Binneiilaiidsche Berichten. en aarde. Zout is voor de armen een on bekende weelde, men ziet hun kinderen in de keukens der meergegoeden en rijken slui pen en dit onmisbaar voedingsmiddel met volle handen eten. Volgens de Riforma wil Crispi in deze hoogst treurige toestanden verandering bren gen en zal hij bij de Kamer een daartoe strekkend wetsontwerp indienen, waarbij hij tevens de quaestie van vertrouwen zal stellen. Gisternacht is te Ancona voor het Casino Dorico een met revolverpatronen gevulde bus gesprongen, zonder echter belangrijke schade aan te richten. Ook op andere punten der stad hebben ontploffingen plaats gehad. XJit Rome wordt aan het Journal des Dèlais gemeld, dat het hooger beroep, ingesteld door Bernardo Tanlongo en andere beschul digden in de bankzaken, Woensdag door het hof van appèl verworpen is. De gerucht makende quaestie van het bankschandaal zal dus in den loop der volgende maand door het hof van assises uitgemaakt kunnen worden. Volgens nadere berichten uit Massowah is het verlies der derwischen in den bloedigen slag met de Italianen bij fort Agordat veel grooter dan eerst gemeld werd. Er zijn aan hunne zijde niet minder dan 4000 mannen gesneuveld, onder welke niet alleen hun opperbevelhebber Hamed Ali, maar ook diens vier emirs en de vermaarde aan voerder Ghen Daref. De derwischen zijn zeer ontmoedigd door de nederlaag en er is verdeeldheid onder hunne leiders. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Kaïro gemeld, dat Egypte met Griekenland onderhandelt tot vernieuwing van het handelsverdrag, dat in 1891 is afgeloopen. AMERIKA. De commissie voor muntzaken in de Kamer heeft een gunstig besluit genomen omtrent het wetsontwerp voorstellende de uitgifte van zilver-certificaten tot een bedrag van 55,156.681 dollars. Het doel van het ontwerp is in te gaan tegen de pogingen om de uitgifte van 3" pCts. bons te verkrijgen. Uit New-York wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche zaakgelastigde te Honolulu aan schrijving heeft ontvangen, om vooreerst niets te doen totdat het Congres zijne afkeuring heeft te kennen gegeven over de handelingen van het voorloopig bestuur op Hawai. De president der Braziliaansche republiek, Peixoto, heeft eeu ballon laten maken, waar mede hij uit de lucht dynamietbommen wil laten werpen op de schepen der opstande lingen. Het parlement van Chili heeft de over eenkomst bekrachtigd die door de regeering gesloten was met Engeland, ter zake van de schadeloosstellingen wegens den burgeroorlog te verleenen. SCHIEDAM, 13 Januari 1894. Betreffende de 4e groepen-lentoonstellingin jiPulchri studio" te 's-H age zegt het Rag blad van Zuid-Uolland en's-Gravenhage o. a. sUit een artistiek oogpunt is niet het minst be langwekkende hoekje van deze expositie de fond van de zaal, ingenomen door het werk van den beeldhouwer Odé, die in eenige bas- reliefs en statuetten van zijn talent schitte rend getuigenis aflegt." De inspecteur van den arbeid in de 3e in spectie heeft aan de burgemeesters een opgave verzocht van het aantal a. in 1893 uitgereikte arbeidskaarten; 5. op 31 December 4893 geldige arbeids kaarten voor meisjes en jongens naar leeftijd afzonderlijk c. hoofden of bestuurders van fabrieken of ■werkplaatsen 3. gehouden inspectiën. e. vrouwelijke werksters boven 16-jarigen leeftijd. Ten opzichte "an inrichtingen, waar slechts gedurende een zeker gedeelte van het jaar, doch op 31 December geen arbeid verricht wordt, verzoekt de inspecteur mededeeling van het grootste aantal kinderen en vrouwen, die aldaar in het geschikte seizoen werk zaam waren. Dezer dagen ontvingen wij een almanak voor 1894 van de firma Mouton Co. te 's-Gravenhage, die als proeve van boek- en plaatdrukwerk uitmunt do.u' smaakvolle be werking. De firma Faddegon Co. te Amsterdam, zond ons een wandkalender in kleurendruk, die evenzeer van kunstvaardigheid als goeden smaak getuigt. De drie straatjongens, die er zeer natuurlijk op zijn afgebeeld, maken den kalender aantrekkelijk. Bij kon. besluit is aan A. E. Rahusen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lioog- leeraar aan de polytechnische school, en zijn aan genoemde school benoemd: tot hoog leeraar, J. Cardinaal, thans leeraar aan die inrichting, en tot leeraar, dr. J. de Vries, thans leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlem. De Koningin-Regentes heeft aan de dier gaarde te Amsterdam 3, en aan die in Den Haag 2 witte damherten ten geschenke ge geven. Blijkens