A0. iS93. Zaterdag 16 December. N°. 8425. KENNISGEVING. svenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J~ O D Buitenlamlsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers /M.85. 2.50. - 0.10. BCBGAF: #TB It S'T It T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gezien het verzoek van lo. H. "WILLEMAN, om vergunning tot uitbreiding zijner koffiebranderij, met een gasmotor van 1 paardekracht, en tot oprichting van een sigarendrogerij, in het achtergedeelte van het pand aan de Hoog straat, wijk E no. 309, kadaster sectie B no. 1202; 2o. J. H. ZOETMULDER, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Kinderluurt, wijk F no. 222, kadaster sectie A no. 893, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 2 M" 3o. de firma DURY HAMMES om ver gunning tot oprichting van een soda- fabriek in het pakhuis sLyfiand" aan de Tuinlaan alhier, wijk B no. 103, kadaster sectie L no. 1599. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Vrijdag den aSsten Becember a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den December 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd "VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Be secretaris, VERNÈDE 1) U I T S C II L A N 1). By de tweede lezing van het handelsver drag met Spanje in de zitting van den Rijks dag van gisteren viel de heer Manteuffel (conservatief) de gansche politiek in zake de handelsverdragen aan en verklaarde dat de agrarische beweging nieuw voedsel ontvangt door de houding die de regeering tegenover den landbouw aanneemt. De rijkskanselier Von Caprivi antwoordde dat het juist is, dat de landbouw de kosten van het Russische handelsverdrag dragen zal. Want voornamelijk de staten die graan voort brengen, moeten op dit gebied concession ver krijgen. H'ij bestreed dan ook slechts de wijze waarop de bond van landbouwvereenigingen te werk gaat en waardoor ontevredenheid gekweekt wordt. Het is niet conservatief ge handeld, meerderheden te vormen tegen het gezag der regeeringen. De regeering moet steunen op het grootste deel van het volk, niet op de afzonderlijke partijen. Zij zal steun aanvaarden, waar zij dien vindt. De afgevaardigden, gaat de kanselier voort, mogen niet onder den invloed staan van de massa's. {Beweging.) In de muntquaestie is geen stap te doen zonder Engeland. De rijkskanselier verliet na deze rede de zaal. De Rijksdag nam met groote meerderheid, bij tweede lezing, de Spaansche en Servische handelsovereenkomsten aan. Heden heeft de derde lezing van de han- delstraetaten plaats. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft gis terochtend een aanvang gemaakt met het proces tegen de n Augustus te Kiel gearres- resteerde Fransche oflicieren beschuldigd van spionnage. F It A N K It IJ K. De Kamer heeft met 401 tegen 131 stem men het eerste gedeelte verworpen van het voorstel-BasIy, strekkende om eene enquête in te stellen naar aanleiding, van de werk staking in het Noorder-departement en in het departement Pas-de-Calais. Het tweede gedeelte van genoemd voorstel, betrekking hebbende op eene algemeene enquête naar den arbeid in de mijnen, werd verworpen met 366 tegen 166 stemmen. Goblet zal morgen een voorstel indienen tot wijziging van de thans ten opzichte der mynen bestaande regeling. De nieuwe bepalingen in de drukperswet zijn reeds in het Journal ofüciel afgekondigd en treden 24 uren later in werking. De anarchistische bladen zullen dus nu wel be hoedzamer zfjn. Er zijn thans bijzondere maatregelen ge nomen tot bescherming der openbare gebou wen tegen de aanslagen der anarchisten. Zoo worden liet paleis van justitie, de rechtbank van koophandel, de prefectuur van politie, enz. nauwlettend bewaakt. Hetzelfde is het geval met de schouwburgen en kerken. De anarchisten zijn namelijk zoo ver gegaan, dat zij in een schrijven aan den prefect van politie gedreigd hebben met verwoesting dier gebouwen. B E L G I E. In de gisteren gehouden zitting der Kamer heeft generaal Brialmont aangekondigd dat spoedig de benoeming zal worden voorgesteld van eene militaire commissie, belast met een onderzoek omtrent de versterkingen en het Belgische leger. Beernaert verklaart, uit naam der ieg., dat de taak otn zich over militaire vraagstukken uit te spreken niet die is der tegenwoordige, maar der volgende Kamer, gekozen onder het nieuwe kiesrecht. ENGELAND. Het wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordteen leening van 10,000,000 pd. st. te sluiten voor Oost-Indië, is door het Lagerhuis bij tweede lezing aangenomen. In liet Lagerhuis heeft Gladstone gisteren medegedeeld dat Dinsdag a.s. vastgesteld is als de dag waarop over de motie-Hamilton zal worden beraadslaagd. De regeering zai bij die gelegenheid de aanneming verzoeken van een amendement, strekkende om het ver trouwen uit