INGIZOHDÊI Letteren, Kunst en Wetenschap. Ge mengde Berichten. Kerknieuws. "Volgens beschikking van den Belgischen mi nister van landbouw, nijverheid en openbare wei ken van '1 dezer, zal het tolbureau te Houcke, met ingang van 11 dezer, openge- gesteld worden voor den invoer van rundvee wit Nederland, en wel 's Maandags van 2 tot 3 uur des namiddags, onder de voorwaarden, bepaald bij bet min. besluit van 28 Septem ber 1.1. opgenomen in de St.-Ct. no. 235. Met wijziging voorts naar bovenbedoeld be sluit zullen de toIbureauxStrijbeek en West wezel voortaan voor den invoer van rundvee uit Nederland opengesteld worden: Strijbeek des Maandags van 's morgens 11 tot '12 uur, en VVestwezel des Dinsdags- en des Zater dags van 1U tot 12 uur. De »Vereeniging van deurwaarders der directe belastingen in Nederland" beeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter ondersteuning van liet adres der »Vereenging van Ryksteiegraal- ambtenaren" te Amsterdam, in zake wijziging van de pensioenwet. In de Donderdag 1.1. gehouden vereenigde vergadering van Delfland werd de bpgrooting voor 181)4 vastgesteld in ontvang en in uit gaaf tot i316,041. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op f 18.385 en de omslag be paald op f4 per IIA. Evenals de conducteurs bij de Hollandsche gzeren-spoor wegmaatschap pij reeds vóór enkele jaren deden, heeft thans ook liet per soneel b'y de afdeeüng vervoer aan de ver schillende stations dier maatschappij een onderling ziekenfonds opgericht niet toestem ming van de directie. Reeds ruim 000 spoorwegbeambten zijn toe getreden tot bet fouds, dat den leden in geval van ziekte het volle daggeld verzekert. Te Maassluis heerschen de mazelen epi demisch. De influenza breidt zich in bet Westland sterk uit, vooral te 's-Gravenzande en aan den Hoek- van-H ol land. Te Delft heeft zich weder een geval van pokken voorgedaan, thans bij eene 27-jarige vrouw. De bazaar, te 's-Gravenhage gehouden voor het «Kinderziekenhuis" ende ver. »DeStuers", beeft naar men zegt netto f 13,000 opgebiecht. (Vad.) Een Ileswlientrekker, die gedurende 3 jaren ten nadeele van iemand te Rotterdam voor fGOOO aan geld en voorwerpen van waarde heeft verduisterd, is in handen der Hangsclie politie gevallen. Het bestuur der huishoudschool te Amster dam stelt zich voor, begin Januari eenen cursus te openen tot opleiding van dienst boden voor alle huishoudelijk werk. De cursus zal 4 maanden, dagelijks van 94 uur, duren, tegen betaling van f 1 per maand de leerlingen moeten ten minste '13 jaar oud zijn en een goed getuigschrift van hel hoofd barer school, of anders aanbeveling van een bekend persoon kunnen overleggen. Door den heer J. B. Avis, chef van het Technisch bureau Avis Co. te Amsterdam, is eene inrichting uitgevonden, welke op ieder ïnfariterie-geweer met grendelsluiting kan worden toegepast en waardoor het mogelijk is vijftig schoten achtereen te lossen zonder her lading. De nieuwe uitvinding zal aan "i.Exc. den minister van oorlog worden aangeboden. {Tel.) Tegen den naar Leeuwarden overgebrachten Conielis Schol, die verdacht wordt den brand van Zondagnacht j.l.teSt.