A* 94, Zaterdag 6 Januari N°. 844C f KENNISGEVING. KENNISGEVING. A.clitenveertig*ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BuitenlaiidseHe Berichten, u i t s e ut a n l>. GRIEKENLAND. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50, Afzonderlijke nomtners- 0.10. r BK I s BOTKR8TRI 1 T, E 2 9. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal herekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni •1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan de firma J. H. VAN GENT en hare rechtverkrijgenden, tot uitbreiding harer branderij aan de Boterstraat. wijk E no. 71 kadaster sectie B no. '2385, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 SI1, ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel 2o. aan P. C. KREUGER en zijne recht verkrijgenden, lot uitbreiding zijner bran- derf) aan de Noord vest. wijk F no. 326. ka daster sectie A no. 1254, met een stoom- weiktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 SP. Schiedam, den oden Januari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN RIJK VAN SI AT EN ESSE. Be secretaris Burgemeester en wethouders van Schiedam Gezien art. 48 der verordening op de brand weer voor deze gemeente. Gelasten bij dezen alle ingezetenen, wonende aan grachten, havens en wateringen om gedurende de vorsteene BIJT te doen •hakken, voor of achter limine panden, van min stens 1.6 Meter in het vierkant, of nevens hun schip een sleuf van minstens vijf decimeter, en die alle dagen te doen openhouden, op veibeurte der geldboete van drie gulden, bij ge roeide verordening bepaald. En is hiervan afkondiging geschied, waar net behoort, den 5den Januari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MaTENESSE. De secretaris VERNÈDE. De regeering heeft aan den kruiser Primes Wilhelm bevel gezonden, onverwijld naar Kameroen te vertrekken, ter voorkoming van herhaling der oproerige tooneelen. De gou verneur van Kameroen, de heer Von Zim- •merer, die met verlof hier te lande vertoeft, zal ten spoedigste naar zijn post terugkeeren. Een groot deel der muiters is reeds onscha delijk gemaakt, terwijl een 20-tal andere door de inboorlingen aan de overheid zijn uitgeleverd, zoodat geen verder gevaar te •duchten schijnt. De Berlijnsche correspondent der JV. II. Ct. meldt van gisteren Het Deutsche Wochenllait, orgaan van de vi'5-conservatieve partij, behelst een opstel van den Franschen schrijver Féiix Lacaze, onder het opschrift: sLaat ons elkander leeren kennen", waarin voor eene verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland wordt gepleit. Lacaze herinnert aan de bewijzen van hoffelijkheid, in den jongsten tijd tusschen de beide natiën uitgewisseldhij noemt de vijandschap tusschen Duitschland en Frankrijk de universeele kwaal waaraan de sociale toestanden in onzen tijd lijden, en hij haalt de woorden aan van Jules Simou: sAls de regepringen verstandig waren, sloten zij vrede om het anarchisme te bestrijden". Lacaze beveelt ten slotte de verzoening aan als in het belang van den algemeenen vooruitgang der beschaving. Eene dergelijke ontboezeming van Fransche zijde is hier geheel nieuw, en wordt met instemming begroet. In de hofkringen wordt verteld dat de keizer naar aanleiding van de vrijspraak waar mede het proces te Angoulème geëindigd is, de ironische opmerking zou hebben gemaakt: »Door hun gehoorgeven aan de eerste indruk ken van hun gemoed, werken de Franschen toch altijd pour le Boi de Prusse''. Een officieus bericht in de Post behelst dat in de politieke kringen te Berlijn de be richten uit Sicilië geen onrust wekken en de verwachting gekoesterd wordt dat Crispi spoe dig den toestand meester zal zijn. De hedenavond verschpnen bladen deelen mede dat de keizer eergisteren aan Caprivi en den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Marshall te kennen heeft gegeven dat hunne buitenlandsche politiek, in het bijzonder ten aanzien van het liandelstrae- taat met Rusland, zijne volledige instemming heeft. Tegelijker tijd wordt bevestigd dat, om den agrariërs ter wille te zijn, door de regee ring ernstig de afschaffing overwogen wordt van het indentiteits-bewijs voor graan, zoo dat er bijv. Russische rogge van minder qualiteit ingevoerd zou kunnen worden en, tegen teruggaaf van het betaalde recht, eene gelijke hoeveelheid Duitsche rogge van betere qualiteit uitgevoerd. F It A N K It IJ K. De president van het Hof van assises van de Seine heeft den advocaat Labori belast met de verdediging van Vaillarit op heden. Labori echter heeft geweigerd op grond dat er niet voldoende tijd is om het dossier te bestudeereu. Het anarchistisch blad Père Peimrd is Woensdag te Lyon in beslag genomen. Hier en daar hebben nog arrestaliën van anarchisten plaats. Te Besangon zijn er drie in hechtenis genomente Decazeville heeft men ten huize van den mijnwerker Poux beslag gelegd op ontplofbare stoffen en op brochures. BEL6IE. Naar de Patriote meldt, heeft de minister president Beernaert geweigerd zich te ver eenigen met het compromis-voorstel, door