oensdag 20 December. N°. 8427, Eer sie Blad A0. 189 3 v enen veertigste Jaargang. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiten land sc he Berichten. GO IA"I1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /;i.8ö. - 2.50. - 0.10. miUBAC: BOTBKITRAAT.E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) II 1 I S H I A 5 a Het geschil tusschen den keizer en de Wurtemburgsche regeering kan als bijgelegd worden beschouwd. De keizer heeft afgezien van zijne denkbeelden tot wijziging van het legerbestuur in Wurtemburg. Krachtens het verbond van 1871 zullen alleen 124 Pruisi sche officieren bij het "Wurtemburgsche, en evenveel Wurtemburgsche bij het Pruisi sche leger worden ingedeeld. Graaf Solms is op zijn verzoek eervol ont slagen als gezant te Rome. De heer Von Bulow, gezant te Bucharest, is als zijn opvolger aangewezen. De sociaal-democraten mogen huichelen dat zjj den moordaanslag van den anarchist Vail- lant in de Fransche Kamer alkeuren, hun hoofdorgaan, de Vorwarts, bevat thans een artikel, waarin gezegd -wordt dat Vaillant veel minder schuldig is dan »de vervalsclier der Emser depêche, wiens handen bevlekt zijn met het bloed van zoovele duizenden huis vaders en jongelingen." Door de politie te Mainz en te Darmstadt is de hand gelegd op eene bende valsche mun ters, welke geheel uit anarchisten bleek te bestaan, gelijk de te hunnent gehouden huis zoekingen hebben aangetoond, De aanvoerder der bende is, na een hevig verzet, aan het station Bischofsheim gearresteerd, op het oogenbiik dat hij daar een kaartje nam. Het Reichsgericht te Leipzig veroordeelde Zaterdag wegens spionneering den Fransch- man Delgony tot zes en diens makker Daguet tot vier jaar vestingstraf en beiden solidair in de kosten van het geding met verbeurdver klaring van alle in beslag genomen teekenin- gen enz. Tuchthuisstraf was geëischt en de Duitsche bladen blijven niet in gebreke het betrek kelijk humane van dit vonnis in het licht te stellen, waar in Frankrijk eene uitzonderings wet op hetzelfde misdrijf de doodstraf stelt. Overigens hebben de beide Franschen, toen ontkennen niet meer hielp, ten slotte openlijk erkend tot de Fransche marine te behooren en hunne verspiedingsreis naar Daitschland te hebben ondernomen op last hunner chefs. Omkooperij van Duitsche onder danen was hun daarbij verboden en de uiteiste voorzichtigheid aangeraden. Deswege ontken den ze het eerlooze van hun bedrijf en ver zochten van de onteerende tuchthuisstraf verschoond te blijven. Dienovereenkomstig is dan ook geschied, ondanks de krachtige pleidooien der advo caten van het openbaar ministerie, die er oan herinnerden hoe in de laatste tien jaar het Reichsgericht bijna jaarlijks een dergelijke verspieders-proces heelt te behandelen ge- ad, waar de fransche regeering in gemengd was. it wijst op een stelselmatig besnuffe- lingsplan, op een weefsel als yan een netwerk van verspieders, en waartoe in dit geval van valsche passen en namen voorziene officieren in werkeüjken dienst gebruikt waren en de Engelsche vlag misbruikt was. Het stellen van een voorbeeld was dus noodig. Je rechtbank echter liet het bij vesting straf blijven. Men verwacht dat de keizer gratie zal schenken of eeue belangrijke vermindering van straf zal toestaan, ofschoon het gepleegde misdrijf in Frankrijk zeker met den dood zou worden gestraft. F R A N K R IJ K. De Senaat heeft gisteren het wetsontwerp, waarbij de bedrijvers van anarchistische aan slagen naar de krijgsraden worden verwezen, naar de commissie verzonden, en de beteuge- lingsvoorstellen, reeds door de Kamer aan genomen, goedgekeurd. jrrel heeft de regeering geïnterpelleerd over de handelsbetrekkingen van Frankrijk met Oostenrijk-Hongarije. Na de verklaringen var. Casimir-Perier s eene motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Frankrijk eïscht dat Spanje ten behoeve van de Fransche voortbrengselen dezelfde verlaging van rechten toepasse, welke het aan zekere andere staten toekent op grond zijner handelstractaten. Spanje weigert. Er wordt nog onderhandeld, doch men vreest dat de handelsbetrekkingen tusschen de beide staten afgebroken zullen worden, B E L O I i De minister-president Beernaert heeft andermaal met zijn aftreden gedreigd wan neer de rechterzijde, gelijk tot nu toe, zich weigerachtig blijft betoonen hem de netelige quaestie der evenredige vertegenwoordiging te helpen oplossen. Ditmaal schijnt het hem ernst te wezen. Heden wordt de zaak beslist. EMGE1AKD. Op eene desbetreffende vraag antwoorden de, verklaarde Asquith gisteren in het Lager huis, dat de heftige taal van spreken in vergaderingen van werkloozen een voorwerp van onderzoek en overweging van de regee ring is. Mellor las eenen brief van Dupuy voor, waarin hij het Huis in naam der Fransche Kamer dankte voor zijne sympathie-betuiging. Zondagnamiddag hebben nogmaals enkele Londensclie anarchisten beproefd eene verga dering te houden op het Trafalgar Square, maar al spoedig moesten zg de bescherming inroe pen der politie tegen de omstreeks 500 nieuws gierigen, die eens waren komen kijken wat de schreeuwers wel zouden durven wagen. BfSLAO. De politie te Moskou, zoo