8P0BT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. O n d e r w ij s. R e o li t z a k e n. het Japansche volkslied, terwijl de prins de voor het directiegebouw opgestelde eere- wacht inspecteerde. De gasten bezochten het fort op de Harssens, het kon. instituut, het torpedo-etablissement en de marinewerf en keerden in den namiddag naar 's-Graven- lmge terug, uitgeleid door het kanongebulder der schepen. Ook door het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer gericht, om instemming te betuigen met het adres der vereeniging van archivarissen in zake het nieuw te bouwen algemeen rijks-archiefgebouw. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd gisteren aanbesteed het verrichten van baggerwerk in liet groot scheepvaartwater in het Scheur beneden Maassluis en op den stroomovergang aan den Hoorn, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver was W. J. de Vries, te Rossum, voor f41,980. De staatsspoorweg-maatschappij heeft be paald, dat retoui biljetten, uitgegeven door hare stations te Rotterdam: Maas, Delftsehe- poort en de Beurs naar de stations der lijnen Zalt-Bommel's-Hertogeubosch, Nijmegen EindhovenValkenswaard, VenloNijmegen Maastricht, op de terugreis óok geldig zijn via UtrechtGouda en via Lage-Zwaluwe. Daar burgemeester en wethouders van Rot terdam in hun antwooid op het adres der werkloozen gezegd hebben de noodzakelijk heid niet in te zien reeds nu buitengewone maatregelen te nemen ter bestrijding van de werkloosheid, hebben de werkloozen besloten het gemeentebestuur te verzoeken zelf de werkloozen op te roepen, teneinde hun aantal te bepalen. De pokken blijven te Hillesluis nog steeds slachtoffers eischen'. Zoo zijn er in een gezin, enkele dagen geleden, nog twee personen aan gestorven. Iu den laatsten tijd zijn er vele nieuwe gevallen voorgekomen, die hoofd zakelijk aan vooroordeel tegen de vaccine en aan roekeloosheid moeten toegeschreven worden. De tamboer V., der grenadiers, die primi tief als getuige was opgeroepen in de zaak der sergeanten T. v. A. en v. d. S., is, nadat hij verhoord was, in arrest genomen. De 100-jarige weduwe Schippers te 's-Gra- venhage is Dinsdagavond overleden. Volgens een uit Egmond-a/Zee ontvangen bericht was de verongelukte schuit Vromu Qatharina hooger aan het strand gehaaid, en had men gelegenheid gehad, een gat in liet vaartuig te hakken, doch zonder lijken of inventaris te vinden; men zou nu trachten het vaartuig hooger aan strand te halen, zoodat het wrak bij laag water droog komt, en dan het van het overtollige zand te ontdoen. Sedert eenige dagen zijn te Amsterdam valsehe muntbiljetten in omloop. Zij zijn van de echte te onderscheiden door eene meer blauwe tint; voorts dragen zij het jaartal 1892 (1) met de handteekening Beaufort, als minister van financiën (in welk jaar de heer Piersnn reeds als zoodanig was opgetreden). Eindelijk ontbreekt het watermeik. O. D.) De heeren Van Ogtrop en Waterschoot van der Gracht, te Amsterdam, in vereeni ging met den heer A. Ledeboer, te Enschede, hebben, door bemiddeling van de Nederland- sche heidemaatschapgij, wederom ruim 424 HA heideveld aangekocht, gelegen onder de gemeente Bakel (Noord-Brabant), om ontgon nen te worden tot bosch en weideland. Ia dit jaar zijn op andere mede onder Bakel gelegen gronden van beide heeren on geveer 80 HA in ontginning gebracht, onder leiding van bovengenoemde maatschappij, waardoor aan vele arbeiders werk is verschaft en bij voortduring verschaft kan worden. ondagavond omstreeks halfzes is in per ceel 64 aan de Blasiusstraat te