GRIEKENLAND. Biimenlaudsclie Berichten. gevaarlijk is. De uitgaven van den paws be dragen maandelijks ongeveer 175.000 gulden. In de laatste jaren is er een gering tekort geweest, doch door de giften, bij gelegenheid van 's pausen jubileum, is dat gedekt. Door speculaties van den vroegeren bestuurders der financiën, mgr. Foichi, is het kapitaal van 15 millioen gulden, dat Leo XIII bij zijn optreden vond, tot op vijf millioen ver minderd. SPANJE. De politie te Valladolid heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft een bekenden leider der anarchisten, zekeren Alonso, in hechtenis genomen. In zijn woning werden verschillende belangrijke documenten gevonden, onder ande ren ook een naamljjst van anarchisten, die in verband staan met de aanslagen te Barce lona en eldersook werd een hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden Men is nu op bet spoor van de personen, die in de lijst genoemd worden, zoodat een aantal arrestaties te wachten is. Het blijkt nu dat Reid, de man die koit na de ontploffing te Dublin en de arrestatie van den letterzetter Sheridan vermoord werd gevonden, in dienst der ge heime politie was. Hij was indertijd getuige A décharge in het proces van den moord in bet Phoenix-park. Uit Melila wordt gemeld dat maarschalk Martinez Campos op straffe des doods heeft verboden berichten mede te deelen omtrent de militaire operatiën. S E It V I E. Volgens de Politieke Correspondentie zal Grouits heden in de Skuplchina zijn pro- giamma ontvouwen en daarin met name op een herstel van het evenwicht op de begroo ting aandringen. Bezuinigingen zullen inge- O O O O O voerd women en de inning der belastingen aan ambtenaren worden opgedragen. De regeering zal de oprichting van eene staats- bypotheekbank en instellingen van landbouw krediet voorsteilen. Het adres der Kamer in antwoord op de troonrede is met 110 tegen 61 stemmen goedgekeurd. Naar gemeld wordt, zal de heer Samuelson, van Liverpool, die zich door zijne geschriften over de landen van Zuidoostelijk Europa een grooten naam verworven heeft, op herhaald aanzoek van den minister-president Tricoupis, zich den 30en a.s. naar Athene begeven om een onderzoek in te stellen naar de financiën en naar den algemeenen toestand van het koninkrijk. 1 R M E N I E. De Kamer heeft de wet op de landbouw- bank aangenomen. B U L G A R IJ E. I De Svoloda. het orgaan van den minister president Stambouloff, houdt vol dat Alexander van Battenberg zeer belangrijke gedenkschrif ten heelt nagelaten, welke eerlang zullen worden uitgegeven. AMERIKA. Het blijkt dat admiraal De Mello uit de haven van Rio de Janeiro heeft, kunnen ont snappen doordien een spion hem op de hoogte had gebracht van de ligging der spertorpedo's. De correspondent der H ew-York Herald te Buenos-Avres seint aan zijn blad: De Senator Barboza heeft mij den volgenden brief van De Mello ter opneming in de Herald gegeven. jAan boord der Aquidalan, in de haven van Rio de Janeiro. Aan den redacteur der Herald. Ik word door de Herald uitgenoodigd dui delijk het doei van mijn revolutionnair han delen uiteen te zetten. Ik heb dan het vaste en onwrikbare voornemen om, geüjk ik reeds in mijn laatste manifest aangekondigd heb, eene revolutionnaire constitutioneele regee ring te vestigen, eene regeering, welke door Peixoto vernietigd is, en een burgerlijk be- j wind te stellen in de plaats van het mili tarisme, welk verschrikkelijk stelsel onder den tegenwoordigen dictator (Peixoto) zich uitbreidt, en dat groote onheilen over de natie zal brengen. Alle geruchten betreffende mijne monar chale plannen zijn ten eeneumale onwaar. (w. g.) Admihaal De Mello. In Argentinië denkt men over eene leening van 30 millioen, tot consolideering der vlot tende