te spreken dat de regeering op het juiste tijdstip de wenschelijk te achten maatregelen zal voorstellen. Gladstone verklaarde voorts dat het Kerst mis-reces van den 22n tot den 26n zal duren. Dorrington stelde voor, dat het Huis zich ver dagen zou, als protest tegen deze regeling van den reces-tyd. doch zijne motie werd ver worpen met 165 tegen 115 stemmen. Het Hoogerhuis heeft bij derde lezing het wetsontwerp op de aansprakelijkheid der patroons tegenover de werklieden aangenomen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Times be richt dat de speeches welke gehouden zou den worden aan het feestmaal ter eere van den Framclien gezant eene verzachtende cen suur hebben moeten ondergaan, evenals eene openbare voordracht, door Gradofsky over de verhouding van Rusland tot Frankrijk ge houden. ZWITSERLAND. De lieer Frey, hoofd \an het militair de partement, is benoemd tot bondspresident. De heer Zemp is benoemd tot vice-president. ITALIË. Officieel kan gemeld worden, dat het nieuwe Kabinet samengesteld is. Crispi is minister-president en minister van binnen- landsche zaken, Albert Blanc, buitenland- sche zaken; de senator Gallenda, justitie; Sonnino, financiën en ad interim minister van de schatkist; Saracco, openbare wer ken, Maneelli, oorlog; Morini, marine; Bacelli, onderwijs; Boseili, landbouw;Ferraris, postwezen. SPANJE. De minister van justitie heeft een wetsont werp gereedgemaaktstrekkende om het anarchisme krachtdadiger te onderdrukken, dan by de bestaande wetgeving mogelijk is. Het ontwerp is iu drie deelen gesplitst. Het eerste gedeelte geeft eene omschrijving van hetgeen als anarchisme beschouwd moet wor den; het tweede bepaalt de straffen, gesteld op de euveldaden der anai chipten; het derde stelt eene summiere rechtspraak voor m de gevallen, in het eerste gedeelte omschreven. E G Y I' T E. De wetgevende raad stelt een vermindering van 100 pd. voor op de begrooting van oorlog als vermindering der uitgaven voor liet En- gelsche bezettingskorps om de belastingen te verlagen. De Times verneemt uit Kaïto, dat volgens een Arabisch blad de wetgevende raad aan de regeering heeft voorgesteld, allerlei bezui nigingen in te voeren. De correspondent der Times beschouwt de voorstellen van zijn kant en ziet er inblazingen in van den Fransch- gezinden Riaz-Pacha, tot nu aanvoerder van de partij der patriotten, welke hem echter boven het hoofd groeit. AMERIKA. De Kamer van vertegenwoordigers te Was hington nam gisteren de bill aan om den staat Utah in te lijven bij de Vereenigde Staten. De Amerikaansche consul te Rio-Janeiro vraagt een oorlogsvaartuig, omdat de staat van beleg er afgekondigd is. Het door admiraal De Gama uitgevaardigd manifest aan liet Braziliaansche volk heeft diepen indruk gemaakt. Verscheidene banken en handelshuizen te Rio-Janeiio zijn gesloten. President Peixoto laat alle staatkundige per sonen, die verdacht worden met de opstan delingen te heulen, gevangennemen. Uit Buenos-Ayres komt het wel eenigszins vreemd klinkend bericht, dat admiraal De Mello met de Aquidaban voor Rio is teruggekeerd en die haven heeft geblokkeerd, waardoor de scheepvaart gestremd is. Aan de Times wordt uit Lissabon bericht dat volgens het laatste nieuws, door de mail uit Pernambuco aangebracht, vijftien officieren alsook de bemanning van het wachtschip Faralhyba zonder vorm van proces zouden zyn ter dood veroordeeld, bloot op het door hen tegengesproken vermoeden, dat zij van plan waren over te loopen naar De Mello! Hunne betuigingen van onschuld zouden zulk een indruk hebben gemaakt op het executie peloton, dat het slechts vyf der veroordeelden zou hebben doodgeschoten, weigerend de anderen te fusilleeren dezen zouden terstond in de gevangenis gebracht zijn en de kapitein zou naar Rio de Janeiro zijn opgezonden. Volgens berichten uit Hawaï, te New-York ontvangen, heeft de gezant der Vereenigde Staten zich, bij het verzet van de zijde des volks, niet in staat verklaard Clevelands instructien uit te voeren. Van een herstel op den tioon van de koningin zou geen sprake kunnen zijn, en liet voorloopig bewind zou thans geneigd wezen, het protectoraat over Hawai aan te bieden aan Engeland, bijaldien Noord-Amerika songenegen" mocht blijven om het op zich te nemen. Cleveland zoude thans geueigd zijn een Engelsch-Amerikaansch beseheimheerscliap aan te bevelen. Zijne houding in deze zaak vindt veel afkeuring. De ingediende motie in den Senaat wordt geacht gelijk te staan met een votum van wantrouwen. De minister van koophandel in Canada heeft eene geheime zitting bijgewoond van de Kamer van koophandel van Honolulu, ■waarin ter sprake is gekomen eene overeen komst voor het leggen van een en kabel en het instellen van eene directe stoomvaartlijn.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1