Bhmenlaiitlsclie Berichten. ldnard, dat de regeering uit naam van het Huis aan de Fransche Kamer en haren voor zitter zal schrijven, om van hare sympathie en van afschuw van de misdaad, welke Zaterdag bedreven is, te doen blijken. Balfour betuigde zijne instemming met dat voornemen. De heer Gladstone, is weer zoover hersteld, dat hij Zaterdag nog met zijn echtgenoot naar Brighton is kunnen vertrekken. 1 T A L l E. De heer Crispi is nu met de vorming van een Kabinet belast. Aanvankelijk schijnt hij te slagen, maar omtrent zijn programma is nog niets bekend. Sa race o en Sonnino, wier medewerking door Zanardelli tevergeefs word ingeroepen, zullen er plaats in nemen, en verder noemt men Puruzzi, Baceelli, Ferraris, Rieiotti en Sermonetta als leden. Crispi heeft gisteravond met den koning eene samenkomst gehad. Er zijn nog geen ministers gevonden voor buitenlandsche zaken, oorlog en marine. De afgevaardigde Rampolti heeft aan den voorzitter der Kamer een brief geschreven, waarin hij hem bericht dat bij in de eerste zitting de volgende motie denkt voor te stel len jDe Kamer, vervuld van smart en ver ontwaardiging over den gruvvelijken aanslag tegen de Fransche Kamer, betuigt baar bare bewondering en sympathie". Uit Palermo wordt van 10 dezer gemeld Er zijn opnieuw te Partinico door de ïFascio", een partij, welke Sicilië onafhan kelijk van Italië wil maken, wanordelijkheden ontstaan Een talrijke troepenmacht is naar die plaats gezonden. Zaterdag hebben een aantal personen, leden vandeFascio-iereeniging, het raadhuis aange vallen onder voorwendsel van het verhoogen der belastingen. Zij hebben de registers ver brand, alsmede 18 wachthuisjes van de ambte naven der accijnzen. Zondag was het aantal manifesteerenden tot 4000 gestegen. Er zijn vele troepen daarheen gezonden. De agitatie breidt zich ook uit over de omliggende gemeenten. Bij het oproer voor het raadhuis te Gardi- nello hebben de bersaglieri vuur gegevener vielen 8 dooden en 14 gewonden. Na bet vertrek der troepen uit Gardinello heeft het oproerige volk den gemeente-secre taris en zijne vrouw gedood en met hunne afgehouwen hoofden op pieken rondgeloopen. A II E It I K A. "Volgens berichten uit New-York is in het O stoomschip City of Washington een dyna- mietmachine gevonden, verborgen in een koffiebaal, welke behoorde tot eene lading Mexicaansche koffie, te Oaxaca ingescheept. Da eigenaars van het schip geloo\en, dat dezelfde misdadigers in November hun stoom schip City of Alexandria hebben doen zinken. Dit schip is bij Havanna afgebrand, na eene geheimzinnige ontploffing in het ruim. Daarbij zijn meuscheuleveus verloren gegaan. De reederij gelooft aan eene wraakneming van werkstakers. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de naar Montevideo verbannenen amnestie heb ben ontvangen. De Times verneemt uit Rio de Janeiro, dd. 5 dezer: Peixoto heeft aan admiraal Gon- paives ontslag gegeven. Admiraal Da Gama prijst in een manifest de dapperen die strijden voor 's lands verlossing van het militaire despotisme en voor het herstel der regeering, welke 15 November 1889 door een soldaten- oproer omvergeworpen is. De natie, zoo luidt het verder, zal geraadpleegd worden over den vorm der toekomstige regeering. SCHIEDAM, 12 December 1803. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deeien dat de heer J. A. Tours, directeur van 3>Ons Huis" te Amsterdam, daartoe uitge- noodigd door het bestuur der afdeeling Schie dam van bet »Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond", zich gaarne bereid heeft ver klaard Maandag 18 dezer voor genoemde afdeeling een spreekbeurt te vervullen. De beer Tours zal, in verband met het alhier te stichten Volkshuis, spreken over de geschiedenis van sOns Huis" te Amsterdam. Er zal gelegenheid gegeven worden tot debat. De afdeeling Schiedam van den iBond van Nedeilandsehe Onderwijzers" hield Zaterdag avond in de sociëteit «Harmonie" een bui tengewone vergadering, welke, behalve door vele leden en belangstellende ouderwijzers van hier en eiders, ook bezocht was door tal van autoriteiten, onder welke de arron- dissements-schoolopziener, mr. L. A. Bybau. Bij de opening sprak de vooizitter, de heer J. de YVit, een woord van dank voor de groote belangstelling bij deze eerste krachts ontwikkeling naar buiten; hadden verschil lende omstandigheden de nog jeugdige afdee ling tot dusver daarvan weerhouden, thans had. het bestuur de overtuiging dat deze poging niet ijdel geweest was. Nog sprak hij den wensch uit, dat deze samenspreking leiden mocht tot het welzijn der jeugd. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer G. J. Ligthart, hoofd eener school te 's-Gravenhage, voor de behandeling van het onderwerp«Schoolvergaderingen". In een zeer onderhoudende en duidelijke causerie zette spreker de taak van het onderwijzend personeel uiteen, welke vaak al te lichtvaar dig, zelfs ook door onderwijzers, wordt opge vat. De taak van den onderwijzer toch is drie ledig, de opvoeding van de jeugd behoort te zijn lichamelijk, geestelijk en zedelijk. Geen werk tuiglijke africhting voor een examen, geen ver standelijke ontwikkeling alleen, met verwaar- loozing van andere hoogc belangen van het kiud. Naast en met de ouders rust op den on derwijzer de verplichting zorg te dragen voor de vervulling van lichamelijke en zedelijke behoeften. Daarvoor is 't noodig dat eenheid in richting, eensgezindheid in de opvoeding bestaat, dat de ouders niet uit bekrompen heid of andere beweegredenen de taak van den onderwijzer bemoeilijken. De lichamelijke ontwikkeling wordt bevorderd door maat regelen ter voorkoming van vergroeiing van de ruggegraat en van bijziendheid; ook de bevordering van reinheid is een voorname factor in dezen, te meer daar deze bij de ouders vaak te wenschen overlaat. En wat de zedelijke ontwikkeling betreft, deze is helaas nog zeer primitief; gewoonlijk toch bestaat zij hierin, dat men de kinderen zeer schoone volzinnen laat schrijven met een zeer moreele strekking, welke evenwel dikwerf niet begre pen en dus evenmin in toepassing gebracht worden, ook omdat de onderwijzers onderling menigmaal het tegenovergestelde doen van hetgeen zij de jeugd inprenten. Deze toestand behoeft noodzakelijk veran dering, in 't belang van het kind, in dat van den onderwijzer en ten bate der gansche maatschappij. Ter nadere opheldering ontwik kelt spreker een tweetal stellingen: lo. Het belang der leerlingen eischt, dat de verschil lende onderwijzers eener school met elkander samenwerken: 2o. Het houden van geregelde schoolvergaderingen is een der beste midde len om die samenwerking te verkrijgen. Samenwerking der onderwijzers is een ver- eischte, daar men anders door onderlinge verdeeldheid en tegenwerking het onderwijs benadeelt en de karaktervorming bij de jeugd in een verkeerde richting leidt. Het hoofd der school moet zijn gezag niet overdreven handhaven en te rade gaan met den leeftijd der jongere onderwijzers, terwijl deze laatste niet mogen toegeven aan eene grillige ge moedsstemming. Daarna tot de tweede stelling komende, pleitte de heer Ligthart voor het houden van geregelde schoolvergaderingen, waarin de be langen der school, de methode, de leerstof enz. werden besproken, teneinde alzoo tot eenheid te geraken, zonder evenwel persoon lijke inzichten prijs te geven. Waardeering en welwillendheid moeten daarbij voorzitten, eerbiediging van ieders zienswijze, vrijheid van spreken, welke laatste helaas onzen jongen onderwijzers te weinig eigen is. Gezette bijeen komsten acht spreker noodig en verkies lijk boven tijdelijke sarnensprekingen in de school, waardoor tijd verloren gaat. Ten slotte beveelt spreker schoolvergaderingen krachtig aan in het algemeen belang. Van de gelegenheid tot debat werd 't eerst gebruik gemaakt door dan heer A. Eisberg, die, hoewel met genoegen den inleider ge hoord hebbende,niettemin meent enkele tegen strijdigheden in diens pleidooi te hebben ver nomen. Bij hem toch zijn de denkbeelden om te onderwijzen overeenkomstig een gemeenschap pelijk plan en liet vrijlaten in sommige leer vakken onvereenigbaar. Uit eenige voorbeel den wordt aangetoond dat verschillende me thoden goed werken, in 't bijzonder bij liet teekenonderwijs. Ook werkt haastige behan deling eener methode zeer nadeelig en moet bij tijdsgebrek een andere verdeeling worden gevonden. De heer G'. Kerdel heeft eveneens beden kingen tegen de schoolvergaderingen en acht het onderwerp bijna uitsluitend theoretisch behandeld. Het egoïsme der onderwijzers bij de keuze der methode geelt aanleiding tot woordenstrijd en kibbelarijen en de onder werping aan de meerderheid komt hem on billijk voor. Gaarne zou hij van den referent de juiste omschrijving vernemen van de positie van het hoofd der school, n.l. of deze behoort te zijn paedagogisch leider dan wel admini strateur. De heer G. Kuijkhof van Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van den bond, be schouwt de vrees voor overheersching onge grond. De wijziging in de methode is z. i. een vanzelfheid, voo-tvloeiende uit verstandige en welwillende discussie, niet een verplichting tengevolge van hoofdelijke stemming, weshalve hij de rede van den inleider geheel onder schrijft. De heer Ligthart, repliceerende, wijst er op dat de bezwaren tegen zijn denkbeelden aangevoerd, zich bepalen tot enkele