne kinderen het bestegeneesmiddel is. Hierop volgden eenige beschouwingen over onze finan ciën waarbij hij de verantwoordelijkheid voor den benarden toestand der gemeente-fi- nanciën op de regeering terugwierp en deed uitkomen, dat de belastinghervorming van dit bewind voornamelijk drukt op de middel-, ja zelfs op de gegoede klassen. Ten slotte drong hij aan op spoedige voorziening in de directie van liet kabinet der Koningin, De beer Goeman Borgesius verdedigde tegen over de heeren De Beaufort en Van Karnebeek beperking der vrijheid in het belang van lots verbetering der minbedeelde klasse, daar on beperkte vrijheid leiden moet tot menschont- eerende toestanden in de verhouding tusschen kapitaal en arbeid en tot verdrukking van de zwakken door de sterksten. De partij van de staatsalmacht zal dan ook in de Kamer veel krachtiger zijn dan de doctrinale liberale partij, die bij de sociale verschijnselen niets wil veranderen in de rechtsverhoudingen, en dit verschil tusschen beide partijen doet spreker reeds nu voorzien eene scheiding tusschen doctrinaire en vooruitstrevende libe ralen. Hij kwam echter op tegen de voorstel ling alsof de vooruitstrevenden de.scheuring in de partij maken, terwij! juist de conservatief- liberalen de scheurmakers zijn. Veel meer vreesde spreker dan ook voor de eenheid der liberale partij, indien de regeering geen oplossing van het kieswetvraagstuk in demo- cratischen geest had voorgesteld en die par tij hare medewerking daaraan onthield. Maar hoe dit zij, in het belang der gemeen schap zullen meerdere persoonlijke en finan- cieele offers noodig zijn en ten slotte waar schuwde hij tegen het verlagen der sociale vraagstukken tot een partijquaestie die samen- wei king tusschen de verschillende politieke richtingen onmogelijk maakt. Daarom huldigde hij het streven der regeering, om bescherming te verleenen aan de zwakkeren in de maat schappij, al hetkende hy dat inbreuk op de rechtsorde krachtig moet worden tegengegaan, vooral ook als die het gevolg is van opruiende woorden en verheerlijking van moordaansla gen. Het hooghouden van het gezag toch achtte hij plicht en rechtvaardigheid. De heer Levy bestreed de stellingen van den heer Van Houten, ten aanzien der ver houding van de wetgevende macht tot het arbeidsvraagstuk en de richting die lijdzaam heid van het staatsgezag tegenover de maat schappelijke nooden predikt. Morgen begint de discussie over het wets ontwerp betreffende den suikeraccijns. Nadat de heer Levy het economische stel sel van den heer Van Houten had bestreden, betoogde de heer Van der Kaay, dat het juist de deugd is der liberale partij, dat zij ver schil van meening toelaat en dat er geen principieel verschil van meening bij de libe ralen bestaat over de quaestie van staatsbe moeiing. Voor scheuring in de liberale partij bestaat z i geen noodzakelijkheid. De heer Vermeulen achtte het zeer noodig maatregelen te nemen om de exploitatie der arbeiders tegen te gaan, maar achtte het eenig afdoend middel van verbeteiing gelegen in bevordering van den nationaien handel en nijverheid en in verhooging van het nationaal bewustzijn, door het volgen eener andere handelspolitiek. Moge dit geschieden voordat liet te iaat is. (Bravo's.) De heer Pijttersen verdedigde de vooruit strevende liberalen, die staatsbemoeiing wen- schen ten gunste der arbeiders en die de werkloosheid voorkomen. Eerst als bleek dat de staatsbemoeiing niet in het liberale pro gram past, zou hij zich afscheiden. De heet Tijdens dringt aan op vorming eener tijdelijke kieswetpartij. De heer Rutgers van Rozenburg verweet de regeering, dat zij naliet de gemeenten te helpen, leerplicht in te voeren, de marine te reorganiseeren, de defensie te regelen, de burgerlijke rechtsvordering te herzien en de personeele belasting te verbeteren. Verder wensehte hij licht van de regeering over haar positie tegenover de hangende quaestiën van den dagdat zij kleur bekenne De heer Huber betreurt zeer, dat de regee ring de regeling der gemeente-financiën ver traagt. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 6 December 1893. "Was, uit den aard der zaak, ons verslag van het verhandelde in de gemeenteraads zitting van gisteren beknopt, wij willen op een punt nog een nadere uiteenzetting geven, en wel het vernommeren der panden in deze gemeente. Het ontworpen plan (dat aangenomen is) bestaat, om wanneer men zich van Oost naar West en van Zuid naav Noord door de stra ten beweegt aan de linkerzijde de oneven en aan de rechterzijde de even nommers te geven. Van de namen reeds aan particuliere straten gegeven worden overgenomen de Adriana- itraat, Berendinastraat, Dirkje-Meestersstraat, Helenastraat, Hendrik-Gabelstraat, Hendrina- straat, Jacobastraat, Piet-Heinstraat, Zeestraat, Wilhelminastraat, Konijnenbuurt, Noordvesl- singel, Vellevestsingel, Eerste en Tweede Tuinsingel, Lange Singelstraat, Oostsingel, Viliastraat, Stationsstraat, Nieuwsticht, Kleine Baan (hofje van Van der Sman)Laan «Ons Genoegen"Schotsehe Poort en Willemshofjeterwijl nieuwe namen wer den gegeven aande zoogenaamde zand woestijn Bakkersstraat"aan de straat loopende van de werf van Hoek langs Bubbermanasticht tot de le openbare tus- schenschool «Gedempte Broersvest" aan de straat, welke van deze straat loopt tot aan den Singel «Korte Singelstraat"de straat welke loopt van de Overschiesche straat bij het proveniershuis naar den Singel bij de R.-k. kerk nEinmastraat"de straat bekend onder den naam van Roodekoolbuurt «Noor- derstraat"het laantje zich bevindende ten noorden van deze straat «Noorderlaan''het vroegere Land van belofte «Oostmolenplein" de nieuwe straat ontstaan door de demping van de Baansloot «Gedempte Baansloot" het plein bij het proveniershuis «Overschie- sche plein" de straat loopende van de Over schiesche straat bij het vroegere lokaal «Aurora" naar den Singel «Overschiesche dwarsstraat"de straat of weg ten noorden van den H. IJ. spoorweg, zijnde toegang tot de (Roodekoolbuurt) Noorderstraat «Parailel- straat"; de straat aan den Singel welke even wijdig loopt met de Villastraat «Polder- straat"de zoogenaamde Nieuwe Singel straat j>Oosterstraat"de straat aan den Singel nabij de R.-k. kerk (huizen van Keu zenkamp) ïSingelkerkstraat" de straat ge legen ten noorden der Stationsstraat en ten zuiden van den H. IJ. spoorweg «Spoor- straat". Voorts werd besloten de namen van Koffie- huissteeg, Klein Watertje en Korte Groen- weegje te doen vervallen en deze te beschou wen als eene voortzetting van de West molenstraat, Raam en Kinderbuurtterwijl ten slotte de Westfrankenlandsche laan, de laan welke loopt van de Willemskade naar de politiewacht aan de Hoofdstraat, werd veranderd in «Groenelaan", daar eerstge noemde laan meestal verward werd met de Nieuwwestfrankenlandsche 'aan nabij de kistenmakerij der firma Van Deventer Co. Bij de ophanden zijnde mutatiën in het corps diplomatique, is te verwachten de verplaatsing van de gezanten jhr. Van der Hoeven, van Ber lijn naar Weenen; jhr. Van Tets, van Konstan- tinopel naar Berlijn, en de benoeming van jhr. Van der Staal tot minister-resident te ICon- stantinopel met zijne