schuld. AFRIKA. Naar de Times uit Kaapstad vernam, ont ving Goold Adams van Lobengula eenen brief, verzonden op 100 mijlen benoorden Buluwayo. Daarin verlangt de koning dat de Engelschen zich terugtrekken, zullende hij alsdan over den staat van zaken komen onderhandelen. Goold Adams gelooft echter aan dit voornemen niet. Verscheidene hoofden kwamen hunne onderwerping aanbieden, maar verdwenen daarna geheimzinnig. Het alhier ontdekte dynarniet-komplot blijkt een paskwil te zijn. De politie ontdekte weliswaar de gemelde hoeveelheid dyna miet, maar deze blijkt aan een Amerikaan toe te behooren, die een Amerikaansche dyna- miet-maatschappij beheert. EERSTE KAMER DER STATEN-GENE11AAL. Zitting van 6 December. Na opening der vergadering worden brie ven voorgelezen houdende bericht van over lijden van mr. B. van Royen, lid dezer Kamer; van jhr. mr. P. J. A. Elout van Soeterwoude, oud-lid van beide Kamers der Staten-Gene- raal; eri van jhr. mr. J. A. Singendonck, oud-griffier van de Eerste Kamer der Staten- Geneiaal. Naar aanleiding hiervan zegt de voorzitter ongeveer het volgende: Mijne heeren! Sedert onze laatste bijeen komst zijn twee eerbiedwaardige grijsaards ten grave gedaald, die het vaderland elk op zijne wijze trouw gediend hebben, door deze Kamer zeer gewaardeerd werden en bij baar in goede herinnering zullen blijven: jhr. mr. P. J. A. Elout van Soeterwoude enjhr. mr. J. A. Singendonck Bijzonder werden wij echter getroffen door het plotseling overlijden van onzen diep be treurden ambtgenoot mr. B. van Royen. Zijne buitengewone scherpzinnigheid en helder oordeel, zijne ijver en bekwaamheid, zijne eerlijkheid en onafhankelijk karakter verschaften hem een even nuttigen als recht- matigen invloed op iederen werkkring, waar aan hij deelnam; dat weten ook wij bij onder vinding. Daardoor was hij algemeen geacht en ge waardeerd, en veroorzaakt zijn heengaan een moeilijk te herstellen verlies. Zijne nagedachtenis zal door deze Kamer steeds in hooge eer gehouden worden. Moge de Almachtige aan zijne diepbedroefde weduwe en verdere famdie den besten troost schenken en voor meerdere verliezen behoeden. Hiema wordt mededeeling gedaan van de sedert de laatst gehouden vergadering inge komen stukken en van de door de Tweede Kamer ingezonden wetsontwerpen. Deze laat ste woiden naar de afdeelingen verzonden. Interpellatie. De heer Fokker beeft vei lof gevraagd de regeering te interpelleeren over hare voorne mens ten aanzien van de Marinehaven en de Marinesluis te Vlissingen. Het verlof wordt verleend; de interpellatie zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. De voorzitter verzoekt de 'ie afdeelïng bij een te komen tot het kiezen van een onder voorzitter in plaats van wijlen den beer Van Royen en sluit de vergadering tot a.s. Vrijdag namiddag. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 December. Bij den aanvang der vergadering werden verschillende provinciale belastingen bekrach tigd, waarbij de minister van binnetdandsche zaken mededeelde, dat een regeling der pro vinciale heffing een onderdeel zal uitmaken van de herziening der provinciale wet en een beslissing omtrent de rijkstollen moet voorafgaan aan regeling of afschaffing der provinciale tolheffing. De minister van financiën berichtte, dat een wetsontwerp tot verbetering der heffing van invoerrechten naar den Raad van State verzonden is. Onder protest tegen het overijlde aan de orde stellen, bestreden de heeren Bablmann en De Ram het dezer dagen ingekomen ont werp om de gelegenheid tot bet raifmeeren van ruwe suiker te vergemakkelijken, die daarin zagen een premie voor de raffinadeurs hoogst nadeelig voor de bietsuikertabricage en de schatkist. De minister van financiën ontkende die