ïF&H'öITeT Gemengde Berichten. PElt TELEGRAAF. Ondenv ij s. Armenzorg. •waarde de som der aan te wenden kosten belangrijk, te boven gaat. In het begin van het volgende jaar kan men de publiekmaking van den arbeid des heeren Vermaes te gemoet zien. Harlingen. Het antwoord van onze Kamer van koophandel en fabrieken op de vraag, wat haar gevoelen is omtrent eene eventueel in te voeren octrooiwet, is alles behalve gunstig, ja, onze bandelaars ant woorden in hun zeer uitvoerig adres van antwoord, dat onder de gegeven omstandig heden »het zeer bedenkelijk moet voorkomen, aan eene uitvinding eigendomsrecht toe te kennen". De geschiedenis van het Berlijnsclie dienst meisje, dat den prijs van 100.000 mark trok uit de loterij van het »Roode Kruis", maar haar geld niet kon krijgen, omdat zij het lot in het vuilnisvat had geworpen, heeft een onromantisch slot. Naar thans blijkt, is den ISden dezer het be doelde lot. No. 350812, ter betaling aangebo den en het geld aan den houder uitgekeerd. Aan de echtheid twijfelde men niet, en het was vol komen zuiver en gaaf zonder eenig spoor van een vuilnisvat, waarin het gelegen zou hebben. De politie onderzocht de zaak en ten slotte bleek, dat het lot, hetwelk het dienstmeisje wegwierp, niet No. 350812 is geweest. Zij had dat nummer wel in haar kerkboek genoteerd, maar zich bij het opschrijven vergist en door die fout al de drukte veroorzaakt, waarin men zelfs bijna den keizer betrokken had. Een lastig dienstmeisje. De Pruisische regeering is voornemens, de Berlijnsclie voorsteden Charlottenburg, Rixdorf, Tempelhof, Treptow en Stralan bij de Duitsche hoofdstad in te lijven. Berlijn zou dan tennaastebij 2 millioen in woners tellen. Te Hannover is een bende jonge dieven gevat kantoorklerken, die, tnel behulp van vatsche sleutels, de brievenbussen leegstalen, om de nog ongestempelde postzegels van de brieven te ha len. Later gebruikten zij die voor de brieven van hunne patroons en staken het geld, dat hun voor port gegeven werd, in hun zak. Het is algemeen bekend, dat Gladstone afstamt van een zeer oud Schotsch geslacht, en hij is daar altijd trotsch op geweest. Maar onlangs heeft men ontdekt, dat de ngroote oude man" zelfs afstamt van koningen. Hij moet namelijk van moederszijde een nakomeling zijn van den Schotschen koning Duncan, die door Macbeth werd vermoord. Te Weenen schijnt de influenza-epidemie, waardoor zoovelen, tot keizer Frans Jozef toe, werden aangetast, nu geheel verdwenen. Er zijn dagen geweest, waarop 122 influenza-patiënten in het algemeen ziekenhuis werden opgenomen. Ta Napels is het volk vervuld van een ver schijning der nheilipe Maagd" voor een venster voor het Pelligrini-huspitaal. In het spiegelend glas der ruiten moet eene min of meer duidelijke gedaante te zien zijn, welke niet verdwenen is ofschoon men het glas met bijtende zuren heeft gewasschen. 's-GUA.YE'NHA.GE, 28 December. Eerste Kamer. Verworpen werd met 22 tegen 18 stemmen het wetsontwerp vergunnende den ratfinadeurs suikers tot 99Vs °/o te ver werken. Aangenomen zijn tal van ontwerpen, waaronder de overeenkomst met België over kostelooze procedure, de overeenkomst met Portugal over Timor, de afschaffing der registratierechten op aanstellingen, de nadere regeling der kanselarij leges. Iet debat over de Indische begroeting is aangevangende heeren Van Alphen en ransen van de Putte drongen aan op ver sterking der Indische krijgsmacht. Morgen voortzetting. Benoemd tot onderwijzeres te 's-Gravenzande mej. M. Bijl te Aalst. Aan de hehoeftigen te Kralingen is in de Kerstdagen \eel goedgedaan als om strijd werden er door de commission heiast met do annenzorg, met milde hand levensbehoeften brandstoffen, gold en aan de kinderen boekgeschenken uitge reikt. In de scholen werden de kindei en op ver schillende versnaperingen