Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. K o I o n n. V i s s c h e r ij. S1 e <1 e 1 i.j k N i e u w s. ADVERTENTIE^ Mevrouw H. IV. SNIJDERS, Men zal zich herinneren dat de veroor deelde op den Stationsweg, in tegenwoor digheid van wijlen Z. M. den Koning, belee- digende woorden heeft uitgeroepen. Hij be hoorde toen tot de socialisten in Den Haag. Onder de paarden van het 3de regiment huzaren te 's-Gravenhage is de influenza uitgebroken en epidemisch lieerschende ver klaard. De directie der Wester-suikerraffinaderij te Amsterdam heeft aan het pensioenfonds harer werklieden f 10,000 geschonken ter herinnering aan liet feit dat thans voor het eerst 50,000000 kilo suiker zijn gesmolten in een jaar tijds. Geuoemd pensioenfonds is thans ongeveer f20.000 groot. Te XV e esp worden ruim vijftig mannen, die zonder werk waren, sedert eenigen tijd in de gelegenheid gesteld om f 1 daags te ver dienen. In ploegen verdeeld, is hun werk aangeboden, zoowel op particulier terrein als op gemeentegrond. Een som gelds, hiertoe bijeengebracht door slechts enkele welgestelde en den werkman goedgezinde ingezetenen, wordt op deze wijze nuttig besteed. Daarbij is de bepaling gemaakt, dat de vrouw het loon in ontvangst moet komen nemen. Men meldt van Ameland: De hier aan het strand zittende "Wierumer vischschuiten hebben van den golfslag en van het ongunstige weder veel te lijden, waardoor eenige op zijde zijn geslagen en reeds half in den grond zitten. Te Heerenveen wordt 15 dezer eene brigade marechaussees gevestigd. De nieuwe kazerne te Heerenveen is gebouwd aan de Fok, onder Engwirden. Daarin bevinden zich ook drie stallen voor officiers-paarden. Aan de werklooze arbeiders te Zuidhorn, die voor het vlasschoonen van gemeentewege eene loonsverhooging van 50 op 75 ct. eischen, is door liet gemeentebestuur 571/3 ets. per bundel aangeboden. Slechts een enkele nam daarmede genoegen, doch durfde uit vrees voor de anderen niet aan het werk gaan. De arbeiders hebben nu de tusschenkomst van den commissaris der Koningin ingeroepen. De burgemeester heeft de ingezetenen, die meer dan vijf HA land in gebruik hebben, uitgenoodigd tot eene vergadering om met hen de zaak te overleggen. Den 2n Aug. vertr >kken eenige werklieden uit Schoterland naar Sleeswijk-Holsteïn om te arbeiden aan het Noordoostkanaalzij zijn nu teruggekeerd. Per dag verdienden ze fl.65, maar het werk was niet zwaar. Aan kostgeld enz, moesten ze per week f 6 betalen. In 1894 hopen zij weer naar Duitschland te vertrekken om te arbeiden aan het kanaal Berlijn—Stettin. Men meldt uit Hengelo (O.) van 12 dezer Nadat de directie der bontweverij slnsu- linde" had laten bekendmaken, dat de wevers, die van morgen het werk niet op de door de directie gestelde conditiën wilden hervatten, voorgoed gedaan zouden krijgen, heeft ieder van morgen den arbeid weder op> enoroen en is de korte werkstaking dus achter den rug. Ongeregeldheden zijn heelemaal niet voorge komen. Te Dussen is Vrijdagmiddag, door het kantelen van een plank, de molenbaas P. Schippers, uit Sliedrecht, te water geraakt en verdronken. Ilij laat een vrouw met zes kin deren achter. Het onderzoek, in zake het verdrinken v an den soldaat Van O., te Helmond, dat Donder dag j.l. door de justitie "it Roermond geleid werd en waarbij vele personen werden gehoord, heeft geen enkele arrestatie ten gevolge gehad. Ook de vrouw, die Woensdag in hechtenis werd genomen, is weder op vrije voeten gesteld. Daar het intusschen nog niet schijnt uit gemaakt te zijn of hier aan een ongeluk, dan wel aan een misdaad moet gedacht worden, wordt het onderzoek in deze zaak nog steeds voortgezet. Nader meldt men Uit het ter plaatse, door de justitie uit Roermond ingestelde onderzoek moet gebleken zijn dat Van Os zoo heet de veldartillerist bij ongeluk verdronken is. Te Weerd zijn valsche muntbiljetten van tien gulden in omloop. Zij zijn lichter van kleur dan de echte en zijn gemerkt II. F. 8590. Te Venraai sprong Maandag een hollend paard, voor een kar gespannen, over den sluit boom van den spoorweg, 't Werd door den aankomenden sneltrein aangegrepen en ge heel vermorzeld. De voerman redde zich nog intijds. De trein ondervond, behalve eenige vertraging, geen verdere stoornis. In de gloeilampenfabriek »Constantia", te Elerik, had Maandag