wordt aan la Petite lïepullique bericht, heeft een vergade ring van Nihilisten overvallen, in een afge legen huis. Er waren er ongeveer 80, waar- onder 8 vrouwen. "Vijf schoten zich voor het hoofd toen de politie-agenten en kozakken kwamen en 32 wisten te ontvluchten. De overigen werden gevangengenomen, maar eerst na heftigen tegenstand, waarbij 14 politie-agenten gewond werden. O O S T E H K IJ E. Het lloogerhuis heeft gisteren het wets ontwerp op de reserve bij tweede en derde lezing aangenomen. In antwoord op den vermaning van den minister-president "Windischgi iitz in het Oosten rij ksche Huis van afgevaardigden tot de drie groote partijen, welke tot de vorming van het tegenwoordige ministerie hebben samengewerkt, om aan de regeering de uit voering barer reeds zoo moeilijke taak niet onmogelijk te maken, sprak graaf Hohenwart de hoop uit dat de regeering het zijne partij mogelijk zal maken haar ten allen tijde te steunen, daarbij verklarende dat zijne partij het denkbeeld van coalitie opvat in dien zin, dat de gematigde partijen zich moeten ver eenigen om in de eerste plaats het kiesrecht behoorlijk uit te breiden en zich daarna te wijden aan wetten van maatschappelijk belang. In den verderen loop der beraadslagingen over de voorloopige begrooting, zeide de mi nister van financiën Von Plener dat over de eeiste 9 maanden de ontvangsten gunstig zijn geweest. De muntregeling kan alsafge- loopen worden beschouwd. Het bedrag dat men zich verschaffen moet, zal hooger zijn dan dat der schatkistbiljetten welke inge trokken moeten worden en de goudvoorraad zal noodig zijn voor de eerste behoeften na de hervatting der betalingen in goud. De regeering zal zich niet laten weerhouden door het agiomaar heeft zich verstaan met Hongarjje, teneinde zich geleidelijk waarden te verschaffen voor den dienst der goudrente. Zij heeft het drukken van biljetten van 1 fl. gestaakt en stelt zich voor, in den loop van Januari het dividend der zoutmijnen te ver- hoogen. De minister beval de bestudeering van het vraagstuk der kiesreciithervorming aan en laakte de onvaderlandlievende hou ding der Jong-Czechen. Het Oostenrgksche Huis van afgevaardig den heeft, met groote meerderheid van stem men, de voorloopige begrooting goedgekeurd. Slechts de jong-Czechen en anti-Semieten stemden tegen. Van de overige partijen lieten bij de be raadslaging de sprekers zich tegenover de regeering bijzonder welwillend uit. Door den minister Von Plener is de aan staande uitgifte eener spoorweg-leening aan gekondigd. De buitengewone maatregelen voor Bohemen zijn ook met groote meerderheid goedgekeurd. De Hongaaische regeering heeft twee der voornaamste dagbladen te Hermannstadt, welke de belangen der Rumeniers in Tran- sylvanië bepleitten opgeheven. Naar aan de te Weenen verschijnende Politische Correspondenz gemeld wordt, is liet voorstel tot het nemen van internationale maatregelen tegen de anarchisten, van Spanje uitgegaan. De Britsclie en Fransche regee ring hebben zooals reeds gemeld werd al dadelijk geen uitzicht gegeven op hare medewerking, en ook elders heeft de openbare meening zich niet gunstig uitgesproken voor een regeling, waarvan men geen afdoende uitkomsten verwacht. ZÏÏITSEÏLAÏD. De Bondsraad heeft liet wetsontwerp tegen liet misdadig gebruik, van ontplofbare mid delen aangenomen. ITALIË. Het Kabinet, door Ciispi gevormd, wordt over het geheel gunstig ontvangen, ook in het buitenland. In het bijzonder is dit het geval met het optreden van baron Blancals minister var, buiterilandsche zaken. Blanc is destijds secretaris geweest van Cavour, over wien hij een boek schreef, in het Franscb, dat zeer de aandacht heeft getrokken. Hij bekleedde achtereenvolgens diplomatieke pos ten te "Washington en Madrid, en was laat stelijk gezant te Konslantinopel, waar hij eemg opzien verwekte door zijn onafhankelijke houding ten aanzien der met Italië verbon den regeeringen. Om deze reden waarschijn lijk werd hij door den heer Di Rudini plot seling teruggeroepen. Het heeft wel den schijn dat de heer Crispi, door in de plaats van generaal Brin, baron Blanc aau het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken te plaatsen, eenige voldoening heeft willen geven vooral aan Frankrijk, ten op zichte van welk rijk de nieuwe premier onge twijfeld een meer verzoenende houding zal aannemen dan vroeger, zonder daarom intus- schen minder gunstig gestemd te zijn ten aanzien van het Drievoudig Verbond. Ten opzichte van Sicilië is Crispi reeds aanstonds krachtig handelend opgetreden. Na een onderhoud met zijn voorganger Di Rudini, die zich destijds door zijn flink beheer op Sicilië grooten naam verwierf, beeft de heer Crisp besloten, ter voorkoming van verdere onlusten, een groote troepenmacht op het eiland te verzamelen. Niet minder dan te zamen vjjf regimenten zijn derhalve naar de brandpunten der ontevredene beweging ge zonden het aantal oorlogsschepen in de wa teren van Palermo is tot zes gebracht. AMERIKA. Volgens bericht uit Washington zal de minister van financiën eene vermeerdering der staatsinkomsten voorstellen door legaten,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1