l J A0. 1893. Vrijdag 15 December. N°. 8424. ©v ©nen veertigste Jaargang. Buitenl kndsclie Bericht en. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. OU MIT. Abonnementsprijs, per kwartaal /M.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. RVneAfl: B O T K H »T K A. A T» E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FRANKE IJ K. De Kamer heeft .iet door de regeering aangevraagde voorstel tot het verleenen van «en krediet van 800,000 fr. ten behoeve der politie, teneinde haar in staat te stellen nauwkeurig de anarchisten in het oog te houden, aan de commissie voor de kredieten verronden. Voor de beide andere ontwerpen, strekkende tot wijziging der artikelen 265 en volgende van het strafwetboek, houdende be palingen betreffende de vereenigingen van art. 3 der wet van 19 Juni 1871 omtrent liet bezit, enz. van ontplofbare stoffen, wer den de com missiën benoemd. De rapporten daarover zullen spoedig gereed zijn, en men gelooft dat de Kamer nog deze week de be raadslaging er over kan beginnen. Op den Are de Triomphe heeft de politie biljetten aangeplakt gevonden, aldus luidende: «Terwijl men standbeelden opricht ter eere van hen, die hunne gelijken dooden, stopt men de moedige mannen in de gevangenis, die, als Ravachol, Léauthier (die in eene restauratie den moordaanslag heeft gedaan op den Rumeenschen diplomaat Georgewitch) en Vaillant, de maatschappij willen verlossen van hare rotte leden. Wees zonder vrees, Vaillant, men zal u wreken. Leve de anarchie I Dood aan de bourgeois!" Natuurlijk heeft de politie de biljetten af gescheurd. Verscheidene dagbladen verklaren dat de anarchist Alexander Cohen het land niet uit gezet is. Een medewerker van het Journal des Debats dat anders bij iedere gelegenheid afgeeft op den auteur der Rougon-Macquart's heeft het dienstig geoordeeld, Emile Zola le gaan interviewen over den aanslag in het Palais-Bourbon. In het geschetter van sommige jongere artisten en schrijvers ziet Zola niets meer dan een uitvloeisel van de zucht om iels te zeggen dat niet banaal is. Dat bereiken zij dan ook. Tailhade bijv. (de symbolist die onlangs een conferentie hield over Ibsen, in de Bonffes-du- "Nord, en daarbij »de krankzinnige russomanie" brandmerkte) sohreef, in een bijeenkomst van den kring »La Plume", over den jongsten aan slag d Wat komen de slachtoffers er op aan, mits de aandrift schoon is Wat maakt het uit, of eenige onbeteekenende menschenlevens •verloren gaan, als daardoor de individu zich beter uitspreekt Wat zijn eigen, diepste gevoelen betreft, Zola resumeerde het aldus >Wat er tegen te doen zou zijn, vraagt gij mij Ik, die zoo lang gestreden heb voor de positieve beginselen, welnu, ja, na dertig jaar geworsteld te hebben, gevoel ik mijn overtui ging wankelen. Het geloof zou verhinderd heb ben dat dergelijke (anaichistische) theorieën zich verspreiden, maar is in onze dagen het geloof niet bijna verdwenen Wie zal ons een nieuw ideaal geven O I T 8 C H L A N D. De Rijksdag heeft gisteren met 189 stem men tegen 165 het handelsverdrag met Rumenië aangenomen. Er zij a bij den Rijksdag weder verscheidene adressen ingediend, waarin wordt aangedron gen op verwerping van bet voorstel tot wedertoelating der jezuïeten-orde, welk voor stel, gelijk men weet, bij tweede lezing is aangenomen, maar wegens zijnen vorm nog eene derde lezing moet ondergaan. Blijkens de nieuwe lijst zijn er nog adressen ingekomen uit de volgende plaatsen, met het daarbij vermeld aantal handteekeningen: Uim 2693, Wernigerode 2299, Darmstadt en Hessen 14,152, Breslau en Sileziii 52,315, Eisenach 7203, Dessau 13,853, Grossenham 5378. De Badensche Tweede Kamer heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen tegen de rijks-wijnbelasting. De Berlijnsche anarchisten hielden Maan dagavond eene vergadering, die door onge veer 500 personen bijgewoond en door een sterke politiemacht bewaakt werd. In een zeer gedrukte stemming werd over de moge lijkheid van intei nationale maatregelen tegen het anarchisme gesproken. De sigarenmaker Herrmann en de schoenmaker König deden uitkomen, dat in Duitschland de anarchisten nog niet tot daden waren overgegaan en dat de Duitsche anarchisten geen heil zagen in het terrorisme, maar in een goed geregelde progaganda. De gewezen sociaal-democraat Wilhelm Werner zeide dat men niet wee klagen moest, maar het gevaar in de oogen zien. De burgermaatschappij, waarvan het anar chisme en de aanslagen de gevolgen waren, zou niet in staat zijn het anarchisme door uitzonderingswetten den kop in te drukken. «Wij hebben de socialistenwet overleefd," zeide hij, «wij zullen ook een anarchistenwet overleven." De Beriijnsehe politie houdt bijzonder het oog op de anarchisten in de hoofdstad, die in den laatsten tijd aanzienlijke geldsommen uit Londen, Rome en Parijs ontvangen hebben. De Koln. Zeitg. zegt, in een hoofdartikel over de ontploffing in de Fransche Kamer, dat, waar tot dusver voor Frankrijk geen directe aanleiding bestond om het initiatief te nemen' tot het voorstellen van internationale maatregelen tegen de anarchisten, het daartoe thans, na den schandelijken en laaghartigen aanslag, niet op den eersten den besten burger, maar op de vertegenwoordigers dergansche natie, alleszins is aangewezen. Voor andere mogendheden bestaat daartoe niet zoo directe