Zaterdag 9 December. N°. 8420. a°. i893. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. «riERAÜ: BOTKRSTRAAT. E 2 7. Buitenlamlsclie Berichten. Kiinieiiaudsche Berichten» Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers £1.85. 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) 1 T 8 C II L i S 1). De czaar zond keizer Wilhelm een telegram, om hem geluk te wenschen met het misluk ken van den aanslag. Keizer Wilhelm zal op zijn a.s. verjaardag, 27 Jan., zijn 25-jarigen militairen dienst her denken. Het blijkt thans dat de keizer niet alleen verstoord is op de "Wurtembergsche regeering wegens hare tegenwerking van de belasting plannen, vooral de wijnbelasting, maar dat hij ook het ontslag eiseht van den Wurtem- bergsehen minister van oorlog en den bevel hebber van het Wurtembergsche legerkorps, generaal Wülckers, die hem in den afgeloopen zomer overdreven rapporten over de gevolgen der langdurige droogte voor den oogst heb ben gezonden, teneinde de voorgenomen leger- oefeningen in Wurtetnberg te doen afzeggen. Na een debat van drie dagen, heeft de Rijksdag gisteren het wetsontwerp betreffende de zegelrechten verzonden aan eene com missie. Bij de beraadslagingen hebben de sprekers van bijna alle partijen zich verklaard tegen het quitantie-zegel, doch vóór de he- lasting op ernissiën, welke door den secretaris van staat Posadowsky gekenmerkt is als technisch niet uitvoerbaar. "Van alleszins bevoegde zijde wordt verze kerd dat de regeering er niet aan denkt het initiatief te nemen tot het voorstellen van internationale maatregelen tegen de anar chisten, maar dat zij bereid is, voorstellen in ■dien zin, welke van andere zijde mochten uitgaan, in overweging te nemen.Wat de anar chisten betreft, acht de regeering zich sterk genoeg die zonder hulp van buiten af te bestrijden. De Küln. Zty. verzekert, dat de regeering van de voorgestelde belasting op den wijn wil afzien, en in plaats daarvan een belasting op odvertentiën zal invoeren. IJe clericale pers in Beieren vaart heftig uit tegen den minister van oorlog Von Asch, die Woensdag in de Kamer vei klaarde dat het tweegevecht wel bij de wet verboden, maar in sommige omstandigheden toch voor het leger onmisbaar is. F K A N K R IJ K. Met eene korte maar zeer goed in den vorm blijvende rede aanvaardde Dupuy gisteren het voorzitterschap der Kamer. «Mag het mij soms in de botsing der denkbeelden over komen zijn, dat mijn aanval te heftig, mijn woord van tegenweer te ruw was", zoo zeide hij onder meer tot de glimlachende verga dering, «dan zal het mij dubbel ter harte gaan, om de hooge betrekking waarmede gij mi,; bekleed hebt, haar karakter van vrien delijke vormelijkheid, van moderatie en bil lijkheid niet te laten verliezen", en gister middag is Dupuy, werkelijk, het was aardig om het waar te nemen, een allervriendelijkst man geweest. Zelfs zijne stem had zich ver zacht. Een nota van Ilavcis spreekt het gerucht tegen, dat een overeenkomst tusschen Enge- and en Frankrijk betreffende Siarn reeds zou geteekend zijn. Volgens den Courrier du Soir is de minis ter van financiën Burdeau voornemens het ontwerp tot conversie der schuld om te wer ken en dat in Januari a.s. bij de Kamer in te dienen. In een Woensdag gehouden bijeenkomst der nieuwbenoemde «koloniale groep" uit de Kamer, werd door den heer Doumer in het bijzonder de aandacht gevestigd op de door Frankrijk onhoudbare toestanden op Mada gascar. Besloten werd, met de regeering, van gedachten te wisselen over maatregelen, in deze