A0. 1893. Woensdag 13 December. N°. 8422. jEerste Blad. - - enenveertic-st Jaargang*. e Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j7 ODÉ. Bui ten I au dseli e Ber ic h t en. Abonnementsprijs, per kwartaal i Franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke nommers 2.50. - 0.10 B C BK AP: BOTliKlTBAAT, B 2 J. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel rneer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A Ji K U IJ li. Zaterdagnamiddag, omstreeks 4 uur, terwijl de Kamer van afgevaardigden hezig was met het onderzoek der geloofsbrieven en de zit ting een zoo kalm verloop had als slechts zelden anders, werd plotseling schrik en ontsteltenis teweeggebracht door een knal, het rondvliegen van scherven, spijkers, stukken blik, het gegil van vluchtenden een bom was geworpen en ontploft. De voorzitter Dupuy behield zijne koel bloedigheid en bieef kalm op zijne plaats. Onmiddellijk spoorde de president de afge vaardigden, die naar alle kanten een goed heenkomen zochten, aan, op hun plaatsen te blijven. De president zeide, dat degelijke aanslagen de werkzaamheden der Kamer niet mogen verstoren. Zoodra de aanhangige zaken zijn afgehandeld, zal het bureau de zaak onderzoeken. »De afgevaardigden —zeide de heer Dupuy moeten hun werkzaam heden met kalmte voortzetten." Üp dat oogenblik bevond zich nog een derde gedeelte der afgevaardigden in de Kamer. Ter stond liet men de openbare tribunes ont ruimen, terwijl in de gelieele Kamer groote ontsteltenis heerschte. Met moeite konden de sprekers worden verstaan. De minister-president Casimir Perier wensehte de afgevaardigden geluk, dat zij gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging van den voorzitter en hun werkzaamheden hadden voortgezet. De toespraak van den heer Perier werd met luide toejuichingen ontvangen. Onmiddellijk na de ontploffing vulde een dikke rookwolk de zaal. De bom werd gewor pen van de tweede galerij van de rechter zijde, tusschen tweede en derde kolorn, en ontplofte op de hoogte van de tribune. De deuren der Kamer werden door politie agenten bewaakt. Men vermoedde echter, dat de man, die de bom wierp, zich uit de voeten had gemaakt tijdens de eerste verwarring en het gebouw had verlaten, voordat de toe gang werd bewaakt. Verscheidene personen meldden zich aan om inlichtingen te ver schaffen over den dader. Een hunner ver klaarde, dat de man aan den arm was ge wond. Tot de gewonden behoort ook de abt Lemyre, die een ernstige kwetsuur aan het hoofd ontving. De geestelijke werd iu het ge bouw der Kamer verbonden, evenals de andere gekwetsten, tot welke ook een kolonel van het Rumeensche leger en eene Oosten- ryksche dame behoorden, die zich op de openbare tribune bevonden. Ook werden ■eenige afgevaardigden en twee journalisten gewond. Het geheele aantal gewonden wordt op 50 geschat, maar niemand werd doodeljjk getroffen. Het ernstigste werd een dame gekwetst, wier knieschijf (vermoedelijk in het gedrang) werd ontwricht. Generaal Billot, die zich op de tribune der senatoren bevond, werd licht gekwetst en ook de voorzitter Dupuy ontvingeen schram ophet voorhoofd. De kalmte, welke de heer Dupuy tijdens de ontploffing betoonde, verwekte al- gemeene bewondering. Toen de president het gebouw verliet, werd hij door journalisten, afgevaardigden en toeschouwers met luide toe juichingen begroet. »Leve president Dupuy!" werd van verschillende zijden geroepen. De heer Dupuy was diep getroffen door dit hulde betoon en antwooidde met een »Leve de Republiek 1" Zoodra de politie-agenten en eene afdee- ling soldaten post hadden gevat voor den in gang, vei kreeg het publiek vergunning om het gebouw te verlaten. Alle personen, die heengingen, werden echter onderzocht. Tevens moesten zij hun naam en woonplaats op geven. Omstreeks zes uur verlieten ook de gewonden het gebouw. De meesten gingen te voet heen, maar velen moesten per brancard worden vervoerd. liet vertrek der gewonden, van wie velen verbonden waren, maakte op de talrijke menigte, die voor het gebouw stond, diepen indruk. Zes personen, die na den aanslag wegliepen, werden aangehouden en in hechtenis geno men. Men hield voor den dader een zekeren Lenoir, dien verscheidene personen beweer den te herkennen. Ook werd een man, die aan den arm gewond was, in hechtenis ge houden, omdat hij weigerde zijn overjas uit te trekken. Een der gewonde toeschouwers, die beweert iemand een voorwerp in de zaal te hebben zien werpen, zal met alle in hechte nis genomen personen geconfronteerd worden. De procureur-generaal werd terstond ont boden en nam de leiding op zich van liet on derzoek. De procureur begaf zich met den procureur der republiek, den prefect van politie en de leden van het bureau der Kamer naar het vertrek, waar de gekwetsten werden verpleegd. Alle personen, die eenige inlich tingen konden verschaffen, werden terstond verhoord. In de eerste plaats werden zij on dervraagd, die zich bevonden op de tribune, van waar men meende, dat de bom werd ge worpen. De dader behoort tot ben, die in hechtenis zijn genomen. Do man noemde zich Marchal uit Choffy-le-Roi, Hij werd gekwetst en naar een hospitaal vervoerd. Later verklaarde de man, Vaillant te heeten en tot de partij der anarchisten te behooren. Deze Anguste Vaillant is vrij ernstig aan den neus en de dij gewond. Hij heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Zijn