aanleiding, maar geen harer zal aan Franki ijk medewerking weigeren, waar alle gekroonde hoofden evenzeer als alle wetgevende licha men bedreigd worden. De sociaal-democratische Vonciirts bevat een artikel, getiteld «de bacil der ontevreden heid", waarin gewezen wordt op den ongun- stigen indruk, welken Pruisens economische en militaire staatkunde in Saksen, Wurtem- berg en Beieren veroorzaakt en aanleiding geeft tot steeds toenemende ontevredenheid onder de bevolking. De llallesche Zeitg., die doorgaans goed blijkt te zijn ingelicht uit officieuze bron, meldt dat Pruisen in den bondsraad zal op treden ten gunste van intrekking der jezuïeten- wet. Reeds vóór de Rijksdag den wenscli daartoe uitsprak, moet de Pruisische regee ring een voorstel in dien zin gereedgemaakt hebben. OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden behandelde Maandag het ontwerp tot tegemoetkoming aan de door de buitengewone droogte ge teisterde landbouwers. De jong-Czechen ver klaarden dat 500.000 floiijnen voor Bohemen lang niet voldoende is en vielen den stadhouder heftig aan. De minister van binnen!, zaken betoogde dat het ontwerp slechts bedoelt in den onmiddelijken nood te voorzien en ver dedigde den stadhouder, terwijl de minister van financiën Von Plener nog verder deed uitkomen met hoevee! ijver de stadhouder van Bohemen voor zijne landbouwers is op gekomen zoodat hij zeker geen ondank verdient. Het ontwerp werd daarna zoogoed als onveranderd aangenomen. De Magyar Hirlap meldt, dat bij de Hon- gaarsche Kamer een voorstel zal worden ingediend om aan alle regeeringen van Europa kennis te geven, dat zich in de Kamer van afgevaardigden van Hongarije een comité heeft gevormd uit leden van alle paitijen, dat zich ten doel stelt eene internationale verstandhouding te bewerken ter be«chei ming tegen de anarchisten. De regeering heeft het bezettingsleger in Bosnië en de Herzegovvina met drie bataljons infanterie vermindei d. liet Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft de begiooting aangenomen. SPANJE. De toestand der spoorwegen houdt «Ie aan dacht der regeering bezig. De minister van openbare werken schreef maatregelen voor bestemd om het vereigeren van den toestand te beletten. Hij houdt zich oveituigd dat de stijging van het agio de oorzaak is van de malaise en zal aan den ministenaad eene reeks maatregelen vooi stellen, bestemd om ze te bestrijden. De conferentie te Melila tus-schen maar schalk Martinez Campos en Muley Aaraf is afgeloopen, maar men bewaart liet geheim over het verhandelde. Men gelooft echter dat Muley Aaraf de bevoegdheid zou hebben om de uitvoering vau het tractaat van Wadras te bepalen, een neutrale sti ook aan te wijzen en de ontruiming van deze door de Kabylen. Te Barcelona zijn Dinsdagavond in een huis in de Trafalgarstraat weder vier dyna- mietbommen ontdekt. It M E N I E. In den Senaat roemde de minister van financiën den gunstigen toestand van 's lands geldmiddelen en de voord eelen van het aangenomen muntstelsel. De minister voegde er bij, dat de conservatieve partij niet bang is op de vingers gezien te worden. AMERIKA. De heer Van Aken, die door president Cleveland tot gezant der Vereenigde Staten te Rome was benoemd, maar door de repu blikeinen beschuldigd werd dien post eigenlijk gekocht te hebben met de 50,000 dollars, welke hij in het verkiezingsfonds der demo cratische partij gestort heeft, heeft thans be slist voor die benoeming bedankt. Berichten uit Montevideo melden, dat admi raal Saldanha den 9n dezer met het garnizoen van bet eiland Cobras, dat sterk bewapend is, en eene korvet naar de opstandelingen is overgeloopen. Evenals admiraal De Gama, heeft ook hij een manifest uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de keuze van den toe komstige!) regeeringsvorm moet afhangen van den duidelijk uit te spreken volkswil. Een bericht uit Montevideo aan de New- York Herald meldt dat de schepen Aguidalan en Republica van de partij der opstandelin gen in Bralizië daar verwacht worden. Da teteeraphische gemeenschap met Rio Janeiro is afgebroken, zelfs voor oflïcieele berichten, zoodat men vermoedt dat in de hoofdstad van Brazilië iets belangrijks heeft plaats gehad. De Braziliaansche gezant te Washington erkent thans het groote gewicht van den oveigang van admiraal De Gama tot de partij ilet opstandelingen, want deze krijgen daar door een invloed en een gezag, welke zij tot dusver niet bezaten en waarvan zij thans ijveiig gebruik zullen maken om de gansche marine op hunne hand te krijgen. Admiraal De Gama heeft aan de vreemde gezantschap pen kennisgegeven, dat hij het bevel over de vloot der opstandelingen in de baai van Rio de Janeiro heeft op zich genomen. Volgens te Montevideo ontvangen berichten is de Chileetische regeering voornemens, de invoerrechten op levensmiddelen te verlagen en die op de artikelen van weelde te verhoogen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De Kamer heeft de behandeling aangevangen over liet scliikkings-voorstel van Romero. Ue Aguidahaddie de haven van Rio-Janeiro wilde blokkeel en,heeft hare beweging gestaakt. De aanvoelders der jongste omwenteling in de Argentijnsche republiek, dr. Alem en genera® Ivpitia, zijn op last van het hoog gerechtshof in viyheid gesteld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1