A0. 1893. rijdag 22 December. N°. S429, KENNISGEVING. 1 e enenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bintenlamische Berichten. GRIEKENLAND. a Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. BOTGRITKAAT.E 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1 10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente, in zijne open bare vergadering van den 19n dezer, benoemd zijn lo tot lid der commissie, belast met de directie der stedelijke gasfabriek, de heet W. J. VAN HARWEGEN DEN BREEMS. 2o. tot lid der commissie belast om burgemeester en wethouders by te staan in het toezicht op het beheer de fabricage betreffende, de lieer C. KLEIN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 21sten December 1803. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÉDE. F R A N K R IJ K. In de beide Kamers is gisteren het besluit voorgelezen tot sluiting dezer buitengewone zitting. Verscheidene ambtenaren van justitie en politie te Parijs ontvangen dreigbrieven. De prefect van politie Lepine kreeg er niet min der dan 58 op een dag. De ministerraad heeft besloten, tegen Char- nay, den schrijver van den sCatechismus van den soldaat", een vervolging in te stellen. De heer Charles Floquet heeft een candi- datuur aanvaard voor den Senaat, hem door <de kiezers van een der arrondissementen van Patijs aangeboden. Te St. Etienne zijn drie mijnwerkers ge vat, die betrokken waren in een kornplot tot vernieling van het stadhuis, het paleis van justitie en andere openbare gebouwen. De politie werd gewaarschuwd door een onge- teekenden brief. De heer Savorgnan de Brazza, gouverneur van Fransch Kongo, ligt te Brazzaville ernstig ziek. De geneesheeren verklaren dat, zoo de lijder aan de ziekte weerstand biedt, een langdurig verblijf op de Canarische eilanden noodig zal zijn tot herstel van krachten. Men verzekert dat een lid der familie Naundorll, (die beweert van Lodewijk XVII af te stammen) dienst heeft genomen in het vreemdenlegioen. Het moet dezelfde Naundorff zijn die reeds als officier in het Nederlandsche leger gediend heeft. Een redacteur van de Matin is te Londen Louise Michel gaan interviewen over den aanslag in het Palais-Bourbon. Louise ver klaarde het volkomen eens te zijn met het streven naar anarchisme, mits met dit woord opvat in de oud-Grieksche beteekenis»Zon- der gezag". Geen gezag in den staat, noch in het huisgezin; noch in het huwelijk; overal absolute onafhankelijkheid. DeschJa- bare onmogelijkheid eener verwezenlijking van dit streven zal, meent Louise, wegvallen juist door den verhoogden trap van ontwik keling, dien de menschheid door het streven naar anarchisme gaat innemen. D 1 T S 0 II I A 1). Verschillende bladen berichten, dat de regeering van plan is, de uitvoerpremie op suiker nog na 1896 te behouden. Dit bericht is echter, naar van particuliere zijde verzekerd wordt, ongegrond. De Bondsiaad zou zich bezighouden met eene omwerking van het ontwerp-wijnbelas ting, en wel in dezer voege, dat de lasten meer den verbruiker dan den bouwer zullen treffen. Het bezoek der deputatie van Sleeswijk- sclie predikanten aan Berlijn (in zake het onderwijs in de Deensche taal op de Sleeswijk- sche scholen) heeft ten gevolge gehad, dat van regeeringswege aan de schoolinspecteuren in Noord-Sleeswijk is gelast, het godsdienst onderwijs in het Deensch te doen geven op alle plaatsen, waar het nog niet is afgeschaft. De krijgsraad te Berlijn, uitspraak doende in de zaak van generaal Kirchhof, die de woning van een journalist v:as binnengedron gen en dezen met een revolver heeft gewond, heeft den beschuldigde tot slechts 8 dagen vestingstraf verooi deeld, terwijl de keizer hem bovendien gratie heeft geschonken. De Berlijnsche politie heeft doen weten dat zij bij de door de anarchisten belegde ver gadering van werkloozen op 27 dezer, niet de minste betooging langs den openbaren weg zal dulden. De Berlijnsche correspondent der JV. jfü. Gt, schrijft van gisteren: Er dreigt eene scheuring te ontstaan in de groote Duitsclie vereeniging van agrariërs. Ongeveer een derde der leden, met de tot nu toe gevolgde staatkundige houding onte vreden moet óf reeds afgevallen óf op afval bedacht zijn. Onder de leidende comité's zijn groote oneenigheden ontstaan. Naar het schijnt willen de kleine boeren niet meer aan den leiband loopen van de groote grondbe zitters, maar weer, gelijk vroeger, een eigen boerenbond tegen de groote aristocratische heeren stichten. Als dit gebeurt, zou het thans de gewich tigste gebeurtenis zijn in onze binnenlandsche politiek. B E L S 1 E. In de gisteren te Brussel gehouden bijeen komst van de afgevaardigden der rechterzijde is besloten eene commissie te benoemen, die de grondbeginselen voor overeenstemming moet zoeken tussehen de regeering en de rechterzijde in het geschil betreffende de even redige vertegenwoordiging. ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren het amende ment van het Hoogerhuis op de bill betref fende de aansprakelijkheid der patroons voor de ongevallen hunner werklieden, verwor pen met 213 stemmen tegen 151. Bij dat amendemeet was bepaald, dat de wet niet van toepassing zal zijn, als de werklieden, bij overeenkomst met de patroons, zich op andere wijze verzekerd hebben tegen ongevallen. De politie te Dublin is in het bezit ge komen van zeer belangrijke bewijzen van het bestaan van een dynamiet-komplot. De samenzweerders behooren tot dezelfde bende, die schuldig was aan denjongsten moord na de ontdekking van een dynamietbom gepleegd. DENEMARKEN. Te Aarhuus is, bij overeenkomst tussehen pati oons en arbeiders, een pei manent scheids gerecht opgericht, tot beslechting vsn twist zaken, in alle vakken van bedrijf. ITALIË. Gisterenbij de weder-bijeenkomst der Kamers heeft de minister-president Crispi in den Senaat zoowel als in de Kamer van afgevaardigden de ministerieele verklaring voorgelezen. Zij werd in den Senaat zeer toegejuicht. In de Kamer van afgevaardigden is de verklaring met toejuichingen van het centrum en de linkerzijde begroet. De onder-voorzitter der Kamer heeft mede gedeeld dat de heer Zanardelli ontslag heeft genomen als voorzitter. Crispi en verscheidene afgevaardigden gaven het verlangen te ken nen, om liet ontslag niet aan te nemen. De Kamer heeft hierna de ontslagneming van de hand gewezen. De ministerieele verklaring hield onder anderen het volgende in Mijne ambtgenoo- ten die u omringen, zijn u door hun staat kundig verleden bekend. Zij behooren tot de groote partij van eenheid Hun eenig doel is Italië. Wij aanvaarden het bestuur op een ernstiger oogenblik dan Italië ooit gekend heeft. Wij beschuldigen niemand ten opzichte van den tegenwooi digen toestand, die een ge volg is van eene reeks van gebeurtenissen, waarover wij geen oordeel mogen vellen. Om *s lands krediet te verheffen, de financiën te hei stellen, het gezag der wetten te ver sterken en opnieuw vertrouwen aan het land te geven, hebben wij de medewei king der Kamers zonder onderscheid van partij noodig. Wij vragen u eene wapenschorsing. Ons thans te bestrijden zou eene misdaad zijn. Wij wenden ons tot u, opdat gij ons behulp zaam zijt om ons te doen slagen in het moeilijkste werk na dat van het tot stand brengen onzer nationale organisatie van 1839 tot 1870. Wij moeten werkzaam zijn ter bevestiging van het gebouw, waarvoor onze martelaren hun bloed gestort hebben. De regeering zal bij het parlement de daartoe noodige ontwerpen indienen. Wij zullen bezuinigingen voorstellen in de admi nistratie. Het uur voor het brengen van eenige offers heeft geslagen. Wij houden ons verzekerd, dat gij die niet weigeren zult. In den Senaat interpelleerde Rossi de regeering over de opportuniteit tot opzegging van de Latijnsche muntunie. Crispi nam de interpellatie in beginsel aan. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde Cavalotti aan de regeering eene wapenschor sing toe te staan, maar bij kwam op tegen nieuwe belastingen. Imbi iani beeft vervolgens elke nieuwe be lasting bestreden. Hij wil bezuinigingen, ver mindering van de civiele lijst en van de militaire uitgaven. Colajani vroeg eene amnestie voor de ge beurtenissen op Sicilië. Hij gaf te kennen dat hij het Kabinet vijandig gezind is. De heer Crispi heeft den koning een rap port overgelegd, waaruit blijkt dat de afzet ting en vervolging van den burgemeester van Monreale, bij Palermo, waar een paar dagen geleden zoo ernstige onlusten plaats hadden, niet zonder geldige beweegredenen is geschied. Deze burgemeester stookte op allerlei wijze het vuurtje van socialisme en revolutie aan. Hij verspreidde o. a. een manifest waarbij hij zijn collega's op Sicilië opriep, alles in het werk te stellen tot afschaffing van het leger, »dat bestaat uit een vei zameling van beulen der bevolking". SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld, dat de justitie te Barcelona een zekeren José Codine aanziet voor den dader van den aan slag in het Liceo-theater. Hij zou ook de bom vervaardigd hebben, door Pallas ge worpen, en de namen zijner medeplichtigen reeds hebben opgegeven. S E R T I E. Het overlijden van den minister-president Dokitsch heeft den toestand weer hoogst on zeker gemaakt. Van een ministerie-Gruitch schijnt voor het oogenblik geen sprake meer; veeleer zou de jonge koning Alexander over hellen tot een Kabinet-Garaschanine, omdat daardoor de betrekkingen met het machtige Oostenrijk-Hongarije het best zouden bevor derd worden, maar hoe dit met degrooten- deels radicale Skupschtina zal kunnen regee- ren is wel ieder een raadsel. Een Kamer ontbinding zou in dat geval bepaald onver mijdelijk zijn, terwijl de nieuwe regeering dart, op de in den Balkan gebruikelijke wijze, haren invloed bij de verkiezingen zou moeten oefenen om zich eene meerderheid te ver schaffen. De Londensche pers is ten zeerste ontstemd over den treurigen toestand der financiën \an Griekenland, omdat, worden de voorstellen van den minister-president Trieoupis aange nomen, voornamelijk de buitenland«che schuldeischers de lijdende partij zijn, terwijl Trieoupis zelf door opgesmukte begrootingen en door het verbinden van waarborgen, welke hij thans wil terugnemen, hen tot nieuwe geldleeningen heeft overgehaald. Het gevolg daarvan zal dan ook zjj n dat.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1