A". (893. Donderdag 14 December. (Si0. 8423. Eersfe Blad. v ©nenveertig-ste Jaargane. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j.~ ODÉ. B i te n 1 nmï s ch e Berichten. G0URA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. KB At': BOTKUSTitAAT, E a 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 13 December 1893. «Wat broeit er toch op het gebied van het iager onderwijs?" is ons, in verschillenden vorm, in de laatste dagen gevraagd. Uit die vragen blijkt, dunkt ons, meer dan nieuws gierigheid, blijkt belangstelling. Daarom heb ben we getracht, inlichtingen omtrent de aan hangige plannen te verkrijgen, en het is ons gelukt ten minste zooveel te weten te komen, dat we eenigszins een oordeel kunnen vellen omtrent een zaak, die zeker door alle raads leden reeds grondig is bestudeerd, doch waar omtrent de burgerij nog steeds in diepe on wetendheid verkeert. Men wil van de jongensschool van den heer Tijl een flink georganiseerde inrichting maken. «Is ze dit dan nu niet?" hooren we in de gedachten reeds vragen, en het bepaalde ant woord op deze vraag moet rondweg luiden: ïNeen, dat is deze school niet; dat is zij van haar oprichting af niet geweest; in tegendeel: omstandigheden, waarin we ons nu maar niet willen verdiepen, gebeurde zaken hebben immers geen keer? hebben zelfs aanleiding gegeven, dat ze in den loop des tijds nog verder is verwijderd geraakt van wat men een goede organisatie noemt, dan bij haar oprichting het geval was. En daarom een woord van hulde aan het hoofd der school, den heer A. H. E. Tijl, die steeds met mannenmoed het hoofd hoog heeft ge houden, waar zooveel anderen hun geestkracht zouden hebben verloren. Aan zijn onverdroten jjver de eer, dat er op die school, trots haar hoogst gebrekkige inrichting, nog zulke gun stige resultaten werden verkregen. Maar dan ook hulde aan de loffelijke be moeiingen van de plaatselijke commissie van ■toezicht op het lager onderwijs, op wier initia tief voorstellen tot reorganisatie dier school den raad bereikt hebben. Volgens die plannen nu zal een nieuwe jongensschool verrijzen met zes lokalen, voor evenveel klassen. Voor kinderen van zes tot twaalf jaar bestemd, zal zij dan volgens een welingericht leerplan kunnen werken. En zal haai bevolking toenemen? Dit volgt vanzelf uit een ander gedeelte van het plan. Men wil -de burgerschool, hoofd de heer J. Wij ma, opheffen, en door invoering van een propor tioneel schoolgeld op de jongens- en de meisjes school, het den ouders der leerlingen van de •burgerschool maken, hun kinderen naar de twee genoemde inrichtingen te zenden, en niet alleen dezen ouders, maar allen rijk ■of arm die van uitgebreid lager onderwijs woor hun kinderen willen profiteeren. Op deze wyze wordt niemands belang geschaad, wor den integendeel veler belangen gebaat. Maar, a»l men vragen, swat moet dan met het per soneel der school gebeuren, wat met het sym pathieke hoofd dier school, den heer J. Wij ma. dien zeker niemand gaarne nog zou missen T' Ook daarvoor is gezorgd. Het onderwijzend personeel der burgerschool vindt spoedig, misschien terstond bij de opheffing, plaatsing aan de overige scholen, voor de vervulling van vacatures, die daar te verwachten zijn. Ziedaar het voornaamste uit deze regeling, een regeling, die de bevolking van de jon gens- en de meisjesschool zal doen toenemen, en die een behoorlijke klassificatie derjongens- school zal mogelijk maken. Een einde zal er dan komen aan den hoogst ongunstigen toe stand, dat leerlingen van de meest uiteen- loopende kundigheden en ontwikkeling in dezelfde klasse moeten worden geplaatst: met orde en met hoop op zeer goede resultaten zal aan deze school na haar reorganisatie kun nen worden gearbeid. Eindelijk 't is al weder geen hoofdzaak de begrooting van kosten moet zoodanig zijn, dat door al de voorgestelde veranderingen geen verhooging van lasten, wel een kleine verlaging zal worden verkregen. Deze bespa ring is trouwens zeer verklaarbaar, als men nagaat, dat een school met weinig leerlingen, en met haar verplicht hoofd en plaatsver vangend hoofd natuurlijk duur is, en uit haar opheffing een betrekkelijk groote vermindering van kosten voortvloeit. En nu moet ons bij deze gelegenheid nog iets uit de pen, waarvoor we van hen, wien het aangaat de belangstellende aandacht vra gen. Er zijn hier ter stede twee zoogenoemde tusschenscholen, waar een matig schoolgeld wordt geheven maar de tijden zijn slecht, en het valt menigen werkman, die er nu eenmaal op gesteld is dat zijn kinderen geen kosteloos onderwijs ontvangen, zwaar, elke veertien da gen 30,40 of50 cents schoolgeld te betalen. Met den bekenden Scrooge uit de Kerstvertelling van Dicken3 zal een enkel, zeer deftig, behou dend stadgenoot, dit lezende, vragen »Zijn er dan geen armenscholen voor die lui Wij ant woorden aan dezen compagnon van gezegden Scrooge: «Armenscholen zijn er niet meer, waarde heer 1 Wij noemen zulke inrichtingen thans kostelooze scholen. De Arnsterdamsche gemeenteraad verdoopte ze al sedert jai en in scholen eerste klasse, en vindt u niet, dat die naam heter klinkt; dat die den armen tob ber, toch reeds zoo beproefd, thans geen her innering te meer is aan zijn ellende? Vindt u niet?" En we willen u nog heter op de hoogte