h°. i'893. Donderdag 14 December. N°. 8423. Tweede Blad. venenveertigst© Jaarsfan sr. Biniieiilaiidsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: jT ODÊ. Wit2y.utft.IT» V Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gelieele Hijk Afzonderlijke nommers TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 December. Na opening der veigadering herinnerde de voorzitter, do heer Gleiehman, dat sedert de laatste bijeenkomst irt een naburig rijk, zich het gruwelijk feit heef' voorgedaan van een laaghartigen aanslag, waaraan de vertegen woordiging ceuer bevriende natie heeft bloot gestaan. Hij vroeg machtiging de Kamer van afge vaardigden de deelneming en sympathie dezer Kamer te vertolken. Zijne woorden werden met algemeen applaus begroet. De minister van justitie verklaarde, mede onder toejuiching, zich namens de regeering bij 's voorzitters woorden aan te sluiten. Daarna werd de behandeling der justitie- begrooting voortgezet. Met 49 tegen 9 stemmen kreeg de minister nog een nieuwen tweeden klerk voor zijn depar tement. Bij de afdeeling rijksveldwacht betreurde de heer G. van Dedem dat totinspecteur der rijks veldwacht .bij voorkeur gepensionneerde offi cieren en niet verdienstelijke brigadiers-majoor benoemd worden, maar de minister had tegen bevordering der laatstgenoemden bezwaren. Tegen de stichting van een gevangenis te Haarlem op een plaats achter het nieuwe rechtsgebouw aldaar, maakten de heeren Farn- combe Sanders en De Kanter bezwaren, uit vrees dat daardoor aan het rechtsgebouw het daglicht zou worden ontnomen. De minister beloofde nader onderzoek, of schoon de verbinding van gevangenis met rechtsgebouw wenschelijk achtende. De heer Roeping!) gaf in overweging, op de pensioenen die verpleegden in de rijkswerkin richtingen genieten, in te houden de kosten van hun onderhoud in de gestichten, omdat bij ontslag dat geld gewoonlijk wordt verbrast. De minister herinnerde dat de pensioenver houding vroeger door de Kamer uit de armen wet is weggenomen, doch erkende het nadeel. De begrooting is zonder stemming aangeno men, waarna die van binneniandsche zaken aan de orde kwam. Vooraf hield de heer Levy zijne reeds bij de bedrijfsbelasting aangekondigde interpel latie tegen beperking der handels- en bediijfs- vrijheid door plaatselijke verordeningen, een vrijheid steeds door den Hoogen Raad in be scherming genomen, maar door het centraal regeeringsgezag niet geëerbiedigd door goed keuring van verordeningen, die de bedrijfs- vrijheid aan banden leggen, met name van kie ne kooplieden. Hij vroeg meer bepaald of na opheffing der f 1.85. - 2.50. - 0.10. B 57 SEK IF: SS «S T E 5t 'F n X 'f. E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf -1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. patentwet voldoende gewaakt kan worden tegen inbreuk op de bedrijf-viijheid en wat de regeering zal doen om die te beletten. De lieer Tijdens wemehte, dal de ïegee- ling de traktementen der gemeente-veld wachters aanvulle, zoodat ze aan die der rijksveldwachters gelijk worden. De heer Roèll drong juist met bet oog op de kiesrechtuitbreiding aan, om de conti üle op de gemeenten in de toekomst te versterken en de bevoegdheid der gemeentebesturen eenigszins te beperken, bijv. in zake aanleg van werken om werkloosheid te verminderen, het toekennen van subsidiën, liet ontslag van ambtenaren en don verkoop. Ook kwam hij op tegen de veigoeding van uitgaven voor de uitvoering van rijkswetten aan de gemeenten. Ten slotte waarschuwt bij ernstig tegen eene uitbreiding van liet rijkssubsidiestelsel. De heeren Hintzen en Van Karnebeek kwamen op tegen subsidién voor werkver schaffing. De lieer Gei ritsen wilde splitsing van den subsidiepost op de begrooting, zoodat afzonder lijk werd geiaamd eene som tot ondersteuning van gemeenten ter voorkoming van armoede De heer Van der Borch van Verwedde, de uitgaven voor de gemeenten zooveel moge lijk vvenscliende te beperken, hoopt dat de regeering niet zal steunen den aandrang van Gelderland tot verhooging van traktementen van burgemeesters, secretarissen enz. De minister Tak van Poortvliet verzekerde aan den heei I.evy, dat de vrijheid van nering en bedrijf voldoende is gewaarborgd tegen, trouwens niet gebleken, inbteuk der gemeente besturen, door bet toezicht van Ged. Staten en het petitierecht, en dat, zonder overwe gende redenen, hij zich houdt, bij de ver nietiging der gemeenteverordeningen, aan de gevestigde jurLpiudentie. Erkennende dat de subsidiën toenemen, wees bij er op, dat velen een gevolg zijn van de traagheid van den wet gever, bijv. bij liet ambaehts- en landbouw onderwijs. De gesubsidieerde gemeenten, die werkverschaffing op de begrooting plaatsen, doen dit als een vorm van bedeeling. Medewer king tot verhooging van de traktementen der gemeenteveldwachters kan hij niet toezeggen. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 12 December. De algemeene beraadslagiug over hoofdstuk bmnenlandsche zaken woidt hervat. De heer Pijtter.scn is teleurgesteld over het antwoord der regeering, die op tal van vragen liet aulwoord schuldig blijft. In tegenstelling met den lieer Roèll ziet hij de vraag omtrent werk verschaffing uit gemeentefondsen ernstig in en laakt liet beroep door den lieer Hintzen op En geland gedaan. Spreker dringt aan op maat regelen ter bestiijding van de treurige toe standen, in 't bijzonder in Friesland, waar de heerschcnde werkloosheid tot allerlei betreu- 1-onsw.i.udige handelingen leidt. De hem Lieflinrk, liet subsidiestelsel des heet en Roëll bestrijdende en de veianderde houding der N/«ii?