"CURSUS ic laien, Fr. KÖENAARTr is weder te (altera. UITVOERING. PÏÏijt T 1 IL fe ECflTFEREEïHEUNG f andarts, Rotterdam, Wijnhaven 71, Gemengde Berichten. PE It TEL EG RAAF. Stetlelij k Nieu ws. ADVERTENTIES. 25-jarige Voor dezen cursus, beginnende in Januari e.k., toestaat gelegen heid zich aan te melden tot 23 December e.k. bij den onderge teekende, A. H. E. TIJL Oude Kerkhof, E103. op donderdag 14- December a.s., weggenomen. Zij is gebouwd, nadat de schrij ver en de heer J. van Lokhorst, rijksbouw- kunciige, eenige der nieuwste operatiekamers in liet buitenland hadden bezocht. Be verwar ming geschiedt door middel van stoomvoor kunstlicht wordt electriciteit gebruikt. De vereeniging «Gemeentebelangen" te Oud-Beierland zal zich per request tot den mi nister van waterstaat wenden, met verzoek om de postverbinding tusschen Rotterdam en de Hoekschewaard zoodanig uit te breiden, dat des avonds nog brieven enz. ontvangen worden. Te Haarlemmermeer, met een bevolking van ongeveer 16,000 zielen, bedragen de kosten van het armwezen f16,000. Binnen enkele dagen ontving de commissie in zake de werkloozen te Amsterdam ruim f7000, waaronder een gift van f5000 en een van f700. Dat de instructie in zake H. de Jong en de twee vermiste vrouwen nog niet geëindigd is, blijkt hieruit, dat vier personen uit Arnhem waren opgeroepen, waaronder de vrouw van T. de Jong, om gisteren voor den rechter commissaris te Amsterdam getuigenis der waarheid at te leggen in bovengenoemde zaak. Het getuigenverhoor, dat gisteren te Am sterdam in de zaak-De Jong plaats heeft gehad, betrof een zekeren De Vries, aldaar woonachtig, en die destijds te Arnhem in gezelschap van De Jong zou zijn gezien. Deze De Vries is met De Jong geconfron teerd een en ander gaf echter weinig licht, daar de man De Jong niet herkende. Met het ss. Primes Wilhelmina, dat Zater dag te Amsterdam arriveerde, werd een transport soldaten en matiozen uit Indië overgevoerd. Diie der laatsten werden dade lijk naar de gevangenis overgebracht. Twee hunner waren wegens dienstweigering tot een jaar en de derde wegens het JiQschen eener roode vlag aan boord van een marine- vaartuig tot 3 jaar gevangenis veroordeeld. Naar ons wordt bericht, heeft aan boord van het stoomschip Deucalion Vrijdag te Amsterdam aangekomen, onder de bedevaart gangers, die van Mekka naar Indië terug keerden, de cholera geheerseht. Velen hunner stierven, evenals drie man der equipage. Ook heeft dit schip zwaar weer gehad, waardoor drie der opvarenden zoo zwaar werden verwond, dat zij Zaterdag naar het Binnengasthuis zijn vervoerd. {HU.) Pieter Lem, colporteur te Amsterdam, werd Vrijdag met buikpijnen naar het buiten gasthuis vervoerd. Sedert is gebleken, dat de patiënt lijdende is aan cholera asiatica, waar van gisteren door den burgemeester officieel kennis is gegeven. Gisteravond was de lijder nog in leven. Daartoe in staat gesteld door bijdragen der ingezetenen tot een bedrag van ruim f1000, heeft de commissie voor werkverschaffing te Krommenie weder besloten, aan personen in die gemeente, die zonder werk zijn, gedurende de wintermaanden werk te verschaffen. Eerst daags zullen de werkzaamheden een aanvang nemen, bestaande in weven, houtzagen en fa- hriceeren van vuurmakers. Ruim 90 personen hebben zich daarvoor aangemeld. Te Kollumerland (Fr.) beweert eene oude 70-jarige vrouw, die ongesteld is, dat zij be- tooverd is door haar 30-jarigen vrijer. Deze heeft daarvoor reeds scherpe verwijtingen moeten hooren. Men zal nu een duivelbanner raadplegen. In de vorige week viel te Goor van de in aanbouw zijnde kerk een der werklieden, met het gevolg dat hij Zondag aan de bekomen verwondingen bezweken is. Delft. Zaterdagnamiddag bracht mej. v. oud S3 jaar, die eene kamer bewoont in het Oude-Dames- en Heerengesticht in de Papenstraat alhier, vuur uit de kachel over in een doofpot. Haar kleeren schijnen bij dat werk vlam