Biimcnlandsche Berichten, ontvangsten van corporatiën en spiritualiën te belasten. De financieele commissie uit de Kamer van afgevaardigden der Unie moet deze belastingen reeds hebben goedgekeurd. De Kamer van afgevaardigden der Unie heeft een wetsontwerp aangenomen, strek kende om Arizona als staat toe te laten. De repubükeinsche senatoren stellen voor, Utah te voegen bij Nevada. Zij verzetten zich tegen het scheppen van nieuwe staten, vreezende dat daardoor de democratische partij zal worden versterkt. Het bombardement van Rio Janeiro is den lOn dezer weder hervat, naar gemeld wordt door de schuld van president Peixoto, die tegen den avond van uit de stad het vuur ■weder opende. De batterijen, welke door de kortelings tot De Melio overgegane admiraal Saldanha da Gama op Cobra's-eiland zijne opgeworpen, hebben dit vuur ^anstonds met de meeste kracht beantwoord en gedurende een uur de stad met een regen van projectielen overgo ten. Datir *tjuist het Uur was, waarop de schouwburgen uitgingen, heerschte groote ontsteltenis en moeten vele dooden zijn ge vallen, Ook vele huizen werden ernstig be schadigd. De congressen der provinciën Minas-Geraes, Pernambuco, Sao Paulo, Parana, Santa-Catha- rina en Rio Grande do Sul hebben adressen van instemming aan president Peixoto ge zonden, wegens zijn beleid in het verzet tegen de opstandelingen. De Times verneemt uit Rio-de-Janeiro, via Montevideo, dat vele belangrijke firma's voor nemens zijn te sluiten, oordeelende dat de toestand dit gebiedt, hetgeen overeenkomt met bet advies van den Britschen gezant, die den Britschen onderdanen aanraadt de stad te verlaten. Peixoto kerkerde nog 23 ver dachte officieren van het leger. SCHIEDAM, 19 December 1893. Vergadering van den gemeenteraad op beden 19 December 1893, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Alvorens over te gaan tot de bespreking der notulen, werd aan de orde gesteld de be- eediging der twee nieuwbenoemde raadsleden, de Ueeren M. Kranen en M. Elzevier Dom. Nadat zij de door de grondwet en de ge meentewet voorgeschreven eeden hadden af gelegd, werden zij door den voorzitter geiuk- gewenscht met de bun te beurt gevallen on derscheiding pn namen zij zitting. Thans waren tegenwoordig 20 leden; af wezig de heer Roelants, met kennisgeving, ■wegens ongesteldheid. Na vaststelling van de notulen der vergade ring van 5 December j.l. verzocht de heer Maas voor korten tijd de deuren te doen sluiten tot het bespreken van een onderweip in besloten zitting. Na heropening der deuren kwamen de volgende stukken in, die reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van twee door hen goedgekeurde raadsbe sluiten idem, missive daarbij terugzendende de door hen vastgestelde begrooting van de dd. schutterij dezer gemeente voor 1894, beide aangenomen voor kennisgeving; van burge meester en wethouders, missive ten geleide van een ontwerp voor eene nieuwe instructie voor den gemeente-ontvanger, za! straks aan de orde worden gesteld; idem, voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, ter benoeming van on derwijzers aan den cursus fn moderne talen alhier, voor bet schooljaar 1893/4, op die voordracht zijn geplaatst1. voor onderwijzer in de Fransche taal, de eenige sollicitant J. Goedvolk, onderwijzer alhier2. voor onder wijzer in de Fngelsche taal de eenige sollici tant J. Bitter, onderwijzer alhier; 3. Yoor onderwijzer in de Duitsche taal de eenige sollicitant B. de Maar, onderwijzer alhier; 4. voor onderwijzer in handels-rekenen en loekhouden (in alphabetische volgorde ge plaatst) de twee sollicitantenK. Povers, boekhouder te Rotterdam en A. A. van Vlaar- dingen, boekhouder alhier; op voorstel van burgemeester en wethouders vei leende de raad zijne bijzondere toestemming om nog heden tot het doen der benoemingen over te gaan van de commissie voor de bezwaarschriften van aangeriagenen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, hare rapporten nos. 27 en 28, zullen straks worden behandeld gelijktijdig met de bezwaar schriften waarop ze betrekking hebben schrijven van de raadsleden de heeren Van Erpecum, Schuurman en De Groot, waarin zij voorstellen aan alle gemeente-ambtenaren en bedienden kosteloos uitte reiken een exemplaar der op den 5n dezer, door den raad vastge stelde ^Verordening omtrent het benoemen en ontslaan van sommige dier personen", daar het nut dat hiermede wordt beoogd, naar bet oordeel van burgemeester en wet houders, niet opweegt tegen de meerdere kosten van drukloon, die de aanneming van het voorstel zouden na zich sleepen, advi seerden zij dit voorstel niet aan te nemen, waar mede de raad, na eenige discussie, zich niet vereenigde; voorstel van het raadslid den heer De Groot, met memorie van toelichting om trent eene regeling van de jaarwedden