Amsterdam, brand ontstaan, doordat de kat een petroleum lamp omwierp, tengevolge waarvan liet kleed en een der gordijnen vuur vatten. Na een uur spuitens slaagde de brandweer er in de vlammen te bedwingen, echter niet dan nadat de tweede en de derde verdieping waren uitgebrand. Uit Texel wordt gemeld, dat het omge slagen schip, dat dooi' hoogen vloed op de Vliehors is gedreven, daar gelost wordt. Buiten de gronden van het eierland meent men nog een omgeslagen schip, vermoedelijk een brik, te hebben ontdekt. De branding liet echter niet toe het geheel te naderen. Van de kust heeft men nog een paar wrak ken gezien, terwijl veel hout aan het strand is gedreven. De Terschellinger visschuit T S 21 is gelicht en door een vaartuig van dat eiland daarheen gesleept. Te Zuid broek werd eenige dagen geleden het lijk van een ongeveer twintigjarig mehje uit het water opgehaald. Wijl niemand wist wie de ongelukkige was, werd het lijk in het daarvoor bestemde gebouw gebracht. Nadat het gereinigd was geworden, weid het gezicht meer en meer normaal en kreeg men hoop het te zullen herkennen. Dit nieuws ver spreidde zich als een loopend vuurtje dooi de plaats. Den volgenden morgen vond men het slot verbroken en het gezicht van het verdronken meisje door wonden geheel onkenbaar ge maakt. tiet is tot dusver niet gebleken wie deze wandaad gepleegd heeft. Het Noorsche stoomschip Kong-Inqemet bestemming naar Leer. ontmoette Zaterdag in de Noordzee bij den Eemsmond een mas- teloos schip zonder bemanning en drijvende op zijne lading (planken). De boot nam het op sleeptouw naar Delfzijl, waar het Zater dagnacht aankwam. Het schip verkeert in zeer ontredderden toestand. Van de masten zijn slechts een stuk van den fokkemast en de fokkera over; de spiegel is gedeeltelijk weggeslagen en middenscheeps is liet zeer gehavend, waarschijnlijk tengevolge van aan varing, Het schip is van Amerikaanschen bouw, gemerkt S E en meet 564 ton. Ove rigens ontbreekt elke bepaalde aanwijzing omtrent de herkomst; scheepspapieren waren niet aan boord. Volgens sommigen zou het het de Zweedsche driemastschoener Solve zijn. Maandagnacht is te St.-Anna-Parochie de kolossale schuur van den landbouwer ,T. de Jong aan den Ztiiderweg naar Berlikum eene prooi der vlammen geworden. Eene aanzien lijke hoeveelheid graan en hooi ging mede verloren. Door een flink optreden der brand weer bleef het woonhuis, dank zij den gun- stigen wind, gespaard. Een jongeling, die den brand ontdekte eenige oogenblikken nadat hij kon zijn ontstaan, wekte de bewoners, snelde daarna iu de schuur en wist al liet vee, 17 stuks, te redden. Dat hier aan kwaadwilligheid moet worden gedacht, is bijna aan geen twijfel onderhevig. Een brand, ontstaan drie uur 's nachts in de vochtige rietbedekking cener schuur, het vinden van eene fieseh op het erf waarin petroleum moet zijn geweest, en de omstandig heid dat dit de derde brand van dien aard hier is op Zondagnacht binnen den tijd van acht of negen maanden, dit alles zegt genoeg. Bovendien behoorde de schuur vau den heer De Jong tot een drie- of viertal, waarover men zoo oubestemd hoorde mompelen«dat die er dezen winter aan zou gelooven". Een der in den storm van Vrijdag j.l. te "Wierum verongelukte aken was bemand met een 0-tal personen tot éene familie (Prins) beboerende grootvader, zoons en klein zoons. Twee weduwen en een zoon blijven van deze familie slechts over. Aan de gemeente Het Bilt (Friesland) is als noodlijdende gemeente door het rijk eene subsidie verleend van f12,000. Door den R.