rfGnTöTï Gemengde Berichten. PE It TE L EG \i i AF. Post en Telegraphie, Oude i' w ij s. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. en spoorde aan, botsingen met de politie te vermijden. Aan de wandeling der werkloozen door de winkelstraten namen hedenavond ongeveer 60 personen deel, die hier en daar bij voorbeeld in de Kalverstraat door eene menigte nieuwsgierigen gevolgd of omstuwd werden. Zoodra de menigte te ongeveer 10 uur aan den Dam genaderd was, stoof zij plotseling naar alle zijden heen, op vermoeden waar schijnlijk dat de politie aanrukte, wat echter niet het geval bleek te zijn. Er viel niets bijzonders voor. Te Amsterdam is, naar de Echo meldt, aan het politie-bureau der derde sectie, derde afdeeling (Lauriergracht), een behoorlijk onderteekende brief ontvangen, waarin mel ding wordt gemaakt van een plan, om op het St.-Nicolaasfeest weder, evenals voor eenige jaren geleden, aan eenige voorname ingezetenen en autoriteiten, ontplofbare kist jes of pakjes thuis te doen bezorgen. De zaak is in onderzoek. Omtrent dit schrijven kan genoemd blad nog het volgende mededeelen F.en bekend vuurvverkmaker hier ter stede ontving bezoek van een jongmensch met don ker uiterlijk en gekleed met bruinen demi- saison. Hij verlangde te koopen C meter zeer ont plofbare lont. Op de vraag van den vnurwerk- maker, wat met die ontplofbare stof moest worden gedaan, antwoordde hij, dat hij daar mee veel zou verrichten, dat de Duitsche socialisten lafbekken waren en hij toonen zou dit niet te zijn. De man kreeg echter het gevaarlijk goedje niet, en de vuurwerkmaker deed aangifte bij de politie. De broodbakkers-firma De Jong te Amster dam heeft 5000 brooden ter beschikking der Amsterdamsehe werkloozen gesteld. Het is helaas bewaarheid, dat de Terschel- linger visscherblazer T. S. 21, schipper J, Duinker, is verongelukt in den storm van j 1 Dec. In de Eierlandsche gronden bij Texel is hij masteloos, vol water gekenterd gevon den. Bij deze ramp hebben vier jonge men- schen hun graf in de golven gevonden. Twee er van waren gehuwd en laten ecne weduwe met kinderen achter, terwijl een de verzorger zijner moeder, mede eene weduwe, was. Om in den directen nood der overbüjvenden te voor zien, heeft zich eene commissie gevormd om op Terschelling voor dat doel gelden in te zamelen. Omtrent het ongeluk, de Wierumer vis- schersvloot overkomen, wordt nog gemeld Een schip sloeg om ten noorden van Ame land, tusschen Hollum en Nes, en drie ande re zijn verbrijzeld op het Bornrif, ten noor den van het Amelander gat. De 22 omge komenen laten 13 weduwen en 29 kinderen na, waarvan het oudste nog maar 14 jaar is. Allen zijn arme lieden, evenals ook de 47 ge redden, wier kostwinning nu vooreerst stil staat. Als men nagaat, dat er door deze arme lieden gedurende de laatste drie jaren zeer weinig is verdiend dezen herfst nog geen f6 gemiddeld per hoofd, volgens de verzeke ring van een der oudste visschers, en daarvan moet een geheelen winter met vrouw en kin deren geleefd worden dan is het wel te begrijpen dat het leven van deze arme zwal kers vooral tegenwoordig bittere armoede is. De gestrande schepen zijn waarschijnlijk alle weg. Moge de menschlievende hulpbe- tooning ook hier zich niet onbetuigd laten ten bate van deze ongelukkige en oppassende visschers. Omtrent het spoorwegongeluk te Winscho ten meldt de P. Gron. Ct, Bij wachtpost 99, zeer nabij liet station Winschoten, is gisterochtend een spoorweg ongeluk voorgevallen. Bij den daar aanwezi gen wissel liep, nadat de locomotief en tender van den eersten trein van Groningen, onge