de commissie uit de vereenigde rechterzijde van den Senaat en de Kamer ontworpen teri aan zien van de proportioneele vertegenwoordiging. De beroemde aardrijkskundige Elisée Reclus zou in het begin van dit jaar een cursus ope nen aan de Brusselsche universiteit. De heer Reclus is echter, zooals men weet, een »ka- theder-anarchist" (nog dezer dagen hadden zijn vader en zijn broeder moeilijkheden met de Parijsche politie naar aanleiding van hun betrekkingen tot Vaillanl e. a.). De curatoren der universiteit hebben nu gemeend dat het samenvallen van Reolus' lessen en het proces van Vaillant tot onaangenaamheden zou kun nen leiden en de opening van den cursus voor onbepaalde» tijd uitgesteld. ENGELAND. In het Lageihuis heeft Asquith gisteren zijn voornemen medegedeeld in de volgende zitting een wetsvoorstel in te dienen, strek kende om aan den minister van biniienland- sche zaken de bevoegdheid te verleenen maat regelen te nemen tegen onredelijk langen duur van den arbeid in bedrijven welke voor de werklieden gevaar opleveren. Het Lagerhuis heeft alle artikelen van het wetsontwerp betreffende de Kerspelraden "an- genomeri, en heeft nu nog alleen te beslissen over de nieuwe artikelen, welke de regeering nog aan het omwerp zal toevoegen. R (IS 1 A K D. In den gezondheidstoestand van den minister van buitenlandsche zaken, Giers, welke ern stige bezoigdheid inboezemde, is sedert Woensdag zichtbaar beterschap gekomen. De doctoren, met professor Sokoloff aan bet hoofd, verwachten een spoedig volkomen herstel. In het gouvernement Charkow zijn ernstige ongeregeldheden naar aanleiding der maatre gelen tegen de veeziekte voorgevallen. De regeering heeft eene sterke troepenmacht daarheen gezonden. OOSTENRIJK. De jong-Czechen hebben bij den Boheem- schen Landdag een voorstel ingediend tot instelling van een opperste gerechtshof voor Bohemen, de oud-Czechen een voorstel om het Czechisch tot olficieele taal bij alle bm- nenlandsclie instellingen van openbaar be stuur te verklaren. Het opperste gerechtshof te Weenen heeft, niet vernietiging der beslissingen van den gou verneur van Illyrié en van het ministerie, uitgemaakt dat de gemeenteraden de eenige bevoegde macht zijn om te bepalen dat de naamboiiljes der straten inde landstaal zullen luiden, onder beding dat de stiaatnarneu ook in de Duitsche taal vermeld worden. Men ver wacht thans dat de gemeenteraad van Praag spoedig de, op last des gouverneurs van Bohemen geplaatste Duitsche naamboidjes weer door Czechische zal doen vervangen. Het gerechtelijk onderzoek inzakeden moord op den werkman Mtrva te Praag heeft aange toond dat men hier te doen heeft met eene wijd vertakte samenzwering en dat de moor denaars geld hebben ontvangen uit de kas van bet geheim genootschap ïOmladiria". Dat Mirva als geheim spion dor politie zijne kameraden zon hebben verraden, wordt door niets bevestigd. Alle hoofden der jong-Czechi- sche partij, die de verdediging hadden op genomen van de vroeger wegens hoogver raad gevangengenomen 76 leden van dien Jijongelingsbond", hebben zich teruggetrok ken, uit vrees dat zij zich daardoor ernstig zouden compromitteeren. Dinsdagnacht zijn in verscheidene steden van Bohemen oproerige biljetten aangeplakt, tot zelfs op de muren der kazernes, waarin de bevolking woidt aangemaand zich bij liet proletariaat aan te sluiten en de soldaten om hunnen superieuren gehoorzaamheid te wei geren. ITALIË. Te Palermo is Woensdag een koninklijk besluit openbaargemaakt, onderteekend door alle ministers, waarbij op Sicilië de staat van beleg wordt afgekondigd. Generaal Mo tra is met onbeperkte volmacht bekleed. Het officieuse blad Oiornale die Sicilia be weert dat er te Tunis buitengewone militaire maatiegelen van Frankrijk zijn waar te nemen, en dat de Italiaansclie regeering daarom te Castro Giovanni, op Sicilië, een versterkt kamp zal oprichten. De Carriers di Napoli spreekt de vrees uit dat de thans op Sicilië in gang zijnde bewe ging zal overslaan naar Kalabrië. Te Trapaui en te Gebellina hebben opnieuw ernstige onlusten plaats gehad. Naar uit Bari bericht wordt, laat ook in Apulié de toestand zeer veel te wenschen over. Het voornaamste voortbrengsel van den bodem r de wijn, kan geen afzet vinden ten gevolge van het ontbreken van een handels- tractaat met Frankrijk. De armoede dreigt hier even groot te worden als op Sicilië. SPANJE. De anarchist Salvalor Franei heeft getracht zich zelf te dooden, nadat hij zijn medeplich tigheid aan den dynaniietaanslag in het Liceo- theater te Barcelona meegedeeld had. iie Kamer is, na indiening der begrooting, tot 22 dezer verdaagd. De politie te Athene meent een der daders van den jongsten dynaniietaanslag tegen het gebouw der Kamer in handen te hebben. Het is de redacteur \au een schendblaadje, die wegens majesteitsschennis is gearresteeid. A M ERIK A. De opstandelingen in den staat Rio Gtande do Sul trekken op naar Santa Anna, «lat door de regeetingstroepen vet laten is.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1