BiiiTieïilaiidsche Hertcliten. allen. Het corps diplomatique heeft geant - woord dat liet in ieder geval 48 uren van te voren verlangt gewaarschuwd te worden. De Times bevat een telegram uit Rio Janeiro van 22 dezer, meldende, dat admi raal Da Gama het eiland Governador in de baai van Rio heeft moeten prijsgeven en zijne strijdkrachten samentrekken op zijne schepen en de eilanden Cobras en Villegaignon, ten einde de regeeringstroepen bezet te houden, totdat er hulp komt opdagen uit den staat Rio Grande do Sul. De positie der opstande lingen moet van dien aard zijn, dat zij zich hoogstens nog een tiental dagen kunnen staande houden. Naar het heet. beschikt de partij van De Mello te Desterro over 14,000 man, maar heerscht daar gebrek aan krijgs behoeften. Da Gama heeft aangeboden ontslag te nemen, voor het geval dat men tegen zijn monarchale neigingen bezwaar mocht hebben. Volgens bericht uit San Fiancisco zou de politie eene helsehe machine ontdekt hebben, welke geadresseerd was aan Cleveland. De staat Ecuador heeft den pauselijken nuntius te Lima aangenomen als scheids rechter in het geschil met Peru. JAPAN. De regeering heeft het voornemen, den gouden standaard in te voeren en daartoe een goudleening aan te gaan- CHINA. Binnenkort zal op Korea eene keuze plaats hebben van jonge meisjes voor den harem van den kroonprins, die over eenige maanden meerderjarig wordt. De regeering heeft tot na den dag van die keuze alle huwelijken in Korea verboden. SCHIEDAM, 2 Januari 1891, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben benoemd de leden en plaatsvervan gende leden voor de commissiën van aanslag in de beroeps- en bedrijfsbelasting (art. 19 paragraaf 2 der wet rakende de belasting) te Schiedam tot lid den heer C. J. Loncq tot plaatsvervangend lid den heer A, Knap pert Lz. Op Oudejaarsavond is bij N. de W. inde Heerenstraat tusschen 6 en 7Ys uur inge broken, terwijl de bewoners afwezig waren. Vermist worden een paar zilveren voor werpen, welke geborgen waren in een kastje in het voorvertrek. Ook is dien avond ingebroken bij B. v. d. B., in de Dwarsstraatdoor het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde der woning heeft de dief zich de toegang daartoe verschaft. Ont vreemd werd een zilveren horloge en f 12 50, welk bedrag in een kast geborgen was, die opengebroken was. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal bij hare wederbijeenkomst op 9 dezer dadelijk behandelen het wetsontwerp betreffende de lijst der hoogstaangeslagenen en dat houdende nadere bepalingen op den suikeraccijns (aan slag beetwortel-suikerfabrikanten). Het dames-comité tot het bijeenbrengen eener verzameling poppen, weergevende de verschillende inlandsche kleederdrachten in den Nederlandsch-Oostindischen Archipel, heeft van den secretaris van H. M. de Koningin- Regentes volgend schrijven ontvangen: Het Loo, den 13den Ociober 1893. Voldoende aan de hevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer ter kennis l» brengen van het comité voor het bijeenbien- gen eener verzameling poppen, weergevende de verschillende inlandsche kleederdrachten in den Nederlandsch-Oosiindischen Archipel, in ant woord op zijn schrijven van den 31 n Aug., dat H. M. gaarne voor H. M. de Koningin zal aan nemen bovengenoemde verzameling zich thans bevindende in de afdeeling »In!andsche Nijverheid" op de tentoonstelling te Batavia welke verzameling de dames in Ned. Indië H. M. de Koningin wenschen aan te bieden. Haie Majesteit is er van overtuigd, dat Hare Majesteit de koningin met zper veel belangstel- i ling zal kermis nemen van deze getrouwe na volging der verschillende kleederdrachten der bewoners van Nederlandsch Oost-Indie. terwijl Hare Majesteit zich voorstelt deze verzameling met het oog op het eigenaardige en leerrijke harer voorstelling later eene plaats te doen geven in een onzer publieke musea. Departicnlier secretaiis van H. M. de Koningin- regentes, vv. g. De Ranitz. t De heer Land, lid der Tweede Kamer, die ernstig ongesteld is geweest, neemt in beter schap toe. Hij mag dagelijks reeds eenigen j tijd het bed verlaten. Door de anti-revolutionnairen in het hoofd kiesdistrict Goes is jhr. mr. A. F. de Savor- nïn Lobman definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de bijeenkomst van den geneeskundigen raad van Zuid-IIoliand overwoog de verga dering, dat o, a. uit de meer dan gewone uitbreiding, die het aantal pokkengevallen in die provincie gedurende de laatste maanden heeft ondergaanen