veer haifacht, rechtuit waren gegaan, de eerste goederenwagen op verkeerd spoor. Natuurlijk heeft de machinist door met kracht te remmen niet kunnen voorkomen, dat die en de volgende bagagewagen uit de rails vlogen, en de eerste passagierswagen even eens ontspoorde. Dit geschiedde ook met den voorlaatstee waggon. Alleen in den laatsten waggon waren passagiers, die gelukkig onge deerd zijn gebleven. De twee conducteurs zijn uit den trein ge sprongen, gelukkig zonder gekwetst te zijn of zich erg bezeerd te hebben. Een der goe derenwagens liep evenwel, doordien de wa gens losraakten, op het wachthuisje, dat totaal vernield is. Gelukkig was daarin nie mand aanwezig. Een andere bagagewagen staat dwars op den weg en een waggon tweede klasse hangt op zij. De wagens zijn licht beschadigd. De tramrails, die nabij den wissel den spoorweg kruisen, zijn stukge slagen. De spoorweg zal spoedig weer vrij gemaakt kunnen worden. Tijdens den hevigen sneeuwstorm van Vrijdagavond is eene tjalk (eigenares mej. Bosschinga, te Delfzijl), welke Donderdag naar de Paap vertrokken was om ballast te halen, lekgeslagen en gezonken. De beman ning, uit 3 personen bestaande, redde zich in den mast, doch de schipper J. Engels, een gehuwd man, was reeds eenige uren daarna van koude bezweken. Het lijk, dat door de beide anderen aan den mast gebon den was, spoelde des nachts weg. Eerst te haifacht des ochtends bemerkte men op den vuurtoren te Delfzijl het ongeval, waarop de loodskotter de beide mannen binnenbracht. Een dezer, Wieringa, was bijna sprakeloos en zoo uitgeput, dat men hem met eene slede naar zijne woning gebracht heeft; aan den derde echter was geen spoor van de door gestane ellende te zien. 's-Gravcnhnge. De Koningin-Regentes heeft heden dooreen adjudant aan den Japan- schen prins Komatsu laten overhandigen de versierselen van het grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De hofmaarschalk van den keizer van Japan, de heer Nagasaki, werd benoemd tot com mandeur der Oranje-Nassau-Orde. Schipluiden. Bij den landbouwer Jacob van der Kooy Szn. aan de Gaag is in den nacht van 3 Dec. ingebroken. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door een gesloten venster, dicht bij den kelder, waaruit zij zich vleesch en boter hebben toegeëigend. Gouda. Gisteren heeft zich alhier een geval van cholera met doodeiijken afloop voor gedaan. Amsterdam. Maandag werd ten stad- huize alhier eene vergadering gehouden van burgem testers en secretarissen in Noord- Holland, waar aan de orde was de bespreking der vraag: »Hoe de gemeentebesturen te handelen hebben bij eventueele aanvraag om werk, gedurende den a.s. winter?" In de maand November verloor de Britsche koopvaardij, volgens de bij dan Board of Trade ingekomen opgaven, door schipbreuk 98 zeilsche pen met 101, en 25 stoomschepen niet 171 kop pen. In liet geheo! dus 123 bodems en 272 zee varenden. Een belangrijke spoonvegpostdiefstal is in Frankrijk gepleegd tusschen de stations Oissel en Perquigny. Uit den postwaggon zijn twee zakken met aangeteekende brieven, ter waarde van ongeveer 300,000 francs gestolen. Een ge wezen .stationsbrambte te Oissel wordt verdacht van den dielslal. Een Fransch ingenieur, Kerviller, heeft de kosten geraamd voor een kanaal van Bordeaux naar Narbonne, dat den Atlantischen Oceaan met de Middel!.indsche Zee zon verbinden. Het kanaal zou 320 mijlen lang, 1442)5 voet breed en 2833 voet diep worden en 22 slui zen hebben. De heer Kerviller schat de kosten op 075.000,000 francs en met den interest van het gedurende het graven geen winst afwer pend