-Anna-Parochie te hebben aangelegd, zijn vooral zware ver moedens gerezen door de flesch, welke op het terrein van den brand is gevonden. In eene dergelijke flesch was den vorïgen avond door een zijner dochtertjes petroleurn ge haald, welke flesch niet meer in buis werd aangetroffen. Bovendien zijn door de buren getuigenis sen te zijnen nadeele afgelegd. Zondagavond tot in den nacht had hij kennissen bij zich aan huis gehad. Bij bet uitbreken van den brand, die wel eenigen tijd heeft gesmeuld, moest bij met geweld door de buren worden gewekt. Zijn ontwaken scheen echter niet natuurlijk te zijn. Bij het voorloopig verboor voor den burge meester en den kapitein der marechaussee van Leeuwarden verklaarde hij anarchist te zijn hij heeft echter nog niets bekend. De ver dachte is weduwnaar en vader van zeven kinderen. Behalve S. zijn nog een paar andere per sonen in \erhoorgeweest. Er bestaat vermoe den, dat de brandstichting niet het werk van éen man is geweest. In de nabijheid werd onder een afdakje in liet veld een flesclije gevonden, hetwelk spiritus moet hebben bevat. Opnieuw is te St.-Anna-Parocbie eene met riet bedekte schuur afgebrand. Thans gold liet het pand. van den koemelker R. de Groot, onmiddellijk tegen de kom van het dorp. Terstond stond de geheele schuur in eene vuurzee. De stal en eene aangrenzende berg plaats werden zwaar beschadigd. De koeien, vier in getal, werden gered. Eene hoeveelheid Dooi en haver verbrandde mede. Ook nu is het zoogoed als zeker, dat er kwaad opzet in het spel is. In vele gemeenten van Friesland lieerscht de influenza in ernstige mate. Er zijn plaatsen waar zij huis aau huis bij tal van patiënten voorkomt. Over hei geheel is het karakter der ziekte goedaardiger dan vorige jaren. Aan de gemeente West-Stellingwerf (Fr.) is f31,500 buitengewone rijkssubsidie toege kend als noodlijdende gemeente. Het socialistisch raadslid G. L. v. d. Zwaag stelde bij de behandeling van de begrooting over 1894 voordaarop een post van flOÜO aan te brengen voor voeding van arme schoolkinderen. Het dagelijksch bestuur ont ried aanneming van dit voorstel, dat ten slotte met 9 tegen 7 stemmen verworpen werd. De heer Langkamp, te Joure, die voor eenigen tijd aldaar is teruggekeerd van een diiejarig verblijf in de binnenlanden van Afrika, heeft in zijne woonplaats eene lezing gehouden over zijne avonturen in het zwarte werelddeel. De heer L. bezocht verschillende neger stammen en heeft eene schoone verzameling wapens enz. van die stammen medegebracht. De opbrengst van de toegangsgelden wordt door hem afgestaan voor een liefdadig doel. De jongeling K., te Nieuwebrug (Fr.), die 25 Aug. j.l. door den bliksem getroffen werd en deerlijk gewond, is verleden week na zorgzame behandeling door dr. Ilinkes, te Heerenveen, voor rekening van den heer S. Bakker, aldaar, geheel hersteld naar de ouder lijke woning teruggekeerd. Het gezin van F. A. Brouwer, te Steen- wijkerwold, bestaande uit diie behoeftige oudjes van 70, 71 en 92 jaar, werd Woensdag op aangename wijze verrast door liet ont vangen vau een hoogst welkom St.-Nicolaas- cadeau. Uit de particuliere fondsen van H. M. de Koningin-Regentes stelde de burgemeester dier gemeente hun namens IL M. een bedrag groot f20 ter hand. Voor eenigen tijd verhuisden uit de ge meenten Dinxperlo en Wiscb een aantal personen naar Amerika. Uit Ohio, waar deze lieden zijn, komen thans droevige berichten, waarvan de korte inhoud is: geen werk en het geld op! Zutf,Ct.) De predikant M., te Heteren. is Donderdag, naar wij vernemen, voor den rechter van instructie te Arnhem verschenen, als verdacht van onzedelijke handelingen. In diezelfde zaak moeten verleden week Vrijdag ook reeds 9 personen, onder wie 8 meisjes van 14—21 jaar, door dien rechter zijn gehoord. {Arnh. Ct.) Te Arnhem is door de politie een Duitscher aangehouden die aldaar onder een valschen naam woonachtig was en zich in zijn land aan vervalsching