onthaald. Gebrek is er gedurende die dagen althans onder de armen aldaar niet geleden. Ongeveer f3400 is ingekomen voor de werk verschaffing en de brood- en koflie-uitdeelingen van den Christelijke Volksbond" in Den Haag. Geachte Redactie Door toevallige omstandigheden kan ik eerst heden gevolg geven aan het voornemen, dat reeds Donderdagavond na afloop dei' raadsvergadering bij mij opkwam, om in Uw blad iets te zeggen over het vooistel, dat de heel' Loncq in ganuemde vergadeiing heeft gedaan, namelijk: afschaffing van het Fransch bij bet toelatingsexamen voor de hoogero burgerschool en bet gymnasium. Allereerst dit. Hadde ik in de plaats van den heer Loncq daar gezeten, ik zuu mij niet tevreden gesteld hebben met de opuieiking van den heer /an Harwegen den Breeins, dat dit voorstel buiten de orde was, omdat het van hooger en middelbaar onderwijs spieekt, terwijl li-t lager onderwijs aan de orde was. Het zal mij niet moeielijk vallen aan te toonen, dat bat voorstel- Loncq in hel nauwste verband stond met liet voorstel van het dagel. bestuur; maar daarover aanstonds. Aan den anderen kant is het beter, dat het voorstel-Loncq niet incidenteel, maar principieel worde behandeld. Voor ons 'aeraren is de quaestie niet nieuw meerimmers tem ijl zij vroeger herbaalde naa ien incidenteel behandeld was geworden in onze JtVeieeniging van Leeraren bij bet M. O." eene vereeniging van directeuren en leeraren aan Hoogere Burgerscholen, wier adviezen bij de regeering steeds hoog staan aangeschreven (men zie o.a. den brief van den minister van oorlog aan het hoofdbestuur een paar maanden gele den) werd zij in de algemeene vergadering van 1890 te Utrecht principiea! behandeld en werd na een geanimeerd debat met zeer gvoote meerderheid de stelling aangenomen, dat bet Fransch bij bet toelatingsexamen moet vet vallen. Welke zijn de redenen geweest die deze direc teuren en leeraren tot die uitspraak noopten Zij liggen voor een deel in de tijdsomstandigheden, voor een kleiner deel ii bet streven, om ter wille van uitspraak en methode het Fransch evenals dit met het fluogduitsrh en het Engelsch geschiedt van begin afin éen hand te biengen. Ik wil echter gaarne erkennen, dat die laatste grond niet zóu groot gewicht in de schaal zou hebben gelegd, ware de eerste reden niet aanwezig geweest. Meer en meer is men tot de overtui ging gekomen, dat vootal het middelbaar onder wijs niet langer moest ten goede komen aan de gegoeden alleen, dat dit tevens bereikbaar be hoorde te zijn voor" de min- en on vermogenden. Verscheidene plaatsen in ons land (en met harte lijke sympathie noem ik onder deze ook Schie dam) hebben in den laatsten tijd aan hoogere burgerscholen en gymnasia gratis-plaatsen open gesteld voor hen, die het schoolgeld niet kunnen betalen, terwijl Z.Exc. minister Tak van Poort vliet hetzelfde heeft gedaan voor de rijks hoogere burgerscholen. Nu hebben de ouders nog wel de boeken te betalen, maar overal (zeker niet het minst in onze stad) worden er goede menschen gevonden, die dat geld we! zullen geven, als zoo'n jongen maar eenmaal op do school is. Als hij er maar eenmaal is Daar zit de knoop, want hij kan er ongelukkigerwijze niet komen. De jongen begint natuurlijk op de kostelooze school te gaan, want de armen hebben (ik zal aanstonds ook zeggen waarom) met de aspiraties, hunne zonen naar hoogere burgerschool of gym nasium te zenden, gl% deze zes jaar oud zijn. Eerst als werkelijk blijkt, dat er wat in dien jongen zit, wanneer meester de ouders er toe aan moedigt, bun jongen te laten donrstinleeren. omdat bij zoo goed leeren kan, eerst dan zullen zij er wel licht toe besluiten maar dan is bet te laat Ja helaas te laat. want op zijn schooi heeft hij wel Nederlandsen en rekenen, geschiedenis en aard rijkskunde geleerd, maar van