Biiiiiewlaïldsclie Berichten, ■waarbij de invoerrechten op goederen uit Rusland en Finland tijdelijk met 50 percent werden verhoogd, bij derde lezing goedge keurd tegen stemden de vrijzinnigen, de volkspartij en de sociaal-democraten. Een amendement om te bepalen dat van goederen, vóór de uitvaardiging van dat besluit reeds de grenzen gepasseerd maar nog niet inge- klaaid, de verhooging van rechten niet ver schuldigd is, en wanneer reeds voldaan, zal worden terugbetaald, werd aangenomen amendementen om ook van belastvrije goede ren uit Rusland en Finland tijdKjk invoer rechten te hellen en om van hop tijdelijk een gelijk invoerrecht te heffen als in Rusland wordt geheven, werden naar de commissie voor de handelsverdragen verwezen. liet truc tan t van vriendschap, handel en scheepvaart tusschen Duitschland en Columbia werd bij derde lezing door den Rijksdag aan genomen. De beweging tegen de voorgenomen tabaks en wijnbelastingen wordt nog steeds levendig v ortgezet: nog altoos leest men dagelijks berichten van vergaderingen, waarin tegen die belastingen wordt geprotesteerd. Tot de grootste dezer vergaderingen behoort die, welke te Neustadt a/d. Haardt was bijeenge roepen door wijngaardeniers en Zondag heeft plaats gehad onder deelneming van ongeveer GOOO personen, die eenstemmig een protest tegen de wijnbelasting hebben aangenomen. B E L R I E. Bij den aanvang der Kamerzitting van gisteren sprak de president zijn verontwaar diging uit over den misdadigen aanslag op de Fransdie Kamer. Er zijn te veel gevoelens en belangen, die Frankrijk en België binden, dan dat men daar niet zou medevoelen de beleediging van liet Fransche Parlement. Beernaert zeide dat de regeering reeds aan den president der Fransche Kamer een tele gram zond, om haar afschuw te kennen te geven tegenover de lafhartige moordenaars, aan wier aanslag de regeering is ontsnapt. Nothomb voor de rechterzijde en Janson voor de linkerzijde verklaarden zich aan te sluiten bij de door den president en den minister uitgesproken gevoelens. De Kamer hoorde de verklaringen staande aan. De eerste sectie van den Middelafrikaan- schen spoorweg, die, met den steun der Bel gische regeering langs den Kongo wordt aan gelegd, is den 4u dezer officieel opengesteld „oor het verkeer. Het is de sectie Matadi— PalabellaKenge. E S f» E 1 A J B. In het Lagerhuis werd gisteren door den onder-voorzitter, daar de voorzitter wegens ongesteldheid afwezig was, een schrijven voorgelezen van den voorzitter aan den presi dent der Fransche Kamer, houdende mede- deeling van hetgeen er Maandag in het Lagerhuis piaats had naar aanleiding van het gebeurde te Parijs, benevens de vertolking van de algemeene gevoelens, bij parlement en natie daardoor gewekt. Een voorstel van Ilarcourt, om dezen brief in de dagbladen te doen opnemen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Lord George Hamilton kondigde eene motie aan, verlangende voor de veiligheid des lands en tot bescherming van den Britsel)en handel eene aanzienlijke versterking van de oorlogs vloot, en uitsprekende den wen«ch, dat de regeermg nog voor het Kerst—reces dienaan- l gaande eene verklaring aflegge. In het Hoogerlmis zeide lord Kimberley dat het, naar hij geloofde, de algemeene wensch van het Huis was, zich aan te sluiten I bij het Lagerhuis bij zijne betuiging van f afgrijzen en van sympathie aan de I lansche Kamer. Lord Salisbury ondersteunde deze verklaring en uitte de hoop, dat deze betuiging van sympathie gepaard zou gaan met de verzekering, dat, zoo er internationale mid delen bestaan om dergelijke gruwelen te verhinderen, Engeland niet aarzelen zal daar toe mede zijnen plicht te doen. In de gisteren door de Londensche Kamer van koophandel bijeengeroepen invloedrijke vergadering werden resoluties aangenomen tot het verlangen van onverwijlde verster king der oorlogsvloot, in liet belang der vei ligheid van het rijk en de koopvaardij. Van deze resoluties werd aan de regeering kennis gegeven. De anarchisten beginnen de wrange vruch ten hunner schandelijke aanslagen reeds te ondervinden. Zondagnamiddag wilden zij nog eens beproeven, in strijd met het verbod der regeering, eene bijeenkomst te houden op het Trafalgar Square te Londen maar niet alleen werd hun dit door de politie belet, maar de menigte nam eene zoo dreigende houding aan tegen de anarchisten, dat