van wissels had schuldig gemaakt, waarvoor de Duitsehe regeering zijne uitlevering aan de onze heeft aangevraagd. Te Helmond is uit de Zuid-Willemsvaart het 1'yk opgehaald van den infanterist Van Osch, uit het garnizoen 's-Hertogenboseb. De justitie uit Roermond is Donderdag naar Helmond vertrokken, om een onderzoek naar de oorzaak van den dood van Van Osch in te stellen. Men zegt dat hij gewurgd en daarna in het kanaal geworpen is. De marechaussees uit Helmond hebben, in verband hiermede, eene vrouw gearresteerd. Te Emmen zijn de beide aldaar dienst doende nachtwakers uit hunne diensten ont slagen, omdat bij onderzoek is gebleken dat zij in plaats van tegen dieven te waken zeiven zich hebben schuldig gemaakt aan verschillende kleine diefstallen. In de zaak te Tegelen is een anonyme brochure, vol feiten en namen, verschenen onder den titel Een kreet om recht. Ia de tréurige verstandhouding tusschen burge meester en gemeenteraad moge weldra van lioogerhand verandering worden gebracht. Pitten van kweeperen moeten een uitste kend middel zijn tegen doorliggen, Men giete op zes tot acht pitten ongeveer twee eetlepels water, laat ze staan tot een slijmerig sap ontstaat en bestrijkt daarmee dagelijks tweemaal met een penseel de roode plaats aan het einde van de ruggegraat, waardoor de roodheid spoedig verwijderd, de huid ver sterkt, en het verschrikkelijke doorliggen voorkomen wordt. Zelfs wanneer er reeds wonden ontstaan zijn, volgt in de meeste ge vallen genezing. Deventer. De kamer van koophandel be sloot den minister van waterstaat te berich ten, dat zij is voor invoering eener octrooiwet. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang, 20 Cent* per repel. Waarlijk gezond is de mcnscli alleen dan, als alle deelen van zijn lichaam behoor lijk hun dienst doen. Dat geldt voornamelijk de geregelde vertering der spijzen. Is die on geregeld, dan ontstaat verstopping, de oorzaak van vele zeer onaangename toestanden. Men zorge daarom voor eene dagelijksche, vol doende doorstraling, en om die te verkrijgen gebruike men het algemeen erkende doel treffendste middelde echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, met het witte kruis op het roode veld. Alleen te verkrijgen in doosjes a 70 cents in de Apotheken. Hoofddepot: F. E. VAN SANTENKOLFF te Rotterdam. In de Decemberaflevering van Elzeviers Maandschrift heeft de redactie een artikel over Van Koetsveld geschieven, waarvan het slot hier volgt sDe groote verdiensten en de zwakheden van Koetsveld spruiten uit dezelfde bi on. Hij was geen kunstenaar uit behoefte om iets heerlijks te scheppen, hij was kunstenaar omdat hij de vrucht zijner scherpe waarnemingen in boetenden vorm aan het publiek wilde bekendmaken, om er nut mee te stichten. Hij bleef dus wat hij wezen wilde predikant en menschenvriend. Gebrek aan smaak, aan artistieken zin ontsieren somtijds zijne Schelsen. Maar zijn voortreffelijke aar.leg maakt weer veel goed. «Koetsveld heeft er zich heel zijn leven in ver heugd, dat hij dominee was, dat bij eene ge meente te verzorgen had. Hij arbeidde met den grootsten lust voor zijn gemeentenaren, voor zijne catechisanten, voor zijne zieken, zijne gevan genen, zijne armen, zijne krankzinnigen, zijne gevallenen, zijne idioten. Hij heeft zijnen plicht gedaan zonder om te zien. Hij heeft op de meest onafhankelijke en de meest bewonderenswaar dige manier zijne taak volbracht. Hij was een goed schrijver, een voortreffelijk predikant, maar het best van alles was bij mensch." Aan dr. J. II. van 't HofT, hoogleeraar in de scheikunde, geologie en mineralogie aan de Am- sterdamsche universiteit, is de Davy medaille toegekend. Deze medaille wordt door de »Royal Society" to Londen eens om de vijf jaar geschon ken aan den geleerde, die zich in de laatste vijf jaar op het gebied der natuui wetenschappen het meest verdienstelijk heeft gemaakt. 