V (894. Maandag 1 Januari. 1 N°. 8436. Achtenveert i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: Eiïiiieitlandsclie Berichten. A bONNEMEMSPKUS, per kwartaal i.8ö. iffitnes per post, door het geheele Rijk2,50. 'zonderlijke nommers- 0,10. BOTERKTRiIAT,E 2 7. gewone regels met RVHKil F Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 1 Januari 1894. Wij verbeeldden ons gisteravond te leven 31 December 1793het gaslicht vervan- in te Tien door olielicht of wel door de vlam Sn een zessenkaarsonze hoofden bedekt te ien met deltige pruiken en haarzakken nze vesten of kamizolen zeer lang; onze iroeken reikende tot aan de knie. Zoo zaten ie met lange pijpen in den mond bij den laard, die gevoed werd door een grooten ooi raad turf, welke op zijn beurt weer werd ;ekroond door een reusachtig blok hout, dat liet oude jaar hoog opvlamde, en het ïeuwe met nog vrij wat gloed begroette. Daar zaten we en we mopperden, omdat we elf mopperensgezind waren, en als we den ieus buiten de deur staken met een virtu- sileit zonder wedergade,, ook hoorden moppe en. Waren we stadhoudersgezind, we vloekten p de patrio! ten, en dachten aan den goeden «den tijd, die onveibiddelijk tot het vede len scheen te gaan behnoren; waren we 'Mriotten, we konden niet nalaten te schim- Ier tv V Jat vas W'Ucrr. wiens gehaat gezag het aanbreken van ien dag van vrijheid, gelijkheid en broeder- ehap, waai van we liet eerste gloren o zoo Iuidelijk bemeikten, trachtte te verhin deren. De godsdienstoefening aan den laat- ;ten avond des jaars had in deze kerk nip, in een andeie heil voorspeld, dat tuig maar af van hem, die het woord voer- .o, en wiens poiitieke richting zich eigenlijk weer had geuit dan hij volgens de leer, die Inj moest predikenï.tfé overheid te gehoor zamen en anderen over haar te laten strij den", wel met zijn geweten kon overeen brengen. We droomden van gtoote dingen, die komen zouden, neen die komen moesten, en toen de ouderwetsche rommelpot ons op 1 Januari 1794 wekte, begonnen waljRet eèn beklemd hart het Nieuwe Jam?' •Rommelpotterij Geef me een duitje, dan ga ik voorbij." i Dichterlek zeker niet, maar welsprekend genoeg, er was ellendemaar dat was een ellende van den laagsten' lang. Wij, dit waren de mannen van den derden stand, maar en auw later genoemd de bourgeoisie t sfaite, de welvoldane burgerij, wij moesten (trtilen in onze rechten, wij, die volgens den Franschman Mirabeau, niets waren, en alles moesten zijn. Wij hadden onze behoeften en nooden, die verVpld 'fnoesten wordenen wij zeiden', misschien wel een beetje smalend tot onze welgedane dienstmeiden, zeker ook een bewijs van onze nooden en behoeften, •Ziedaar de bedelaarslijst en daar een deel [zesdehalven, Dat volk is toch gewoon daarvoor zijn maag te [zalven, Schoon dikwijls de arme vrouw, die al beur [leed verkropt, Bij 't flikkren van een lamp der kind'ren [kousen stopt," hetgeen ons nu juist geen hoog denkbeeld geeft van het goede hart, dat toch altijd bij het uitreiken van feestgaven verondersteld wordt. Maar, we weten 't, die derde stand dorstte naar vrijheid, naar gelijkheid en n°ar broederschap, en dacht, och armeer niet aan, dat het uitdeelen van zesdehalven aan bedelaars, die hun magen zalfden met de opbrengst der feestgave, slecht stioohte met de daarboven genoemde fraaie leuzen. Sedert is er een eeuw verioopen, een tijd, die geslachten lieeft zien wroeten en werken, genieten en lijden en louteren