te hebben gevat, want even later kwam een der dienstboden haar in lichte laaie in den gang tegen. De pogingen, welke het meisje door middel van eeu deken nog aanwendde om de vlammen te blusschen, mochten niet meer batende ongelukkige dame zakte ineen en was dood. Amsterdam. De shongeroptocht" naar Den Haag, waarover het Amsterdamsche werkloozen-comité met de comité's in 48 ge meenten in overleg is getreden, wordt tegen medio Januari voorbereid. Zij zal zooveel mogelijk te voet plaats hebben. Men zou dan althans zoo werd heden den werkloozen medegedeeld gezamenlijk de regeering, volksvertegenwoordiging en ook de Koningin wijzen op de nooden en de ellenden der werk lieden, alsmede op hare verplichtingen om door werkverschaffing in den nood te voor zien. Die tocht moest evenwel in de grootste kalmte geschieden, om des te meer indruk te maken. Men zou, in Den Haag aangeko men, niet om een aalmoes, maar om werk vragen, om bijvoorbeeld dorre heide in vrucht bare akkeis to herscheppen, enz. De optocht, die daarna door een 300 a 400 werkloozen werd ondernomen, had een rustig verloop. Het bestuur der «Vereeniging tot opleiding voor ambachten en beroepen" alhier, heeft van de beschermvrouw H. M. de Regentes eene gift van f 150 en van H. M. de Koningin eene gift van f 100, ter versterking van de geldmiddelen der vereeniging, ontvangen. Opsterlaud. De afdeeling van den bond voor algemeen kies- en stemrecht te Gorredijk lieeft zich tot den gemeenteraad gewend, met verzoek om dadelijk een onderzoek in te stellen naar den toestand der weezen, die voor rekening der gemeente te Neerbosch worden verpleegd. Utrecht. Zaterdagavond is alhier de kiesrecht-meeting gehouden, uilgeschreven door den «Nederl. Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht", ter behandeling van het onderwerp iDe strijd om het bestaan". De heer Van Ilelsdingen presideerde sprekers warendr. Vitus Bruinsma, Van der Goes, mr. Troelstra en Van Helsdingen. Aan het debat nam o. a. deel de heer Van der Leun, die verklaarde waarom «Patrimonium" was voor huismans-kiesrecht. Den heer Troelstra, die den spreker wilde beantwoorden endaarbijJezusalsrevolutionnair wilde schetsen, werd het spreken onmogelijk gemaakt, want er ontstond zoodanig gefluit en rumoer, dat de voorzitter teveigeefs tot kalmte aanmaande, waarop een gedeelte van het publiek liet Wieu Neerlandsch bloed" aanhief. Toen dit was gezongen en het publiek een weinig tot kalmte was gekomen, protesteerde de voorzitter tegen een dergelijke handelswijze. Hierop ging de vergadering kalm uiteen. Bij den Berhjn&clien stadsspoorweg zullen automaten winden geplaatst, die bij't inwerpen van twee 10 P ennigstuUUen een karntje van 15 Pf. en eeu ö-Pteniiigstuk teruggeven. Te Leith heerschen de zwarte pokken. Eenige dagen geleden kwam er een gev.il van die ziekte voor, en nu zijn er ieeds 38 gevallen voorge komen. Onrustbarend n» de omstandigheid, dat de ziekte op verschillende punten van de stad uitbrak. De universiteit van Ohio heeft dezer dagen aan een jongedame, niej. Bei tba Lamme, het diploma van elect isch-ingem«ur verleend. Mej. Lamme is de eerste viouw ui Amerika, waar- schij'.iijk de eersla ter weield, die zich dien titel verwierf. V.in 3 tot 7 dezer zijn te Konstantinopel 186 personen door cholera nangeiast en 79 overleden. In Rusland blijft de ziekte in enkele gouvernementen steeds voortwoekeren zoo kwamen in Podoho van 19 tot 27 Nov. nog 95 ziekte-en 33 stei fgevallen voor on van 26 Nov. tot 2 Dec. in Kmvno 25 ziekte en 11 sterfgevallen, in Radom 40 en 15. In Russisch Polen neemt het aantal plunderingen van tieinan onrustbaiend toe. In de laatste vier weken vielen de roovers niet minder dan 8 passagierstreinen aan en maakten zij zich mees ter van de bileven, zakken en alle vooiwerpen van waarde, die zij slet hts machtig konden worden. •s-CJÏtAVENHAGJS, 12 December. Tweede Kamer. Bij de opening