nadeelen Daarentegen beoogt liet voorstel een fiscale bepaling, hinderlijk voor de suiker industrie, weg te nemen. Na een protest van den heer Van Kerkwijk, tegen het afsnijden aan de nijverheid van de gelegenheid om hare bezwaren in te brengen, werd het ontwerp aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Het algemeen debat over destaatsbegrooting werd hierop hervat. De heer Mees, wijzende op het groote ver schil van opinie over de practische toepassing van het beginsel van staatsbemoeiing, betoogde dat de Kamer, zonder oogendienerij tegenover kiezermassa's, door zakelijke behandeling der groote sociale vraagstukken giooten invloed kan oefenen ten bate van alle klassen. Hij hoopte dat de regeering bij de hervatting der kieswet met practische inzichten zou bezield zijn en het negatieve kenteeken van welstand zou laten varen. Sprekende over den toestand van 's lands financiën, meende hij dat de regeering de zorg voor de financiën in de toekomst tebepeikt inziet, vooral als bij bedenkt dat de grens der directe belastingen is bereikt en groote uitga ven in het verschiet liggen tengevolge van uit breiding der staatsbemoeiing en de regeling der gemeentefinanciën. Nu tot hervorming der levende strijdkrachten niets gedaan wordt, wenschte hij verdeeling der kosten voor de doode weermiddelen de stelling van Am sterdam over meerdere jaren. De heer Bablmann drong krachtig aan op vermindering van den druk der personeele be lasting bij invoering der bedrijfsbelasting, op dat de belastingschuldigen niet opnieuw wor den teleurgesteld, zooals bij de heffing der vermogensbelasting naast het patentrecht. Het tegenvallen van de vermogensbelasting is z. i. een waarschuwing tegen het doen van groote uitgaven, zullende de middelen verster king alleen zijn aan te wenden voor de hulp behoevende gemeenten. De minister "Van Tienhoven hoopte op samenwerking met zijne partij en meende dat de regeering getrouw blijft aan haar werk programma. De regeling der gemeentefinan ciën is afhankelijk van de regeling der rijks belasting. Kans op behandeling der defensie- ontwerpen bestaat wel. Staatsalmacht acht ook de regeering onbestaanbaar met de ont wikkeling der menschheid. Uitbreiding van het staatsgezag is echter noodig op het gebied der hygiëne en der volksvoedingen de regee ring zal voortgaan met de opheffing van be lemmeringen aan de ontwikkeling der lagere klassen. Armoede, vaak het gevolg van schuld en onberaden huwelijken, kan de staat niet weren. Werkloosheid worde door locale mid delen beperkt en door de bevordering van het ambachtsonderwijs. Opheffing der univer siteiten ware tegen het belang der lagere klasse. Bevordering van volksbelangen zij de leuze der regeering en der wetgeving. De minister Tak van Poortvliet betuigde, dat de regeering ten opzichte van staatsbe moeiing zich wil houden aan de vroeger omschreven regeertaak. De regeling der gemeentefinanciën zal na het kiesrecht volgen, maar tijdelijke hulpver leening aan de gemeente werkt niet nadeelig. De regeering handhaaft de volgorde bij de maatregelen in 's lands belang voor te stellen, maar vraagt de medewerking der Kamer bovenal voor het tot stand brengen van de noodzakelijke voorwaarde voor verbeteringen in wetgeving en bestuur. De minister van financiën zeide dat de regeering geen protectionistische voorstellen zal doen, leidende deze niet tot werkver schaffing en zijnde anti-nationaal. Hij streeft naar verlichting van druk der personeele be lasting, vooral voor de allerlaagste klassen, voorloopig bij partieele wet, die met de sme- cessieverhooging met 1 Mei kan gereed zijn. Hij ontkende dat de nieuwe belastingen den minderen man niet baten. Na replieken werd het algemeen debat ge sloten en werden de hoofdstukken