eene ontsnapping van gas plaats, waardoor het geheele personeel in die afdeeling geheel bedwelmd en bewuste loos werd. De geneeskundigen hadder veel moeite am allen weder tot hun normalen toestand terug te brengen. Men vermoedt dat men vergeten heeft de kranen te sluiten. Inhoud van no. 51 van liet Geïllu streerd Zondagsblad. Het testament van mr. Meeson, wederom tal van belangwekkende illustratien en boeiende tekst, als: Spoorwegongelukken (met illusliatie). De Vendetta, (rnet illustratie). Op de wilde Zwijnenjacht (met illustratie). Een vreeselijk schouwspel. De pianist Rumoerski (met 2 illustraties) Verstrooid. Voor de huishouding. Een badkuur. Altijd beleefd Een dringend verzoek. Hoe liet kwam dat mijnheer Tompson niet zijn speech achter wege bleef (met 6 illustraties). Voorts Anek doten. Puzzle. De Prijswinner van Raadsel LX1X. Oplossing van Prijsraadsel LXXII. Nieuw prijsraadsel LXXV. Scliaakiubriek. Mededee- lingen. 's-Gravenhage. In een der lokalen van het stationsgebou w der Holl. spoorweg-maat schappij alhier werd gisteren eene vergade ring gehouden tot het vaststellen van een concept-reglement voor het onderling zieken fonds van de stationsbeambten. Ter vergade ring waren 33 der voornaamste stations door afgevaardigden vertegenwoordigd. Het regle ment, zooals dat was ontworpen door den afgevaardigde van het station alhier, werd in hoofdzaak ongewijzigd goedgekeurd. Tot voorzitter werd gekozen de heer Sarie mijn adjunct-inspecteurtot secretaris- penningmeester de heer Hartog, hoofd van het bureau der inspectie alhier. Het doel van de oprichting van dit fonds is om den leden tegen storting van eene halfmaandelijksche contributie in geval van ziekte het volle weekgeld te verzekeren, zoo lang de maatschappij dit in de eerste dagen van ziekte nog met uitbetaalt, of anders het ontbrekende aan de som die de maatschappij als ziekengeld uitkeert bij te passen. Numansdorp. De gemeenteraad heeft op het verzoek van de alhier bestaande afdeeling van rPatrimonium", om maatregelen te nemen tot werkverschaffing aan de arbeidende klasse, afwijzend beschikt. Papoiidrechf. In de laatste weken kwa men in onze gemeente met 3000 zielen drie gevallen van bloedvergiftiging voor, waarvan twee met doodelijken afloop. Voor H. M. do Koningin is aangekocht eene aquarel, vervaardigd door kapt. W. Staring, voorstellende de plechtige vaandeluitreiking op 21 Sept. j.l. Naar men verneemt, belooft de a.s. schilde rijen-tentoonstelling, welke de volgende maand in iMusis Sacrum" te Dordrecht zal gehouden worden, zeer belangrijk te zullen worden.fReeds vele van de daartoe uitgenoodigde, meest be kende schilders uit Rotteidam, Den Haag en Amsterdam hebben medewerking toegezegd. Bij den vreesehjken storm, die Vrijdag- en Zaterdagnacht op de Noorsche kust gewoed heeft, zijnvoor zoover bekend, elf schepen ver ongelukt, waarbij 9 man verdronken. Onder de verongelukten bevindt zicii 1 llollandsch schip. Te Saint-Denis is een pleizierjacht te water gelaten van aluminium gebouwd. Dit zeer lichte metaal, dat door velen het metaal der toekomst wordt geacht, is echter zoer duur liet jacht kost 55.000 francs; van gewoon mateiiaal ver vaardigd, zou het sleehis 35,000 frs. gekost hebben. Een niet onaardig bewijs voor hoeveel doel einden liet aluminium gebruikt kau worden geeft de invitatie, die n. a. aan eenige leden d<>r pers was gezonden om liet te water laten van het jacht bij la wonen. Dia uitnoodiging was gedi ukt op een zeer dun velletje aluminium. Of de Isiaelitten wel ooit in Egypte zijn ge weest, werd in den laasten tijd door sommige geleerden betwijleld, en zelfs door prof. Stade, te Gies'en, en prof. Meijer, te Bresiau. bepaal delijk ontkend. In de December-aflovering der PreusdschcnJahrbücher echter komt Ludw. Riess, professor in de geschiedenis aan de hoogeschool te Tukio, krachtig op, om de ontkenners te bestrijden en de historische kern van hot Bijbelsch vei baal te bewijzen. In Denemarken is de doodenverbranding ge oorloofd, krachtens een door de Kamers aan genomen en door den koning goedgekeurde wet. Maar de geestelijkheid beijvert zich op alleilei manieren de toepassing daarvan tegen te gaan. Toen onlangs een niet tot de staatskerk be- hooiend geestelijke den lijkdienst had verricht bij een jonkman, wiens stoffelijk