der vei gade- ring wees de vooizitter op den laaghartigen aanslag, waaraan de vertegenwoordiging eener beviiende natie heeft blootgestaan, li ij stelde voor, de Fransehe Kanier deelnemingen sym pathie te betuigen. (Algemeene toejuichingen.) De minister van justitie sloot zich namens de regeering hierbij aan. ToejuichingDaar na wordt de behandeling van het hoofdstuk justitie voortgezet, dat onverandeid wordt aangenomen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk binnenlandsclie zaken verklaarde de minister dat de vr, beid van nering en bedrijf voldoende is gewaarborgddat de toe nemende subsidies een gevolg zijn van de traagheid van den wetgever. Hij ontkent dat subsïdiön zijn verleend voor vvetkverschaffing. Aan het commissariaat zijn als gevonden aangebiacht of aangegeven: een gordijn- t mbrasve, een portemonnale met f 0.26s, een rozenkrans, een haan met gele en witte veeren en een huissleutel. UÖU6 i It L U K E 8 T A N D, Geboren 9 Dec. Catliarina Maria, doch ter van C. II. Sciiluter en M. van den Berg, Vellevest. Johannes, zoon van B. de Bruin en F. van Zanten, Qasstraat. Huberdina Wilhelmina, dochter van P. Vei plakken en J. Leijs, Hieuwsticht. Johannes, zoon van J. Kooiengevei en M. de Pater, Hieuiostraat. 10. Maria Hendrika, dochter van P. J. Scheffers en M. Tons, JS'ieutvc Haven. Mar- gaietha, dochter van H. Kiela en J. van Put, Hierna- Westfrankcniandsche laan. Lam- bertus Theodoius, zoon van M. J. Vieden- bregt en P. M. van Otterdijk, Overschiesche straat. Maria, dochter van L. Sorters en G. J. Weij, Hieuw- Westfrankenlandsche laan. Overleden: 8 Dec. VVilheirnina Chiistina Lidwina Hodes, oud 5 maanden, Dammelaan. Frans Vink, oud 6 maanden, Steenstraat. 9. Johanna Baibaia Verkade, oud 3 weken, Qasstraat. 10. Levenloos aangeg. zoon van K. Quak en M. Vei beek, Oversc/aeseheweg. Pieter Zvvaits, oud 7 dagen, Achtersingel. 11. Catlniriiia Post, oud 49 jaar eu 5 maanden, eclngen. van H. J. Brokling, Hieutue Haven. Cornelia van der Haig, oud 68 jaar en 9 maanden, Verbrande Erven. Johannes Casparus Gerardus Lemmers, oud jaar en 4 maanden, Spoorstraat. &Z Zoo de Heer wil en zij leven, hopen Zondag 1? December hunne te herdenken G. OOSTERMAN EN J. VAN VOORDE. Hunne dankbare Familie. Deceptie: 17 December, Broersveld. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij liet overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den lieer G. DUISER, betuigt de ondergeteekende, ook namens de familie, haren oprechten dank. Wed. G. DUISER— Tiaentstraat 187. Rom eren burg. 's-G ravenkage, Dec. '93. Al dengenen die iets te vorde ren hebben van, schuldig zijn aan, of onder hunne berusting hebben, behooreude tot de nalatenschap van Z. D. H. Monseigneur CORNELfS DIEPENDAAL, ia leven Bisschop van Deventer en Pastoor der O. R. K. gemeente der Bisschoppelijke Cleresie te Schiedam, en aldaar ovei leden den 22n November 1893, wordt verzocht daar van voor of op den Sn Januari opgave, betaling of arglfte te doen, ten Kantore van den Notaris II. W. M. ROE- LANTS te S e h i e d a m. Die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Heer tJEJillIT DU1$ER, vioeger gewoond hebbende te Schiedam, laatstelijk te 's-G ra ven- li age woonachtig, en aldaar den 3n Decem ber overleden, gelieven daarvan, vóór den lil Januari 1894, opgave of betaling te doen ten kaniote van den Notaris P. C. L. EIKENDAL, in het Hoordeinde no. 38, te 's-G ravenkage. "VOOR des avonds ten halfacht ure, in de Zaal »MUSIS SACRUM" Lange Haven, te Schiedam. Programma's, tevens bewijs va* toegang, a 25 Cts. verkiijgbaar bij de Boekhandelaars WENK BIRKHOFF, Dam A 29, aan de Zaal Hieuwstraat en bij de heeren J, SCHELLEVIS, Broersveld en B. JURGENS, Hoofdstraat en des avonds aaa de Zaal. De Weled. Jleer A. KOOPMAN», van Amsterdam, zal de feestviering leldenen In de pauze een kort woord spreken. v

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3