Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Botterdam. De gemeenteraad heelt Donderdag het belangrijke voorstel betref fende de uitvoering van werken langs de Rijnhaven gedeeltelijk aangenomen. Besloten werd n.l. tot het bouwen van een kaaimuur, benevens de uitvoering van eenige andere werken, te zamen begroot op f192,000. Daarentegen werd op voorstel van den heer Ebeling het 4e punt, n.l. de aanleg van straten aldaar, waarvan de kosten werden geraamd op f 730,000voorloopig aange houden. 's-Gravenhnge. In de Haagsche afdeeling van de 3> Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheïd in Neder land" zal Vrijdagavond, 19 Januari, de heer A. Iluet, uit Delft, spreken over de onmis baarheid van een goede octrooiwet. Amsterdam. In een talrijke bijeenkomst van nieuwsgierigen en werkloozen, gisteren in ïConstanlia" gehouden, deelde Geel mede, dat aan zijn voornemen, om met den hoofdredacteur van het Handelsblad, te spreken, geen gevolg was gegeven, op aan raden van zijn mede-comité-leden, die hem waarschuwden, dat hij, zich voorbijpratende, daardoor in de gevangenis zou kunnen komen. Hij bleef bij de beschuldiging, dat het Handelsblad den burgemeester tot ge weld had aangezet en dat deze gemeene en brutale leugens aan den gemeenteraad had voorgelegd, waartegenover de werk loozen zich moesten organiseeren. Luitjes, van Sappemeer, hield een heftige redevoering, waarin hij tot aansluiting aan spoorde om macht tegenover macht te plaat sen. Op allerlei wijzen, evenals aan het einde der vorige eeuw, moest een geheele ommekeer worden voorbereid. Te 2 uur ving de wandeling aan. Da heer L. J. Veerman, te Heusden, zorgde voor eene uitgaaf, welke zonder twijfel voor menigeen een gewenschte bron van inlichtingen kan zijn. Zij bevat voor geringen prijs al de programma's omtrent examens en toelatingen voor de betrekkingen van onderwijzers, rechters, landmeters enz. enz. in de Zuidafiikaansche republiek, In het sterfhuis van Carl Maria von Weber, Great Portland street 403 te Londen, zal door de vereeniging van musici aldaar een gedenk steen geplaatst worden. De commissie van Duitsche historici voor het toe kennen van den vijfjaarlijkschen Verdun-prijs had besloten dien te geven aan VonSybel, voor zijn werk over de vestiging van het Duitsche rijk. Men zegt, dat keizer Wilhelm rlat besluit heeft ver nietigd. Von Sybel is directeur van het Pruisisch staatsarchief en lid der Beriijnsche academie. Men schrijft 's keizers optreden daaraan toe, dat Von Sybel in zijn werk Bismarck had ver heerlijkt. £en hevige brand heeft te Antwerpen het Jezuïetencollege St. Jean Berchman voor een groot gedeelte vernield. De leerlingen waren niet in het gebouw en er werd niemand ge dood of gewond maar de schade is zeer aan zienlijk. Het college werd drie jaar geleden gebouwd en moet 3 millioen francs gekost hebben. Zekere Andries, die te Brussel op i December 4893, bij het voorbijrijden van koning Leopold den kreet uitte: ïLeve de anarchie!" is door het hof van assises van Brabant veroordeeld tot 4 jaar gevangenis en 300 frs. boete. Bij het afbreken van een voor jaren door i brand vernielde iabriek te Gent is een gedeelte van een gebouw ingestort. Tien arbeiders wer den bedolven onder het puin. Vier bracht men dood te voorschijn, een overleed aan de beko men wonden en de vijf anderen zijn ernstig gewond. Het vermaarde hertogelijke kasteel van Bern- burg, in Anhalt, is door brand vernield. Twee menschenlevens gingen bij den brand verloren. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Er zijn o. a. ook een aantal zeer belangrijke documenten verbrand. Wat d* gewapende vrede wei kost, blijkt uit het volgende Volgens nauwkeurige statistische opgaven hebben dit jaar op het vasteland van Europa 1,200,000 soldaten aan de najaarsoefeningen deelgenomen. Bij de oefeningen weiden 60,000,000 patronen verschoten en do kosten van dezen nagebootsten mark. oorlog bedroegen 400,000,000 Men is te Munchen wegens de koude zonder electrische straatverlichting. Het water dat de daartoe noodige kracht verschaft, is bevroren. Men brandt er nu voorloopig weder gas in de straten. Dezer dagen is te Holzroaden, in Wurtemberg, een volledig geraamte van een plesiosaurus gevonden, 3 meter lang en 1 45 M breed. Uit overblijfselen van de huid, welke men nog op het geraamte