-k. bisschop te Roermond is de heer dr. W, Bauduin, professor in het groot seminarie en geestelijk adviseur van den R.-k. volksbond, benoemd om als lid van het comité deel te nemen aan de vaststelling van het programma der werkzaamheden voor het te houden katholiek sociaal congres. Utrecht. Begunstigd door prachtig we der, had hier ter stede wedeiom de traditio- neele omgaDg plaats vau de studenten, bij gelegenheid van den St.-Nicolaasdag. Ditmaal waren aardige grappen bedacht, die den lachlust der talrijke wandelaars opwekten. Behalve de Sint, in vol ornaat en ver gezeld van twee Zwartgemaakte knechts, werden de nadoelen van de «Vermogensbe lasting" aanschouwelijk voorgesteld. Ook het «Algemeen Kiesrecht" vormde een vermake lijk gioepje, waarvan de verschillende types leuk waren gekozen. De Russische marine te Toulon was te zien in een ïoeiboot, ge plaatst op een platte vei huiskat', voortbewo gen door twee paaiden. De «de Jong's" ge schiedenis maakte ook een groep uit. In een groot rijtuig, dat bestuurd werd door ver schrikkelijke politiedienaren, waren gezeten 2 dames, voorzien van de noodige bagage, vootslellende de vermiste vrouwen; achter het rijtuig volgden de maiechaussees te paaid. Aan den volke werd van de vondst der dames kond gedaan door de verspreiding van een extra bulletin. Boeren en boerinnen in sjeezen, twee koks in een klein brikje enz. trokken af en aan. In het midden van de stad was het over druk. Van 2 rot 5 uur was het tram- en rijtuigverkeer m de Chooi straat en op de Oudegracht verboden, een maatregel, die door het publiek mocht worden toegejuicht. Bij' den doorloopenden schietwedstrijd, in No vember j.l. intgestllieven door het koips ko ninklijke schei jischutiers van Rolteidain, werd aan den heer A. 11. van der Most te Schiedam bij den wedstrijd alstand 150 meter, voor huiten- gewone leden staande, uit de vrije hand toege kend de 17e medaille met 54 punten. In den nHaagschen Kunstkring" is gisteren de tentoonstelling geopend van schilderijen en aquarellen van Jacob, Matlhijs en Willem Maris. Ten getale van luim 90 stuks, waarondei zich ook bevindt de zooveei bespioken schilderij sde Vlindeis", dat onlangs voor boogen prijs in bet bezit is gekomen van mevr, CalkoenZeegers Veeckens te Amsteidam, Dat deze zeldzame tentoonstelling een bezoek oveivvaaid is, behoeft nauwelijks gezegd. Prof. John Tyndall te Londen is Maandagavond om hallzeven ovei leden. De vei maaide geleerde werd den 21n Augustus 1820 gehoien en was sinds 4853 iiuogleeiaar ui de physiea aan de sRoyai Institution" te Londen. 11 ij maakte zich beioemd door zijn ondeizuekmgeii over diamag- netisme, stiftende waimte, voortplanting van liet geluid, enz. en dioeg veel bij lot de ver spreiding der wetenschap door zijn populaire vooidimilten over velschillende orideideeien der physica. Van zijn ovenge gescliuiten zijn vooral bekend Heat consideied as a mude of motion", «On diamngneiism", »Lectuies on electricity" en zooveel amkro vveiken, waardoor hij zich een plaats heelt veroverd onder de grootste ge leerden van den tegen wooidigeti tijd. Tyndall moet ovei leden zijn aan vergiftiging door ovei matig innemen van chloral als middel tegen slapeloosheid. In overleg met de commissie van toezicht, heelt het bestuur van het sDordiechts Museum" de door wijlen deri lieer J. A. Smits van Nieu we! kei 1c aan die inrichting gekleefde schilde rijen, waaronder o. a. het poitret van den over ledene, door C. E. van de Sande Lacoste, niet kunnen aanvaarden, daar de voorwaarden aan de aanvaarding verbonden bezwatend werden geacht. Met »Antigone" heeft de eComédie Franfuise" de hoogste ontvangst gemaakt, welke ooit be reikt is. Zaterdag is met de naar Sophocles door Vacqnerie en Maurice beweikt tiagedie ontvangen 8000 francs. Twee- of diienia.il lieeft men in dezen schouwburg 8500 fiancs omvan gen, maar nooit meer. De gezondheidstoestand te Londen blij't zeer ongunstig. De sterfgevallen in de afgeioopen week bedroegen 27 per 1000, en die aan ziek ten der adembahngsweiktuigen 50 pCt. boven het gemiddelde cijfer. Volgens een telegiam van 5 dezer uit Kon- stantinopel aan de Küln Znlung hebben zich aldaar en in de onistieken der stad in de laat ste 48 uur 107 gevallen van choleia voge daan, waarvan 27 met doodehjkeu afloop. Te Kattovvitz in Dmtschlami. was onlangs dooi de gemeentelijke ovei heul een Israëliet benoemd tot dnecteur eener meisjes bongele barireischool. Dat was voor een deel der chi istehjke bevolking zulk een wandaad, dat men een verzoekschrift richtte tot de legeenng oio de benoeming niet goed te keuren. De legeeiing heeft aan dit verzoek gehoor gegeven. De Kathedraal te Marseille, uelko be-cbouvvd wordt als een der belarigi ijksle keiken m deze eeuw gebouwd, is Domieidug door den prefect in naam van den staat aan den bisschop van Marseille overgegeven en dan na op de gebimke- hjke wij zo plechtig gewijd. Ruim 10.000 per sonen woonden de plechtigheid bij. De bouw der kerk is begonnen dooi' den architect Lion Vaudoyer en vooi tgezet door Espórandieu en Revoil. De eerste steen werd in 1852 gelegd door keizer Napoleon III. Te Pittsburg, n Pennsylvamo. is de Finnsche anaichist Noel Maison ter dood veioordeehi. Bij het proces bleek, dat hij lid was van vei -dril lende geheime genootschappen, die een kmuplot gevormd hadden om de tegeeringsgebouwen in Canada in de lucht te doen vliegen. Maison zou de voornaamste uitvoerder van dit belsche plan zijn. Een zijner kennissen kreeg evenwel door toevallige omstandigheden kennis van dit voor nemen, waarop hij deze en zijn vrouw eenvoudig vormoordde. 's-EKAVEXIHAt «JK, 7 December. Tweede Kamer. Het hoofdstuk buitenlandsche zaken is aangenomen na een kort debat, waarin de minister van buitenlandsche zakea aankondigde, dat weldra rnet België eene overeenstemming zal verkregen zijn omtrent de overeenkomst tot vergemakkelijking van invoer aan de grenzen. Bij het algemeen debat over liet hoofdstuk justitie bestreed de heer D"> Kanter het vonnis der Haagsche rechtbank tot ontzetting van een predikant. De rechterlijke macht kan geen particuliere dignitarissen ontzetten. Hij vroeg cassatie in het belang der wet. Verder werd aange drongen op wettelijke regeling van den arbeid der bakkers schadeloosstelling aan onrecht matig preventief gevangenen herziening der vreemdelingenwet, voorziening tegen slefles- schentrekkerij en oplichting door zwendel! vennootschappen. Morgen voortzetting. Tot onderwijzeres aan de 2e tusschenschool S. te Rotteidam is benoemd mej. J. M. E. de Kroes te Voorschoten. De aeer L. Pons, te Pernis, is wegens het niet tijdig aangifte doen van bet vooi Komen van pokken onder zijne schapen, en bet niet afzonderen van die schapen, door den kanton rechter te RiddeikerI verooideeld tot twee geldboeten van f2 en 15, subs. 1 en 10 d.igen hechtenis. Eernink de handige flesschentrekkei. die kocht maar met betaalde, werd door de lechibmk te Amsteidam veroordeeld tot vier jaar gevangenis. 'oor hei: O. M. bij de arrondissernents-iechi- bank te 's-Boscb is mede appèl aangeteek» nd van het vonnis in zake den moord op wacht-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3