Donderdag 18 Januari. /V". 1894. N°. 8448. Achtenveertigste Jaarsrang. Buiten 1 andsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitKizonderd Dinsdag, UITGEVER? J. ODÉ. inbegrip van eene Courant1.10. DENEMAEKEN. i Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers I) C 1 T S (1 II L A 5 1), Gisteren werd de zitting van het Pruisische Huis van afgevaardigden met een koninklijke troonrede geopend. Daarin wordt allereerst gewezen op de steeds toenemende tekorten op de verschil lende begrootingen, waardoor moeilijkheden ontstaan, lien en ander is het gevolg van de steeds klimmende eischen, door het rijk ge steld aan de verschillende staten. Slechts door eene nieuwe ordening der financieele verhoudingen tot het rijk en eene behoorlijke vermeerdering van eigen inkomsten kan hieiin verbetering komen. Het is dus gaat de troonrede voort de taak der regeering, te zorgen voor de voortdurende welvaart van den landbouw, opdat de druk der slechte tijden minder worde gevoeld. Ook is eene betere regeling der rechts verhoudingen bij het landbezit wensehelijk. Hiertoe heeft de regeering de medewerking noodig vfja verschillende elementen, epdat bereikt worde wat zij zich voorsteltverbete ring van het kredietwezen en beperking van het misbruik, dat de landbezitter zich boven matig in schulden steekt. Met het oog op een en ander zal een ontwerp worden ingediend tot oprichting van Kamers van landbouw. De troonrede eindigt als volgt sBij de toenemende scherpte van den strijd tussehen meeningen en belangen is het zaak het tussehen de tegenstrijdige elementen tot een vergelijk te doen komen, in oprecht streven naar het groote doelhet welzijn des "Vaderlands. Op dit werk geve God zijn zegen en doe het slagen Ia het bekende geding wegens beleediging van rijkskanselier Von Caprivi, ingesteld te gen Max Harden van de Zukunft, is laatst genoemde nu tot 600 mark boete veroordeeld. De eisch, weet men, was zeven maanden ge vangenisstraf. De rechtbank erkende, dat de geïncrimeerde artikelen, schoon overigens van eene ernstige levensbeschouwing getuigende, tevens blijk gaven van eene strafbare min achting jegens den rijkskanselier". Het Poolsche blad Dziennïk Poznanski verueemt uit Breslau dat de studie der Pool sche taal in het programma van het semina rium aldaar is opgenomen. Zoowel in Oosten rijk als in Duitschland wordt dit door de Poolsche bladen als een feit van beteekenis beschouwd, aanduidende dat de houding der Duitsche regeering tegenover het Poolsche deel van Pruisen geheel gewijzigd is. F E A N K E IJ K. Nadat de Kamer gisteren alle artikelen van het conversie-ontwerp aangenomen had, hechtte zij ook, ondanks het verzet van den rapporteur, haar zegel aan een aanvullings artikel, voorgesteld door Jaurès en strekkende om de besparing, welke de conversie zal op- f 1.85. - 2.50. - 0.10. ÏT UK AP: B9TERkTR,UT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met Iedere gewone regel meer. 0.10. Driema.vi, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. leveren, ten goede te doen komen aan de bezitters van ongebouwde eigendommen die zeiven hunne gronden bebouwen. De minister van financiën, Burdeau, stelde naar aanleiding hiervan de Kabinetsquaestie. Perier verzocht de Kamer, alle aanvullings- voorstellen achterwege te latenanders zou de regeering de veiantwoordelijkheid niet kunnen aanvaarden. Jaurès kwam in verzet tegen deze minis- terieele verklaring. De zitting begon een onstuimig aanzien te krijgen. Ten slotte werd bij de stemming over het geheele ontwerp het voorstel-Jaurès verwor pen met 306 tegen 206 stemmen. Groussier stelde daarop een ander aan vullingsartikel voor, doch ook dit werd ver worpen, en daarna keurde de vergadering het legeeringsvoorstel goed met 495 'eaen éene stem. Terwijl in Engeland de openbare meening zich sterker dan ooit in den laatsten tijd bezighoudt met de vraag, of de oorlogsvloot wel in voldoenden staat verkeert, heeft dr. Clémenceau in de Justice- opzienwekkende onthullingen gedaan, op officieele gegevens gegrond, betreffende de gebreken in de admi nistratie der Fransche marine. Het schijnt dat er in het bijzonder te Toulon knoeierijen- gepleegd zijn in de arsenalen en depots. De regeering zal ongetwijfeld over deze aange legenheid worden geïnterpelleerd. Vaiilant heeft door tusschenkomst van zijn advocaat, van verscheidene personen het aanbod ontvangen, zijn dochtertje Sidonie op te voeden. Hij heeft dat van zijn vriend Haytz, een schrijnwerker van beroep, aange nomen, maar tevens verklaard de edelmoedig heid der hertogin d'TJzès op prijs te stellen en eene ondersteuning, r.u of later door deze aan zijn dochter te geven, gaarne te aan vaarden. Uit Kopenhagen wordt aan de Pol. Corr. geschreven, dat in geheel Denemarken veel sensatie is verwekt door een redevoering in een arbeidetsbond door den minister van oor log Bahnson over de neutraliteit van Dene marken gehouden. In strijd met alle verkla ringen der regeering, bestreed de minister de wenschelijkheid dat Penemarken neutraal zou blijven bij een Europeesehen oorlog. ZWEDEN. De directie der staatsspoorwegen is voor nemens van den zoogenaamden westkust spoorweg HelsingborgGöteborg eenen staats spoorweg te makendeze lijn is voor het internationale handelsverkeer van groot, steeds toenemend belang. OOSTENEIJK. Elf liberale