A' 94. Vr dag 5 Januari. N°. 8439. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang jBuitenlandselie Berichten. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal i. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BVBRAr; BOTESRITRA AT, E 2 1, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met nibegri» van eene Courant1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad n°. 148 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van A. M. M. "VILSTERMAN-Flink voor het huis. staande aan den hoek van den Dam en de Oude Sluis, F no. 56. Schiedam, den 4den Januari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNEDE. D U I ;T 8 (J II L A N D. Keizer Wilhelm heeft ditmaal bij de Nieuw jaars-ontvangst geen toespraak gehouden. Zoowel de keizer als de keizerin waren bij de receptie in het oog loopend vriendelijk tegenover den rijkskanselier Von Caprivi. Teiwijl het geschil lusschen den rijks kanselier en den minister van financiën Miquel is bijgelegd, neemt dat tusschen graaf Caprivi en den Pruisisehen minister-president, graaf Eulenberg, eeti ernstig karakter aan. De rijkskanselier is van oordeel dat genoemde minister niet krachtig genoeg tegen de agra riërs optreedt en verlangt de uitvaardiging van een nieuw besluit, waarbij de ambte naren, die de staatkunde des keizers bestrij den, met disciplinaire straffen bedreigd wor den. Men verwacht de spoedige afkondiging van zoodanig besluit en tevens de herbenoe ming van den rijkskanselier tot Pruisisch minister-president. Het handelsverdrag met Rumenië is Dins dag bekrachtigd. Ook de erf-groothertog van Baden is in hevige mate door influenza aangetast. De Berlijnsehe correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Er is een vreemdsoortig schandaal aan den gang. Graaf Arnim-Schlagenthin (zoon van wijlen den gezant, wiens proces indertijd zoo veel sensatie heeft gemaakt) beschuldigt Bis marck openlijk dat hij de eigenlijke aanlegger is van het verschijnen van het boek van Hans Blum, waarin de oude beschuldigingen tegen den gezant herhaald worden. Onder anderen •deze: dat de gezant zijne positie te Parijs misbruikt heeft voor laakbare beursspecula- tiën, Arnim stelt Bismarck persoonlijk ver antwoordelijk voor de ^schandelijke aanvallen" in Blums boek. Hij verlangt van Bismarck eene verklaring van eerherstel zijns dooden vaders, en hjj dreigt, indien Bismarck zwijgt, met verdere gevolgen". Arnirn had dit reeds voor vier weken priva tum aan Bismarck geschreven, maar hij had hierop geen antwoord ontvangen, en der halve maakt hij hedenavond de geheele zaak in de bladen bekend. Men vraagt zich af, of Arnim nu eender zoons van Bismarck tot een tweegevecht, wil uitdagen. De oude ex-kanselier toch kan kwa lijk zelf meer duelleeren. F R A H K R IJ K. In zijn Nieuwjaars-toespraak tot president Carnot heeft de voorzitter van het hof van appèl, de heer Périviei', verklaard, dat de rechteihjke macht in Frankrijk krachtig met de regeering zal medewerken tot verzekering der openbare rust. Te Romarantin, departement Loir-et-Cer, is een hulponderwijzer aan de openbare school, Huard geheet, als anarchist gevangengeno men. Hij moet in betrekking staan met de anarchistische groep te Orleans, waar in de laatste dagen almede anarchisten in ver zekerde bewaring genomen zijn. Ten huize van Huard zijn anarchistische papieren ge vonden. Op den heer Pelatan, commissaris van politie te Asnières, werden Maandagavond verscheidene revolverschoten gelost door een bende anarchisten. De heer Pelatan werd niet gekwetst. In de jury, ter beoordeeling der zaak van Vaiilant aangewezen, hebben o. a. zitting twintig kooplieden, vijf grondeigenaien, drie ingenieurs, twee architecten en nog andere wetenschappelijke personen ook telt men er een Parijsch gemeenteraadslid onder. De meest bekende naam is wel die van baron Gustave James de Rothschild, in 1829 te Parijs geboren. Het appèl van Vaiilant zal geen aanleiding geven om zijn zaak later te doen voorkomen. Zij blijft voor Vrjjdag a.s. aan de orde gesteld. De gemeenteraad te Roubaix bestaat groo- tendeels uit socialisten, die bij hun verkiezing beloofd hadden de plaatselijke accijnzen af te schaffen. Na twee jaar zijn nu accijnzen met 45.000 frs. verhoogd en bovendien is de belasting op wijn met 50.000 frs. vermeer derd, daar de uitgaven met niet minder dan 740.000 frs gestegen zijn. De socialistische burgemeester, die in het eerste jaar met 4800 frs. tevreden was, krijgt nu 13.500 fr. 