richting te nemen. Door de landbouwgroep werd liet besluit genomen bij de regeering aan te dringen op verhooging der graanrechten. De minister van oorlog beeft een telegram ontvangen van generaal Dodds, behelzende: Koning Bebanzinnauw ingesloten door vliegende colonnes, is door zijne omgeving verlaten en voortdurend beschonken. ENGELAND. Sir Edw. Grey deelde gisteren in het Lager huis mede, dat liet protocol betreflende de onderhandelingen met Fiankrijk over een neutralen staat tusschen Siam, de Fransche en de Engelsche bezittingen, geteekend is. Het stuk zal Maandag aan het Huis worden voorgelegd. Men is nog tot geen bepaalde overeenstemming gekomen omtrent de vraag of de staat onder het toezicht der Chinee- sche regeering gesteld zal worden. Gladstone heeft een brief gezonden aan den Schotschen mijnwerkersbond, waarin hij eene poging tot minnelijke schikking der geschillen op dezelfde wijze als door lord Rosebery is ondernomen ten aanzien van de Engelsche mijnwerkers, van de hand wijst, maar ver klaart den «Board of Trade" te zullen mach tigen eenen ambtenaar naar Schotland te zen den om aan de regeering verslag uit te bren gen over den stand der werkstaking. De Daily JS:ews bestrijdt in een hoofd artikel de heerschende paniek over de Britsche marine als het gevolg van eene ongezonde partijmanoeuvre. Het ministerie toch heeft on langs den toestand der Engehche zeemacht alleszins voldoende verklaard. Mocht het tegen deel blijken, dan zullen de liberalen minstens evenzeer tot offers genegen zijn als de conser vatieven, NOORWEGEN. De koning en de kroonprins hebben aan verscheidene openbare instellingen doen mede- deelen, dat zij, doordien de Storthing hunne civiele lijst aanmerkelijk heeft vei laagd, tegen hunnen wensch genoodzaakt zijn, te beginnen met 1 Januari a.s. hunne tot nu toe aan die instellingen verleende geldelijke ondersteuning aanmerkelijk te verlagen, en voor eenige geheel in te trekken. OOSTENRIJK. Het blijkt thans dat de Hongaarsche bis schoppen het niet eens zijn kunnen worden omtrent den inhoud der circulaire aan de lagere geestelijkheid, betreffende hunne hou ding tegenover de kerkelijke staatkunde der regeering. Zelfs dreigt het tot eene scheuring te zullen komen tusschen de volgelingen der raadgevingen van aartsbisschop Samassa en die van den onverzoenlijker! kardinaal Schlauch. ZWITSERLAND. De wet, houdende eene organisatie van de verdediging van den St. Gothard, is met alge- meene stemmen aangenomen. ITALIË. Volgens de Indópendance loopt te Rome het gerucht, dat koning Humbert er over denkt te abdiceeren. Waarschijnlijk is 't niet, dat een man als de koning van Italië in moeilijke tijden zijn troon zou verlaten. Zatmrdeili heeft den koning verslag gedaan van de wijze waarop hij zich van de hem gegeven opdracht om een ministerie samen te stellen, gekweten heeft. Als de koning van oordeel was dat aan het door hem iu Zanar- delii gestelde vertrouwen niet geheel was voldaan, had hij constitutioneel ten volle het recht, de opdracht terug te nemen. In de parlementaire kringen heer-clit er groote beweging. Het gerucht loopt dat Baia- tieri, San Marzana en Bacbia ontslag zouden riemen. Volgens een nader bericht verzekert men dat Zanardelii definitief geweigerd heeft een ministerie samen te stellen, SPANJE. Uit Melila wordt bericht dat maarschalk Martinez Campos een streng onderzoek iaat instellen naar den smokkelhandel in wapenen. De militaire autoriteiten die voor hem te Melila bevel voerden, zouden zich daarbij ernstig hebben