der stedelijke kommiezen. Dit voorstel luidt: sBehalve hun vaste bezoldiging genieten de stedelijke kommiezeu elk eene toelage, gelijk aan vijf percent van hetgeen de hondenbe lasting meer dan f800.mocht opbrengen. Wie slechts een deel van het jaar de betrek king heeft bekleed, ontvangt een evenredig deel van zijn toelage. Deze regeling geldt voor het jaar 1894 en wordt herzien bij eene mogelijke verandering in het tarief. Voor den pensioengrondslag zal deze toelage gerekend worden f55.per jaar te bedragen"; wordt op voorstel van den heerSchuurman in han den gesteld van de financieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport; missive van het zelfde raadslid, waarin hij zich verdedigt tegen dedoorden voorzitter tot hem gerichte beschul diging van ïeene malieieuse aantijging" te hebben gedaan, door vertolking der openbare meening omtrent de wijze waarop het dage- lijksch bestuur de verschillende benoemin gen, tot zijn competentie behoorende, doet, zal straks worden behandeld; missive van de commissie voor het burgerlijk armbe stuur waarin zij in aansluiting aan de gevoerde besprekingen te dezer zake met het dagelijksch bestuur verzoekt dat de raad besluite, het onderhoud barer bezittingen voor rekening der gemeente te nemen, tegen eene vergoeding die niet alleen billijk, maar ook voldoende te achten is, zal straks worden behandeldbericht van den leeraar in gym nastiek aan de hoogere burgerschool C. Krijger, dat hij de opdracht als gymnastiek- onderwïjzer aan de meisjesschool (hoofd mej. Van Drie!) gaarne aanneemt, en zijnen dank betuigende voor de hem bewezen onderschei ding; tevens het verzoek bevattende om in verband met de hem daarvoor toegekende verhooging van jaarwedde, den grondslag voor zijn pensioen nader te regelenwerd aangenomen voor kennisgeving, terwijl tot grondslag voor zijn pensioen met ingang van 1 Januari werd vastgesteld een bedrag van f900. zijnde het totaal cijfer der jaar wedde welke alsdan door hem zal worden genoten; adres van M. P. Uhlenberg, oud 70 jaar, oppasseresin hetstads-ziekenhuisalhier, wier diensttijd den 48n Februari a.s. expireert, om, na dezen dag, haren diensttijd alsnog met een jaar te verlengen, ter visie laten liggen, ter behandeling in eene volgende ver gadering. De later ingekomen stukken, bedoeld in het 2e lid van art. 10 van het reglement van orde, zijnVan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missives ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 5 De cember j.l., tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrootingen voor 4893 en 4894 en tot verhooging van en toevoeging aan de gemeente-begrooting voor 1893, aangenomen voor kennisgeving; adres van liet bestuur der muziekschool van de alhier gevestigde afdeeling der maat schappij sTot bevordering der Toonkunst" om continuatie van huur der lokalen, boven de koopmansbeurs, waarin thans die school gevestigd is; adres van de wed. J. Bakker, thans echtgenoot van A. W. Mulder te Voor burg, om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over de maanden November en December van dit jaar wegens het ver laten dezer gemeente, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van J. den HouÜDg en A. Noordijk, beiden oud 67 jaren, vroeger werkzaam ge weest aan de stedelijke gasfabriek alhier, om eenigen jaarlijkschen onderstand uit de ge meentekas wordt op voorstel van den heer De Groot ter visie gelegd tot eene volgende vergadering; een verzoek van H. Bras om afschrijving van plaatselijke directe belasting dienst 1893 en plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1893/4 wegens ver trek uit de gemeente, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Tot I'd in de commissie voor de stedelijke gasfabriek werd benoemd de heer Van Har wegen den Breems en tot lid in de commissie van fabricage de heer C. Klein, beiden ter vervanging van den heer J. Loopuyt, die ontslag heeft genomen als raadslid; tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werd benoemd de heer DeBruijn. Tot onderwijzers aan den cursus in moderne talen werden benoemd voor de Fransche taal J. Goedvolk, voor de Engelsche taal J. Bitter, voor de Duitsche taal B. de Maar en voor handelsrekenen en boekhouden K. Rovers, allen alhier. Thans kwam in behandeling de zooeven reeds vermelde missive van het raadslid, den heer M. C. M. de Groot, naar aanleiding van de woorden zmaücieuse aantijging" door den voorzitter gebezigd, welke missive op verzoek van den heer De Bruijn in het gedrukt ver slag zal worden opgenomen. De voorzitter beantwoordde den heer De Groot, die zich den vertolker noemde der sopenbare meening", hield staande dat diens bewering, dat door een enkel persoon be noemingen zouden zijn geschied, door de officieele notulen van den secretaris