vervanging als kabinets chef aan het min. van buitenlandsche zaken door mr. Ruyssenaers, minister-resident ter beschikking. Het wetsontwerp betreffende den leerplicht waarover de Raad van State is gehoord, zal bij de Tweede Kamer worden ingediend, zoodra de loopranden wetgevenden arbeid, naar het oordeel der regeering, zulks mogelijk maakt. Eerlang kan een wetsontwerp worden te gemoet gezien ten aanzien der grensver- andering tusschen Leiden-Oegstgeest. De greosverandering tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amslel is nog bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in onderzoek. De heer Land, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld. De Noorweegsche regeering heeft de Neder- landsche havens van 28 November 1.1. af vrijverklaard van besmetting wegens Azia tische cholera. Een commissie uit het college van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland zal op Donderdag 21 December in het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Graverihage eene conferentie houden met de vertegenwoordigers van de heerlijkheid Roon en van de polderbesturen, betrokken bij de verbintenis tot jaarlijksche betaling van duizend gulden voor het onderhouden van den weg Katendrecht—Numansdorp om te handelen over de wederinstelling van eenen veerdienst tusschen Roon en Goidschalxoord. De Provinciale Staten van Zeeland hebben Maandag bij herstemming de subsidie voor de stoomtram Schouwen met 20 tegen 19 stemmen aangenomen. Het rapport der commissie voor Neet bosch, dat op een zeer omvangrijk onderzoek berust, zal waarschijnlijk niet voor Januari het licht zien. (N. H. Ct.) Te Delft is Maandagavond een 63 jarig man, werkzaam aan de gasfabriek, door de duisternis misleid, in de Singeigracht geraakt en verdronken. Wat men sedert eenige dagen teSclieve- ningen vreesde, is helaas waarheid geworden. Scheveningen treft een tweede ramp. De te Egmond aangespoelde bomschuit is inderdaad de Vrouw Gatharina, reeder C. v. d. Toorn Czn., schipper C. Roeleveld. Da manning bestond uit de volgende personen C. Roeleveld, schipper, 24 jaar, C. Pronk, 52 jaar, W. Pronk, 49 jaar, B. de Niet, 30 jaar, M. v. d. Oever, 33 jaar, F. v. de Zwan, 20 jaar, A. den Heyer, 16 jaar, K. de Niet, 43 jaar, allen van Scheveningen, en J. L. Hopman Ez-, 33 jaar, van Egmond. Het lijk van den laatste is gisteren te Egmond aangespoeld. Het lijk van den sedert eenige weken ver misten directeur van het «Salon der Variétés" te Amsterdam, den heer M. Kreukniet, is gisterochtend uit de Prinsengracht aldaar opgehaald. Uit Amsterdam wordt van gisteren aan de 2V. H. Ct. gemeld: De vergaderig der werkloozen in «Constan- tia" was, naar de voorzitter erkende, weder geringer bezocht dan die van den vorigen dag. Naar werd medegedeeld was de anar chistische vergadering van gisteravond van weinig beteekenis geweest. Alleen was daar gezegd, dat wie honger heeft, brood moet stelen. Deze raad viel Geel, den secretaris van het comité, tegen. Wie zoover is, dat hij moet stelen, zoo zeide Geel, moet meer doen en de maatschappij zoo schokken, dat zjjn naam vereeuwigd wordt. Dat is beter dan als gewone brooddief uit de gevangenis te komen. Er werd besloten, hedenavond te zeven uur weer in «Conslantia" bijeen te komen en dan eene hongerdemonstratie in Kalver- straat en Nieuwendijk te houden; want zoo werd gezegd zoolang éeri menseh hon ger heeft, mogen de rijken het meel niet tot lekkernijen doen verbakken. Het comité be loofde de zaalhuur van hedenavond te betalen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2