's jaars. BELGIS. Te Charleroi heeft men op Nieuwjaarsdag een poging gedaan om de werkplaatsen op het spoorweg-emplacement in de lucht te doen vliegen. Bij een kolendepot werd door een weikman, Lejoine genaamd, een zak ge vonden, met dynamietpalrorien gevuld; een lont was er om heen gewonden, maar den dader had blijkbaar de tijd ontbroken, deze aan te steken. It S L A N D. De vrijwillige vloot in de Zwarte Zee, be staande uit stoomschepen, welke in tijd van oorlog onmiddellijk ter beschikking van de regeering gesteld worden om tot bewapende ktuisers te worden ingericht, zal deze week met 3 nieuwe schepen woiden uitgebreid, terwijl er weer 2 besteld zjjn en nog 2 op stapel staan. ITALIË. Het gerucht loopt dat de regeering voor nemens zou zijn, het tabaksmonopolie aan pavticulieren over te dragen, of anders de belasting op de rente tot 18 procent te verhoogen. Generaal Morra heeft tot de ingezetenen van Palermo en de provincie een proclamatie gericht, waarbij hij de medewerking van alle wulgezinden inroept ter handhaving van de orde. Volgens particuliere berichten uit Palermo zijn bij de Dinsdag te Pietraperzia voorge vallen ongeregeldheden 5 personen gedood en vele gewond. Te Mazzara zijn de straten bedekt met puinhoopenvier personen wer den zwaar gekwetst. Half ofiicieele bladen beweren, dat er bij de onlusten op Sicilië van Fransche zijde intriges in het spel zijn en dat met name Fran sche zendelingen hierbij werkzaam zijn. De Fanfulla zegt dat reeds de helft der bevolking op Sicilië tegen de wet in verzet koint. De afgevaardigde De Felice geeft in de te Palermo verschijnende Siciliano een aangrijpend verhaal van den opstand te Vul- guarnero. Aldaar zijn 56 personen gevangen genomen, onder welke 19 vrouwen met kin deren aan de borst. De minister-president Crispi dreigt al de gemeenteraden op Sicilië te zullen ontbinden, die weigeren de behoef tige klasse te ontheffen van den druk der belastingen. De Dsercito zegt dat, afgezien van 12,000 soldaten, die tegen 3 dezer waren opgeroe pen, den 8n dezer nog 12,000 man opgeroe pen zullen worden, teneinde de sterkte der bezetting op Sicilië te brengen op 40,000 man. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft van gisteren: De correspondenten van Engelsche bladen te Rome seinden gisteren zeer ongunstige berichten uit Sicilië, alwaar de wanordelijk heden toenemen zonder dat men den werke- lijken omvang kent, zelfs te Rome. Te Trapani, een dorp, kwam eene soort van revolution- naire Junta bijeen, welke den meest onpo- pukiiren kommies der accynzen berechtte en ter dood verooi deelde, waarna de voltrekking van dat vonnis door fusilleering plaats had. Naar de Standard uit Rome vernam, rappor teerden de Siciliaansche bisschoppen aan het Vaticaan dat de beroeringen van zuiver socialen aard zijn Het is een volksopstand tegen uitzuigery. Andere berichtgevers aan den paus beweren dat er eene Siciliaansche separatistische omwenteling ophanden zou zijn, hetgeen aan het Vaticaan geenszins on welgevallig zou wezen, daar de erkenning van een onafhankelijk Sicilië het herstel van 's pausen wereldlijke macht minder onwaar schijnlijk zou maken. Het Vaticaan bevat dan ook aan zijne private agenten op Sicilië, volledig omtrent den toestand op het eiland te rapporteeren. S F A H J E. Het gerechtshof te Madrid heeft Desbatz, Ferreiro en Munoz, de daders van den dyna- miet-aanslag tegen het gebouw der Kamer op 4 April 1892, verooi deeld leder tot 7 jaar dwangarbeid, tot verlies der burgerschaps rechten en in de kosten. S E R T I E. De Skupschtina is tot 22 Januari uiteen gegaan, daar eene ministerieele crisis is uit gebroken. De koning heeft den staatsraad Szwetomir Nicolajewitch, een van de aan voerders der gematigde radicale partijgroep, met de vorming van een nieuw ministerie belast, dat uit de gematigde elementen der diie paitijen zal zijn samengesteld. De Rus sische gezant Persiani moet den jongen koning echter de benoeming van zoodanig ministerie ontraden hebben, omdat hij daardoor den schijn zou aannemen eene Rusland minder vriendschappelijke staatkunde te willen volgen, en hem hebben aangeraden toe te geven aan het verlangen der radicale meerderheid om de vorming van eeri nieuw Kabinet aan den heer Paschitch op te dragen. BüIGA R IJ E. Ondanks den minder gnnstigen toestand der geldmiddelen heeft de Sobianje 17, mil- lioen francs toegestaan voor de aanschaf fing van snelvurende kanonnen. Teneinde het tekort op de begrooting te dekken, wil de regeering aan de Sobranje eene korting van 5 "l0 op de jaarwedden van alle ambtena ren en beambten voorstellen. De behandeling van het ontwerp tot invoering eener veite- ringsbelasting. alsmede dat tot uitbreiding van hei spoorwegnet zijn tot de volgende zitting verdaagd. De Sobranje is door vorst Ferdinand gesloten. AMERIKA. Uit New-Yoik wordt gemeld, dat de demo cratische leden der finaueieele commissie uit de Kamer van afgevaardigden der Unie Dins dagavond eene bijeenkomst hielden, in welke bleek dat zij verdeeld zijn omtrent het heffen van eene inkomstenbelasting, alsook over het bijeenroepen van eene democratische partij- vergadering tot het overwegen van de tarief- quaestie. Evenwel zal die vergaderiug ver moedelijk toch in liet einde der week plaats hebben, daar 52 democratische leden er toe besloten. Blykens een bericht aan de New-York

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1