gevallen, uitzonderingen zijn en gevolgen van bekrom pen inzicht van onderwijzers of hoofden. Hij wil allerminst de jongere onderwijzers aan banden leggen, doch acht een eenstemmig be stuur in de school gewenscht en noodig. Ook vertrouwt hij op de toegevendheid der onder wijzers wanneer het hoofd zijn besten tijd ge had lieett en wijst op de verantwoordelijk heid der commissie van toezicht. In onder geschikte zaken vordert hij vrijheid voor den onderwijzer. Wat de vrees voor conflicten bij schoolvergaderingen betreft, deze acht hjj ongegroud. Op de dupliek des heeren Kerdel, die niet voldaan is over het antwoord op zijn catego rische vraag welke de positie van het hoofd der school moet zijn, antwoordt de heer Ligthart dat deze natuurlijk moet optreden als paedagogisch hoofd, doch dat de taak van administrateur daaraan noodwendig verbon den is, wegens de gebrekkige regeling der onderwijszaken. Een vraag van den heer N. Tak, of met 'toog op de verschillende leerplannen een herziening der wet op het lager onderwijs niet gewenscht is, wordt door den inleider ontkennend beantwoord, daar de gelijklui dendheid der leerplannen niet bestaat in de bijzonderheden der methode. De voorzitter, den dank der vergadering betuigende voor de voortreffelijke wijze waar op de heer Ligthart zich van zijne taalt heeft gekweten, herinnerde aan het ruime veld, dat nog ter bearbeiding braak ligt. Hij is er van overtuigd, dat deze eerste poging met goed gevolg door meerdere zal gevolgd wor den, en sluit de vergadering met dank aan de autoriteiten voor hunne belangstellingen met een beroep op den steun van alle paeda- gogen n het streven van den bond De ijzer- en metaalbewerkersvereeniginp «Onderlinge Hulp" vierde Zaterdagavond in de zaal der sOfficieren-Vereeniging" haar vijfde jaarfeest met de leden en hunne dames. De goede uitvoering van het zeer varieerend programma verschafte den feestvierenden veel genoegen, waaraan ook een goed orkest het zijne bijdroeg, vooral bij het slotnummer, het bal. Zoo eene vereeniging haar naam Onder linge Hulp" eer aandoet, is het wel deze. Uitsluitend bestaande uit werklieden, zonder steun van meergegoede stadgenooten, stelt zij zich ten doel hare leden bij ziekte eene wekelijksehe toelage te verzekeren, zoo noo dig gedurende een tijdsveiloop van 13 weken in een boekjaar. Steeds heeft zij, ja dikwerf nog met een aardig saldo, dat den leden weder ten goede kwam, aan hare verplichtingen kunnen vol doen. De Koningin en de Koningin-Regentes he'oben ieder een zilveren medaille beschik baar gesteld voor de tegen 24 Maart a.s. van wege de afdeeling Rotterdam der «Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde" te houden tentoonstelling van planten, bloemen, bol- en knolgewassen. De medaille van de Koningin wordt bestemd voor hem, die het grootst getal gouden me dailles zal hebben behaald, en die van de Koningin-Regentes voor hem, die het grootste getal bekroningen zal hebben verworven. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 12,819,498.95 en bij de betaalmeesters - 1,5-22,453.27>/V Te zamen f 14.341,952.22t/s De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 14, en die van den minister van marine op Vrijdag 15 deter zullen niet plaats hebben. Dr. "W. 3. Leijds, staatssecretaris der Ziid- afrikaansche republiek, is Zaterdagavond djor de Koningin-Regentes ontvangen. De heer Everts, lid der Tweede Kamer voor Roermond, is hersteld en was heden weder in de zitting aanwezig. Vanwege de sociaal-democraten zullen van 14 tot 17 December vergaderingen van werk- loozen worden gehouden in verschillende plaatsen in het noorden des lands. De vorige week hebben zich te Rotterdam 24 gevallen van pokken voorgedaan. De ziekte breidt zich aldaar uit. Zaterdagmiddag zijn door eene onbekende oorzaak de kleederen van eene 81-jarige verpleegde in het gesticht in de Papenstraat te Delft in brand geraakt. Spoedig toege schoten hulp mocht niet baten. De ongeluk kige was reeds overleden. Avdp Naar de jV. 22. Ct. verneemt, is een plan tot vergrooting van het Kurhaus te Scheve- ningen bj het dag. bestuur van Den Haag ingediend. In dat plan moet begrepen zijn het bouwen van twee gebogen winkelgalerijen op het plein aan de landzijde van het Kurhaus, terwijl de bovenruimte voor logeerkamers zou worden ingericht. De nieuwe operatiezaal in het academisch ziekenhuis te Leiden is geopend met een toe spraak tot de studenten door prof. Van Iterson. De operatiekamer is thans ingericht naar de eischeu der wetenschap en die van het onderwijs. Ook van humanitair standpunt zijn de groote gebreken, welke vroeger bestonden

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2