volkomen is wederlegd, en eindigde met eene verwij zing juist naar den dichter De Génestet, die door den heer De Groot was aangehaald, en wel uitdrukkelijk naar de beide slotverzen van diens bekend gedicht jAan Iedereen f" Aan W. Du ij mei, P. C. Wesbeek wed. F. Germing, A. A. Marrevee, C. J. Kies, H. Oranje, C. Golhof, C. Lagerweij, C. Horman, N. Bleecke, A. A. Beekman, J. Hoek Jacsz., J. C. Hoek en J. T. Middendorp werd op hun verzoek, in overeenstemming met het advies der commissie van onderzoek, uitgedrukt in haar rapport no. 27, ontheffing verleend van plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1893/4, terwijl de verzoeken van _H. P, F. van Litsenburg en J. W. Stevens, mede in overeenstemming met het advies dier commissie uitgedrukt in haar rapport no. 28, en op de gronden door haar aangevoerd, werden afgewezen. Aan L. A. M. Rebers werd restitutie ver leend van ce veel door hem betaalde plaat selijke directe belasting dienst 1893, tot een bedrag van f3.40, voor zijne branderijen en erven respectievelijk aan de St.-Anna-Zuster- straat en de Schie, welke op den 20n No vember j.l. in eigendom zijn overgegaan aan W. F. Tak. Op het verzoek van dr. E. J. M. Nolet als gemachtigde van zijne zuster C, W, Nolet om ontheffing van aanslag jn de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1893/4, werd overeenkomstig het be paalde bij art. 245 der gemeentewet, gunstio beschikt en ontheffing verleend tot een bedra» van f 64.—terwijl aan de erfgenamen van wijlen L. W. Jansen mede ontheffing werd verleend in die belasting tot een bedra«-van f247.-. Het ontwerp gewijzigde instructie voor den gemeente-ontvanger gaf niet veel aanleiding tot discussie en werd nagenoeg onveranderd vastgesteld. De vergadering werd hierop verdaagd tot Donderdag a s., des avonds ten 7 ure. rot ons genoegen vernemen wij, dat de commissie voor de protestantsche spijskokerij, daartoe aangezocht door de hoofdeu der ope bare kostelooze scholen, besloten heeft ook dezen winter aan de leerlingen dier scholen warme spijzen uit te deelen. Aanvangende Dinsdag 9 Januari, zal zij gedurende vier weken, driemaal 's weeks, de spijzen verstrek ken, bestaande in erwtensoep en karnemelk. Voor een publiek, dat talrijker had kunnen zijn, doch waaronder we den burgemeester, eenige raadsleden en den secretaris der ge meente, benevens eenige nutsleden opmerkten een omstandigheid, die het bestuur van de afdeeling Schiedam van het Nederlandsch Werkliedenverbond zeker zeer aangenaam zal zijn geweest, omdat ze getuigt van belang stelling in het streven van het verbond, in elk geval voor een zeer belangstellend pu bliek trad gisteravond de heer J. A. Tours, de bekende directeur van de vereeniging sOns Huis" te Amsterdam, op. De heer Tours, philanthroop in den waren zin van het woord, is een ongemeen aangenaam spreker; beter verdediger zullen vereenigingen als sOns Huis wel niet vinden. Hij sleept mede zelfs bij de opsomming van louter feiten, en is in staat den hardnekkigsten tegenstander te overtuigen. In zijne inleiding zeide de spreker, dat hij zoo gaarne vrouwen in de vei gadering had gezien, en daarna tot zijn onderwerp overgaande, wees hij er op, dat de oprichting van zOns Huis", zooals dat thans te Amster dam bestaat, aan de mildheid van een zeer rijk man te danken was. Dit gaf hem aan leiding om er op te wijzen, hoe verkeerd het is, zooals tegenwoordig zoo dikwijls gebeurt,, te schelden op het kapitaal. Was er niet een man geweest, die een en een kwart ton gouds bad geschonken voor de oprichting van een bewaarschool voor Israëlietische kinde ren Spreker, die veel rnensehen kent, weet maar ai te goed, dat er velen zijn die van hun overvloed veel, zeer veel voor hun minder begunstigde natuurgenooten over hebben, en daarom sgeen kwaad gesproken van het kapitaal, en wij zeggen het hem gaarne na. j>De menschen kennen elkan der nietkomen ze nader tot elkaar, dan ontstaat er waardeering, vriend-chap zelfs tusschen personen, wier wegen in de maat schappij ver uiteenloopen, en dat denk beeld heeft voorgezeten bij de oprichting van »Ons Huis". Of kennismaking tot toenade ring leidt? Zie, deze spreker had de voorbeelden zoo bij de hand. De tramconducteur is tegen woordig aan ieder bekendde Amsterdam- sche tramconducteur heeft een macht van kennissen, menschen, die hij dagelijks op neemt en weer afzet. Daar, achter op den wagen, worden door condnctenr en habitués van die vertrouwelijke gesprekken gevoerd. De heer Tours haalde er een zoo aandoenlijk voorbeeld van aan. Een bewoner van de P. C. flooftstraat stapt op de tram. Hij doet dat dagelijks, maar sinds eenige dagen werd hij bij het zevental achterop gemist. Zijn zoontje was gestorven, en nu hij zijn dagelijksch be-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2