't Staat nu vast, dat de groote opera te Parijs elk jaar een vvetk van Wagner zal opvoeren. «Tristan und Isolde" gaat in 1894; _»Die Meisteisinger" in 1895, enz., zoodat tijdens de tentoonstelling van 1900, een cyclus kan wor den opgevoerd. Te Mvinchen zullen van 8 Aug.3 Oct. des volgenden jaars 25 W a g n e r-voorstellingen worden gegeven: «Tristan und Isolde", op de 5 Woensdagen, »Meistersinger" op de 4 Zon dagen, «Rhemgold" np de 4 Zatei dagen, Wal kure" op de 4 Zondagen, «Siegfried" op de 4 Dinsdagen, «Gottenliimmerung" op de 4 Don derdagen. Bij den jongslen stoim zijn volgens een sta tistiek van de Dundee Advertiser in Perthshire en Forfarshue (Schotland) niet minder dan 1,448 343 hoornen omgewaaid, die een waarde van 282.263 pd. st. vertegenwoordigen. Een treurig ongeluk heeft te Elberfeld plaats gehad, alwaar vier kleine kinderen van een fabneksarbeider, die alleen door demoeder thuis gelaten waren, met lucifers speelden, tengevolge waarvan brand ontstond en de kin deren alle iri den rook stikten nog voor hulp ter plaatse was. De grootste diamant ter wereld de Excelsior, welke, gelijk men weet, 30 Juni 1.1. in de mijnen van Jageisfontein werd gevonden, wordt opliet oogenblik bewaard in een der brandkelders van de Bank van Engeland, te Londen. De steen is 7.61 bij 6.34 centimeter groot, 205.45 gram zwaar en wit van kleur met een «enigszins blauwen tint. Hij is zeer fraai van glans en een klein zwart vlekje in liet midden zon, volgens deskundigen, bij het slijpen gemakkelijk wegge maakt kunnen worden. De Exclsior werd onder begeleiding van een escadron lanciers naar de kust en vandaar met de kanonneei boot Antilope naar Engeland gebracht. Er is den eigenaars van dezen diamant, de bh. Bretmeyer en Bernheimer, al eenige keeren een millioenenbod voor gedaan, o. a. f 6.000.000 door de Britsche regeering, I 8.000,000 vuor de tentoonstoliing te Chicago; maar zij weigerden. De waaide van den steen wordt geschat op f 12.000.000. De influenza neemt te Weenen toe. docli over 't algemeen heeft de ziekte een goedaardig ver loop. Het grootste aantal slachtoffers eischt de ziekte onder de vrouwen. Tot algeheele uitroeiing der cholera zijn te Wilna, in Rusland, tien huizen, die als brand punten van besmetting werden beschouwd, on der leiding der brandweer in brand gestoken en met deri grond gelijkgemaakt. Ncd.-IIerv. Kerk. Door den kerkeraad te 's-Gravenhage wordt thans aan de gemeente bekendgemaakt, dat het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, bij uitspraak van 30 November 1.1,, dr. D. C. Thijm heeft vervallen veiklaard van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van keikelijke bedieningen vooronbe- paalden tijd, en hem heeft ontzet uit zijne be diening van predikant te 's-Gravenhage Naar aanleiding van de advertentie tot aan kondiging van hel dagschrift «Brood des Levens", (thans te Leeuwarden bij J. S. Bouman), ver gunt de geëerde Redactie mij wei een woord van aanbeveling te plaatsen, omdat het een woord van stichting en geloofsvei sterking tracht te brengen aan allen, die de h u i s e 1 ij- ke godsdienstoefening in eere houden

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2