de omstandigheden waaronder dit geschiedde, blijkt, dat de be langen der volksgezondheid eene betere toepassing dringend eiscben. Een andere drangreden was ook dat meer tijdige vaccinatie en meer geregelde vaccina tie volstrekt noodzakelijk zijn, te meer, daar op algemeene toepassing hiervan voorshauds nog niet mag worden gerekend, zoodat men daarop bij bestrijding der pokken niet uitsluitend mag vertrouwen. Een der leden verklaarde bij de discussie, dat vaccinatie en revaccinatie mits met goed gevolg verricht, als een absoluut voorbehoed middel tegen de ziekte is te beschouwen. Niemand trok trouwens het afdoende van de inenting in twijfel. In een vergadering van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen werd door den voorzitter dr. Ali Cohen, de vraag inge leid Moet het hypnotiseeren als publieke vermakelijkheid worden tegengegaan Hij gaf op deze vraag een bevestigend antwoord. Na discussie weid besloten burgemeesters of gemeentel aden uit te noodigen, maatregelen te nemen om hypnose te verbieden, daar hypnose schadelijk is, niet alleen voor de gezondheid van den gehypnotiseerde, maar ook voor de omstanders. De geneeskundige raad van Overijsel en Drente heeft besloten tot den minister van justitie het verzoek te richten om eene wets- voordraeht aanhangig te maken, luidende: »Hij aan wiens schuld het te wijten is, dat vervalschte eet- of drinkwaren worden ver kocht, te koop aangeboden of afgeleverd, wordt gestraft met hechtenis". Daaibij is verder nog het verzoek gevoegd, dat van rijks wege bureaux van onderzoek mogen worden opgericht, waar de kleinhandelaar zijne waren kan laten onderzoeken voordat hij ze thuis krijgt. i Gedurende de afgeloopen maand zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 395 schepen, waarvan 23 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 390 schepen. Sedert de Nederlandsche grens aan de zijde van België tegen het binnenkomen van Rus sische landverhuizers bewaakt wordt, worden die lieden niet meer op de lijn Antwerpen RoermondGladbach vervoerd. Volgens weerkundigen zullen wij in 1894 mooi, zacht weer hebben tot het midden van Februari. Daarop krijgen we een tijdperk van koude, gevolgd door een droge, koude lente. Tegen het midden van Mei wordt een tijdperk van warmte voorspeld, terwijl de zomer en herfst droog en warm zullen zijn. Ter gelegenheid van bet 50-jarig jubilé de Nieuwe lïotterdamsche Courant, op den ln dezer, werd den heer H. Nijgh, de op richter van dat blad, door allen, die daaraan, in welke betrekking ook, vast verbonden zijn, aangeboden zijn portret in olieverf geschilderd door den beer Wijlacker te Rotterdam, dat met toestemming van den beer Nijgh be stemd is voor de directiekamer. Van verschillende zijden ontving de heer Nijgh tal van bloemwerken en de gelukwen- schen van een groot aantal belangstellenden. Niet minder dan voor den beer Nijgh was het een gewichtige dag voor den gewezen hoofdredacteur dr. I. A. Lamping, die ook de beste jaren zijns levens met veel talent aan den bloei van het blad gearbeid. Aan ile leden der redactie en der admini stratie werd namens de Courant een souve nir aangeboden, terwijl aan ieder van het personeel der zetterij, naarmate van zijn dienst jaren een geschenk in geld werd aangeboden. Ook directie en redactie der courant ont vingen talrijke blijken van belangstelling in verschillenden vorm. De heer F. Koch te Rotterdam, sedert 4847 consul van Zwitserland, is door de Zwitsersche Bondsregeering, sals blijk van erkenning zijner trouwe en nuttige diensten, gedurende 46 jaren aan Zwitserland bewe zen", benoemd tot consul-generaal. Hij is op dit oogenblik de oudste verte genwoordiger van Zwitserland. Zondagochtend zijn in bet vooronder van het kraakschip De Goede Verwachting, lig gende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, door kolendamp gestikt gevonden de 11 en 14-jarige zoons van den schipper Van der Wouden. De oudste zoon had om zich te verwarmen, bij het schrijven van eenen Nieuwjaarsbrief aan zijne ouders, eene stoof met eene brandende briket naar het voor onder medegenomen en daarna het luik ge sloten. Na het schrijven van den brief is hij met zijnen broeder gaan slapen. Te Overschie worden pogingen aangewend eene afdeeling van het chr. werkliedenverbond ^Patrimonium" op te richten. Binnenkort zal een spreker worden uitgenoodigd. Toen de koopman H. O., wonende in de Raamstraat te Rotterdam, gisterochtend om streeks 8 uur de voordeur zijner woning opendeed, werd er