Bimieiilamlsclie Berichten. De ernstige verwonding van admiraal De Mello, waarvan gisteren melding werd gemaakt, blijkt reeds van ouden datum te zijn. Toen de Aquidalan voor de eerste maal des nachts uit de baai van Rio ontsnapte, werd de admi raal door een granaatscherf getroffen. Aan vankelijk werd de wond eenigszins verwaar loosd, hetgeen oorzaak is dat zij thans een veel ernstiger karakter heeft verkregen en De Mello genoodzaakt zal zijn, zich eenigen tijd aan wal te doen verplegen. De bevelhebbers der vreemde oorlogssche pen in de baai van Rio de Janeiro hebben admiraal Da Gama verboden de hoofdstad verder te beschieten, tenzij hij daartoe door het vuur der forten worde uitgedaagd. Bij de innefning der stad Yusearan, in Hon duras, door de opstandelingen onder generaal Bonilla 30 December j.i., verloren de regee- ringstroepen 23 man aan dooden en 5 ge wonden, de opstandelingen 2 dooden en ver scheidene gewonden. Generaal Bonilla, ge steund door troepen der regeering van Nica ragua, omsingelt thans de stad Choluteca, na een vergeefschen aanval op Cuartel te hebben gedaan. Den 24n December hebben de Nicaraguasche troepen San Luis en Cincopino bezet. 1FB1EI. De jongste berichten uit Matabelenland melden, dat een gedeelte van kapitein Wilsons troepje aan de slachting ontkomen is. Koning Lobenguia zou, gebruik makende van den regentijd, welke het aan de Britsche troe pen zoogoed als onmogelijk maakt hem in het open veld aan te vallen, met eene sterke strijdmacht naar Buluwayo terugkeeren, waar 150 poiitie-soldaten en 300 goed gewapende vrijwilligers hem eene warme ontvangst zullen bereiden. SCHIEDAM, 5 Januari 181)4. Door burgemeester en wethouders is tot kommies bij de plaatselijke belastingen alhier benoemd W. E, Berck. De Maas voor deze gemeente is heden vol zwaar drijfijs, waardoor de vaart gestremd is. De stoomboot van Pernis, die nog wilde be proeven naar Rotterdam te varen, is nabij Delftshaven in het ijs vastgeraaktzij werd echter door de Harwichboot die naar Rotter dam stoomde bevrijd en keerde naar hier terug, waar de passagiers werden afgezet. Ook de sleepboot Mentor heeft hare reis naar Rotterdam niet kunnen volbrengen. In de buitensluis was hedenmorgen bij peiling slechts vier voet water op den dorpel, wat nog nimmer had plaats gehad. Door den lagen waterstand liggen de ont vangers van vele branderijen droog, zoodat deze zich met behulp van de waterleiding van water moesten voorzien. Het ijs in de Schie is reeds zoo dik, dat de spoelinghalers hedenmorgen tevergeefs hebben getracht er een vaargeul in te maken een hunner heeft nog getracht zijn schuit met behulp van zes paarden door het ijs heen te werken, maar het mocht hem niet gelukken. Naar wij vernemen, doet de directie der Schiedamsche Spoelmgvereeniging een lijst circuleeren, waarbij zij hare medebranders uitnoodigt om to helpen dragen in de kosten, die veioorzaakt worden door de pogingen, welke door genoemde vereeniging worden aangewend orn zooveel mogelijk het vaar water vrij van ijs te houden, opdat de spoe lingschuiten de bi andergen kunnen bereiken. Als proefneming is raeds gistermiddag ten 2 ure een aanvang gemaakt met het openhou den van de Nieuwe Haven en de Westerhaven en is men hedenmiddag aangevangen met het bevaarbaar maken van de Korte Haven, de Schie en de Noordvest. "Wanneer aan het voorzeker billijke ver langen van meergenoemde vereeniging gevolg zal worden gegeven, bestaat het voornemen dagelijks met het openhouden der vaart voort te gaan. Eendrachtige samenwerking in dezen kan niet anders dan ten voordeele strekken van alle branders, terwijl het gemis daarvan enorme verliezen kan veroorzaken. Op 4 Januari heeft aan het departement van buitenlandsc.be zaken te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 4 November 4893 tusscheii Nederland en Rusland gesloten over eenkomst tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. St.ct De gemengde commissie voor de stenogra phic bij de Kamers der Staten-Generaal heeft de gewone oproeping van stenografen uitge vaardigd. Zij, die vei dere inlichtingen verlan gen, melden zich daartoe in de maand Februari a.s., in persoon, aan bij den directeur van de stenographische inrichting der Staten-Gene raal, De-Ruvterkade 50 te 's-Gravenhage, dagelijks van 1 tot 4 uur des namiddags, bij wien ook de aangifte tot het bijwonen van den cursus wordt gedaan. In verband met de ook in de Tweede Kamer ter sprake gebrachte onregelmatige uitbetaling van