Gemengde Berichten. Biimenlamlsclie Bericht en. venhage waarschuwt dat men op zijne hoede zij bij het aangaan van handelsbetrekkingen met Catherina Maria Budding, huisvrouw van Albertus Jacobus Raveling, laatst wonende aldaar Van-Leeuwenhoekstraat 9. Het departement «Amsterdam I" van den Oranjebon tl van Orde" heelt opgericht een ondersteuningsfonds voor zijn leden. Dinsdagavond was het te Zuid horn vrij rumoerig op straat. Een menigte arbeiders hielden een bijeen komst, waarin ook als spreker optrad de wel bekende socialist Schaper uit Groningen. Na afloop begaf de menigte zich naar het ge meentehuis om daar aan het vergaderde be stuur der gemeente de vraag te stellen of dit genegen was het loon voor het schoonen van vlas te verhoogen van 50 tot 75 cents per bundel en of aan ieder zooveel grondstof zou worden verschaft als hij zou bewerken. Toen daarop door het hoofd der gemeente geen afdoend antwoord gegeven werd naar den zin der aanvragers, steeg de opgewondenheid. Bij vier der vermogendste ingezetenen werden daarop eenige ruiten ver brijzeld en zooals zich laat denken allerlei verwenschingen en bedreigingen geuit op straat. Door het bestuur der gemeente is aan eene commissie opgedragen te ondet zoeken en daarna voorstellen te doen hoe in dezen gehandeld moet worden. (W. G. Ct.) In 1892 vertrok de heer Th. Walma, lid van den raad der gemeente Haskerland (Fr.), naar Amerika, na eenigen tijd gevolgd door vrouw en kinderen. Ofschoon niet van middelen ontbloot, werden ze in hunne ver wachtingen zeer teleurgesteld, zoodat zij weer in Haskerland zijn teruggekeerd. In de gemeente Gaasterland neemt de werkloosheid voortdurend toe. Er zijn zelts arbeider; die niets verdiend hebben sedert de hooibouw afgeloopen is. Men schrijft uit Barneveld aan de A7". li. Ct. Zekere v. D., alhier, schreef onlangs op eene advertentie geplaatst door het bureau Germania te Rotterdam, waarin aangeboden werd iemand spoedig eeue goede betrekking te bezorgen. Weldra bad bij antwoord terug, inei verzoek om voor de moeite 10 blauwe postzegels over te zenden hiervoor zou hij dan op de «lijst" geplaatst worden, om voor eene eventueele betrekking in aanmerking te komen. Van D. voldeed hieraan, maar ontving per omgaande bericht, dat wel zijn brief maar geen postzegels ontvangen warenwilde hij dus kans hebben, dan moest hij ook de post zegels zenden. In zijne lichtgeloovigheid zond v. D. nogmaals 10 postzegels, doch na dien tijd heeft hij niets meer van het bureau Germania gehoord. In een treurig proces is door het hof vari appèl te Brussel uitspraak gedaan. Een vader en moeder, wier huwelijk door echtscheiding ontbonden was, betwistten elkaar hun dood kind. Het kind werd bij de scheiding toegewezen aan de moeder, op wier verzoek het huwelijk ontbonden werd. Maar de vader kwam daartegen op en terwijl het proces daarover hangende was, stierf het kind. Nu beweerde ieder der beide echtgenooten het recht, te hebben, den kleine in hun eigen familiegraf te toen begraven. De rechter besliste hel proces ten gunste van de moeder en die uitspraak is thans ook in hooger beroep bevestigd. Een groot erfenisprores is te Brussel in be handeling. Het betreft de nalatenschap van de wed. Meeus, eerder wed. Verhaegen een erfenis van ongever 3 millioen francs. De bewoordingen van het testament zijn voor tueeerlei uitleg vatbaar en men twist nu er over, of alleen de naasto bloedverwanten van haren eersten man of wel al de verwanten die in de termen zouden vallen om te erven het vermogen moeten deelen. In het eerste geval zouden er 12, in het tweede tusschen 0000 en 14,000 erfgenamen zijn. Als de laatste in het gelijk gesteld worden, is dus de erfenis voor geen van allen noemens waard vooral niet na aftrek van de gerechts kosten. Alleen de staat vaart er goed bij, want er moet aan successiei echten f25,000 betaald worden. In Pruisen is een arbeider door de rechtbank tot 30 mark boeten veroordeeld, omdat hij een herbergier voor socialist uitmaakte. Een buikspreker in Lancashiie ontving onlangs op zeer gevoelige wijze een compliment over de bedrevenheid in zijn vak. Om aan eenige personen het bewijs te leveren, hoe goed hij het bluffen van een hond kon nadoen, begon hij met een dikken knuppel te ranselen op eene handtasch, die hij bij zich bad en waaruit dan ook een hartverscheurend gejank klonk. Het eerste gevolg was, dat eene oude dame op den buik spreker toesnelde en hem met haar parasol te lijf wilde men vertelde haar echter dat bet een grap was en zij moest nu hartelijk lachen om hare vergissing. Op hetzelfde oogenbhk kwam een