I en II (Huis der Koningin en Hooge colleges van Staat) goedgekeurd. Morgen ten 11 ure voortzetting. Aan de memorie van antwoord van den minister van binnenlandsche zaken op zijn be- grootingshoofdstuk zijn de volgende mededee- lingen ontleend: In zake de lijkverbranding hoopt de minister een bevredigende oplossing voor te dragen. In den loop van het volgende jaar zal een voorste! tet wijziging en regeling van het staats toezicht op kiankzinnigen kunnen worden in gediend. De minister blijft zich geroepen achten eene herziening van de wet op en wijzigingen van ons hooger onderwijs voor te bereiden. Alie posten betreffende het onderwijs in zijn verschil lende vertakkingen worden nog eens nader toegelicht. De minister handhaaft het voor den bouw van het museum van natuurlijke historie ihansaan- geviaagd kre liet en acht bet uitschrijven van een prijsvraag weinig aanbevelenswaardig. In afwachting eener wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, wonscht de minister de rijkssubsidie voor gemeentelijke middelbaie meisjesscholen niet te herstellen. De minister blijft bij zijn vroegere meening, dat vei belering van het lot der onderwijzers bij het lager onderwijs alleen is te verkrijgen door wetswijziging. De minister overweegt om, met handhaving van het koninklijk besluit van 18 April 1890, te gernoet te komen aan de schoolbesturen, die door gebiek aan onderwijzers op '1 Januari 1894 niet het gevorderde onderwijzerspersoneel in hunne school zouden hebben en dus de rijkstoelage zouden moeten missen. De minister is niet geneigd, weder een nadere wetswijziging te opzichte van den termijn voor verplichte invoering van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, ie be vorderen. Offlcieele Berichten. BQ kon. besluit is de commissaris der Koningin in Groningen gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Dinsdag 19 dezer, om dan aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van mr. B. van Royen, overleden. Bij kon. besluit van 6 dezer is, met ingang" van 1 Januari benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin bij het hof van Groot-Brittannië mr. W. baron van Goltstein tot Oldenaller. SCHIEDAM, 7 December 1893. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot concierge van het politiebureau J. H. Berghout, om deze betrekking gelijk tijdig met die van waagmeester te vervullen. In de hedenmiddag gehouden gemeente raadszitting van Rotterdam is het voorstel om burg. en .veth. te machtigen, om inge volge een verzoek van burg. en weth. van Schiedam, den technoloog bij de drinkwater leiding in het Rotterdamsche laboratorium, voor rekening dier gemeente een aantal onder zoekingen van het Sehiedamsche leidingwater te doen verrichten, zonder debat aangenomen. Aan directeuren van de buskruitfabriek 3>De Krijgsman" te Muiden is ter hand ge steld eene sorn van f300, en wel f 200 namens H. M. de Koningin en f100 namens H. M. de Koningin-Regentes, teneinde dat geld te besteden in het belang der beide weduwen, wier ecbtgenooten bij de jongste ramp te Muiden het leven verloren. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 9 dezer niet plaats hebben. De Japansche prins Komatsu is Dinsdag, vergezeld van twee leden van zij u gevolg en den adjudant van den minist-r van marine, te Helder aangekomen tot het bezichtigen van de verdedigingswerken en maritieme inrichtin gen. De prins werd aan het station opgewacht door den schout-bij-naclit Uhienbeck met zijne adjudanten en bij zijne komst aan de buitenhaven begroet door het geschut der met een bonte vlaggentooi versierde oorlogs schepen en door de in het want paradeerende equipages. De stafniuziek der marine speelde

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2