onderwijzers-jaarwedden in Limburg, zijn door tusschenkomst van den commissaris der Koningin in die provincie nadere inlichtingen verzocht omtrent de al of niet regelmatige uit betaling dezer jaarwedden, de aan de onder wijzers nog verschuldigde sommen over het afgeloopen jaar, de wijie van uitbetaling, n.l. of deze in Nederlandsche dan wel in vreemde muntspeciën geschiedt, en omtrent eventueele andere onregelmatigheden. In 1893 werden 4170 vreemdelingen, als zonder middel van bestaan, over de grenzen verwijderd. Hedenochtend zat het ijs in de Maastus- schen Delftshaven en Cliarlois vast. Een vijftal stoombooten dat er door trachtte te werken, slaagde daarin niet, zij bleven in het ijs vastzitten tot te ongeveer halfeif de uit den waterweg naar Rotterdam opstoomende Har wichboot ze bevrijdde, zoodat zij de reis naar Rotterdam konden voortzetten. De verschillende rivieren zijn met veel drij (Ijs bedekt, zoodat de scheepvaart nagenoeg geheel gestremd is. Ook de stoomvaart onder vindt groote bezwaren en is hier en daar ook reeds gestaakt. De scheepvaart op Amsterdam is nagenopg geheel gestremd. Het Noordzee- kanaal, waarin zich veel grondijs vormt, is nog open. De nieuwe ijsbrekers zijn gereed orn de vaart daar zoo uoodig open te houden. Te Rotterdam heeft zoover het oog reikt de rivier zich hedenochtend in de vroegte stroom opwaarts vastgezet, van de Willemsbrug af. Tegenover de Oude Plantage liggen ver scheidene R'ynschepen in het ijs bekneld. De schroefboot op Stellendam, die heden ochtend beproefde van de Oosterkade nog eene reis te maken, kon het niet verder brengen dan tot midden in de rivier voor den mond van de Konings haven, waar de boot nu onbewegelijk vastzit. De geheele vaart stroomopwaarts is gestremd. Beneden de brug nagenoeg blank water, (N. EGt.) Uit Charlois wordt gemeld Wordt elders zeer over werkloosheid ge klaagd, gelukkig kunnen wij van hier melden, dat vele handen thans werk vinden op de petroieumterreinen, in de dokken of op de werven. Vooral nu op de weif van de hoeren Bonn en Mees weer een 100-tal nieuwe werk lieden zijn geplaatst en daar voor geruimen tijd werk zullen vinden, is voor vele gezinnen de grootste zorg voor dezen winter geweken. Gisteravond werd bij eene alleenwonende juffrouw aan de Buiten watersloot te Delft, tijdens hare afwezigheid, ingebroken en een bedrag van f80 ontvreemd, bestemd voor baar levensonderhoud in de eerstvolgende maanden. Bij een kleinen binnenbrand die gister avond in eene bovenwoning aan de Nieuwe Markt te 's-Gravenhage, door het in vlam geraken der gordijnen, uitbrak en die spoedig door de politie gebluscht werd, is de bewoon ster van dat gedeelte der woning, eene oude vrouw, in den rook omgekomen. Overwegende, dat tengevolge van de weige ring door den raad der gemeente Wateringen om op de begrooting uit te trekken de uoo- dige gelden voor het traktement van een tweeden veldwachter, is door Ged. Staten van Zuid-Holland daarvoor, bij hun besluit van 19 December j.l., een uitgaaf van f400 op de begrootirig gebracht, met welk bedrag ambtshalve de post voor onvoorziene uitgaven is verminderd. Een inwoner van Rijswijk schonk aan alle koetsiers van de paardentramlijnen nabij de Hollandsche spoor aldaar hoornen fluiten, omdat deze minder koud zijn in den mond dan die van tin. Op 77-jarigen leeftijd overleed heden de heer N. Tetterode, een hooggeacht Amster dammer, die niet alleen bekend was door de lettergieterij, welke jarenlang door hem werd beheerd totdat zij in de vennoot schap overging maar ook door zijn jaren lange werkzaamheid op velerlei gebied. De heer Tetterode was vroeger lid van den gemeenteraad. Hij was steeds een der ijverigste medewerkers in de «Maatschappij voor den Werkenden Stand", in het bijzon der voor de ambachtsscholen, van welke af- deeling hij eere-voorzitter was. Voorts was hij vroeger nog bestuurslid van verschillende vereenigingen van openbaar of bijzonder nut. Maar zijn naam zal in Amsterdam zeker steeds in dankbare herinnering blijven, om dat hij de eigenlijke oprichter is geweest van de kinderspeeltuinen. Nog kort geleden gaf de heer Tetterode een bewijs van zijn onverflauwde belangstel ling in het lot der minvermogenden door een vlugschrift over «de «kelderwoningen te Amsterdam". Nv. d. D.) De Weesinrichting te IVeerbosch. Bij de uitgevers Wiersma en Bonekamp, te Amsterdam, verscheen de «Tweede Brochure, inhoudende persoonlijke ervaringen over Neer bosch", door A. J. van Houten. Geheel in den