ver scheidene hunner zich door de vlucht moes ten redden en ten slotte de bescherming der politie inroepen. Acht duizend werkloozen trokken gisteren door de stad naar het Hyde-Park, alwaar zij eene vergadering hielden tot ondersteu ning van Keïr Hardie's huidige motie in het Lagerhuis betreffende de quaestie der werk loosheid. Nadat deze meeting was afgeloopen, wilden de vergaderden waaronder ettelijke anarchisten, al dravend naar Oost-Londen terugkeeren, hetgeen de politie verbood. Toen nu de volkshoop zich aan dit verbod uiet stoorde, ontstond er eene worsteling en eenige arrestatiën vonden plaats. OOSTENRIJK. De Rijksraad behandelde gisteren de voor gestelde buitengewone maatregelen in Bohe- men. Verscheidene jong-CKechische en Slo- veensche sprekers verklaarden dat deze maatregelen niet benntwoordeu aan den huidigeu toestand in Bohemen. De Duitseh- liberaal Bross zeide dat zijne partij er voor stemmen zal, in de hoop dat zij overgangsmaat regelen zullen blijken. De Polen sloten er zich mede onder dezelfde voorwaarde bij aan. ZWITSERLAND. Bij besluit der Bondsregeering is thans de invoering van den Middeleuropeeschen tijd bij de spoorweg-, post- en telegraafdiensten vastgesteld, met ingang van 1 Juni. Het hoofd der rechterlijke macht laat op dit oogenblik een lijst opmaken van alle als anarchist bekendstaande personen, die in het land verblijf houden. Het is nu reeds gebleken dat er verscheidene honderden vreemde anarchisten in Zwitserland gevestigd zijn, vooral Duitschers, Franschen en Italianen. Genève, Chaux-de-Fonds, Zurich, Bazel, St. Gallen en Lugano zijn de voornaamste broei nesten van het anarchisme. Te Chaux-de-Fonds zijn een aantal te Parijs gedrukte manifesten in beslag genomen waarin de aanslag van het Palais-Bourbou verheerlijkt werd. ITALIË. Men zegt dat de heer Crispi als eerste voorwaarde tot het aanvaarden eener Kabinets vorming gesteld heeft, dat de minister van het Koninklijk Huis, de heer Ratazzi, ont slagen zou worden, en dat koning Humbert aan dien eiseli heeft toegegeven. De Bifarma gelooft dat liet Kabinet heden zal samengesteld zijn. Uit Palermo wordt van gisteren gemeld De woelingen duren voort. De troepen bezetten Partir.ico en Gardinello. In drie dagen werden geene octrooien betaald. SPANJE. De ministerraad heeft, met het oog op de traagheid waarmede Tarrez en Aaraf hunne antwoorden inzenden bij de onderhandelingen met de gemachtigden der regeering, aan maarschalk Campoz telegraphisch bericht ge zonden, dat de operatiën tegen de stammen van het Rif krachtig aangevangen moeten worden. Uit Melila wordt gemeld dat Muley Aaraf, broeder van den sultan van Marokko, eenvou dig den last ontvangen zou hebben de rust onder de Kabylen van het Rif te handhaven, maar niet om hen te straffen. De maarschalk Martinez Campos heeft een nieuw onderhoud met Muley Aaraf gevraagd. De Kabylen volharden in hunne verklaring, dat zij een fort willen hebben tegenover het Spaansche fort Elaguarriach. A SI E R I K A. Uit Washington wordt gemeld dat de dag waarop liet nieuwe tarief in werking zal tre den, is gewijzigd en nu bepaald op Juni. Volgens berichten uit Chicago is het gevolg der tentoonstelling een groote nood. Er zijn 40,000 werkloozen en 10,000 broodeloozen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld dat het hooggerechtshof de invrijheid stelling van dr. Alem en Espinana zal gelasten. Volgens gerucht maakte De Mello zich meester van het Argentjnsclie stoomschip Barahila. De troepen van Peixoto moeten storm hebben geloopen op het fort Villegaignon, maar zij stieten het hoofd en werden terug geworpen. Een beslissende slag wordt dooi de opstandelingen voorbereid het schijnt op Santos gemunt te zijn. De voorloopige re geering te Desterro heeft eenige verandering ondergaan. Het hoofd der regeering, Lorrena, en de minister van marine konden niet met elkander overweg. De World bevat een bericht uit Panama, waarin gezegd wordt dat een oorlog tusschen Peru en Ecuador over de grensregeling onver mijdelijk is, en dat de vijandelijkheden ver moedelijk nog deze week zullen aanvangen. SCHIEDAM, 13 December 1893. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot concierge van het politiebureau L. Bokhorst, in plaats ven J. H. Berghout, die zijn benoeming niet heeft aangenomen. In de derde leesvergadering van ons Nuts- departement, welke zal plaats hebben op Dinsdag 19 dezer, zal als spreker optreden de heer A. A. Beekman. Gisteravond passeerde onze haven het stoomschip Maasdam, van New-York naar Rotterdam. Het was een prachtig gezicht, het verlichte zeekasteel .Aatig en langzaam te zien voorbüstoomen, zoodat geen deining in het water zichtbaar waswel een bewijs, dat een zorgvuldige en voorzichtige gezagvoerder het bevel voerde. Bij liet te Rotterdam gehouden examen voor 2n officier bij de koopvaardij is heden geslaagd de heer W. Troelstra. De collecte, door een der leden van de Tweede Kamer tijdens eene zitting bij zijne collega's gehouden ten behoeve van de nage laten betrekkingen van de verongelukte vis- schei'S te Wierum, heeft opgebracht at f 400, De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op 10 dezer zal niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, met ingang van 14 dezer het verbod van het vervoer van schapen, bok ken en geiten, versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en alle ander afval van genoemde dieren uit of naar de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam op te heffen. De St.-Ct. no, 292 bevat een kon. besluit van 9 November j.L, ter uitvoering, voor zooveel Curasao betreft, van art. 2 der wet van 30 September 1S93, inhoudende bepa lingen op de fabrieks- en handelsmerken. Blijkens telegraphische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Madrid, heeft den tlden dezer aldaar de uitwisseling der akten van ratificatie plaats gevonden van de verklaring tot voorloopige regeling der handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Spanje van 12 Juli 1S92, waarvan de tekst is opgenomen in de J\Teder?anasc7ie Staatscourant van 25 Augustus 1.1., no. 199. De datum van inwer kingtreding dezer verklaring, welke niet later dan 1 Januari 1894 zal plaats hebben, zal nog nader worden bekendgemaakt. De toestand van mr. Keuchenius was gister ochtend gelijk de laatste dagen achteruit gaande, de krachten waren zeer afnemende. Naar men ons meldt is het bericht van de ongesteldheid van mr. J. Kappeyne van de Coppello onjuist en houdt slechts eene lichte verwonding aan het been den oud-minister thuis. (JST. B. ct.) Het hoofdbestuur der sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft aan de departe menten een schrijven gericht, \.uarin het verzoekt hern van alles, wat met betrekking tot de werkloosheid in den kring van de depar tementen wordt ondernomen, liefst vóór 1 Maart, mededeeling te doen, voor zoover dit namelijk nog niet of niet volledig is vermeldbjj de beantwoording van de vragenlijst inzake de werkloosheid. De handels- en de flnancieele wereld heb ben een groot verlies geleden door den dood van den lieer S. B. Zeverijn, laatst president van de Javasche bank en sedert eenigen tijd tot herstel van gezondheid in het moederland. Een man, algemeen geacht om zijn kunde en zijn doorzicht, gaat hiermede voor het vader land en voor de koloniën verloren. In de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 86 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 1 stoomtrawler. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 84 schepen. Naar het Daglïad verneemt, bestaat er gegrond uitzicht, dat de sluizen te Spaarndam dermate vergroot zullen worden, dat de zee schepen. te IJmuiden geschut, door het te verdiepen zijkanaal en Spaarne Haarlem kun nen bereiken. De twaalfde algemeene vergadering van de uNederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" zal op morgen te Deventer wor den gehouden. O. a. zullen de discussion ge wijd zijn aan het bespreken van maatregelen om zooveel mogelijk het bestellen van circu laires, couranten en drukwerken op Zondag te beperken, de Zondagsrust voor tramper soneel en gevangenbewaarders en verschil lende voorstellen van afdeelingen. De algem, vergadering zal half-2 worden geopend. Des avonds 8 uur zal de heerOtto Schoicke van de Lemmer in eene openbare vergadering de Zondagsrust bespreken. Alexander Cohen, wiens naam thans ver meld staat onder de vervolgde anarchisten te Pa rijs, is dezelfde, die eenige jareu gele den, wegens majesteitsschennis door de recht bank te 's-Hage veroordeeld werd tot negen maanden gevangenis en die zich aan liet ondergaan van die straf heeft onttrokken, door de wijk te nemen naar het buitenland.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2