kapitaal op 711,000,000 francs. De vrouw van een arts te Parijs had tegen haren man eene vordering tot scheiding inge diend. op grond dat hij haar in hooge mate had beieedigd, door te weigeien de keukenmeid en twee werkmeiden weg te 2enden, wieu mevrouw den dienst had opgezegd. De rechtbank heeft de vordering ontzegd op dezen grond «Aangezien, zoo de vrouw al volkomen te recht aanspraak er op maakt, dat haar de lei ding van het huishouden toekomt en zij recht heeft in alle opzichten van hare dienstboden gei hoorzaarnheid en ontzag te vorderen, haar recht intusschen vanzelf beperkt wordt door dat van den man, die het hoofd der gemeenschap is en niet gehouden is toe te geven aan liet geen hij op goede gronden voor niets anders houdt dan een gril van zijn vrouw". Te Lynby, in Denemarken, heeft vei leden week een 95-jarig grijsaard, Martin Christen» sen, de gouden bruiloft zijner dochter bijge woond. Een middel tegen migraine In het Deutsche Ned. Wochcnschr. wordt als probaat middel tegen migraine aan de b md gedaan een preparaat van citroenzuur, aritipynne en cnflVine, dat volgens dr. Cheilach to Greiz in de hevigste gevallen zelfs baat. li et heeft de pijnstillende eigenschappen van de antipyrine, maar heeft geenerlei nevenwerking. Ook bij hoofdpijn door alcohol (Katzenjamnier) nicotine-vergiftiging en morphine-vergi timing, zoomede hij srheeie of zenuw-hoofdpijn is 't middel doeltreffend, terwijl het als kom tswereud medicament, speciaal bij influenza, zeer is aan te bevelen. 's-ClUVKHillACB, 6 December, Tweede Kamer. Aangenomen zijn tie provin ciale belastingen en met 42 tegen 32 stem men de wijziging van den suikeraccijns, toe latende aan raffinadeurs te bewerken suiker boven 99 pCt. Het begrootingsdebat werd daarna voort gezet. De lieer Mees verdedigde de practiscbe zakenpolitiek, waarvoor steun bij alle rich tingen te vinden is, en drong aan op weg neming der negatieve kenmerken in de kies wet. Hij en de heer Bahlmann achtten den financieelea toestand niet zorgwekkend, maar voorzichtigheid plicht. De ministers van bui- ten- en binnenlandsche zaken hielden vast aan het regeeringsprogram, betoogden de noodzakelijkheid van staatsinmenging, waar die noodig is; een noodwet voor de gemeenten levert geen nadeelen op. De minister Tak van Poortvliet deed nogmaals een beroep op de samenwerking voor de kieswet. De minis ter Pierson verklaarde dat geen protectio nistische voorstellen van de regeering te wachten zijn. Hij hoopte dat de herziening der wetten op de personeele belasting en de successie met 1 Mei zou kunnen worden in gevoerd. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Rotterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 9 December, des voormtddags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de bijvoegsels tot de Staatscourant van 5 dezer worden de verslagen medegedeeld van de in 1893 gehouden eind-examens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, voorafge gaan door een overzicht van de samenstelling der examen-commissiën en van den duur en van den uilslag der examens. H. M. de Koningin-Regentes heeft f50 ge schonken ten behoeve van eene 100-jarige vrouw, voor wie in liet Vaderland een beroep op de liefdadigheid was gedaan. Het bestuur van het xDiaconessenhuis" te Utrecht heeft bij gelegenheid van het jaarfeest een gift ontvangen van f 4000. Voorts werden voor don nieuwen aanbouw giften ontvangen van f2000, f500, f200, flOO enz. