1 J A". 1893. Zondag 10 en Maandag 11 December, Timede Blad F e u 1II e t o n. N°. 8421. evenenveertiarste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlamlsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. 0 OR HIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers t: i.85. 2.50. - 0.10. B U RE AU: BOTER8TRAAT, E 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf 1.10# Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E n L 1 I O. Hel Lagerhuis heelt gisteren bij eerste le zing de wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt om eene leening van 10 millioen voor Indië te sluiten, aangenomen. George Russell toonde aan, dat het voorstel noodzakelijk was tengevolge van het verlies, gelede;, door de vermindering van den verkoop van gouver- •nementswissels op Indië wegens de sluiting der munt in Indië, die onvermijdelijk vermin dering van den handel ten gevolge moest heb ben. Het verlies bedraagt reeds 5.400,1 '00 p, st. en zal tot April nog 5 a 6 millioen Iragen. Bij de behandeling der artikelen van de wet op de verantwoordelijkheid der patroons werd een amendement van graaf Dudley, om aan de werklieden te vergunnen buiten de bepalingen der wet om met de patroons overeenkomsten aan te gaan, met 148 tegen "28 stemmen aangenomen, na door lord Ripon bestreden te zijn. De heer Mundella deelde in het Lagerhuis snede dat de invoer van steenkolen in de laatste vier maanden 15.641 ton bedroeg, waarvan 7062 ton uit Nederland. Gladstone lijdt aan pijn in den onderbuik, die toegeschreven wordt aan eene gevatte koude. Zijn toestand heeft niets verontrus tends, hij heeft echter zijn voorgenomen reis naar Brighton uitgesteld Donderdag heeft, van Liverpool uit, de stoomboot Snowdrop, met een aantal autori teiten en genoodigden aan boord, het nieuwe kanaal geopend en ingewijd, dat tusschen deze stad en Manchester eene betere en kor tere scheepsverbinding tot stand brengt dan langs de rivier de Mersey, en dat degroote katec-nstad feitelijk tot een zeehaven maakt. in November 1887 heeft men er onafge broken aan gewerkt. Langs de boorden van het kanaal bewoog zich een geestdriftvolle menigte. F R A N K R IJ K. In de amerzitting van Donderdag ver zocht de heer Basly de instelling eener parle- mentare commissie van 44 leden, tot onder zoek der omstandigheden, waaronder de mijn werkers n het noorden verkeei'en, en van de oorzaken der jongste werkstakingen in het noorden. De heer Basly vroeg de urgentie voor dit voorstel, doch op verzoek van den minister Jonnart stelde de Kamer de beraad slaging uit tot Maandag. OOSTENRIJK. De regeering heeft bij den Rijksraad een krediet aangevraagd van 800.000 florijnen, ter tegemoetkoming aan de streken, die dezen zomer door de droogte zijn geteisterd, waar van. alleen voor Bohemea 500.000 florijnen. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft, een ontwerp aangenomen tot uitbrei ding der verplichte verzekering van werklie den tegen ongelukken tot alle takken van nijverheid, alsmede tot het personeel van spoorwegen, binnenschepen, schouwburgen, posterijen en telegraaf. Het manifest der vereenigde Hongaarsche nationalisten prijst de vernietiging van het dualisme der constitutie aan en de vestiging eener federalistische monaichie onder het overwicht van Hongaren en Duitschers. Ter gedachtenis van het duizendjarig be staan van Hongarije als zelfstandige staat in 1896, zullen te Buda-Pest twee bruggen over den Donau en een nieuw paleis van justitie en in onderscheidene gemeenten des konink- rijks 400 nieuwe openbare scholen gebouwd worden, terwijl verder een nijverheidsmuseum zal worden gesticht, het Donau-kanaal bij de IJzeren Poort zal worden geopend en nog tal van feestelijkheden, waaraan de regeering en het hof zullen deelnemen, voorbereid worden. De Hongaarsche bisschoppen zijn het ein delijk eens geworden over den inhoud der aan de lagere geestelijkheid te richten circu laire. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft de wet op het recht der posterijen aangenomen. RÜSLiO. De Rijksraad heeft uitgemaakt dat de gron den, bij de afschaffing der lijfeigenschap aan de boeren afgestaan, onvervreemdbaar zijn. De groote Siberische spoorlijn zal weldra voltooid wezen. De regeering moet voornemens zijn iangs deze 1014 mijl lange lijn een strook lands ter breedte van 14 mijl te laten ontginnen. De streek is zeer vruchtbaar, het klimaat gunstig. De vele ijzer-, koper-, zink- en goudmijnen worden nog weinig geëxploiteerd in de zout en kolenmijnen wordt meer werkkracht ge- wenscht. Ook voor den handel verwacht men veel van de voltooiing van dit groote werk. De minister van financiën stemde er in toe, dat de aandeelhouders van den grooten spoorweg als vergoeding bij .de overdracht aan den staat per aandeel van 125 goudroebel nominaal elk 187Va goudroebel 4 percents belastingvrijen schuldbrief, alsmede 5 krediet roebel baar bekomen. ITALIË. Officieel wordt meegedeeld, dat Zanardelli zijn pogingen om een ministerie samen te stellen opgaf. 