A0. 1893. Zondag en Maandag 11 December. N°. 8421. Derde Blad evenenveertigste Jaargang. Bimienlandsclie Berichten, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. /I 1 UITGEVER: J. ODÉ. QUilANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAI Zitting van 8 December. Een aantal kleine ontwerpen werden aan genomen. Daarna interpelleerde de heer Fokker over de voornemens der regeering met de sluis en marinehaven te Vlissingen, daar een aarden dam schijnt te zullen worden gelegd voor de nog onvoltooide sluis. De minister van waterstaat verklaarde, dat 3'/j ton gemoeid zou zijn met de verbetering der sluis, waartoe hij zich niet verantwoord rekent. Teneinde het waterkeerend vermogen der sluis te waarborgen, wordt, in afwachting van latere plannen, een aarden dam gelegd. De heer Fokker betreurde het dat de regee ring de sluis niet voltooit en de toegang tot de marinehaven daardoor onmogelijk blijft, wat voor Vlissingen en Middelburg een bezwaar is. De Kamer is hierna gescheiden tot 27 De cember a.s. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 December. Wegens den stand der werkzaamheden zijn vergaderingen aangekondigd tegen Dinsdag en Donderdagavond a.s. en tegen Zaterdag 16 en Maandag 18 December. Daarna werd de beraadslaging over het hoofdstuk justitie voortgezet. De heer Van de Velde betoogde de urgentie van uitbreiding der rijkspolitie en wenschte dat, in afwachting daarvan, de gemeenten werden ontheven van een deel dar aanzien lijke kosten voor de politie. Hij wees ook op de toenemende bedelarij en baldadigheid der jeugd, en vindt voor de bengels een pak slaag meer afdoende dan de gevangenis. De heer Lucasse verklaarde zich ook voor schadeloosstelling aan onschuldig veroordeel den, althans voor vergoeding van reiskosten aan uit preventieve hechtenis ontslagen per sonen, en drong er op aan de bierhuizen met vrouwelijke bediening, z. i. slechts vermomde huizen van ontucht, te weren. De heer Van Kerkwijk vroeg voorziening in een geval te Dirksland, waardoor tengevolge van een familietwist tusschen erfgenamen, de oogst van mede-erfgenamen telken jare wordt vernield, ten nadeele van vele werkzoekenden. De heer Walter wenschte spoedige verreke ning van kosten wegens door geneesheeren ten dienste der justitie gedane lijkschouwingen. De heer Rutgers van Rozenburg vroeg of de aanschrijving omtrent vervolging van straf bare feiten vertrouwelijk was, zóo dat de schul dige aan openbaarmaking van dat stuk ge straft moest worden. De minister van justitie antwoordde aan de vele sprekers o. a.«Tegen spoliatie van graf monumenten (het geval te Purmerend) door fi 1.85. 2.50. - 0.10. BH «SKA F s BOTEHITS X T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. kerkvoogden, waakt het straf- en burgerlijk recht". De strafwet acht de minister niet geheel on machtig tegenover de zwendelaiijen der flesbcheatrekkers en verandering der strafwet moeilijk, omdat zoo licht burgerlijke han delingen onder de strafwet konden komen te vallen. Herziening van de wetgeving op de naamlooze vennootschappen kan niet uitblij ven, maar moet wachten totdat andeie in overweging zijnde maatregelen tot beteuge ling van kwade praktijken zijn aangenomen. De minister verdedigde de circulaiie betref fende beperking van kleine vervolgingen ver standige ambtenaren kunnen onderscheid maken tusschen nietige en groote overtredin gen en zij alleen beoordeelen of vervolgd zal worden. Het denkbeeld tot invoering van detectives verdient overweging. De regeering kan aan de twisten tusschen erfgenamen niets doen. Sympathie heeft hij voor de be weging der bakkers. Wettelijk is niets te doen bij de sleur van liet publiek. Maclitsaanma- tiging van vereenigingen van burgemeesters en secretarissen blijft hij afkeuren. Bij de replieken verzocht de lieer Goeman Borgesius op de begrooting een krediet te bren gen voor de schadeloosstelling van onschuldige preventief gevangengenomenen. De behandeling der onderdeelen is hierna aangevangen. De minister achtte het tijdstip nog niet rijp voor wijziging van de strafrechtpleging van kindereneene wijziging van de verhouding van geldboete en subsidiaire hechtenis wordt voorbereid. De preventieve hechtenis is een kwaad, op gematigde toepassing dringt hij steeds aan, de quaestie om schadeloosstel ling te verleenen aan ontslagenen is zeer moeilijk. Het vonnis legen ds. Thijm beoor deelt hjj hier niet. Hij belooft een onderzoek en overleg, niets meer, doch wijst er op, dat de wetgever ook toelaat om directeuren" en commissarissen van vennootschappen en coöpe ratieve vereenigingen, geneeskundigen en schippers te ontzetten. Op de toepassing der botervvet wordt toegezien. De herziening van de vreemdelingenwet is niet urgent. SCHIEDAM, 9 December 1893. De Standaard meldt omtrent den toestand van den heer KeucheniusDe krachten nemen zichtbaar af; de pijnen gunnen nauwe lijks een oogeublik van verademing, en ver weer tegen deze krankheid is er niet. Gelukkig mag getuigd, dat de geestelijke vermogens nog geheel helder