Bmnenlandsclie Berichten. Die van De Mello zijn voornemens Santos aan te tasten, maar lijden gebrek aan wape- j rsea en krijgsbehoeften. De terugkeer van het pantserschip Aq_uidaban voor Rio de Janei ro het schip sloeg zich gemakkelijk door den haveningang heen en leed van het he vige tortenvuur weinig sclmde, slechts enkele manschappen werden gewond heeft onder de opstandelingen nieuwe geestdrift gewekt. J Offlcïeele Berichten. Bij kon. besluit is aan V. V. R. C. R. baron van Heemstra, met 1 Februari, op zijn ver- zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Brielle. SCHIEDAM, 17 Januari 1894. j Aan den hoog; eer sar dr. F. J. L. Kraemer, j te Utrecht, wordt gedurende een jaar opge- I dragen het geven van onderwijs in de oude j geschiedenis aan Koningin AVilhelmina. Met dit onderricht zal spoedig begonnen worden, j Gisteren is de commissie van rapporteurs i over bet bij de Tweede Kamer aanhangige wetsvoorstelHartogh, voor de herziening van de burgerlijke rechtsvordering, vergaderd geweest. De vragen, in verband met eene herziening der wet op het armbestuur, door den minis ter van binnenlandscbe zaken tot de gemeen tebesturen gericht, luiden lo. 11 oo stolt uw burgerlijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisgezinnen, die zich om onderstand aanmelden 2o, Welke is de verbonding van de betaling ia geld tot die in natura? 3o. Wat is het maximum van hetgeen in «we gemeente in den vege! aan éen gezin per week aan bedeeling wordt verstrekt 4o. Wordt na verstrekking van bedeeling eemg toezicht gehouden op de bedoelde gezin nen, en, zoo ja, op welke wijze 5o. Wordt door het burgerlijk armbestuur ook. betaling verstrekt aan personen, of aan gezinnen, dio, ofschoon onvoldoende, reeds door kerkelijke of particuliere instellingen van welda digheid worden bedeeld 6o. Bestaat er in uwe gemeente eene geor ganiseerde samenwerking tusschen de burgerlijke, kerkelijke en particulieie armenzorg! Zoo ja, op welke wijze 7o. Woidt hierdoor het burgerlijk armbe stuur bekend gemaakt met den toestand en de verzorging v«n alle of van de meeste bedeel den 8o. Worden bij de verstrekking van subsi dies in uwe gemeente overeenkomstig art. 59 der armenwet voorwaarden gesteld? Zoo ja, welke De Staatscourant van 16 dezer bevat een staat van militaire nalatenschappen, afkom stig van onderofficieren en verdere manschap pen der landmacht in Ned. Indië, onder het Beheer der weeskamers daar te lande geko men, en die zuiver, na aftrek van de kosten en loonen, bedragen f250 en minder, en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. De uitkeering van eene nalatenschap en van de daartoe behoorende familiepapieren zal, wanneer sedert het openvallen geen drie jaren zijn verloopen, niet eerder kunnen geschieden dan nadat van het Indisch be stuur bericht is ontvangen, dat zich verder geen schuldeischers bij de betrokken wees kamers hebben aangemeld en het departement van koloniën tot uitbetaling van het saldo kan overgaan. Volgens den Haagschen correspondent van de Nieuwe Gr. Crt. zou de regeering onmid dellijk na de begrootingscampagne in de Eerste Kamer wijzigingen op de kieswet in dienen, die, naar hetgeen hij vroeger al ver nam en nader hoorde bevestigen, vernamelijk Bestaan zullen in een meer afdoende regeling van de inschrijving in de bevolkingsregisters als waarborg van continuïteit van woning, naast 't laten vervallen van de schrijfproef en naast de opheffing van 't verlies van kies recht bij wanbetaling van bela«ting. y> Verder" zegt hij «zullen de regee- ringsconcessies niet gaan. Toch zullen door een wijziging van redactie, zegt men, de grondwettige bezwaren worden ondervangen; de splitsing der kenteekenen lan geschikt heid en maat^chappelijken welstand zal wor den opgeheven en alzoo in leeftijd, niet be doeling, inschrijving in de bevolkingsregisters zoowel liet een als het andere worden ge zocht." De influenza, die eenige jaren geleden zoo veie slachtoffers heeft gemaakt, heeft zich in de laatste maanden in een deel van Europa weder met hevigheid vertoond en uu ook ia ons land weder velen aangetast, in menig geval in zeer kwaadaardigen vorm. Een geneeskundige, wien wij vroegen of er ook voorbehoedmiddelen zijnantwoordde ons ongeveer liet volgende «Influenza is een