Buiiicniamlsclic Berichten, overigens onderling in betrekking zullen staan. Voorts werd de in België verschijnende Eltidiant Beige socialisle als gemeenschap pelijk orgaan aangenomen. Evenals de groote socialistische partij, willen ook de socialisti sche studenten eenen Meidag houden, doch hoofdzakelijk ten gunste van den vrede tegen over het militarisme. De vaststelling \an den datum zal worden overgelaten aan liet inter nationaal secretariaat, hetwelk zicli daarom trent met studenten van de verschillende universiteiten zal verstaan. Klet volgende congres zal in 1S95 te Turin worden ge houden. In de laatste zitting verscheen een anar chist, ilic het woord vet langde. Dit weid hem ecliter geweigerd, waarna er redevoe ringen tegen het anarchisme werden gehou den, die algemeene toejuiching vonden. ITALIË. De Italiaansche gezanten maken een offi- cieele nota openbaar, waarin liet gerucht als zou de regeering voornemens zijn de coupon- belasting der nationale openbare schuld te verhoogen, ongegiond wordt verklaard. Do staatscourant bevat een besluit, waarbij 8000 man der lichting van 1889, uit Verona, Napels en Rome, tegen 5 April aanstaande worden opgeroepen. Deze maatregel wordt, naar men zegt, genomen ter aflossing van de nu op Sicilië dienst doende troepen. De wei kliedenvereenigingen op Sicilië heb ben zich telegraphisch tot den lieer Crispi ge wend, met het verzoek, zijn tusschenkomst te willen verleenen in liet belang der werk lieden. Crispi heeft dit beloofd, en zijn ant woord, ook te Lereara aangeplakt, heeft daar de orde doen terugkeeren. Crispi heeft uu den prefect op Sicilië uit- genoodigil eeue aanbeveling tot de burgemees ters te richten om te zorgen dat de gemeen telijke belastingen op billijker wijze worden omgeslagen en dat bij de helfing der accijn zen niet met overdrijving te werk gegaan worde. S 1' 1 B J E. Nu weer wordt uit Madrid gemeld, dat de Spuatische gezant bij de Marokkaansche regeoring van den minister des sultans een ontwijkend antwoord heelt ontvangen op de door Spanje gedane eischen. De minister wendt voor, dat hij van den sultan geen voldoende volmacht beeft gekregen tot vast stelling van de onzijdige strook tusschen het Spaansche en Marokkaansche gebied. De regeeringsgezinde bladen deelen mede, dat het gouvernement en maarschalk Campos tevreden zijn over de houding van Aaraf, die de schuldigste Kabylen gestraft heeft, en de grensregeling, door Spanje voorgesteld, goed gekeurd heeft. Volgens de Epoca bedraagt de geëisclite schadeloosstelling CO miltioen peseta's. De anarchist Rinaldi (alias Rugieri of Matto) is te Barcelona aangekomen en aldaar in liet fort Montjuieb opgesloten. X II K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantiriopel dat de sultan eene nieuwe diukperswet onderteekende, volgens welke de correspon denten van buitenlandsche bladen verplicht worden, de door hen over te seinen be richten aan het Turksche persbureau af te halen. Overtreders worden zonder proces verbannen. EUTI'TE. De Daily News verneemt uit Kaïro dat de Arabische pers hare aanvallen op de Engelschen hervat, verklarende dat de nota der regeering, waarbij de door den Wetge- venden Raad voorgestelde bezuinigingen ver worpen werden, door Engeland werd gedic teerd, hetgeen echter onwaar is. AMERIKA. Generaal Telles, die bij den aanval der Braziliaansche regeeringstroepen op het eiland Governador gewond werd, is aan zijne won den overleden. resident Peixoto heeft aan de gouverneurs der staten Parana, San Paolo, Piauly, Para- hyba en Pernambuco gelast hem hulptroepen te zenden, ter gezamenlijke sterkte van 12,000 man. Permanbuco weigert evenwel aan dat bevel te gehoorzamen. Te Montevideo loopt bet geiucht dat de bevelhebber der vreemde eskaders in de baai van Rio de Janeiro, met uitzondering van de P.uitsclie en Noordamerikaansche, de vlag van admiraal De Mello erkend hebben. CHINA. Uit Hongkong wordt aan de Standard ge meld dat de regeering verbitterd is op de Poitugeesche ambtenaren te Macoa, die de inscheping hebben toegestaan van 500 koelies uit Kanton naar Brazilië sp eene Duitsche stoomboot, zonder dat de Chineescho regee ring daartoe hare toestemming had gegeven, liet Engelsche bestuur had, wegens ontbreken van die toestemming, aldaar de inscheping van de koelies verboden. De Chineesche rege»ring heeft eene strenge I crisping doen toekomen aan den onderkoning te Kanton en zij eiseht van Portugal terugzending dei- koelies. SCHIEDAM, 2S December 1893. In den nfgeioopen nacht is uit een stal op de boerderij van B. IJuijskes, op den hoek van de Hoofdstraat en de Nieuwe Haven alhier, een paard gestolen. De dader daarvan, zekere J. J., wonende alhier, werd kort daarop door de politie met het paard op straat alhier aangehouden en ingerekend. