A0. 1893. V/oensdag 20 December. N°. 8427. Timede Blad Z v ©nenveert gste Jaarsran». Binncnlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. O n d e r w ij s. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J. ODÊ. Post en Telegraphie. Abonnementsprijs, per kwartaal /M.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BU HEAT: BOTE 11 STRAAT, B 2 5. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 December. In deze zitting kondigde de voorzitter avond vergaderingen aan voor a.s. Maandag, Woensdag en Vrijdag. De aanvang van de zitting was gewijd aan afdoening van spoedeischende en eenvoudige wetsontwerpen. Het onleigeningsvoorste! voor aanleg eener straat met wederzijdsche bebou wing tusschen de lleerengracht en de [Ceizer- gracht te Amsterdam vond nogal oppositie bij den heer Travaglino, die uit een «esthetisch oogpunt bet snijden van de fraaie Keizer- en Heerengracht betreurde, en don heer Levy, die hierin een onteigening per zone meende te zien. Na verdediging door den minister Tak van Poortvliet en den heer Hartogh werd de ont eigening met 55 tegen 14 stemmen toegostaan. Da overschrijding der ooilogsbegrooting voor 1892 lokte, in aansluiting aan de klachten in de afdeelingen, aan beide zijden der Kamer protesten uit tegen de wijze waarop oorlog de hand houdt aan bij de wet bepaalde uitgiven en waardoor het bpgrootingsrecht der Kamer tot niets wordt herleid. De minister erkende, dat op rekenpüchtig gebied was gezondigd, maar gaf de verzekering in het vervolg met kleni tegen de overschrij dingen te zullen waken en de heer De Ras beraamde, dat voor een groot huishouden als oorlog niet altijd juist is te ramen. Met 49 tegen '22 stemmen werd de aanvulling goedgekeurd. Daarna werd het begrootingswerk lierv.it. Het hoofdstuk nationale schuld werd aangenomen. BtJ het hoofdstuk financiën herinnerde de lieer Van Kerkwijk aan 's ministers vroegere toezegging tot afscliatfing der rijkstollen, en drong daarop alsnog aan, in 't belang van land bouw en tramverkeer. De heer Zijp betoogde de noodzakelijkheid eener staatshypotlieekbank. De heer De Beaufort (Wijk-bij Duurstede) waarschuwde, om niet te trachten hot gat dei- vermogensbelasting te stoppen, voordat de uit komsten tier bedrijfsbelasting bekend zijn, en drong aan op eene regeling der geraeente- financién. De heer Smeenge drong aan op vergoeding aan de ambtenaren, die schade leden door de niet-legesbetaling bij de overneming der Rijn- spoor. De heer Farncombe Sanders wenschte eene rijksbelasting op de honden, in het belang der schatkist en bestrijding der gevaarlijke honden. De lieer Gerritsen weet hel hooge bank- disconto aan ons muntwezen, zoo nadeelig voor don handel, den landbouw en de industrie. Hij drong aan alsnog op de begrooting een post voor ontmunting in te vullen. De heer A. van Dedem drong aan op bezui niging, wilde geen trak temen tsv'riioogingen en betreurde het dat wij den e.- Men zilveren standaard hebben verlaten. De lieer Van de Velde klaagde over den wo ningnood aan den Hoek-van-Holland door de militaire voorschriften en vroeg voorziening daarin. De heer Tydeman drong aan op zirg voor weduwen-pensioenen voor onderwijzers. De heer Beelaerts van Blokland betreurde de belasting politiek des ministers en waarschuwde tegen het voortgaan op dien weg en vooral tegen verhooging der successie-belasting. Verder komt hij op tegen de splitsing der rijks-,advocatuur te Groningen in twee deolen, Groningen en A-,sen. De heer Baliluiann weel de onvoldoende op brengst der veinmgensbeiusting aan een te hnogo schatting van het nationaal vei mogen. Hij di eng aan op eene verbruiksbelasting en een fiscaler optreden bij do vermogensbelasting. Maandag voortzetting. Zitting va a 18 December. Ingekomen is een bericht van het overlijden van den heer Keuchenius. De voorzitter stelt voor, hem op te dragen, aan de nagelaten betrekkingen me ledeeling te doen van de deelneming, waarmede liet alster- ven na een zoo lang, hevig en voorbeeldig ge dingen lijden van den ambtgenoot de Kamer vervult. De heer JE. Mackay zegt, dat allen het over lijden van den vriend Keuchenius met, diep leed wezen zullen