l Woensdag 13 December. N°. 8422. Ticeede Blad, A°. ï893. ©v enen veertigste Jaargang. Binnenlatidsche Berichten Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Post en Telegraphle. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Beohtzaken. V s s c h e r ij. UITGEVER: J. ODÉ. Armenzorg. 0URA1T Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 12 December 1893. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is een adres gericht door het uitvoerend bureel van het Nederlandsch comité der uni- verseele internationale tentoonstelling, in 1894 te Madrid te houden, hetwelk den wensch herhaalt, dat, als er eventueel voor de ten toonstelling te Antwerpen of die te Brussel eenige materieele steun vanwege het rijk wordt verleend, alsdan zulks ook worde toe gekend aan het comité van de in 1894 te Madrid te houden universeele internatiouale tentoonstelling. De academische senaat der rijksuniversiteit te Leiden heeft een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en zich daarin verklaard tegen een verplaatsing van 's rijks ethnographisch museum naar elders en het behoud daarvan voor Leiden gevraagd. Door een zestiental secretarissen van ge meenten in Noord-Holland is eene circulaire gericht aan hunne ambtgenooten in andere gemeenten des lands, waarin zij hunne alge- meene medewerking vragen voor een door hen ontworpen adres aan H. M. de Koningin. Iu dat adres wordt uiteengezet hoe de staat voortdurend meer rijkszaken aan gemeenten opdraagt en de hiervoor vereisehte arbeid rust in de eerste plaats en bovenal op de gemeente secretarissen. Het adres nu strekt om zich tot de Regentes te wenden met het verzoek, dat in het door de regeering aan de wetgevende macht toegezegd ontwerp van wet tot herzie ning der gemeentewet bepalingen mogen worden opgenomen, strekkendelo. dat aan de gemeentesecretarissen een bij de wet of bij koninklijk besluit geregelde jaarwedde worde toegekend, hetzij ten laste der gemeente, het zij gedeeltelijk ten laste van het rijk, waarbij rekening wordt gehouden met hunne ten behoeve van den staat bewezen diensten, den omvang hunner werkzaamheden en ver antwoordelijkheid en de maatschappelijke positie, die zij innemen2o. dat aan de gemeentesecretarissen, hunne weduwen en weezen van rijks- of gemeentewege pensioen worde verleend, krachtens bij de wet vast te stellen regeling, en 3o. dat aan gemeente secretarissen geen ontslag uit hun ambt, anders dan op eigen verzoek en voor zoover zij niet tevens het ambt van burgemeester bekleeden, kan worden verleend dan met goedkeuring van hooger gezag. Het geval van pokken te Vlaardingen heeft een ongunstig verloop gehad. De 10-jarige ïacobus Yerburgh is Zaterdag aan de ziekte bezweken. Kleeren en beddegoed van den lijder zijn verbrand, terwijl de woning ontsmet is. f 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEKSTB.I AÏ, S 2?. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De tamboers der grenadiers, in de beruchte zaak te 's-Gravenhage betrokken, zullen aan eene strengere tucht worden onderworpen en daartoe worden overgeplaatst naar het algemeen depot van discipline te Vlissingen. Te Hellevoetsluis zijn in een gezin de moeder en haar zoontje door pokken aangetast. Bij het graven van het kanaal sAlteveer", nabij Stadskanaal, hebben de arbeiders weder om het werk gestaakt; ofschoon zij eene goede daghuur verdienden, eisehten zij hooger loon. De aannemer, de heer Noordenne, besloot daarop het werk dezen winter te laten rusten. Inhoud wan No. 5 van het Staand blad tegen de Vervalschinyen onder redactie van dr. I*. F. van llamel Koos, te Amsterdam. Conserveering van levensmiddelen in verband met vei valschingen. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spuistraat 146 Amsterdam Direc teuren Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Har mens Wz. Contróle-onderzoekirigen (Boter. Melk. Cognac. Beschuit. Stout. Oranje-bitter. Kindermeel. Malaga- Wijn. Kaasstremsel. Geëmailleerde Pannen. Mosterd). Onderzoekingen van mep|, boter, cacao en zeep. - Vervalsching van siga ren. Hygiëne en Industrie (Een belangrijke vergadering van buitenlandsche scheikundigen. (Slot). Loodvergiftiging door thee. Tin vergiftiging door onverniste conservenbussen. Onzindelijkheid en besmetting. Vergiftiging door het gebruik van oesters en mosselen. Vergiftiging door smeer-olie. Verkoop van schadelijk vleesch en worst. Goud uit zee water. Dagelijksche veiandering van het verge halte der melk. De prijs van aluminium. Het bruikbaar maken van ransige olijfolie. Middel tegen den houtworm in meubels. Een goed boter-kleursel.) Feuilleton. (Morphinisme, De geur der bloemen. Piof. Jaeger en de kwakzalverij. Een vergiftiging door adellijke leeuweriken. Tegen het overkoken der melk. Een zonderlinge plant. Planten- voedsel). Correspondentie. Vraagbord. (Gistvervalsching Sodavermenging.) Wapeningen. Op het adres van tal van ingezetenen aan den minister van justitie, om alhier eene brigade marechaussees te vesti gen, is gunstig beschikt. Zij worden reeds binnen enkele dagen verwacht. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste busüchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 15 December, des voormiddags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Omtrent den invloed, dien de uitvoering der nieuwe wet op het post vei keer heelt geoefend, vei meldt het dezer dagen verschenen jaarverslag aan II. M. de Koningin de volgende bijzonder heden De percentsgewijze toeneming over het tijdvak 3 April 31 December, vergeleken met het laatst voorafgaand jaar, was in 1892 meer op brieven 3,07, di tikwerken 2,9, nieuwsbladen 9, postwissels 5,3, i|uiiantien en wissels 31 pCt. De grooteie toeneming van het aantal brieven in 1892 is hoofdzakoiijk het gevolg van de invoeritg van het zoogenaamd locaal port. Ruim 2'/s millioen locale brieven werden van April tot en met December 1892 verzonden. De expresse verzendingen vermeerderden in 1892 tengevolge van de nieuwe bepalingen, met 25 pCt. teger- 7 pCt. in 1890—1891. Aangeteekende brieven met aangegeven gelds waarde toonen, vergeleken met een voorafgaand jaar, eene meerdere toeneming van 3 pCt. aan. Het bedrag der ter invoering aangeboden quitantien en wissels nam in 1892 met bijna 100 pCt. toe. Alleen het aantal briefkaarten toont over 1892 eene mindere toeneming van even 4 pCt. De vermeerdering bedraagt 2 pCt. van 1891 tot 1892 tegen 6,2 pCt. in 1890 tot 1891na tuurlijk als gevolg van het locale briefport. De longziekte, welke in dezen zomer uit En geland scheen geweken te zijn, openbaart zich in de laatste maanden daar te lande opnieuw in onderscheidene graafschappen. Nadat onder een veestapel te Hendow in October 10 gevallen dezer ziekte waren gecon stateerd, is de longziekte thans ook in de om streken van Londen en in Middlesex uitge broken. De regeering heeft besloten tot strenge maat regelen ter bestrijding der ziekte. In Tielerwaard werden in den loop der vorige week tengevolge van het zachtere weder nog vrij groote partijen aardappelen aan schippers verkocht en geleverd. Het verkochte was het meest bestemd voor de Hollandsche markten, waar voortdurend groote behoefte is. Er is in deze streek nog een groote voorraad, doch deze is ingekuild, met 't oog op de vorsthet dade lijk vooihandene is bijna verkocht. De prijzen blijven in éen doen; blauwe gelden tot fl.60, lange Wolkammeis tot f2.40, ronde f 1.70, Geldersche jammen f 1.00, Westlanders tot f 1.90, alles per HL. Te Leerdam is men van plan en christelijke normaalschool op te richten. Als onderwijzers aan die school worden genoemd de heeren De Vries, Valk en Brouwer, hoofden van scholen met den bijbel te Leerdam, Schoonrewoerd en Leerbroek. De afdeeling Sliedrecht van den bond van Ned. onderwijzers, die op agenda voor de a.s. algemeene veigadering, te Utrecht te houden, het onderwerp der werkstaking bracht, heeft thans zelf een voorbeeld van werkstaking gegeven: de afdeeling n.I. is opgeheien. voor schoenen en kleeren voor behoeftige school kinderen vervaardigen. Deze voorraad wordt dan in het begin des volgenden jaars door bemidde ling der vereeniging «Kindervoeding" verdeeld: zoo zullen om te beginnen in de maand Januari ter beschikking van elke lagere school der le klasse worden gesteld 16 stel kleederen en S paren schoenen. Eenige scholen zullen daarbij als depots dienen, terwijl een dames comité zich met de uitreiking zat belasten. De commissie voor werkverschaffing te Kaïnpen heeft hare werkzaamheden weder aangevangen en wenscht al het mogelijke te doen tot bestrijding der werkloosheid. De commissie, bestaande uit een 18-tal leden, heeft zich weer tot de burgerij gewend, in de hoop, dat zij niet minder zal steunen dan het vorige jaar. Het gemengd armbestuur der Ned.-herv. ge meente te Zwolle ontving voor de algemeene armen weder een aanzienlijke gift, thans groot f 1000, van de erfgenamen van wijlen jonkvrouwe G. B. Sandberg, aldaar, overleden. Het openbaar ministerie bij do rechtbank te 's-Gravenhage eischle drie jaar gevangenis tegen De K., huisvrouw van den sigarenmaker L. te Woubrugge, wegens opzettelijke brand stichting. De beklaagde ontkende, bewerende dat, toen zij van eene boodschap in de buurt in hare woning terugkwam, de brand was uitgebroken. Door het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad werd heden geconcludeerd tot verwerping van het beroep van A. van Emmenes. redacteur van de Voorwaartsdoor de rechtbank en het Hof te Amsterdam tot 9 maanden veroordeeld wegens opruiing. Tegen E. Viétor, die den burgemeester en den wetli. Eronsveld van Wageningen in den avond van 30 Oct. j.l. met een dolkmes ver wondde, heeft de rechtbank heden 4 jaar ge vangenis geéischt. Als verdediger trad op de heer mr. W. Chr. Thomas, adv. en proc. te Arnhem. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat Van Emmenes uit Arnhem wegens woorden, welke hij in eene volksvergadering, in den loop der vorige maand in «Maison Stroucken" te Amsterdam gehouden, gebezigd heeft, gerechtelijk vervolgd zal worden. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft J. B., wonende te Sittard, thans gedetineerd, die bij de loting voor de nationale militie zijnen tnede-loteling Daniels eenen messteek aan het hoofd heeft toegebracht, aan de gevolgen waar van deze is overleden, veroordeeld tot 4 jaar gevangenis. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Cl, ge- meld Sen weldadig stadgenoot laat op het oogen- blik voor een bedrag van tien duizend gulden SCHIEDAM. Zondag vertrok ter trawjer- visscherij de stoomboot Vigilantkapt. A. Ileinen. Reeds Donderdag j.l. was dit stoomschip vertrokken (zie ons no. van Vrijdag), doch is toen wegens een defect aan de machine moeten terugkeeren. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 56 winterzalmen, die voor f1.20 tot 1.45 per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 zalmen. De vorige week werden ter markt alhier aan gevoerd en verkocht 338 winter- en 20 zomer - zalmen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5