vond, bleek, dat de plesiosauren, gelijk de mannen der wetenschap vooronderstel den, ongeschubiie dieren waren. Op dezelfde plaats vond men ook eenige ge raamten van ichtbyosauren. Een daarvan zal met den plesiosaurus naar het Beriijnsche museum voor natuurlijke historie gezonden worden. Te Kopenhagen heerscht het roodvonk epide misch. Aldaar kwamen in de laatste berichts- week 1514 gevallen dezer ziekte voor. In de hospitalen worden 683 roodvonklijders verpleegd. Ook te Londen, Weenen, Hamburg, Berlijn, en te Edinburg breidt die ziekte zich uit. Leo Tolstoï, de beroemde Russische schrijver, moet onlangs in een gesprek met een journalist verklaard hebben, dat hij, sinds hij vegetariër is geworden, voor zich zeiven niet meer dan 5 kopeken (9 i/s cent) per dag voor voedsel uit geeft. De groote prijs der Spaansche nationale loterij 3 millioen pesetas of f 1.425.000 is dezer dagen gewonnen door een slager te Saragossa. De gelukkige winner gaf 2000 pesetas aan den beambte, die hem het geld uitbetaalde, en 1000 aan een blindeman, die met de trekking- lijsten liep. Voorts gaf hij den dag, waarop hij zijn geld kreeg, kosteloos vleesch aan al de bewoners van zijn buurt. In Amerika neemt met ieder jaar het aantal vrouwen toe, die een onafhankelijke be trekking bekleeden. Volgens de statistiek zijn er thans reeds meer dan 3.000.000 vrouwen, die in de een of andere betiekking bun brood verdienen. Hieronder zijn 2500 dokters, 6000 postambtenaren en 275 die het predikambt ver vullen. In New-York alleen zijn 27000 vrouwen die hunne echtgonooten onderhouden. De goudopbrengst in de Zuidafrikaanscbe republiek in het afgeloopen jaar is 1.331.757 onsen; in 1888 bedroeg die 230.189; in 1889 George Kennan, de Amerikaansche reiziger, bekend door zijn boek over het lijden der ballin gen in Sibene, heeft Maandagavond voor een talrijk publiek zijn eerste lezing te Londen ge houden over sStaatsmisdadigers als dwangarbei ders in de mijnen van Stberie". Hij gaf daarin een treffende beschrijving van den treurigen toestand der veroordeelden in Siberië, van welke velen krankzinnig worden door de ellende, die zij moeten uitstaan. Een voetkunstenares zonder armen, Elisabeth Kunneich, is dezer dagen te "Verviers getrouwd met een Oostenrijkschen impresario, wien zij hart en ivoet" geschonken heeft. Bij de huwelijksplechtigheid werd haar de trouwring gestoken aan den vierden teen van den linkervoet. 369.551 in 1890 404.810 in 1891 729.233, en in 1892 1.210.865 onsen. Aan den hoofddiiecteur van post en telegraphie is door den Ned. bond voor post- en telegraaf- beambten »De Post" verzonden een adies, waarin verzocht wordt, zoo spoedig doenlijk over te gaan tot de vervanging van den mantel door een doelmatiger kieedingstuk, zoowel voor post- als telegraafbestellers. De rechtstreoksche intercommunale telephoon- dienst voor publiek verkeer van Nijmegen met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zandvoort "s-Gravenbage, Schiedam, Vlaai dingen, Maas sluis, Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Baarn, Bussnm, Utrecht, Hilversum, Ameisroort es Groningen wordt met machtiging van den mi nister van waterstaat, handel en nijverheid op 15 dezer geopend. In de provincie Groningen is de vraag naar vette varkens voor den uitvoer naar het buiten land zeer groot, waai door eene rijzing der prijzen gevolgd is. Voor exemplaren boven 100 kilo wordt 43, voor een gewicht van 50 tot 100 kilo 41 cent oer kilo levend betaald. De vaikens- teelt levert bij de lage voeder- en zeer hooge spekprijzen den fokkers dezen winter groote voordeden op. Te Schipluiden is bij den bouwman L. J. van Veizen miltvuur geconstateerd bij een uit nood geslacht rund. Het overige vee is gezond ver klaard uitgezonderd eenige runderenweike verdacht worden besmet te zijn. Te Winterswijk is door den lijksveearts weder om een geval van miltvuur geconstateerd op den stal van den landbouwer Wevers, waar ïeeds éene koe aan die ziekte is bezweken. Door de heeren Poels uit Venraai zijn uit de omstreken van Purmerend vele kalfkoeien ge kocht voor Duitsche rekening. Men zal zich herinneren dat de hoogleeraar Loffler, te Greifsnald, als middel om de lande rijen van de muizenplaag te bevrijden, heeft aanbevolen het bestrooien met broodkruimels die gedrenkt wat en met bacteriën van den