slager aanloopen, greep den buikspreker bij de keel en voordat men hem de zaak kon uit leggen, had hij den gewaanden dierenbeul reeds zoo hevig op het hoofd geslagen, dat deze er een oorziekte van kreeg. Des buiksprekers eisch tot schadevergoeding werd niet ingewilligd, want toen hij, tot groote hilariteit van het publiek, voor de rechtbank het gejank van den hond herhaalde, vond de rechter het zóo bedrieglijk nagebootst, dat ieder er zich in moest vergissen, en de edele veront waardiging van den slager was dus zeer ver klaarbaar. kochte schepen. Zoo wordt aan de Herald gemeld dat de kruiser America, op weg naar Brazilië, te Bridgetown op Barbados is binnen gelopen om de veiligheidsklep te laten repa- reeren, welke door een der bemanning op zettelijk vernield was. Het pantserschip Nic- iTierci/, met bet veelbesproken dynaniietkanon aan booid, heeft alleen de reis naar Rio Janeiro voortgezet. President Peixolo heeft twee aanzienlijke leden der opstandelingeripartij doen gevangen nemen als gijzelaars voor het leven der ge vangenen, die in banden der opstandelingen zijn. Voornamelijk heelt hij daarbij het oog op generaal Isidoro, die door de opstandelin gen nabij Bage is krijgsgevangen gemaakt en naar gezegd wordt gefusilleerd zal worden. Bovendien heeft de minister van oorlog aan generaal Calvarez geseind dat, wanneer daar toe mocht worden overgegaan, hij de onmid dellijke terdoodbrenging zal gelasten van kolonel Tuvai'oz, die op het oogenblik te Porto Allegro gevangenzit. Twee kolonels van bet Braziliaan sche leger zijn over New-York naar Duitschland vertrok ken, tot het aankoopen van krijgsbehoeften voor de regeeringstroepen. Te Bnenos-Ayres zal de staat van beleg waarschijnlijk nog met twee maanden ver lengd worden. Het congres beeft een uitleveringsverdrag met Engeland goedgekeurd. Men meldt uit Rio Grande do Sul, dat de opstandelingen, die de baai aanvielen, terug geworpen werden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de toestand op handelsgebied verbetert en bet vertrouweu wederkeert. Aan d'; Timen wordt uit Rio Janeiro be richt, dat Do Mello zich naar Desterro heeft begeven om er troepen af te halen, en wordt de staat van beleg te Rio Janeiro gestadig verlengd. De gezanten Van Duitschland en Engeland alsmede de pauselijke nuntius te Lima hebben hunne bemiddeling aangeboden in het grens geschil tusschen Peru en Ecuador. CHINA. Berichten uit China melden dat de regeering met voldoening heeft gezien dat de zending der Britsehindistthe regeering naar den emir van Afghanistan volkomen geslaagd is, aan gezien daar een verdrag is gesloten dat den grondslag inhoudt voor een drievoudig ver hond in Azië. Reeds moet de bevelhebber der Cliliieesche troepen bevel hebben ontvan gen elke botsing met defghanen te vermijden, daar er thans ook grond bestaat om eene oplossing van bet Pamir-vraagstuk langs minnelijken weg te verwachten. SCHIEDAM, 9 December 1893. Ingevolge het in dit jaar door de Prov. van dun toekomstigen fabrieksarbeider, het ruwe lachen dar vischvrouwen hoorde, gonsden oiu hem heen. Gesa was doodmoe. Vroeger had ,ie reis van Brussel naar Parijs hem nooit vermoeid. Maar nu liet hij het hoofd op de borst zinken. Hij droomde dat 'hij onder de zacht en geheimzinnig ruischende hoornen van het Park in Brussel wandelde met Annette Delileo aan zijn arm. Een groote plas, waarin een paar roode papaserbladen dreven, weer kaatste den blauwen hemel en hij vertelde aan Annette dat hij een genie was en iets groots zou tol stand brengen. Hij voelde hare jonge teedere gestalte weder tegen hem aanleunen Plotseling schrikte hij wakker. Een paar koude vingertjes hadden zijn hand aangeraakt en een klein meisje met een wit mutsje op een groot blauw schortje voor stond naast hem en zeide «Mijnheer, het hek wordt gesloten' De angelus klepte. Gesa verliet het park. Da heuvels waren in een vochtigen nevel gehuld, Staten van Zuid-Holland vastgesteld en kon. goedgekeurd reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in die provincie, mogen in het vervolg geen andere dan overeenkom stig de voorschriften van dit reglement goed gekeurde minstens 3-jarige hengsten in die provincie tot dekking worden gebezigd, tenzij de hengst en de merrie aan denzelfden eige naar toebehooren. Elk jaar voor 1 Maart zal eene keuring van bovenbedoelde hengsten gehouden worden. De daarmede belaste keurings-commissie zal tot dat einde in Januari 1894 zitting houden te Oud-Beierland op '17, te Dirks- land 18, te üeenvliet *19, te Gorincliem 24, te Gouda 20, Leiden 27 en te Rotterdam 31 Januari. In November