eene mededeeling van den Oosten- rijltsch-Hongaarschen gezant te "s-Gravenhage, zal in de eerste helft van de maand September 1894, te Buda-Pest, onder het beschermheer schap van den keizer van Oostenrijk-Hongarijje, het achtste internationaal congres van hygiëne en demographie gehouden worden. Het programma wordt medegedeeld in de Staatscourant van 12 dezer. "Wetenschappelijke lichamen en vereeni- gingen worden uitgenoodigd tot deelneming aan het congres. Van de uitvoerende commissie is voorzit ter de algemeens secretaris van het congres, prof.C. Muller te Buda-Pest (höpital St. Roch), tot wien verzoeken om inlichtingen kunnen worden gericht. Aan de Middelburgsche Courant ontleenden wij de mededeeling, dat door negen leden der Neerbosch-commissie een vernietigend rapport omtrent den heer J. van 't Linden- hout was opgemaakt. Naar wij vernemen, moet dit bericht geheel uit de lucht ge grepen zijn. (2V. R. Ct.) De N. R. Ctbevat het volgende inge zonden stuk van ds. M. J. Mees te 's-Graven hage Sinds eenigen tijd wordt in de dagbladen geadverteerd dat door het gezelschap van Charles de la Mar wordt opgevoeid »Öe geheimen van de weesinrichting Mcerhosch of een ontmaskerd weesvader," sensatiediam.i in vijf bedrijven. Ik wil u wel eerlijk zeggen, dat ik mijne oogen nauwelijks durfde gelooven. De zaak van Neer bosch is nog steeds in ondeizoek, liet officieele rapport van bekwame en ernstige mannen is nog niet verschenen. De brochure van »Van Deth" bevat, het is door ds. Van Ghee! Gildemeester en ondeien duidelijk aangetoond, eene menigte onjuistheden. Nog altijd hoopt een deel van die menschen, die niet gaarne zien dat hun naaste zoo b- er diep valt, dat veel zal blijken onwaar te zijn, al muet er dan ook zeker veel verbeterd worden. En zie! nu komt een gezelschap, dat het zeker alleen om ïkunst" te doen is, een op schandalen belust publiek onthalen op de voor stelling van eene geschiedenis, die volstrekt niet bewezen is. Daar is in dezen, Mijnheer do redacteur, iets ontzaglijk weerzinwekkends. Aangenomen, alles ware bewezen omtrent Van 't Lindenhout, wie, met eenigszins kiesch gevoel en fijnen smaak, zal er lust in gevoelen uren lang zulke schan dalen te zien opvoeren, er om te lachen, er zich mede te vermaken Welk eene heerlijke gelegenheid voor eene licht zinnige menigte, die zich met God noch gods dienst bemoeit, die het leven lichtvaardig opvat, om weer uren lang om die fijnen" te lachen en er zich in te verheugen dat de geheele rechtzin nige richting, waaronder zooveel nobele en ern stige menschen, wordt door het «lijk gehaald. O, wat zullen die vfïjne beschuiten" het weer hard te verantwoorden hebben, en hoe zal Jan Rap en zijn maat er hartelijk om lachen Laat de veinzerij ontmaskerd en gestraft worden, maar laat men op het tooneel geen bepaalde menschen aanwijzen, die, als ze schul dig zijn, reeds genoeg worden gestraft. Ver beeld u eens dat een kind van Van 't Linden- hout bij zulk eene voorstelling tegenwoordig ware. Is er, Mijnheer de redacteur, tegen zulke ieder fijn gemoed kwetsende dingen niets te doen 1 Kan hooger macht de opvoering van zulke smaak- en karakterbedervende stukken niet tegengaan Of zou het publiek door niet te ko men zelf toonen dat het te hoog staat om zich met zulke dingen te vermaken T Verontwaardiging en droefheid gaven mij deze regelen in de pen. Wat zou ik gaarne zien dat ze door u werden opgenomen Ik hoop van harte dat de heeren Charles de la Mar en Co. niets aan de opvoeringen zullen verdienen maar, helaas, ik vreeze Laat ieder in eigen kring dit protest doen hooren, waaraan ik in uwe kolommen heb trachten uiting te geven. Woensdagavond hield de militaire bond aVoor Koningin en Vaderland" te Amster dam, weder een uitvoering in sPlancius". Bij het begin van het feest verscheen het bestuur ten tooneele. Bij monde van den voorzitter, luit. Ditmar, werd medegedeeld, dat men op dezen avond aan den eere-voor- zitter, luit. Clockener Brousson, een geschenk had willen aanbieden uit naam van de mili tairen van zee- en landmacht, leden van den bond. Het bestond uit eene officiers-sabel, met inscriptie, als een hulde aan den stichter van den bond. Tot leedwezen van het be stuur kon de heer Brousson echter dezen avond niet tegenwoordig zijn. Het N. v. d. D, kan er bij melden al werd dit niet van het tooneel gezegd dat de luitenant Woensdag werkelijk smet verlof" in de hoofdstad was gekomen, maar van hooger hand last had ontvangen onverwjjld weder naar