mui- zen-typhus. In Thesvahë heeft prof. Loffler met dit middel zeer gunstige uitkomsten vei kregen. In het vorig jaar zijn ook proeven er mede geno men t« Bremerlehe in de provincie Hannover en eveneens met zeer gunstigen uitslag. De muizen zijn daar grootendeels verdwenen. Het is vooral zijn groot opsiorpingsvermogen van vloeistoffen, die turfmolm tot een gewenscht artikel onder het vee maakt. Het kan 8 maal zijn gewicht aan vocht opnemen, zoodat het in dit opzicht de eigenschap eener spons bezit, die ook eenige malen haar gewicht aan water vasthoudt. Waar dus jong vee los in den stal rondloopt en verbazend veel stroo noodig zou zijn, daar is turfmolm op zijn plaats. Het verschaft steeds een droog hok, een zachte ligplaats en wordt geacht te zijn bij runderen een voorbehoedmiddel tegen klauwzeer en bij paarden tegen rotstraal. Het hoofdbestuur der »Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft aan het departement Winkel eene subsidie van f 200 toegestaan, ten behoeve der aldaar bestaande inrichting van ^Handenarbeid". Tot voorzitter van het »Neder!andsch Onder wijzersgenootschap" is door het hoofdbestuur ge kozen de heer G. Kappenburg Pz., hoofd eener openbare school te Amsterdam. De afdeeling armenkleeding der sociëteit nMomus" te Maastricht ontving Donderdag eene gift van f75 van H. M. de Koningin-Regentes, beschermvrouw der afdeeling. Wederom is bij den burgemeester te Dordrecht eene som van f 1000 ontvangen van een ver mogend ingezetene, om de armbesturen in staat te stelien eene uitdeeling van kleeding, dekking enz. te houden. Men meldt uit Winschoten In eene druk bezochte vergadering weiden da commissieleden benoemd, belast met de receding van het uitreiken van voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Van verschillende ingezetene* was ingekomen de som van f390. Besloten werd boterhammen met melk te verstrekken mochten de gelden echter ruim toevloeien, dan zal men overgaan tot het uitdeelen van waim voedsel. Te Vucht wordt vanwege de sSt.-Vincentius- vereeniging" dagelijks aan 45 kinderen een warm middagmaal verstrekt. Drie Lordrechtsche heeren gingen Zondast naar het Bergsche veld om te vissollen. Onder de gevangen visch was onder andere een snoek dien zij om negen uur hadden gevangen, 's Namiddag te twee uur, toen zij thuis kwamen, sneden gij den snoek open, toen er tot aller verbazing tweg levende baarzen inzaten. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Heukelom ds. W. G. van Doorne, te St.-Michielsgestel en Schijndel te Goedereede de beer C. Waardenburg, cand. te Oud-Beierland. 1 s d a n k tvoor Leeg- en Ifoogket k en voor Nieuw-Stadskanaal door den heer M. Hefting, cand. te Nieuwolda. Bij den secretaris der algemeene syno le is vanwege II, M. de Koningin-Regentes ingekomen eene som van f2000 en een bedrag van f750, namens ÏI. M. de Koningin geschonken ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen en het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. KerltclCt.) De heer Mathieu van Delden, fabrikant te Gronau, heeft aldaar een stuk grond gekocht om er voor eigen rekening een protestantsche kerk te bouwen. Schiedam, 13 Januari. Rogge en «erst zonder handel. Moutwijn s noteering der makelaars f 7>/t. Jenever: Amsterd. proef fll!A; per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting Spoellng.-f 1.50,11 dezer f 1.40 per ketel. Leiden, 12 Januari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: stieren f— a130 vette ossen en koeien f116 a 261, of 54 a 72 e. per kilo, 58 vare dito f82 a 180, gras kalveren f a 62 vette dito f40 a 91, of 65 a 95 c. per kilo, 24 nuchtere dito f5.a 12.415 vette schapen f17.a 34.50, of 35 a 40 c. per kilo, 95 weide dito f 11.a 20.lammeren fa y 40 magere varkens f45 a 33, 70 biggen f6.— a 12.112 kalf- en melkkoeien f102 a 250, paarden fa veulens fa Amsterdam, 13 Januari. Rogge op levering lusteloos per Maart f112 111; per Mei f 111. Tielerwaard 12 Januari. De booihande! is op 't oogenblik van weinig beteekenis, de voorraad is met groot en wordt vastgehouden voor eigen behoefte in stroo ging meer om, groote partijen werden de laatste dagen tegen hoogen prijs opgekocht. Men besteedt voor le qual. hooi f30 a 31, mindere soort tot f27 en voor stroo tot f 14 per 500 KG,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7