overschot, overeenkomstig zijn uitersten wil, vei brand werd, wist de geestelijkheid te bewerken, dat het ministerie van eeredienst dien predikant liet vervolgen wegens ambtsmisbruik, boewei hij eerst zijn bijstand had verleend, toen de gees telijken van de staatskeik den hunnen wei gerden. De predikant is in oerste instantie vrijgespro ken. Maar nu komt het ministerie van eere dienst in hooger beroep. Een stuk grond te New-York, aan den zuid oosthek van Broadway en Pine street een oppervlakte van 1417 vierk. voelen (127.53 vierk. meter) is dezer dagen vei kocht voor den buitengewoon hoogen prijs van I 240,000 of f 109.20 per vieik. voet (0.09M5). Voor do vorming der steenkolen is een aan zienlijke tijdruimte noodig, welker lengte oen sedert lang druk besproken vraagstuk is. Een Amerikaansch geoloog, de lieer Fulton, heeft zich aan een nieuwe schatting op dit punt ge waagd, waarvoor hij zich nieuwe grondslagen heeft gekozen. De heer Fulton steunt zijne bewijsvoering op het product van een krachtigen plantengroei, over een uitgestrektheid grond van Óen hectare. In een jaar bediaagt dit product aan hout of aan hooi ongeveer 2500 kilo, dus 250.000 kilo in honderd jaar. Indien men nu dit hout of hooi tot de dichtheid van kool terugbrengt, door zoodanige drukking, dat de gassen en het water, die deze stoffen bevatien, worden uitgedreven, dan bevindt men, dat het product van een eeuw ternauwernood een laag van éen centimeter dikte zou vormen. Dit aangenomen, zouden konllagen van 30 meter dikte, zooals er bestaan, tot haar ontstaan een tijdruimte van minstens 300.000 jaar hebben noodig gehad. 's-GKAVESJIIAGE, 43 December. Tweede Kamer. Bij de behandeling van hoofd stuk binnenlandsehe zaken is aangenomen het amendement tot het instellen van een nieuw en ruim onderzoek naar de noodzake lijkheid van een nieuw museum voor natuur lijke historie te Leiden, zoodat de eerste post voor den bouw is geschrapt. De posten voor opleiding van kerkleeraren gaven aanleiding tot discussie, maar bleven onveranderd. Bij de posten voor middelbaar onderwijs drong de beer Farncombe Sanders aan op beter electrotechnisch onderwijs, de lieer Yalette vooral cp meer onderwijs voor vrouwen. Batavia, 10 November. Aan do Javn-Bode wordt uit Kota-Radja dd. 9 Nov. geseind -. In veiband met eene vnorwaartsche beweging wordt heden Tjot-Rang bezet en de poet Taklat verlaten. Een detachement is gered om uit te rukken. Bij eene circulaire van den directeur van binnen), bestuur van de icsidenten op Java en Mudoera, zijn dezen in wetenschap gesteld van het beslist veilangen der reueenng, dat ztöveel doenlijk door de Emopeesclie en inlandsrhe bestnursambtenaien v.orde gewaakt tegen in breuken van de zijde der dorpsbesturen of der gemeenteleden op de rechten, welke deeifelijke individueele bezitters van grond kunnen doen gel den. De regeering doet deze mededeeling, omdat het niet aangaat luisbr uiken toe te laten, maar vooral omdat een gewichtig staatsbelang hieibij op den voorgrond treedt. Uit KotaRidja wordt van 11 Nov. aan de Dcli-Couranl geseind De radja van Troemoen is door familieleden en volk uit Bakongan vermoord, llr. Ms. Madui a vertrok derwaarts. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 52 wmterzalinen, die voor fl.25 tot 1 50 per Va kilo werden verkocht, en 1 zomerzalm. BURGERLIJKE STAND. Geboren 11 Dec. Johannes Petrus Theo- dorus, zoon van J. H. F. Fredriks en E. C. Schippers, Lange Achteneeg. Adrinnus Theodoras, zoon van G. C. J. Vrauwdeunt en M. C. Eikmans, Broersveld. 12. Gijs- berta Maria Liduina, dochter van F. A. Roo- denrijs en J. H. Veldhoven, jNoordmolenstraat. Overleden: "12 Dec. Anna Anton ia van Eek ten Hagen, oud 68 jaar en 6 maanden, echtgenoot van T. de "Wit, Ilagastraat. Franciscus Pliilippus Foncke, oud 25 jaar en 5 maanden, Hoogstraat. Gehuwd13 Dec. G. Krabbendam en E. S. van Riet. C. van der Mark en T. Krommenhoek. Hedennacht overleed onverwachts tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 68 jaar, onze dierbare Echtge- noote, Moeder en Behuwdmoeder, geb. Den Draak, tijdig voorzien van de H. Sacramenten, T. H. B. SNIJDERS. A. M. M. VAN RIJCKEVORSSEL, Snijders. B. M. H. VAN RIJCKEVORSSEL. 's-Gravenhage, 12 December 1893. Visites knuncu niet worden afgewacht.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3