I" Honderd jaar later leeft een generatie, die ook met tevi edenis; de derde stand, die toen eischte, en die werkelijk in deze eeuw geen reden van klagen heeft gehad, is thans de door velen gevloekte. Die voor een eeuw, nederig en onderdanig de zesdehalven der burgers als Nieuwjaarsfooi aannamen en er de maag mee zalfden, zijn een zelfbewust geslacht geworden, een nieuwe stand, die ook zijn deel vraagt van al het goede, dat de aaide oplevert, en waarvan hij zoo weinig geniet. Aan een prediking, die hem voor een eeuw leeide, dat goud en zilver maar slijk zijn, is hij out wassen. Hij is niet ontbloot van kennis, van talent, van werkkrachtneen, hij bezit die; de vaderen hebben hejïi daartoe van het begin dezer negentiende eeuw af de baan ontsloten. Hij wil zijn aandeel ruimer zien in het genot, dat het rijke leven aanbiedt. Wat w'y nu wenschen in het jaar, dat aanbreekt? In de eerste plaats ernst bij ons volk; in de tweede plaats een verhoogd ge meenschapsgevoel vooral bij hen, die tot de voldanen behooren. Dan een daaiuit voort spruitend gevoel van toenadering van allen tot allen. Goddank de teekcr.^n daarvoor zijn erde nieuwjaarsgift is met meer een bedel- penningwe hebben integendeel in het afge- loopen jaar meermalen de bewijzen gezien, dat de wei kgever bij feestelijke gelegenheden zijn werklieden een feestgave aanbood als blijk van erkentelijkheid voor hun medewerking in zijn zaak. Laat die toenadering in 1894 nu eens op groote schaal gevonden worden. Dan zullen er honderden, neen duizenden tot de ware gedkiehte naderen, dat als éen lid lijdt, alle andere er de schade van ondei vinden. Dan züllen evenveel honderden en duizenden er kennen, dat orde en gezag in een maatschappij noodzakelijk zijn, zooals de lacht voor de longen. Het zelfgevoel zal klimmen, en met dit zelfge'voel een afkeer van alles en van allen, die door brutaal geweld en door opruiing een betere toekomst vertragen. De bijna afgeloopen eeuw gaf ons duchtige 1 ssen Daarom moge 1894 voor ons allen een j^rir van echt ernstig en te gelijk opofferend 1 ven zijn SCHIEDAM, 1 Januari 1894. De Staatscourant no. 306 bevat de resolutie van den minister van financiën van 20 dezer, no. 25, waarbij pepsins van invoerrecht vrij gesteld en pepion onder de eetwaren gerang schikt en met f 25 per 100 kilogram belast wordt. De liberale kiesvereemging sGoes" te Goes beeft tot eandidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer D. Stigter. Een knaapje te Boornbergum (Fries!.) zond ter gelegenheid van St. Nicolaas aan H. M. de Koningin eene collectie eiereoppen (60 soorten). Wederkeerig heeft Hare Majesteit hem 1 odacht dooi; hem f20 te schenken, die hij /at? ne zou 'jvillen ontvangeu, om er eene kar vooi* aan te koopen en'daarmede zijn kiemen handel uit te breiden. KEEBBOSC II. In de Vrijdag gehouden vergadering van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utiecht zeide prof. Van Oveibeek de Meijer, naai1 aanleiding eener vraag betreffende 't ver slag der Neerbosch-commissie, dat de rappor ten der sub-commissiën gereed zijn, weidra in eene algemeene commissie-vergadering nader zullen behandeld worden en dan zoo spoedig mogelijk zullen verschijnen, bij welke algemeenheden hij zich moest bepalen, wijl hier geen bepaalde mededeehngen daar omtrent konden worden gedaan. De zaak, ingewikkeld als zij is, eischt veel tijd. Te Haarlem is een jongen, die zich op het ijs van den Schotersingel gewaagd had, er