bedoeling was het moordtuig te wer pen op het gestoelte van den president der Kamer, maar op het oogenblik dat hij den worp deed, maakte eene vrouw die zich aan zijn zijde bevond, een onwillekeurige beweging en hienloor kreeg de bom een andere richting. Vaillant is te Mézières geboren en 32 jaar oud. Sedert eenigen tyd is hij uit Amerika teruggekeerd. Vuor zijn vertrek naar Amerika woonde hij te Montmartre met een vrouw en twee kinderen. Hij is een groote, magere man met een donker uitzicht en stond reeds bekend als een anarchist van de inlaad". Telkens wanneer hij hoorde van een of anderen aan slag, zei by»Het is dom, zij verstaan het werk niet, maar dat zal weldra komen". Vroeger deed hij veel aan politiek. Hij was achtereenvolgens radicaal, socialist en anar chist. Gedurende eenigen tijd hield hij zich bezig met de administratie van La Mevue Socialiste van Benoit Malon. Hij woonde in de Rue Daguerre en ging alleen des avonds uit. Nimmer ontving bij iemand in zijn wo ning. Men heeft in zyne woning een koffer gevonden gevuld met kruit, spijkers, werk tuigen en boeken over scheikunde. Vaillant is kalm, maar hij gaat te keer tegen de sbourgeoisie". Hy heeft bekend, dank zij de handige vragen van den rechter van instructie. Hy riep uit: Welnu, ja, ik ben het. Ik heb den aanslag gedaan, omdat ik genoeg had van deze burgermaatschappij. Ik heb een voorbeeld willen stellen door het bureau van de Kamer in de lucht te doen vliegen". Bij een tweede verhoor beroemde hij zich op zijn daad en noemde die een werk van rechtvaardigheid. Hy zou haar nogmaals doen als hij kon. Het speet hem dat hij zijn doel had gemist. Had ik den president der Kamer en de ministers getroffen", zeide hy, »dan zou het voorbeeld meer indruk hebben ge maakt." Behalve Vaillant, zijn 10 personen gearres teerd, waarvan er vier afzonderlijk zyn opge sloten. Onder de gearresteerden is een Hol lander, Alexander Conen genaamd, 35 jaar, correspondent van Duitsche anarchistische bladen, en mede-redacteur van de bladen le Pure Peinard en En Dehors. Eene huiszoekiog leidde tot de ontdekking van een 1000-tal brieven, verdachte koperen busjes en een geladen revolver. In den gistermorgen, onder voorzitterschap van den beer Carnot gehouden ministerraad werd besloten, de urgentie te vragen voor een wetsontwerp tegen de anarchisten. De regee ring zal er op aaudringen, dat onmiddellijk beraadslaagd worde over een wetsontwerp waatbij de directe aanhitsing tot misdaad strafbaar wordt gesteld. Er was gisteren een groote toeloop naar de Kameizitting. De tribune ter rechteizijde was gesloten. Ue heer Dupuy werd wartn toege juicht by zijn verschijnen. De minister-presi dent diende een wetsontwerp in ter voorkoming en bestraffing van misdaden als die van Zater dag hij verk [aarde daarbij dat de voorgestelde maatregelen de vrijheid niet aantasten. De heer Perrin vroeg de urgentie en de onmid dellijke beraadslaging voor een ontwerp tot wijziging der perswet. De minister-president Perier stelde 5 jaar gevangenis voor, wegens aanhitsing tot plundering, brandstichting of aanslagen tegen de veiligheid van den staat, en evenzoo wegens de verheerlijking van deze misdrijven. De heer Goblet vreesde dat door deze maatregelen, waartegen hy levendig verzet aanteekende, de vrijheid der burgers zou worden aangetast; bij verliet de tribune te midden van uitjouwingen. De uiterste linker zijde juichte den spreker toe. Een voorstel van Peiletan tot verdaging der beraadslaging tot heden wen! door tie rc-gee- r'ng bestreden, en met 404 tegen 143 stem men verworpen; ook de schorsing der zitting, door Julien voorgesteld, werd verworpen rnet 387 tegen 50 stemmen. !e beraadslaging werd voortgezet te mid den van de interrupties der uiterste linker zijde. De Kamer besloot tot het in behande ling nemen van het regeeringsontwerp. De uiterste linkerzijde voer voort te protesteeren. De minister van justitie verdedigde liet ont werp, dat de vrijheid van de misdaad, niet van de pers aau banden legt. De aanslag is het werk van eene organisatie en niet van een enkelen persoon, zeide de minister. Hij beschuldigde voorts de socialisten, dat zij de anarchisten in bescherming namen. De wijzigingen in de aitikelen 24 en 25 van de wet van 1881 op de pers werden aangenomen. Een amendement van Pourquery de Boissenn op art. 49, betiekkiug hebbende op de inbeslagneming van geschriften, werd verworpen. Casimir Perier zeide, dat de regee ring elke wijziging in den tekst, welken zij voorstelde, verwierp. Het gelieele wetsont werp op de pers werd met 413 tegen 03 stemmen, onder toejuiching van het centi um, aangenomen. De bureaux der Kamer zullen heden eene commissie benoemen tot onderzoek van drie andere regeeringsontwerpen tegen de anar chisten. In den Senaat drukte de president zijne verontwaardiging uit over den aanslag, tegen de Kamer gericht. De Senaat berinot niet algemeene stemmen tot de urgentie van het wetsontwerp op de pers, door de Katuei aangenomen. Daarop werd de vergadering gesloten. In het volkshuis te Parijs vergadeiden gisteravond socialisten. De redenaars vielen de beteugeling--weiten aan. Het is niet der socialisten zaak den aanslag van Zaterdag te veroonieelen, werd er gezegd. Of ELASIl. Sir William flarcourt heeft gi-teren in het Lagerhuis, onder toejuiching der leden, ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1