Fransch weet bij mets en ook dit wordt bij bet toelatingsexamen veteisclit. Dat is dan ook de telen (en nu geef ik tevens liet bewijs, dal de beer Loncq met ziin voorstel wei degelijk binnen de orde was), waarom de vierde klasse van den lieer Tijl elk jaar plotseling zoo bevolkt wot dt. De 4t ie eei ste klassen elk tien leerlingen of daaromtrent, de vierde op eens vijfentwintig, van acht seinden tegelijk komen zij aanzetten, zelfs van buiten do stad. Hoe komt zoo plotseling die liefde juist voor dio vierde klasse van den heer T'jl Doodeenvoudig, omdat met die klasse bet Fran-ch begint, dat de jongens voor de toelating tot hoogere bmger- school en gymnasium noodig hebben, ieder vader dus, die er ook maar in do verste verte aan denkt zijne kindeie.. later een dezer inlichtingen te laten bezoeken (en aan de openbare boven de bijzondere school de vooiketir geeft) moet ter wille zijner kindeten dezen nu naar de school van den beer Tijl zeulen, omdat zij do eenige openbare inrichting van lager onderwijs is, waar men Fransch kan leeren. In de taadszitting van 3 October j.l. antwoordde de lieer Maas den heer Loncq, dat de jongens van de tusschen- scholen en kostelooze scholen die later- de lioogere burgerschool of liet gymnasium wil len bezoeken, immers naar den nieuw op- gerichten talen-cuisus konden gaan. Maar bij nadere overweging de lieer Maas hou bet mij ten goede zal hij zelf tot de ovei tinging moeten komen, dat hij daai in geheel gedwaald heeft. Gesteld toch ui. dat zoo'n jongen aan alle drie klassen van den talen cursus iets bad (betgeen nog moet bewezen worden, daar toch volgens het plan in het derde jaar correspon dentie zou onderwezen worden), dan z»u hij toch 15 jaar oud worden, voordat li ij bet toe latingsexamen zou kunnen doen, zooals de heer Loncq zoo juist betoogde in de vergadering van 3 October j.l. Neen, antwoordde de heer Maas, als het een flinke jongen is, zal bij het h éen jaar doen. Ware dit juist, het zou geen com pliment zijn voor de zoontjes- der gegoe len, dat werkmanskinderen in één jaar doen, waarzij er drie voor noodig hebben, maar het is niet jui-t werkmanskinderen kunnen het even weinig als kindei en van gegoeden en wanneer deze er bij den iteer Tijl drie jaren voor noodig hebben, dan hebben genen er minstens drie juten voor noodig, want bet aantal uten aan den cut sus is kleiner dan dat aan de schooi van den beer Tijl. Een jongen dus, die eerst de kosteluoze ul tus- sehenschool beeft bezocht en die men, omdat hij bewijst veel aanleg te hebben, naar hoo gere burgerschool of gymnasium wil zenden, zou geen gebruik kunnen maken van den talen cursus, omdat hij 15 jaar zou zijn, voordat liij het toelatingsexamen zou kunnen uileggen. Hierboven zet ik, dat ik aanstonds zou zeggen, waarom de arbeider begint met zijn kind naar de armenschool te zenden en niet reeds zoo hooge aspiraties met zijne zoons heeft, als zij zes jaar oud zijn, het is hier de plaats dit nader te ontwikkelen. De groote fac tor bij de opvoeding dezer kindeten is belaas die, dat zij met hun tvvaalide jaar uitgestudeerd moeten zijn, om wat in te brengen in het huishouden, omdat zij wat mee moeten verdie nen. Een vader uit den wei kmansstand brengt een ontzaggelijk offer, als hij zijn zoon van zijn 12e tot zijn 17e jaar den kust geetl, zon der dat hij iets inbrengtvrij schoolgeld en vrij boeken kunnen hem den weg een beetje vergemakkelijken, bet offer, dat hij dan nog te brengen heeft, drukt hem zó> zwaar, dat hij al zeer zeker er van moet overtuigd zijn het geluk van zijn jongen te bevorderen, als hij hem na zijn 12e jaar nog laat onderwijzen. En wanneer wij nu eens bedenken, wat tegenwoordig éert ver loren jaar in de jeugd is, zelfs voor gegoeden, wie zou dan van den armen kunnen vergen, dat hij zijn zoon dme volta jaren zou