'tls buiten twijfel, dat Baratieri's-weige ring om deel uit te maken van liet Kabinet aan vreemden invloed is te wijten. Barzilai heeft daarover een interpellatie aangekondigd. Ciispi heeft zich gistermiddag naar het Quirinaal begeven en met den koning een onderhoud gehad, dat drie uur duurde. Verscheidene bladen melden dat Crispi be last is met de vorming van een Kabinet. S E R V I E. Volgens de Weener Neue JPreic JPresse heeft koning Alexander de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen aan generaal Grouits, niet omdat hij vertrouwen stelt in de radi cale partij, maar alleen om het land te toonen hoe weinig die partij, die alles afkeurt, zelve wel als regeering waard is. Reeds het optre den van Grouits als minister-president moet onder zijne partij verdeeldheid hebben veroor zaakt. De begrootings-commissie uit de Skupsch- tina heeft het krediet voor een gezantschap te Berlijn geschrapt. AMERIKA. Volgens berichten uit Washington zou het regeeringsbeleid van president Cleveland ten aanzien van de Hawaiï-eilanden, strek kende om het gezag der verdreven koningin te herstellen, mislukt zijn, daar de koningin geweigerd heeft de verlangde toezeggingen te doen. Een telegram van den gezantder Vereenigde Staten te Petropolis (de tegenwoordige resi dentie der buiteniandsche vertegenwoordigers n Brazilië") aan zijirfe regeering, meldt dat admiraal De Mello bij het quarantaine-station van Ilha Grande is aangekomen en na dit geplunderd te hebben naar het Zuiden is ver trokken. De opstandelingenpartij schijnt overigens gezorgd te hebben voor spionnen en helpers aan boord van de door de regeering aange- ïesTdëyioölspeler. 21. In de tallooze, armoedige garnis wemelt het tan jonge kunstenaars, die niets zullen bereiken van oude, die niets bereikt hebben. Tegen ■een achtergrond van schaamteloos ondeugd en diepe ellende teekenen 2ich de uitgeputte ge stalten van doodvermoeide dwepers af. Baudelaire, de Fransche dichter, beschrijft in zijn Petits poëmes en prose drie menschen, die van vermoeidheid bijna nederzinkend, maar toch gelaten hun last dragen, gebukt gaan onder het gewicht van drie reusachtige chimaeren, waarvan zij er ieder een op den rug dragen en wier klauwen hunne schouders openrijten. Iedere kunstenaar in Montmartre gaat gebukt onder zijn chimaera, zijn last houdt hem staande. Verdwijnt de chimaera, dan verdwijnt hij zelf ook. Men ontmoet er tallooze verwaande artisten zonder talent, die zich echter toch op hun bijzondere gaven laten voorstaan maar onder al die gekken heeft men nu en dan toch ook eene werkelijk groote kunstenaarsziel, een talent dat in den strijd des levens ondergegaan is en nog een laatste poging doet om zich weder op te heffen en met bevende hand zijn naam in het zand schrijft. Droomend blijven zij daar hangen, met een verlangenden blik starend naar den boulevard, dat land van belofteZij wachten, zij luisteren met de veiterende hoop van den speler. Op een morgan nam Gesa van Zuyden zijn intrek in een der minst aanzienlijke woningen in de rue Siemker.jue in Montmartre. Hij was naar Parijs gekomen om de rue Ravestein te ontvluchten en omdat Parijs doorgaat voor het Caltfornie der kunstenaars. Een tenor, dien hij in den trein had ontmoet, gaf hem het adres dezer woning. Het was een rustig plekje, waar men kalm kon wei ken, verze kerde hij. En Gesa wilde werken. 11 ij bezat duizend francs, de opbrengst van een Anmti-viool, die hij vroeger eens van een zijner hooge beschermers cadeau had gekregen. Het was een veel te geringe prijs voor dia viool maar wat deed dat er toe. Hij moest op dat oogenbhk geld hebben en hij zou orn dat verblijf in Parijs, waarvan hij zich zooveel vooistelde, te kunnen bekostigen het bloed mt zijn aderen hebben vei kocht. Nog weerklonken in zijne onren de donderende toejuichingen, welke aan zijn weik ten deel vielen nog zag hij de minzame buigingen van Da Sterny. Hij drukte zich de nagels in het vleesch, maar dwong zich om kalm tc blijven. Hij wilde werken, hij moest werken om den bedrieger zijn gestolen koningsmantel van de schouders te kunnen rukken. Ieder waar en groot talent genoot minstens éen uur van triomf in zijn leven, en hij hij was geen talent, hij was een genie. Hoe vrij, hoe onbekend gevoelde hij zich dien eersten dag na zijn aankomst te Parijs Zijn nieuwe vriend, de tenor, had hern geviaagd of zij samen een wandeling zouden doen over den vheuzigen" boulevard. Daarmede bedoelde hij den boulevard tusschen de groote opeia en de Madeline. Maar Gesa schuwde al die drukte en dat lawaai, en terwijl de tenor met de haast van iemand die voor het eerst van zijn leven in Parijs komt, naar het hartje van de stad ijlde, slenterde de violist langzaam de But tea Montm.utie op en neer. Eeri glibberig houten trap voerde hom naar de hoogte, waarop een plantsoen was aangelegd van armzalige heesters en gewone bloemen. Kindeien magere, slecht gevoede en schamel gekleede kinderen, die niet de minste ovctrei - komst hadden met do aardige, gracieuse poppetjes in de Champs-Elysées, speelden en stoeiden op den oneffen zandweg. Achter het plantsoen strekte zich een groote lap onbebouwde grond uit, waarop puin was gestort. Heel iri de vei te lag Parijs. Hij zette zich op eeno bank neder. SchnM.t kindetstemmen, waarin men reeds liet vloeken

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5