geest van de brochures, geza menlijk met den heer Van Deth en ook door laatstgenoemde alleen geschreven, bevat dit werkje tal van met namen gestaafde aanklach ten tegen de behandeling van de weezen en van het personeel (onderwijzers en helpsters) in de weesinrichting Neerbosch. Vooraf geeft de schrijver zijne bevreemding te kennen over het feit, dat de commissie van onderzoek zich niet tot hem wendde om inlichtingen. Het rijksmuseum te Amsterdam werd in 1893 bezocht door 249,348 personen of ge middeld bijna 700 per dag. Uit de Prinsengracht te Amsterdam is nog opgevischt het lijk eener dienstbode, die Don derdagdoor den dikken mist misleid in het water liep en verdronk. Naar wij vernemen, bestaat er in den zoo- genaatnden «Duvelshoek" te Amsterdam een verhuurkantoor van kinderen, Voor deze kin deren wordt 25 cent per dag belaald door zekere exploitanten, die ze langs de huizen met zich voeren, om daardoor het medelijden op te wekken. (Tijd.) De pelmolen «Hel Guijswijl" van Jacob Vis Wz. en de papiermolen «De Fortuijn", van J. Honig Cz., staande op het Guispad1, gem. Zaandijk, zijn gisteravond ongeveer 7 uur eene prooi der vlammen geworden. De spuiten konden, hoewel er 8 tegenwoordig waren, niets doen dan een volgenden rno!enr «De Veenboer" gelieeten, voor in brand raken te bewaren. De burgemeester van Zaandijk was ondanks het koude weer op de plaats des onheils aanwezig en gaf daar zijne be velen. Beide molens waren geassureerd. Het treurigst van dezen brand is, dat ongeveer 35 man werkloos worden. Te Tolbert (Groningen) gingen de arbeider J. Z. en zijne vrouw een bezoek afleggen bij een kennis, hun kindje van '15 weken, goed in doe ken gewikkeld, met zich dragende. Bij hunne aankomst kwamen zij tot de vreeselijke ont dekking dat de kleine niet meer leefdehet kind was heiaas te goed ingewikkeld en in de doeken gestikt In de provincie Friesland is thans op alle vaarten de scheepvaart gestremd. Men meldt uit Hornhuizen Vanwege de vereeniging van landbouwers dienstboden is een uitvoerig adres gericht aan de landbouwers van Hornhuizen en omstreken, om hun te verzoeken, aan de dienstboden een gezellig tehuis te verschaffen. In aller belang vragen adressanten drin gend verschaft uwen dienstboden een goed verlicht en verwarmd vertrek, waardoor een gezellig tehuis wordt verkregen, en langzamer hand zal dan de zedelijke ontwikkeling van uwe dienstboden zich verheffen. De vrouw van zekeren V. te Nijmegen be vond zich bij anderen om den Oudejaars avond gezellig door te brengen. Bij haar ver trek viel zij van de trap, met gevolg dat zij bewusteloos werd opgenomen en kort daarop den geest gaf. In het rijksopvoedingsgesticht «De Kruis berg", nabij Deutichem, waren op 1 Januari 241 jongelingen gehuisvest. Met Kerstmis ging te Bergen-op-Zoom van mond tot mond het gerucht, dat-I, M. S., kassier en correspondent der Ned. Bank. met de nooiderzon vertrokken was. Als een loo pend vuurtje was die mare weldra door de heele stad verspreid eerst fluisterend, daarna luider en ten langen leste wist het iedereen. Als men weet, dat S. aldaar een groot ver trouwen genoot, zoodat velen hem hun zuur verdiende spaarpenningen toevertrouwden, dan zal men beseffen, welk een pauiek het treu rig nieuwtje in de stad teweegbracht. In den loop der vorige week gingen sommigen er heen om te zien of er nog iets te redden viel. Teleurgesteld keerden zij terug, want op het kantoor was het nacht Ais men alles mag gelooven, wat er ver teld wordt, dan zal het deficit een zeer groot cijfer aangeven niet alleen, maar dan moeten tal van lieden, ook uit den kleinen burger stand, er zeer door gedupeerd zijn. Ook een paar werkliedenfondsen hadden er hun spaar kas. Inmiddels is S. in staat van faillissement verklaard. (Pr, Ifdbr. Sc's Hert. Ct.) Den 11 n Dec. begaf een paartje zich naar het gemeentehuis te Meersen, teneinde aan gifte te doen van zija huwelijk. De secretaris schreef de namen in en de twee trouwlustige jongelui gingen huiswaarts, meenende dat alles in orde was; immers in de kerk waren de afkondigingen gedaan. Woensdag nu begaf het jonge paar, bene vens verwanten en vrienden, waarvan enkele van tamelijk ver waren gekomen, naar Meer sen, teneinde het huwelijk burgerlijk te doen voltrekken. Maar daar wachtte allen eene zonderlinge teleurstelling. Hun werd medegedeeld dat het huwelijk niet kon voltrokken worden, omdat de wettelijke bekendmakingen niet waren geschied.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2