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechthank te Rotterdam werden Verom deeld P. J. J. v. D., brandersknecht te Schiedam, wegens mishandeling van een ambtenaar in functie, tot f 10 boete, subs. 8 dagen hechtenis. J. A. de R., sjouwerman te Schiedam, wegens beleediging van een ambtenaar in functie, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Naar de Asser. Ct. mededeelt zijn tegen den heer Kalina, student te Groningen, twee pro- cessen-verhaal opgemaakt, naar aanleiding van gebezigde uitdrukkingen in zijne redevoei mg. op Maandag 27 Nnv. j I. te Assen gebonden, en wel lo. naar aanleiding van zijn gezegde, dat er oen fonds voor wapenen moest gesticht Worden, en 2o. dut dolle bonden worden doodgeschoten en men zoo ook inet de marechaussees moest doen. GAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 bommen van Scheveningen. gal zamenhjk aanbrengende 203 karujos pekel-, 373 kantjes- en 10.000 stuks -leurliaring. Nog kwam binnen sloep van Zwartewaal met 1900 stuks sclndvisch en 5 kabeljauwen. Prijs v.in de schelviscli i'5.30 per snee--, van de kabeljauw f'2.95 per stuk. MAASSLUIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip met 100 ton pekelharing. KRALINGbCIlL VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 5'J winterzalmen, die voor f 1.20 tot 1.40 per l/2 kilo werden verkocht. Xed.-Herv. Kerk. Beroepen; te Groolo Lint de heer J. de Visser, te Utrechtte Benschop (toez.) de heer P, M, Eigeutan, cand. te Loo.s.lrecht, die voor Kortenhuel, VVerkhovon en OvhiIu»»- broek heeft bedankt. Aangenomen; naar Kampen door Sis, J. D. Rijnenberg, te Tornaard. Bedankt: voor De Bildt door ds. J, C. Klomp, le Lunteren: voor Middelhui g door ds. N. C. J. de Minjer, te Sexbiei nm voor Dreischor door den lieer S. C. Kijlstra, cand. to Leiden voor Oudega c. s. door tbs. L. Ukken, te Spijk (Gr.). Hervorming en Standaard beide verbazen zich over een bekend vonnis, koitelings uitge sproken. waai bij een predikant vervallen werd verklaard van zijn ambt als pre iikanl. Kan de staat een bevoegdheid ontnemen, die alleen door een kerkgenootschap wordt verleend? Uepiedi- kant is geen rijksambtenaar. Het traktement vanwege het rijk wordt verleend aan .Ie predi- kantspluats, niet aan don persoon, die na de verkregen zgn. «handopening" wordt beroepen. De kerk kent bovendien in hare wet de rehabilitatiemag de staat die mogelijkheid te niet doen I De Stand, acht het «dringend noodzakelijk, dat de zaak aan de aandacht onderworpen worde ook van wie tegen zuik een vonnis k|§, ,j!e dwaasheid stond er in behoort op te komen". «Indien metterdaad bleek, dat de rechterlijke macht zich derwijze vergaloppeerd had, dan is er volstrekt redres noodig." Israëlietisehe Kerk. Miss Ray Frank, uit Oakland (California), zal binnenkort gewijd worden tot rabbijn der kerk. Zij heelt hare studiën gemaakt aan de siarts- universileit van Culil'ormë en aan liet college der liebreeuwsche unie in Cincinnati. Zij zal de eerste vrouwelijke rabbijn zijn. êtijnheer da Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen in uw veelgelezen blad te willen plaatsen. Werkelijk, hel bestelt voor een «Volkshuis" zonder vei gunning is prachtig, doch helaas voor Schiedam niet vatbaar, liet meerendeel toch der werklieden hier ter stede zijn brandersknerhis, die hunne bestaande sociëteit, uit nieuwsgierig heid gedreven, voor een avond zouden veria en doch om de volgende avonden hun vertuien plaatsje weder in te nemen. Daargelaten dm uit den aard van hun werkkring een jorrelijo een beboette is geworden, stel ik de vraag: op w,dito tijd moeten zij het volkshuis bezoeken Des Zon dags om te gaan biijatten, wat er niet te vm.ma

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3