j.l. werden bij het koloniaal werfdepot, te Harderwijk, voor den Indischen militairen uienst aangenomen 191 personen, aan wie aan handgelden werd uitbetaald 140.950. Voor eenige dagen werd medegedeeld, dat te Kralingen een ziek jongetje in venegaanden staat van verwaarioozing was gevonden ten huize van zijn ouders in de Rubensstraat aldaar. "jgjie kind lag onder een bedstede met wouden en buitte overdekt. De ontaarde ouders hebben thans geen oogenblik rusteen menigte volks wierp bij hen de glazen in en dreigde hen, zoo ze 'thuis duifden verlaten, te lynchen. De poli tie moest reeds herhaal delijk ter bescherming optreden en de aldus in 't nauw gebraehten zijn verhuisd. De politie had ook toen handen vol weik, om te zorgen dat de inboedel niet vernield werd en een mand glaswerk werd door 't publiek geheel in elkaar getrapt. De verhuiswagen werd gevolgd door een aantal vrouwen en jongens, onder 't geroep«Hang ze op, de kinderbeulen 1" Ook de nieuwbe- trokken woning moet steeds door de politie bewaakt worden en de wreede ouders durven zich sedert dagen niet in 't openbaar ver- toonen dan onder geleide van politie. Het was Donderdag vijf en twintig jaar gele den dat de ploegbaas J. T. Smit, te Delft, Lij de Hollandselie ijzeren-spoorwegmaatschappij in dienst trad. Smit staat bij zijn superieuren en bij allen met wie 'ijn werk hem in aan raking brengt bekend als een zeer oppassend en geschikt beambte, en als bewijs dat hij ook als zoodanig wordt gewaardeerd werd liem door den opzichter den heer J. Kolkman, namens de directie, een officieel schrijven, vergezeld van eene som geld, overhandigd. Yan den opzichter onder wien hij dagelijks arbeidt, zijn kameiaads en ondergeschikten ontving hij eene linnenkast en eenen armstoel, als stoffelijk bewijs van aller tevredenheid en sympathie. (D. C De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- die langzaam nederdaalde en zich uitbreidde over de ellende van Montmartre. Op zijn kamer gekomen, stak Gesa licht aan. Met een rilling keek hij rond in liet onbehaaglijk kamertje, waar alles met een waas van onrein heid was overdekt. Een klein ijzeren kacheltje stond onder den schoorsteen, terwijl op den schoorsteenmantel een paar afschuwelijke terra cotta-beeldjes prijkten. De tenor, die een oude bekende was in de rue de Steinkerque en in hetzelfde huis als Gesa een kamer had gehuurd, vertelde hem dien morgen, dat de beeldjes het werk waren van zekeren Yaudrouileen tweeden Michel Angelo, wiens genie op de stompheid en hardvochtigheid van het publiek was vei brijzeld. Genie Hoezeer had Gesa zich geërgerd over het misbruikon van dat woord «Genie! had hij uitgeroepen, de kerel heeft nooit een zweem van lalent gehad. Wat zijn dat voor akelige, wanstaltige figuien." «Zeker, zekerHij heeft wèl talent gehad," antwooidde de tenor. Hij heeft zijn geheele fortuin verspild met zijne pogingen om de wereld te bekeeren tot de groote kunst. Hij heeft een Ecce homo gebeiteld maar wat zal ik u zeggen marnier is duur. Hij is melancho liek geworden, is langzamerhand aan den drank geraakt en is den weg opgegaan van velen. Een rilling voer Gesa door de leden bij die woorden. «Wat is er van hem geworden vroeg hij. «Heeft hij zich van kant gemaakt?" «Neen. dat nietmaar hij wei kt niet meer. Zijn dochter onderhoudt hem Gij begrijpt, zoo'n kind van een artist in die wereld Enfin, hij had haar vroeger zijn huis uitgezet en haar vervloekt. Maar dat heeft hij gemakshalve maar vergeten trouwens hij herinnert zich niets meer en denkt aan niets meer. Als hij maar een warme kamer heeft, een partij biljart kan spelen en een glas absint kan krijgen, is hij tevreden. Hij woont hier op den hoek in het «Hötel de Nancy". Ge kunt morgen wel eens met hem kennis maken, als ge wilt. Jonge schilders onthalen hem wel eens om hem over kunst te hooren doorslaan. Dat moet kostelijk zijn Toen Gesa nu 's avonds in zijn armzalig kamertje kwam, was de Michel Angelo uit het «Hötel de Nancy" het eerste waar hij aan dacht. Zijn blik zocht de terra-cotta-beeldjes. Nieuws gierig bekeek hij ze. Een er van nam hij in de hand om het bij het flauwe schijnsel van zijn lamp beter te kunnen zien. Zijn smaak en kunstkennis waren genoeg ontwikkeld om hem te doen zien dat dit werk van zeer groot maar ontaard talent getuigde. Een gevoel van onuitsprekelijke wanhoop en droefheid overviel hem het beeldje trilde in zijn hai.d en '.iel op den grond. Het brak in duizend alokken maar men zette het later niet eens op zijn rekening. Het had niet de minste waarde Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6