leden van de Hongaarsche Tweede Kamer hebben verklaard dat zij tegen de kerkelijke wetten en de huwelijkswet zullen stemmenomdat zij daarvan geen vrede verwachten. Men beweert dat nogeenige afgevaardigden het voorbeeld der 11, waar over de graven Batthyany en Szeclienyi en andere edellieden zijn, zullen volgen, in 't geheel hoogstens 18. Een liberaal priester nam ontslag als afgevaardigde. De liberale partij is 235 man sterk, de clericale en radicale partijen te zamen 160. Het proces tegen het C/.echisch geheim ge nootschap lOmladina" is Maandag te Praag begonnen. Niet minder dan 77 leden daarvan worden vervolgd en ruim honderd getuigen zijn gedagvaard, zoodat het lang duren kan. Daar het geding gevoerd wordt met ge sloten deuren, zal omtrent de verhandelingen waarschijnlijk niet meer bekend woidendan wat de overheid oorbaar en wenschelijk acht. De eerste zitting was al dadelijk zeer on stuimig. De beschuldigden en hunne verdedi gers kwamen op tegen het verbod van open- basrheid. Het talrijk publiek, dat buiten de deur stond opgehoopt, kon de beschuldigden it-.Ktms hooren roepen: ilk stuf van hon ger! Men behandelt ons als in TurkijeDe zitting moest herhaaldelijk geschorst worden. ITALIË. Bij de onlusten te Carrara heeft men ook de telephoonverbinding afgesneden en getracht, een naar Avenza vertrekkenden trein te doen ontsporen. Een wachtmeester der be reden gendarmerie is aan de Maandag bekomen verwondingen overleden. Er worden tal van personen in hechtenis genomen. De oproerlingen hebben zich naar het gebergte teruggetrokken, zoodra de ge wapende macht versterking ontving. Maandag zou te Livorno een algemeene werkstaking uitbreken, als protest tegen de maatregelen op Sicilië. In alle fabrieken en werkplaatsen gaat de arbeid echter als naar gewoonte voort; toch zijn tal van winkels gesloten en worden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Een bom met aangestoken lont is door een voorbijganger gevonden voor het gebouw der monarchistische vereeniging maar kon intijds onschadelijk worden gemaakt. Uit Cat rara wordt van gisteren gemeld: Bij Torano zijn de troepen slaags geweest met zeshonderd werkstakersacht van dezen werden gedood, verschillende gewond. Geen enkel soldaat is er gedood. In de stad is groote ontsteltenis. De troepen hebben de straten afgezet. SPANJE, Het gezantschap dat zich, met maarschalk Campos aan liet hoofd, naar Marokko moet begeven om daar met den sultan te onder handelen, schijnt geen voorspoedige leis te zullen hebben. Dezer dagen werd bericht dat de weg door bandieten zeer onveilig gemaakt wordt, en iiu komt weer van dr. Ovilo, een Spaansch geneesheer die naar Marokko ge zonden was om als wegbereider dienst te doen, de tijding dat op tal van plaatsen de rivieren buiten haar oevers getreden zijnen de wegen onbegaanbaar maken. Bij het onderzoek van de anarchisten-zaak te Barcelona is gebleken dat dezen een aan val en plundering der stad, evenals in 1892 te Xeres, voorbereidden. Het plan werd echter op het laatste oogenbiik uitgesteld, omdat de meesten twijfelden aan den goeden uitslag. S E E Y I E. De vorming van een coalitie-ministerie stuit op groote moeilijkheden. In de radicale partij heerscht ernstige verdeeldheid, daar verscheidene gioepen zich beijveren om de eenheid der partij te verbreken. AMERIKA. Het Huis van vertegenwoordigers te Was hington heeft Maandag het nieuwe ontwerp- tarief voor de eerste maal gelezen en ging daarna over tot de artikelsgewijze behandeling. De New-York Herald ontving een depêche uit Montevideo, meldende, dat de opstande lingen van Rio grande do Sul zich meester hebben gemaakt van Sau-Juan Baptiste. Ilaras heeft het bericht ontvangen dat het manifest van admiiaal Saldanha da Gama in Brazilië een zeer slechten indruk heeft gemaakt. De regeering en het congres van Mines Geraes, den grootsten staat der Bra- ziliaansche unie, hebben zich reeds afkeurend uitgelaten over het manifest waarin de ad miraal den opstand verheerlijkt en het herstel van het keizerrijk in het vooruitzicht gesteld had. De Senaat van Mines heeft nu een voorstel aangenomen van den heer Senna, strekkende om een buitengewoon krediet van 4000 conto's (omstreeks 5 millioen gulden) ter beschikking te stelle» van den voorzitter, teneinde de orde en de repnblikeinsche instellingen te handhaven. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat te Rosario 20 anarchisten in hechtenis genomen zijn, die een samenzwering hadden gesmeed met doel, den Olympia-schouwburg in dé lucht te doen springen. Uit Rio Janeiro komt bericht, dat de Aqui- daban voor hei tolkantoor ligt en aanstalten maakt troepen aan land te zetten. Admiraal De Mello is niet meer aan boord van de Aquidaban, maar wordt verpleegd op de Bepublica. Ilij lijdt aan zware koortsen. Bij decreet van president Peixoto is admiraal Saldanha da Gama tot landverrader verklaard. De opstandelingen van Rio Giande ver brandden "Vilates en brachten de gevange nen om. die bij het hieraan vootafgegaan gevecht hun in handen waren gevallen. De Times verneemt uit Rio de Janeiro, dat die van Peixoto getracht hebben, maar vergeefs, het eiland Boquetati te heroveren Da Gama vprk laait, dat hij nog tot het einde der maand voldoende levensmiddelen en krijgsbehoeften heeft.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1