hebben vernomen. Hij zal zeer gemist worden bij zijn partij en een deel van het volk, ïn welks hart hij een plaats innam, maar ook in de Kamer, wegens zijn doorwrochte adviezen en grondige kennis. Die adviezen be wogen zich hoofdzakelijk op koloniaal gobied. Geen wonder,, waar hij 30 jaar in Indie door bracht, dat hij hier ook meeweikte tot bevorde ring van het geestelijk en maatschappelijk heil van den Javaan. Waren er die aanstoot namen aan zijn toon, allen zullen ei kennen zijn groole vastheid van karakter en zijn on vei schrokken- heil in het belijden zijner beginselen. Steeds kvvain hij voor liet onrecht op, en zijn tengere gestalte en zwak lichaam deden niet vei moeden dat hij zoo krachtig kon strijden, terwijl allen die hein van nabij kenden, hem een toonbeeld van zachtheid noemden. Deze woorden passen den warmen medestrijder, trouwen en kundigeti volksvertegenwoordiger. Bravo's De minister Piet sun sloot zich namens de regeering geheel aan. Ook zij neemt innig deel in de smart over hot overlijden van het Kamer lid en den oud minister. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk finan cien verzekerde minister Piersun te blijven overwegen, hoe de moeilijkheden tegen de tol heffing te kunnen wegnemen. Eene staatshypo- theekbank ontlaadt htj. De hinkende stan daard levert geen gevaar op. Aan eene bimetal* lieke unie is niet te denken; verhooging van wijnaccijns is ongeweusehleene nabelasting op de vermogensbelasting evenzeer. Eene rijkshondenbolasting wil htj niet aan. Leges- betultng, wegens de overneming der Rijnspoor, ware onbillijk. De heer Goeman Borgesius drong aan op een krachtiger optreden der administrtie in de ver mogensbelasting. Vele le len repliceerden. De minister van financiën verzekerde dat niet slap wordt opgetreden, maar de administratie de lage opbrengst niet aan oneerlijkheid toe schrijft. Hij beloofde in overweging te zullen nemen of jonge onderwijzers in het weduwen- en weezenfonds kunnen opgenomen worden. Het algemeen debat is hierna afgeloopen. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 18 December. De beraadslagingen over hoofdstuk financiën werden voortgezet. Een amendement van den heer Gerritsen om niet over te gaan tot de voorgestelde trakte- mentsverhooging van controleurs en adjunct- controleurs der directe belastingen, wordt na bestrijding door den minister en verdediging door den heer Van Alphen aangenomen met 31 tegen 29 stemmen. Dat van den heer Bee!aarts van Blokland om de traktementen der rijksadvocaten met f1300 te verminderen wordt door den minister overgenomen. De beeien Van Alphen en Rutgers van Rozenburg vestigen de aandacht op de geringe loonei) der rijksklerken, die nnode buiten schul den kunnen blijven, alsmede op de groole eischen, van die betrekking gesteld, I)e minister wijst op de groote yerantwoorde- lijkheid dier ambtenaren, in verband waarmede hooge eischen moeten worden gesteld. Alge- meene traktementsverhooging zou te bezwarend zijn voor de schatkistmen wachtede resultaten af van 's ministers eersten stap. De heer Tydeman dringt aan op tnper open- barn beid in zake het beheer dor staatsdomeinen. De heer Van der Kun laakt het slechte onderhoud in het rentambt Zvvaluwe, waar geheele hectaren zijn weggeslagen. De heer Van Karnebeek wenscht dat de heidemaatschappij zich met do bebossching van het duin tak tusschon IJmuiden en Schevenin- gen beperke tot den binnenrand of het voorduin. De minister zal den wenk van den heer Tyde man in overweging nemen, hoewel aan de uit voering daarvan groote bezwaren verbonden zijn. De rede van den heer Van der Kun geeft blijken van onjuiste inlichtingen, daar de toestand in Zwaluwe reeds onderzocht is en daaraan te ge- moet gekomen wordt. De opmerking van den heer Van Karnebeek zal de minister met de betrokken directie bespre'- ,-n. Bij bet artikel bet reilende bet kerkbestuur drong de lieer Gerritsen aan op splitsing van den post aangaande de financieels scheiding van kerk en staat en drong de heer Bahlmann aan op een wijziging in uitkeering aan de gemeenten, welke opmerkingen de minister gaarne zal over wegen. Hoofdstuk financiën wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Morgen te 11 uur is hoofdstuk oorlog aan de orde. Volgens geruchten uit Mtinchen zou het huwelijk van den protestantschen luitenant Von Seefiied met de katholieke prinses Elisabeth van Beieren nog veel romantischer zijn geweest dan men tot nu toe wist, daar het jonge paar eenvoudig er van door is gegaan en toen te Genua alleen ketkelijk is getrouwd. Het Newyorksche havenlicht op Fire-Island ondergaat eerstdaags eene belangrijke verbetering door het aanbrengen van een electrisch licht met een vermogen van 240 millioen kaarsen, teruggekaatst door lensen van negen voet in diameter, waardoor dit vuurtorenlicht 24 mijlen ver zichtbaar zal zijn bij helder weer, terwijl de reflectie er van op de wolken 100 mijlen ver waarneembaar zal zijn. Deskundigen verwach ten zelfs dat dit licht nog op tien mijlen zicht baar zal zijn bij nevel. De directeur van het postkantoor Schiedam publiceert dat 2G Dec. a.s., 2e Kerstdag, het kantoor geopend zal zijn als op Zondagen, doch in plaats van te 12,30 (12.50 plaatstijd) te 4.30 (4.50 plaatstijd) gesloten wordt. Die dag wordt overigens als een werkdag beschouwd. De le, 2e en 4e bestelling der werkdagen vindt dan echter plaats. Schiedam, De Directeur, 18 December 1893. G. F. PENNING. De directeur van het postkantoor Schiedam brengt ter algemeens kennis dat op Nieuwjaarsdag het kantoor voor den pakketpostdienst gesloten zal zijn dat de brieven enz., die van af 23 Decem ber a.s. van een over het ailrcs getrok ken kruisstrecp zijn voorzien den la Januari a.s. in de le of 2e hestelling worden uitgereikt. Het tijdig ter post bezorgen van aldus ge merkte brieven is bevorderlijk voor een tijdige bestelling op Nieuwjaarsdag, Schiedam, 18 December 1893. De Directeur G. F. PENNING. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Socmbing De laatste biisliehting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des voormiddag? ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De verzending van goederen der pakketboot naar Nederlandsch Oost-Indié, langs den weg van Marseille en langs dien van Genua, in aan sluiting op de pakketbooten, respectievelijk van de stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd en van de Nederland, zal plaats vinden over Marseille, voor het eerst Dinsdag 2 Januari en voorts des Dinsdags om de veertien dagen, met den trein van 10.18 's morgens uit Rozendaal naar Antwerpen. Over Genua, voor het eerst Maandag 1 Januari en voort* des Maandags om de veertien dagen, met den trein van 8.44 's morgens uit Arnhem naar Emmerik. Er wordt in herinnering gebracht dat het port der pakketten voor Nederlandsch Oost Indië bij verzending langs den weg van Genua of Marseille, f3.12Vs en f2.87'/2 bedraagt. Mej. Schönfeld, benoemd directrice van het postkantoor te Buitenpost, is de eerste titularis in dien rang. Het volgend adres is aan den minister van oorlog gericht geven met verschuldigde!) eerbied te kennen ondergeteekenden, Th. Nolen, ieeraar aan het Erasmiaanse!) gymnasium te Rotterdam, en H. A. J. Valkema Blouw, Ieeraar aan het gymna sium te Haarlem, voorzitter en secretaris van het genootschap van leeraren aan Nederlandsche gytnnasiën dat zij met aandacht hebben nagegaan de be schikkingen, genotnen bij besluit van II. M. de Koningin Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, omtrent de vorming en opleiding van reserve kader Staatscourant van 3 Oct. 1893) dat zij blijk wenschen te geven van hunne groote ingenomenheid met hetgeen in de artikelen van genoemd koninklijk besluit is bepaald, omdat daardoor de bezwaren zijn opgeheven en voldaan is aan de wenschen, genoemd in het adres, door hen den 2en Sept. 11., aan Uwe Excellentie aan geboden zoodat nu alle hinderpalen voor het persoonlijk vervullen van den dienstplicht, waarop zij doelden, voor de leerlingen en o Jd-leerlingen der gymnasten zijn uit den weg geruimd en dat zij Uwe Excellentie hunnen dank wen schen te betuigen voor hetgeen gedaan is om eene regeling, zooals nu tot stand gebracht is, te helpen bevorderen. Hetwelk doende, enz.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5