brengen. Er zijn van die vaders en van die moeders hier in Schiedam, die nu eenmaal van geen kosteloos onderwijs willen weten. Ons Schiedamsche volk heeft altijd een hekel gehad aan den naam »Arrnenschool". In zijn onbevangenheid heeft het er zelf een anderen, een zachteren naam voor gevonden de stads school. «Ziet u, mijnheerik wil het niet voor niks hebben, het leeren van mijn jongens. Mijn grootvader ging hij meester Verboon op de tusschenschool in het Broersveld. En ik en min vrouw gingen, allebei school bij meester Sanders op diezelfde tusschenschool. En daarom wil ik mijn jongens niet op de stadsschool hebben, al zou ik het schoolgeld uit de steenen halen!" Zoo wordt hier door den adel uit de onvermogendeu geredeneerd, o, compagnon van Scrooge! Nu dan, als weldi a en we twijfelen er geen oogetiblik aan, dat het gebeurt de regeling der scholen voor onze burgerij haar beslag heeft gekregen, als Schiedam met voldoening zal kunnen wijzen op zijn inrich tingen voor uitgebreid onderwijs, dan vragen wij aan den raad der gemeenteneem nu ter hand de regeling van de schoolgelden op de tusschenscholen. Voorspellen durven we, dat een verlaging der schoolgelden op die scholen een vermeer dering van liet getal leerlingen ten gevolge zal hebben, en dan zult gij, o gemeenteraad, den dank verwerven van tal van stadgeriooten, voor welke wij diep respect hebben. W beloven aan onze belangstellende lezers, dat we hen van hetgeen omtrent de organi satie van onze openbare scholen voor lager onderwijs n den gemeenteraad zal worden behandeld, zoo volledig mogelijk op de hoogte lullen houden. F R A N K R IJ K. Reeds zijn bij de Kamer voorstellen inge diend tot verhoogitig der graanrechten, en nog meer worden er verwacht. De minister raad heeft besloten, de inzichten der regeering dienaangaande eerst kenbaar te maken, als de nieuwe commissie voor het tariefbenoemd zal zijn. Aan deze zal zij alsdan vooraf hare meening mededeelen. Volgens le Matin is de regeering voor nemens een ministerie van volksgezondheid in te stellen als hoofd daarvan zal vermoede lijk optreden dr. Brouardel, voorzitter van het «Comité consultatif d'hygièrie'' te Parijs. Bij den aanvang der Kamerzitting van Maandag dankte de heer Dupuy met enkele woorden de quaestoren der Kamer voor hunne tijdige maatregelen, na den aanslag genomen. «Het beste deel van dien dank komt u toe riep iemand uit het centrum, en de geheeie Kamer bracht haar president een hartelijke ovatie. De uiterste linkerzijde (zelfs de socialistische groep) applaudisseerde, toen de heer Casimir Perier verklaarde, dat de regeering haar plicht zal doen tot het uiterste. In de Kamer deed Dupuy gisteren lezing van de uit liet buitenland ingekomen betuigin gen van sympathie, voor alle welke hij den dank derFiansche Kamer en de verzekering liarer gevoelens van erkentelijkheid terug zond. {Toejuichingen.) Basly interpelleerde de regeering over de werkstaking in Pas-de-Ca!ais. De zitting werd nu zeer woelig. De minister van koophandel verklaarde de houding zijner voorgangers goed te keuren. De regeering, zeide hij, wil even goed vrijheid van werkstaking als vi ijheid van arbeid. Tegen het einde der zitting ontstond er een geweldig tumult, vooral gedurende de rede voering van Jonnart, die liet gedrag der soci-listische aanvoerders bij de werkstakingen in Pas-de-Calais brandmerkte, zich verzette tegen een onderzoek, en een tot oproer aan sporend artikel aanhaalde uit het blad Béveil du Nord. Dit wekte nieuw rumoer bij de uiter ste linkerzijde. Ten slotte werd de discussie tot Donderdag verschoven. De Senaat keurde eenstemmig de artikelen van liet ontwerp betreffende de drukpers goed. In eene gistermorgen gehouden parlemen taire conferentie werd men het hierover eens, dat er geen reden bestaat om thans het lecht op buitenlandsch graan te verhoogen. Door den minister van buitenlandsche zaken is een Geelboek betreffende Siam overgelegd. Het boek bevat 5 dossiers over de met Enge land gevoerde onderhandelingen aangaande Siam en den «bufferstaat". Een der stukken bespreekt de instelling eener gemengde com missie van onderzoek, die sommige quaestiën kan regelen, ofschoon de beslissing bij de betrokken regeeringen blijft berusten. Overi gens bevat het Geelboek geen belangrijke bijzonderheden. Vaillant is Maandag van het hospitaal naai de gevangenis Ia Santé overgebiacht. «Dood aan den anarchist!" riep de menigte.die op het gerucht van dit vervoer weldra was saam- gesti oomd. In het hospitaal gedroeg Vaillant zich zeer opgeruimd, hij trachtte zelfs zijn bewakers tot het anarchisme te bekeeren. Dat is zoo de gewone tactiek waarop de «propaganda voor de daad" wordt voortgezet. Terwijl de maitiesse van Vaillant na tuurlijk geïnterviewd dezen voorstelde als iemand op wien niets aan te mei ken viel, hangt Marchal, de gescheiden echtgenoot dezer vrouw (men weet dat Vaillant diens naam geleend had) van den anarcliist natuuilijk een allesbehalve vleiend tafereel op. «Ik zal nu eindelyk rustig kunnen slapen", zuchtte de man. Alexander Cohen is Maandagnacht over de Belgische grens gezet. IJ U I T 8 C II t A N D. De Rijksdag heeft Maandag het ontwerp tot bekrachtiging van het keizerlijk besluit,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1