«ar<?-parlij ten dezen in 'l licht stellende, juicht den steun der regee ring in zake liet postverkeer toe, waardoor wel vaart verspreid is. Ook keurt spreker de aan vragen om staatshulp voor verschillende in stellingen goed, waardoor de prikkel tot het paiticulier initiatief toeneemt. Het kenmerk der waie liberale politiek is, wat meer te let ten op de behoeften, welke vroeger evenzeer hestonden, doch toen werden voorbijgezien. Daartoe moet liet koude doctrinarisme worden prijsgegeven en door onderlinge toe wijding de zedelijke moed onder de menschen worden gehouden. De heer Van der Borch van "Verwolde protesteerde tegen de qualificatie van de (S7aaifrtnr<f-paiTij die haar standpunt van 1887 handhaaft, doch slechts gelijke rechten ei-elite \oor bijzonder en openbaar onderwijs. De minister, repliceerende, toont bet belang ook van den skleinen man" aan bij liet recht van petitieherziening van de organieke wetten wordt voorbereid nuttige subsidiën zullen blijven verleend en een specificatie zal bij de volgende begrooting worden overgelegd. De gemeenten belmoren te woi den vrijgelaten in bet verschaffen van werk, waartoe grond bezit een hoofdvereischte is. Omtrent de be schouwing van werkverschaffing als onder stand in den zin van het kiesrecht is geen algemeen antwoord te gevendit moet spe cifiek worden nagegaan. Na repliek van den heer Levy en dupliek van den minister wordt het algemeen debat gesloten. Bij art. 5 vestigt de heer Kerdijk de aan dacht op de klachten over ongeregelde uit betaling der jaarwedden van onderwijzers, vooral in Limburg. De lieer J3. Mackay dringt aan op defini tieve regeling der gemeenle-finaneiën. De lieer Gerritsen komt op tegen den overmatigen arbeid der winkelmeisjes, vooral tegen het langdurige staan, hetgeen ook voor kweekelingen zeer nadeelig is. De heer Reekers beveelt omzichtigheid aan ten opzichte der lijkverbranding, welke uit een strafrechtelijk en hygiënisch oogpunt niet gevvenscht is; waartegenover de lieer Pijnacker Hordijk op een spoedige regeling aandringt in 't belaugder persoonlijke vrijheid. De minister vraagt opgave van namen der gemeenten, waar de uitbetaling der jaarwed den niet geregeld plaats heeft. De regeling van het gemeentelijk financiewezen hangt af van de herziening der gemeentewet, in ver band met de kieswet. liet lot der winkel meisjes en kweekelingen gaat ook hem ter harte; hulp van geneeskundige ambtenaren komt hem evenwel niet doeltreffend voor. In zake de lijkverbianding houdt hij zich aan de memorie \an antwoord, dwang zal nooit wor den aangewend. De beer Houwing dringt aan op ruimere toelagen aan geneeskundigen ten plattelande, waar die hulp vaak ontbreekt. De lieer Yalettc wenseht een betere rege ling van het hoogcr onderwijs, zonder de kos ten daanan te willen opdrijven. De universi teiten kunnen verminderd of deels door facul- teitsscholen vervangen worden. Ook de uvoering van staatsexamens zou het onder wijs ten goede komen. De beer Bool, verbetering van den toestand der universiteitsinrichtingen te Leiden noodig achtende, ontraadt verplaatsing van het ethno- graphisch museum. De lieer De Beaufort (W.-b.-D.) bestrijdt het denkbeeld van eene verandering der uni versiteiten in faculteitsscholen, alsmede het nut van verplichte dissertatie voor juridische studenten. Morgen ten 11 ure voortzetting. De heeren Guvot, Lieflinck en De Kanter hebben op liet marine-budget een amende ment voorgesteld met het doel aan de voorge stelde ingrijpende wijzigingen van de be staande regeling van het personeel van 's rijks stoomvaartdienst, wat betreft de bevordering tot officier-machinist, geen gevolg te geven. De commissie van rapporteurs van de marine- begrooting heeft voorgesteld een amendement dat strekt de wenschelijkheid te doen uit spreken, in de bestaande organisatie van het korps mariniers, waarmede de in dit artikel begrepen uitbreiding der werfpolitie recht streeks verband houdt, vooralsnog geen ver andering te brengen. SCHIEDAM, 13 December 1893. De typografen te Groningen willen een pensioenfonds stichten om G0-jarige vakge- nooten een pensioen van f250 a 300 's jaars te kunnen verzekerenhet beschikbaar kapitaal, uit welks rente het pensioen zal worden ver leend, moet echter grooter worden dan het thans is, willen zij hun doel bereiken. Zij heb ben nu besloten eene verloting van boek werken, schilderijen, kaarten, atlassen enz, te doen houden. Maakte de Arnh. Ct. melding van een voor nemen dat bestaan heeft bij bakkersgezellen te Arnhem om op het laatst der volgende maand tot eene werkstaking over te gaan, thans heeft de aldaar bestaande gezellen- vereeniging een anderen stap gedaan om af schaffing van den nachtarbeid te verkrijgen. De gezellen willen langs regelmatigen weg dit doel bereiken. Aanstaanden Zondag half- drie zullen zij in het café sKelholt" aan de Steenstraat eene vergadering houden, waar-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5