laten verliezen, dat hij hem van zijn 12e tot zijn 20e jaar de Hoogere Burgerschool zou laten be zoeken, dat hij hem nog acht jaar zou laten ter school gaan, nadat de tijd voor het ver dienen bij hem aangebroken is Neen, die talen cursus helpt deze jongens niet, deze kunnen daar niet Fransch leeren, de goede maatregel, om voor ben gratis plaatsen open to stellen blijft een doode letter, ten/ij zij of op den zelfden tijd met de anderen Fransch kunnen leeren, óf het Fransch bij de toelating worde afgeschaft Met de anderen Fransch loeren dat zou ook helpen, maar dan zou men het Fransch als leervak in elke school moeten invoeren, ofheuschehjk ptoportioneel school geld snvoeren op de school van den beer Tijl. Ik heb Donderdagavond de guische zitting bijge woond, ik heb, toen de heer Iiuogendatn over dat proportioneel schoolgeld begon, ,ien beer Van Horwegen den Bret-ms hooien spreken van voet angels en klemmen, later heb ik ook wat van bommen gehoord, maar of al dan met propor tioneel schoolgeld zal worden ingevoerd, daarover ben ik nog precies zoo wijs als \óur de vei gade- ring. En de vetsluggeveis van vier blade® wier verslagen ik las, hebben mij even wijs golat-.n, Zij schijnen het dus ook ul niet begrepen te hebben. Wordt proportioneel schoolgeld ingevoeld, dat wil zeggen (zooals de heer Van Harwegon den Breems het bij andere gelegenheid zoo krachtig kon zeggen) veel van de rijken, weinig van de minder gegoeden, niets van de armen, dan zijn wij er, want dan kunnen alle kindeien van de kostelooze schalen naar den heer Tijl gaan, deze school wordt dan over-, gene ontvolkt. Maar dat zal wel niet de bedoeling van bet reorgani-atio-plan zijn geweest, dus blijft er niets over dan aan elke lagere school Fransch to onderwijzen, want ai zuu men ook een paar jongens van de andere scholen toelating willen geven kosteloos of bijna kosteloos, als zij van de kostelooze of tnsscben- school komen, het zou niets hulpen. Immers nu wordt er geklaagd, dat bij den beer Ttjl in do vierde klasse kinderen van acht verschillende scholen komen, waardoor bet onderwijs zoo veel te lijden heeft. Laat men den toestand overigens zooals hij is en heft men alleen de school Wij ma op, dan krijgt men de jongens in plaats van van acht in het vervolg van zeven scholen in de vieide klasse van den heer Tijl. En dan mag men niet vergeten, dat de armen reeds zouden moeten beslissen, als hunne kinderen negen jaar oud zijn, of zij verder zullen studee- ren en dat \s ronduit gezegd eene onmogelijkheid. Fransch dus aan elke schooi!? Ik behoef' bet maar neer te schrijven, om al in gedachten den storm er tegen te zien opgaan. Er blijlt dus niets anders over dan afschaffing van bei Fransch bij de toelating, te eerder, omdat dit ook paedagogisch het meest wenscheiijk is. Ik ont houd mij natuurlijk van het geven van advies, of en hoe het Fransch dan aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium zou moeten veranderd worden, dit laat ik aan meer rom- petenten over, maar men vergete met, dat door bet wegvallen van het Fransch bij de toelatingsexamens van Nederlandsch en reke nen, geschiedenis en aaidrijkskuride meer k. en mag geëischt worden, zoodat de jongens in die vakken beter beslagen ten ijs zullen komen en er derhrlve allicht meer uren voor Fransch disponibel komen. Elke lagere school, ol het schoolgeld huig of hoog, of het onderwijs al dan niet gratis gegeven worde, aansluiting aan hoo gere burgerschool en gymnasium, zóó hoort het De intellectuëei begaafden tut alle standen de gelegenheid tot verdere studie, dat is de eisch van onzen tijd Schiedam beeft dat reeds inge zien door hare gratis-plaatsing, zij zorge, dat die maatregel geen doode letter worde. Ik moet eindigen, M. de R., niet, omdat ik

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3