bleven. Blijkens het jaarboekje voor het notarisambt zijn van 1 November 1892 tot 1 November 1893, tot notaris in Nederland benoemd 33 candidaat-notarissen en bleven nog aanwezig 1178 candidaat-notarissen. Te Waddinxveen is een 10-jarig kind aan cholera oveiieden. Binnen een paar uur was het kind gezond en dood. Ook door de verificateurs der invoerrech ten te Amsterdam is een adres van instem ming met dat der telegrafisten en andere ambtenaren, tot wijziging der pensioenwet, aan de Tweede Kamer gezonden. Omtrent de te Amsterdam in omloop zijnde valsche muntbiljetten van tien gulden is het ILhlad in staat gesteld nader de volgende rnededeelingen te doen. De valsche biljetten dragen in de hoeken de letters HF en het jaartal 1892 met de naamteekening des ministers De Beaufort, wat evenwel nog geenszins bewijst, dat alle biljetten geteekend mei den naam van den minister Pierson echt zijn. Immers uit alles blijkt, dat de biljetten photographisch, doch langs een anderen weg zijn nagemaakt. Ware het eeiste het geval, dan moesten zij dragen den datum 1 Sept. 1888 met de naamteekening Beaufort, en niet het jaartal 1892. Blijkbaar is de naamteekening er als stempel onder gezeter kunnen dus ook valsche biljetten zijn met den naamstem pel Pierson. De valschheid der biljetten is echter voor een ieder te zien door het geheele gemis van de watermerken «muntbiljet" en slO". Verder is de strafbepaling, die aan den achterkant der echte biljetten duidelijk is afgedrukt, op de valsche biljetten totaal on leesbaar, eu is het cijfer 10 in het medaljon aan den achterkant donkerblauw. Het geheele uiterlijk van het valsche biljet is groenachtig, vooral aan den achterkant. Deze kenteekenen zijn voor het publiek ruim voldoende om de valsche biljetten te kunnen herkennen. De opmerkzame beschou wer zou nog kunnen opmerken, dat de F zeer onzuiver is nagemaakt en dat de kartel rand van het achter-medaljon ook zeer slordig is afgewerkt. De Schoterlandsche werkloozen hebben een commissie benoemd van drie leden, om audiëntie te vragen bij den minister van binnenland sche zaken. De Kamer van koophandel te Deventer besloot den minister van waterstaat te be richten, dat zij is vóór de invoering van een octrooiwet. Te Utrecht heeft een ongeveer 7-jarig knaapje door het omvallen van een nacht lampje, waarmede het kind, een oogenblik alleen gelaten, schijnt te hebben gespeeld, zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Wel had de moeder, die op het hulpgeschrei van het kind was toegesneld, de tegenwoordigheid van geest om het onmiddellijk in een deken te wikkelen en daardoor het vuur te dooven, doch het had toen reeds onderscheidene brandwonden bekomen, zoodat de geneeskun dige, wiens hulp men had ingeroepen, op neming in het kinderziekenhuis noodzakelijk achtte, waar liet echter aan de gevolgen is bezweken. De machinist der Utrechtsche waterleiding maatschappij ontdekte, gelukkig bijtijds, dat baldadige handen de persbuis ontgraven had den en de electrisclie geleiding, die van het pompstation te Soesterberg naar het hoog- reservoir leidt, vernield was. Thans heeft de directie der maatschappij 150 uitgeloofd aan hen, die aanwijzing kunnen doen, welke leiden tot ontdekking van de daders. Te Roermond is eene vereeniging opgericht, zich ten doel stellende arbeiderswoningen te bouwen. Bij een te Zieriksee gehouden verkooping van roerende goederen, in beslag genomen wegens onvoldane rijksbelasting, was de totale opbrengst fl.50; een kar op veeren werd verkocht voor de som van 25 cents. Amsterdam. De werkloozen kwamen gistermiddag weer bijeen in «Constantia". Reens drong er op aan om krachtig te blijven manifesteeren, omdat dan alleen, wan neer de rijken vrees beginnen te koesteren, zij iets zullen doen om den nood der werk loozen te lenigen. Geel deelde de plannen van het comité mede. Voorloopig zal het op den ingeslagen weg blijven voortgaan, maar het wil toch krasser optreden, nu er zoo weinig door de rijken wordt gedaan, die wel commissies vor men, maar de werkloozen niet aan brood helpen. Er zijn thans in 48 plaatsen van ons land werklieden-eomité's ter behartiging van de belangen der werkloozen. Al deze eomité's hebben nu besloten een oproeping door 't ge heele land te doen, om alle werkloozen van Noord en Zuid uit te noodigen deel te nemen aan een hongeroptocht naar Den Haag, zoo als dit onlangs in Plancius door den heer Van Hal werd aangeraden. Daar, in Den Haag, zou men een beroep doen op de volksvertegenwoordiging en daarna zou men komen voor den Troon en Hare Majesteit vragen of de ellendige toestand, waarin de werkloozen verkeeren, langer mag en kan voortduren. Bi de beraadslaging over het praeadvies van burg. en weth. ter beantwoording van het bekende adres der werkloozen, werd een voorstel van den heer Nolting met 27 tegen 6 stemmen verworpen, om zich met den meesten spoed tot de regeering te wenden om eene wijziging der armenwet, «opdat de gemeente door staatshulp in staat gesteld

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9