gecompromitteerd. De Standard verneemt uit Madrid, dat maarschalk Campos een zeer openhai tig rap port aan de regeering gezonden heelt. Daarin noemt hij den geheelen fortenbouvv te Melila ondoeltreffend en draagt hij maatregelen voor tot onderdrukking der wapensluikerijeu en andere misbruiken. Maar dan verlangt hij ook volmacht om met den broeder des sultans te onderhandelen over de bestialfing van Ara bische aanvallers, en over waarborgen voor handhaving der grenswijziging, alsook over het afbakenen van eene onzijdige strook tus schen het ICabylenland en het Spaansche grondgebied. Mochten deze onderhandelingen falen, dan verlangt Campos vrijheid van han delen oak buiten de Spaansche grenslijn. Tijdens deze onderhandelingen zoude het gros van het Spaansche leger naar huis keeren. De waarborgen voor de toekomst en de toe te kennen schadeloosstelling zouden door eenen bijzonderen gezant met den sultan zelfgeregeld worden. P O R T U G A L. De Cortes zijn ontbonden en de verkiezin gen vastgesteld op 14 Januari. Het blijft waarschijnlijk dat het ministerie eene gedeeltelijke reconstructie zal ondergaan. B D L G A R IJ E. In de Sobianje is Stambouloff aangevallen door een paar leden der oppositie, wegens de arrestatie van een aantal Bulgaren, die betrokken zijn in dun voorgenomen aanslag van Iwarioff op den vorst en den eersten minister, en dat alleen op bevel van Stam bouloff. Deze antwoordde, dat zoo Jarig hij liet vertrouwen der Kamer genoot, hij voor nemens was de bepalingen van de politiewet, die toestaat zekere klasse van personen ge vangen te nemen, ook uit te breiden tot ver dachten op politiek gebied, want liet was in de eerste plaats zijn plicht de orde te hand haven en liet verstoren van de openbare rust tegen te gaan. Verder deelde hij mee, dat nog eenige peisonen zouden geanc-teerd worden. Met algemeene stemmen op twee na werd de handelwijze van den minister-presi dent goedgekeurd. TWEEDE K WIER DER StATEN-GIïNKRAAL. Ziittnq van 7 December. Heden was aan de orde de begrooting voor buitenland-die zak ai. De algemeene beraad slagingen weiden geopend. De heer Walter vioeg meer faciliteiten voor het verkeer van landbouwproducten aan de Nederl-Deigische grenzen; de opheffing van bestaande belemmeringen, z. i. liet best te hei eiken door eene schikking met België omtrent dit grensverkeer, De heer De Beaufort (W.-b.-ü drong aan op het verkrijgen van overeenstemming met Doitscldaiid ten opzichte van de toepassing van het zatmtraciaal en vreesde, dat de schikking met Prui-eri over ïjsopruiming op den Rijn ons duur te staan kan komen, terwijl de lieer Contad wen-due te vernemen «f de bepalin gen iler ovei eenkomst het gemeenschappelijk g-deelte van de rivier betrof! ui. Nadat de lieer Smeenge gewezen had op heL bdaiig van aanleg van watei wegen iti Duitsi ldaod ter vei binding met on/.e giens- kanalen en van wegneming van belemmerin gen van de scheepvaait op den Hijn be antwoordde. mmistnr Van Tienhoven de spre kers. ,ie legeermg acht het haar laak b-l.-ui- riienegen, die de landbouw aan de Belgische gleuzen ondervindt, weg te nemen en er be staat uitzicht dat spoedig een overeenkomst tusschen b ide landen op den vee-invoer zal worden gesloten, waarbij moeilijk" qnaestiëji op bevredigende wijze worden opgelosi /.ij acht onderhandelingen met Duitscldand over de toepassing van het zalmiraetuat minder geschikt, nu liet tiactant spoedig afloopt. Tegen ki stbare proefnemingen in zake de. ijs-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1