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg bij de Nederlandsclie Bank f 15,495,914.43 en bij de betaalmeesters - 1,709,179.74'/s Te zamen '17,265,094.17Vs De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 30 dezer niet plaats hebben. Door den minister van financiën is bepaald, dat verschuldigde recht wegens een postwissel voor vermogensbelasting in mindering komt van het bedrag, indien een belastingschuldige is verhuisd naar eene andere gemeente dan die, waar hij in de vermogensbelasting is aangeslagen, en de belasting aan den ont vanger in de laatstbedoelde gemeente per postwissel wenscht over te maken. Tot vice-consul van Venezuela te Rotter dam is benoemd de lieer Fr. Oelsner, te Amsterdam. De toestand van den heer F. s'Jacob, oud gouverneur-generaal, is vooruitgaande. De Haagsche briefschrijver van de Zaanl. Ct. neemt min. Seyffardtin bescherming tegenover de onrechtvaardige b e j e g e- n i n g, die hij in deze Kamer ondervindt. Elke oppositie schijnt tegenover hem gerecht vaardigd men wil met hem niets tot stand brengen, hetgeen weinig goeds voorspelt voor de behandeling der door hem voorge stelde regelingen. En tochdeze minister werkt hard en tracht 's lands belangen naar zijn beste vermogen te dienen". Ook de Stand. die deze houding meer toeschrijft aan onzen politieken toestand, hangende een kieswet-ontwerp is omtrent des ministers ijver van hetzelfde oordeel: uSeyfïardt", zegt zij, szit met zijn stapel wetsontwerpen, en merkt nu van achteren eerst, dat hij zich voor niet in het zweet heeft gewerkt". Eeu internationale tentoonstelling van alles wat op hoeken en papiernijverheid betrek king heeft (exposition du Livre) zal van 23 Juli tot 23 Nov. 1894 gehouden worden in het Nijverheidpaleis (Palais de 1' Industrie) te Parijs. Aanmeldingen moeten geschieden vóór 31 Maart. Een internationale meubel- en decoratie tentoonstelling zal van 11 tot 21 April a.s. te Londen gehouden worden in de jRoyal Agricultural Hall". Uit Rilland, in Colorado, meldt men aan de Stand, thans, dat de Nederlandsclie kolonis ten vandaar vertrokken zijri. De eerste groep vertrok den IGn dezer; een paar dagen later vertrokken de overigen, terwijl twee huisgezinnen daar vooreerst nog blijven wonen. Vier huisgezinnen vertrokken naar Pella, in Iowa, vier familiën naar Luctor, iri Kan sas, twee naar Axley in Iowa en anderen naar Oranje-City en Parkcrsbuig,in Iowa, een naar Maxwell, New Mexico en weer anderen naar Purth en Nebraska. Hetchr. werkliedenverbond tiPatrimonium" telt ongeveer 12,500 leden. Het departement Rotterdam van het Nut heeft besloten 12 meisjes uit den burgerstand voor zijne rekening de lessen aan de Rotter- damsche kweekschool te doen bijwonen, ten einde een eenvoudigen burgerpot te leereu koken. In den afgeloopen nacht te halfdrie is een geladen meubelwagen van de firma Allan Co., te Rotterdam, komende van 's-Graven- hage, tusschen Delft en Overschie door den zwaren mist in de Schie gereden. De beide daarvoor gesp.ranen paarden verdronken en de koetsier werd met moeite gered. In de vorige week hebben er zich te Kralingen 3 gevallen van pokken voorgedaan. Te Brieile heeft de heer Joh. PI. Been eene beweging op touw gezet, welke zich ten doel stelt den ouden Brielschen toren be hoorlijk te restaureeren. Deze toren is onge veer 80 meter hoog en werd gebouwd in 1462, nadat de vorige, welke in 1417 was j gebouwd, in 1456 was omgestort. Te Herkingen zijn sinds 30 October .1. 