zijn tegenwoordig garnizoen, Geertruidenberg, terug te keeren. Dit bevel, waaraan natuurlijk door den heer Brousson was voldaan, scheen in verband te staan met het feit, dat enkele dagbladen reeds in de vorige week van deze hulde hadden melding gemaakt. De eeresabel zal nu naar Geertruidenberg worden opgezonden. Wat al meermalen is opgemerkt, n.l. dat door de uitvoerige openbaarheid aan de sa menkomsten der sociaal-democraten enz. ge geven, deze Deweging in omvang heeft ge wonnen, wordt door de Amst. Ct, in haarnom- mer van gisteren opnieuw betoogd. Zij vangt aan met de volgende historische herinnering. »Er is een tijd geweest dat er omtrent een tiental sociaal-democraten, die ergens in een achterbuurt vergaderden, ellenlange ver slagen in sommige bladen hier ter stede werden gegeven. Het gevolg was dat het publiek nieuwsgierig werd en zich een voor stelling van die vergadering maakte alsof er duizenden bijeenkwamen. De socialisten van die dagen waren den verslaggever, die zoo trouw propaganda voor hen maakte, zeer dankbaar, wpnt zij wierven leden, zoodat men spoedig in het publiek durfde komen. Toen de couranten in haar naijver er zich allen mede gingen bemoeien groeide de belangstelling, en weldra ve^. toonde men zich op straat en ontstonden de relletjes, waarvoor de verslagen der dag. bladen de kijkgrage menigte leverden." Het blad brengt daarna in herinnering hoj in de vergaderingen der sociaal-democraten de verslaggevers der bladen werden uiige, scholden en beleedigd en thans de redacteurs worden aangevallen, teneinde iets nieuwste zeggen, daar over andere onderwerpen men slechts herhalen kon wat al tallooze malen was gezegd. De Amst. Ct. is van oordeel, dat men aan de sprekers in die vergaderingen te veel eer bewijst door hunne toespraken medetedeelec dat de pers tegenover hare lezers andere plichten heeft, en dat zij zich bepalen moet tot liet mededeelen van gebeurtenissen ea hetgeen daartoe aanleiding gaf. Naar De Mansbode mededeelt, kan eerlang te Rotterdam de oprichting worden te gemoet gezien van eene kiesvereeniging, waarvan de leden zullen bestaan uit winkeliers, en welke geen politieke kleur hebben en zich uitsluitend met gemeenteraadsverkiezingen bezighouden zal. Gisteren werd in Den Haag voor liet stad huis bij tromslag ingedaagd de uit zijn gar nizoen te Leiden verdwenen 4ste luitenant plaatselijk adjudant H. K. Y. D., met oproeping zich binnen tweemaal 24 uren aan te melden, op straffe van anders als deserteur te worden afgevoerd. Te Voorburg is een jongetje van zeven jaar door het ijs gezakt en verdronken. Hedenochtend is in de pletterij van de firma L. J. Enthoven Sc Co. in Den Haag een werkman achterover in een droog dok gevallen, dat op het terrein achter de fabriek pasklaar wordt gemaakt. Bovendien kreeg hij nog een ijzeren plaat op het hoofd. Hjj was bijna onmiddellijk dood. Sedert 8 dezer wordt te Haarlem vermist een 15-jarig meisje, dat dien dag met schaat sen de ouderlijke woning heeft verlaten ea niet is teruggekeerd, waardoor men vermoedt, dat zij door het ijs is gezakt en verdronken. Te Luljebroek is het gewelf in de kerk der hervormden naar beneden gevallen, gelukkig op een oogenblik, dat het gebouw ledig was, De onderwijzer Robertus, wien door den burgemeester van Hoogezand is medegedeeld dat hij zijn optreden voor het socialisme moest stuken, heeft te Veendam Zondag een openbare vergadering geleid van den soc.- democr. jongelingsbond, waarbij hij het ont werp sDe naderende revolutie" behandelde. Hij noemde bij die gelegenheid de handeling" van den burgemeester laag, maar gaf te kennen, dat dit hem niet zou terughouden openlijk voor zijne gevoelens uit te komen. Het lager onderwijs stichtte, volgens dezen man van het vak, niet veel nut. Woensdag is te Heeren veen het zomerhuisje in den tuin Yan den oud-burgemeester jhr. mr. Van Beyma Thoe Kingma te Heerenveen in brand gestoken en afgebrand. De politie heeft een der daders opgespoord. De burgemeester van Utrecht heeft de op voering van het sensatie-drama sDe Geheimen van de Weesinrichting Meerbosch of de ont maskerde' weesvader" verboden. Eenige heeren te Arnhem wenden zich tot het publiek aldaar met een plan tot reorgani satie van den vogel- en plantentuin. Men zal een gedeelte van den tuin voor boschterrein verkoopen en het hotel met omgeving blijven exploiteeren. Eene som van f40.000 inaan- deelen van f 250 en f 500 is daarvoor noodig-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2