een pistoolschot op hem gelost. De man zakte bewusteloos in elkan der- Naar het ziekenhuis gebracht, bleek hij slechts een huidwondje gekregen te hebben en aan beide oogen eenigszins te zijn be- leedigd. Het was slechts een schot met los kruit geweest. De man, aan wiens onvoorzichtigheid het gebeurde te wijten was, een 25-jarige glazen- wasscher, is door de politie gearresteerd. (N. R. Cl.) Te Rotterdam hebben zich de vorige week 19 gevallen van pokken voorgedaan. Een verver, werkzaam aan het nieuwe gebouw der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft, is van eene hoogte van 26 meter naar beneden gevallen. Hij brak een been, bekwam eene hersenschudding en overal zware kneu zingen. Er is tegenwoordig zooveel weik aau de Handelskade te Amsterdam, dat men de laat ste dagen geen losse arbeiders langs de kade zag loopen. Anders vindt men er veel personen zonder werk, tot zijdoor deze of gene maat schappij of aan een der Veemen voor los aan den arbeid gezet worden. Aau al de maat schappijen en Veemen heerscht veel drukte en levendigheid. Aan den kop der Handelskade ligt een groote lading machinerieën en spoorwagens, die nog in schepen geladen moet worden. Bij de maatschappij sNedeiland" wordt veel lading aangevoerd en vinden vele handen werk. Onder de verschrikkelijkste onheilen, Don derdag door den mist veroorzaakt, behoort de dood van mejuffr. Van der Tak, de adjunct- directrice van het gesticht van de vereeniging tot opbeuring van boetvaardige gevallen vrouwen, bij de Raampoort, en van twee der meisjes. Met haar vieren zouden zij Donder dagavond naar een Kerstfeest gaan, maar door den zvvaren mist misleid, liepen alle bij de Raampoort in het water. Een van de meisjes werd dadelijk gered, maar mej. v. d. Tak vond met de twee anderen den dood in het water. Vrijdagavond zijn twee lijken opge haald, Zaterdagmorgen het derde, terwijl des middags bij de nieuwe Groeuteumarkt nog drie lijken uit het water werden gehaald. Aan de Oudebt ug werden Zaterdagmorgen 5 lijken opgehaald. Hartverscheurend was het de zenuwachtige, gejaagde menschen te zien, die informeerden naar geliefde betrekkingen, welke Donderdag dpu ganschen dag niet waren thuis gekomen. Jammerende vrouwen, die weduwe, schreiende kinderen, die vader- of moederloos waren geworden. Op het gelaat der wachtenden lag angstige spanning, die maar al te dikwijls na de confrontatie met liet lijk, in radeloosheid overging. Heikend werd o. a, het lijk van den heer Oosterman, makelaar in assurantiën. Uit den Arnstel is het lijk opgehaald ran een manspersoon, gewoond hebbende Wees- perzijde. Een gouden horloge en portemonnaie met f 12.50 werden nogop het lijk bevonden. Eene vrouw, die te water was geraakt, en in het Binnen-Gasthuis verpleegd werd, is aan de gevolgen overleden. De andere patiën ten gaan goed vooruit. Tegen een broeder van den verwonden socialist Geel en tegen zekeren Schaaf, die verdacht worden den tweeden Kerstdag te Amsterdam de politie met steenen geworpen te hebben, is bevel tot gevangenneming ge geven. Een besteller bij de rijkstelegraaf te Am sterdam heeft drie gulden boete gekregen en zal acht dagen in zijne betrekking geschorst worden, omdat hij een dienstmeisje, dat een telegram voor haar mijnheer van hem aan nam, had aangehaald en een zoen gegeven. De mijnheer kwam hierachter en diende een klacht bij den directeur in, die den zondaar bovenvermelde straf oplegde. (PI. BI.) Men meldt uit WestdongeradeelDe bij den sneeuwstorm van 1 December op het eiland Ameland gestrande 9 Wierumer vischaken zullen waarschijnlijk niet spoedig kunnen worden afgebracht. Bij hoogwater hebben zij veel van den golfslag te lijden, zoodat zij zoo hoog mogelijk tegen de duinen zullen moeten worden opgehaald, om verdere beschadiging te voorkomen. Maar ook dan nog blijft de vraag, of allen wel weer zullen kun nen worden hersteld. Zijn onze berichten juist, dan zal dit misschien slechts met 4 a 5 kunnen geschieden en daarmee zullen in alle geval eenige duizenden guldens ge moeid zijn. Ofschoon er voor de zoo deerlijk ongeluk kige visschersbevolking, ook van hen, die er het leven hebben afgebracht, doch door het stranden van hunne schepen thans geheel broodeloos zijn, veel geld bij de provinciale commissie wordt ontvangen, zal er nog veel moeten inkomen om de ongelukkige wedu wen en weezen op den duur te kunnen hel pen. De commissie deelt thans niet minder dan ongeveer f170 per week uit.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2