1 in 6 huisgezinnen 12 personen door pokken aangetast. i In tegenspraak met de weerprofeten uit zee, schijnen de kieviten nog volstrekt geen winter in het hoofd te hebben. Geheele zwermen van die vogels treft men nog in de weiden en lage velden van het eiland Texel aan. Hoogst zelden ziet men die vogels daar in dezen tijd des jaars. Van de beide laatste oud-strijders van 1830 op Marken is dezer dagen de een, Anger Uidam geheeten, overleden. De laatstovergeblevene, Iv. de Witt, een man van ruim 80 jaar, stuurt nog vaak met vaste hand de botter van Marken naar Monnikendam. Naar aanleiding van de ramp, onlangs aan de Wierumer visschersvloot overkomen, wordt gepleit voor indijking der wadden van Ameland als een uitmuntend middel tot werkverschaffing. Naar men verneemt, is de concessie-aan vraag voor dat groote werk bij de regeering aanhangig. Te Zwolle werd Zaterdag een, meikever gevangen, vliegende in de zon. Gedurende de laatste dagen zijn naar de treinen der locaalspoor ZevenaarWinters wijk steenen geworpen en zijn reeds enkele malen ruiten der wagens verbrijzeld. Hoeveel moeite ook is aangewend, is het tot dusver niet mogelijk geweest de daders te ontdek ken. Het geschiedt altijd op éen en hetzelfde punt tusschen Weel en Didam, waar eenige bosschen worden gevonden, en de baldadigen zich gemakkelijk kunnen schuilhouden. Maandagmorgen geraakte te Velp bij het passeeren van een overweg een oude doove- man, die uit de vroegkerk huiswaarts keerde, onder den trein. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en gaf spoedig den geest. Zekere J. v. N., oud 24 jaar, zoutsmokke- laar en strooper te Rukfen, is naar de ge vangenis te Breda overgebracht als verdacht van op den burgemeester van het naburige Zundert een paar geweerschoten te hebben gelost. Te Maastricht heeft een broeder voor den anderen, tegen vergoeding van Óen gulden per dag, 5 dagen hechtenisstraf ondergaan. De zaak kwam uit en nu is tegen den vrij wil ligen gevangene proces-verbaal opgemaakt. Het jongste nummer van Eigen Haard bevat een portret en korte levensschets van wijlen mr. Iveuchenius. Maassluis. Gisterochtend had op het stadhuis de uitreiking plaats der belooningen voor de kloeke redders, loodsschipper De Neve en zijne zes kameraden, die op 19 November j.l. op zulk eene kranige wijze de bemanning van de gestrande sleepboot Zuid- llolland het leven redden, door met eene kleine platboomsaak liet vaartuig dwars door de branding heen aan boord te komen. De uitreiking had plaats door den burge meester. Met een hartelijk woord spiak deze eerst kapitein Van Rees toe, een der geredden en gezagvoerder van de Zuid-Hollanddie met de zijnen bijna het slachtoffer was geworden van zijne pogingen om een gestrand bomscliip af te brengen. Daarna werd nogmaals de redding van 19 Nov. kortelings beschreven, en in liet licht gesteld met hoeveel doodsver achting en tact door De Neve en zijne volge lingen gehandeld is. De inspecteur van het loodswezen, de heer De Bruine, voerde daarop het woord. Hij kende zijne mannen en wist wat hij verwach ten kon doch het was voor hem een groote- blijdschap geweest, dat het loodswezen dit maal eens den sleepdienst had kunnen helpen. Loodswezen en sleepdienst zijn nauw met elkander verbonden en tot nu toe had de laat ste steeds het eerste in nood bijgestaan. De loodsen hadden getooud, dat op hen weder- keerig ernstig was te rekenen. De uitreiking had nu plaats, waarna schipper De Neve den burgemeester en den heer C. Leis, lid der firma L. Smit Co., bedankte. Tal van belangstellenden waren tegen woordig. Een horloge bekwamen schipper De Neve, A. Boelhouwers, W. Stolk en J. Hartman, terwijl de gratificatie werd uitgereikt aan Coenders, J. Visser en P. J. Staalman. Gedurende de beide Kerstdagen werden op het station van de Hollandsche spoor al hier ongeveer 1700 plaatsbiljetten in de richting Rotterdam afgegeven. Neemt men hierbij in aanmerking, dat het aantal aan gekomen reizigers ongeveer hetzelfde getal bereikte, dan blijkt hieruit duidelijk, dat deze spoorlijn in een groote behoefte voorziet. Ridderkerk. Zooals men weet, weigerde de gemeenteraad in de jongste vergadering de gemeentebegrooting van 1894 vast te stel len. Hierop is door burg. en weth. de be grooting vastgesteld volgens art. 126 der gemeentewet. Gedeputeerde Staten hebben thans bericht, dat zij is goedgekeurd. De raadsleden dachten dat hier van kracht was art. 212 der gemeentewet. Leeuwarden. De heer S. J. Yermaes, hoofdingenieur bij den provincialen water staat in Friesland, heeft een ontwerp gereed tot drooglegging van de Lauwerzeemet berekening der kosten en de waarde der aan te winnen gronden, waaruit blijkt, dat die

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2