doorgezakt en verdronken. Te Hilvetsum is door den gemeenteraad de vraag ia overweging genomen of het wenschelijk is vrouwen te benoemen tot leden der schoolcommissie.1 Verschillend zijn de meeningen hoe men geraakt is tot het uitvinden van rader-slag uurwerken. Bij de vvater-uurwetken, zooals bij dat, hetwelk van Harun al Raschid aan Karei den Groote, omstieeks het jaar 800 werd Aangeboden, viel als een uur verioopen was door eene kleine opening der wijzerplaat, een voldoend getal metalen kogeltjes op een groote koperen schaal, waardoor de uren hoorbaar geslagen werden, Die openingen bleven on gesloten, maar na het twaalfde uur traden er twee ridderfiguren voor, die om de cijferplaat r ondgingen en de deurtjes der openingen sloten. 1 Het denkbeeld van slag-uurwerken was Jus reeds zeer oud, maar in later eeuwen 1 moest er blijkbaar eerst weer een eeiste aanleiding zijn om de raderuurwerkeri in de voordeelen van het slaan der uren te doenl.ï deelen. Geschiedschrijvers die in den loop der Xlde eeuw geschreven hebben, maken wel melding van uurwei ken, die door gewichten en tegen- gewichten gingen, maar spraken niet van het slaan der uren. Het eerst zouden slaande^ uurwerken omstreeks het jaar 1120 door den monnik Dom Calmet samengesteld zijn. Deze was stichter van de orde der Cisteisiensers en h\j moet op het denkbeeld zijn gebracht van slaande uurwerken door de klachten der 's nachts wakende monniken, dat zij in het nachtelijk uur bij het waarnemen der voor geschreven diensten, zoo moeilijk «teedsden juisten tijd konden .weten. In den aamarig waren de uurwerken doorgaans alleen in het bezit der kloosters, maar dat dan oog in lang niet algemeen, want er woult ver haald, dat men in het jaar 1108 in het Benediktijnerklooster Cluny, des na stonily om naar deu stand der steri tijd te bepalen. Uurioerkmafsers Overschio. In den nacht van Dondeidag op Vrijdag j.l. is in de Nederd.-lierv. kerk alhier ingebioken. Vrijdagmorgen vond men een der zijdeuren openstaan en na een in gesteld onderzoek bevond men alle openge broken, eenige veeren kussens opengesneden en de offerbussen opengebroken; liet bedrag daaruit ontvreemd was slechts gei ing, 's-Grarenbage. Een salonwagen maakte Zaterdagochtend deel uit van den Hollamischen spoortrein, die ten 9 u, 24 min. van hier naai Amsterdam veitiok. In dit gereserveerd gedeelte namen plaats al de minister-hoofden der departementen, behalve de minister van justitie; de voorzitter van de Eerste Karaei, de heer Van Naatnen en het lid Stoik, de leden van de Tweede Kamer de hh. Cremer» Pijnacker Hordijk, De Ram, Tydemnn, bene vens de heeren mr. Hannema. chef der con sulaire en handelszaken, graaf Van Rechtj- ren Limpurg secretaris van legatie en Loudon, gezantsehapsattaché bij het ministerie van buiteniandschc zaken. Dit gezelschap begaf zicii naar Amstei dam om de Nederlantlsche fabriek ran werk tuigen en spoorwegmaterieel en daarna de werf-Huijgeus te bezichtigen. Enkhuizen. De gemeenteraad heeft het verzoek van den heer Sterken tot koop van gemeentegrond, om dien op voordeehge voor waarden aan arbeiders te verhuren, afgewe zen. Daai entegen is besloten, den grond to verpachten in 20 pereeelen en 111 massa; de pachter van de massa zal het i echt heb ben tot onderverhuren, waardoor aan een en philanthroop gelegenheid wordt gegeven het plan van den heer Stei ken te vei wezenlijken^1 n

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1