infectie-ziekte. De ziekte kiemen verspreiden ziel) zóo snel, dat het hoogst moeilijk is zich daarvoor in acht te nemen. Bovendien gaat menigeen, die in lichte mate is aangetast, toch uit, en kan iemand die de ziekte reeds «onder de leden" heeft, anderen aansteken nog voordat hij zich ziek gevoelt, evenals dat bij mazelen het geval is. «Dit belet intusschen niet dat men zooveel mogelijk op zijn hoede kan zijn, o. a. door het bezoeken en in aanraking komen met inlluenzalijders te vermijden. Do beste raad zal verder wel zijn, dat wie zich onwel ge voelt niet drale met het inroepen van ge neeskundige hulp en dat men zich in elk geval meer ontzie dan men gewoonlijk pleegt te doen. Het uitkoken en ontsmetten van gebruikte zakdoeken is mede aan te bevelen." Ilbl Nadar bericht men aan het N. v. d. D. om trent de gevangenneming van den burgemees ter van Engelen, den heer A. H. P. de B-, dat hij beschuldigd wordt zich in het laojat van 1891 en het begin van 1892 f250, in den loop van 1893 f300, en in het laatst van 1893 en het begin van dit jaar nog maals f 300 te hebben toegeëigend, welke gelden hem zouden verstrekt zijn, om uitge keerd te worden aan de algemeene armen dier gemeente. Ook de burgemeester van Dordrecht heeft geweigerd verlof te geven tot opvoering van liet sensatiedrama «De geheimen van de Weesinrichting Meerbosch of de ontmaskerde Weesvader". Maandagmiddag halftwee had de wissel- wachter te Dordrecht de slagboomen voor een in aantocht zijnden trein reeds halt ge sloten, toen eenige wandelaars zich nog over de rails waagden. Toen zij midden op de rails waren, naderde juist een losse locomo tief. De wisselwachler sloot af en het publiek zat tusschen de slagboomen gevangen. Op het vreeselijk geschreeuw gelukte het den machi nist, door krachtig remmen, nog eenige me ters vóór het volk de locomotief te doen stilhouden, waardoor groote onheilen werden voorkomen. Gedurende het jaar 1893 werden o. a. be zocht het rijksmuseum te Amsterdam door 249 348 personenhet kon, kabinet van schil derijen te 's-Hage door 34,151het rijks museum van oudheden te Leiden door 6017; de historische zaal in het Prinsenhof te Delft door 7501; de gevangenpoort te's-Hage door 27,925, en de ruïne van Brederode door 11,800 personen. Van eene nieuwe, niet zonder menschen- kennis gevonden, oplichterij wordt melding gemaakt. Bij families te Amsterdam werd dooreen man *s morgens een ruikertje bezorgd «voor de oudste juffer"de bezorger vroeg, of er nog iets te zeggen was, en ontvÏDg dan ge woonlijk een fooi. Werd er naar den afzender van het bloemgeschenk gevraagd, dan heette het: dat het kwam van een knap jongheer"; meer wist de bezorger ook niet. Als een flinke fooi uitbleef, kwam de bren ger eenigen tijd later meededen,-dat het rui kertje verkeerd bezorgd was, en nam hjj 't weer mede, om er elders zijn geluk mee te beproeven. In de vorige week zijn op vier verschil lende gedeelten van Amsterdam man en vrouw zeer kort na elkander overleden, in een geval slechts óen uur na elkaar. Het waren allen oude menschen. Te Heerenveen zakten Zondagmorgen twee kinderen van N. Smeer, oud 6 en S jaar, op een gevaarlijke en diepe plaats door de Heerensloot. In een oogenblik waren vele menschen bijeen, doch geen waagde bet te redden. Wel werden touwen, planken en schippersboomen gebruikt, doch daarmede waren de kinderen niet dadelijk gered. Ilormne Wapstra echter waagde het op het ijs te gaan en zoo dicht mogelijk de kinderen te naderen, doch het ijs knapte onder zijne voeten weg en hij daalde naar de diepte. Men wierp hem een touw toe, dat hij greep, en sleepte hem naar den wal. Met het touw om het midden waagde hij het nogmaals en had het geluk éen kind te vatten en levend naar den wal te brengen. Het andere kind werd door anderen, die eeD haak van een schippersboom in de kleederen konden slaan, naar den wal gesleurd. Allen, die het tooneel aanschouwden, prezen de kloeke daad van den redder. Te Gorredijk heeft dezer dagen eene brutale poging tot oplichting plaats gehad. In het. begin van het vorige jaar nam een zekere S. dienst bij liet Indische leger. Bij zijn vertrek liet hij f80 op de spaarbank staan. In de vorige week nu ontving dö> directeur van het postkantoor een schrijven van S., waarin deze hem verzocht, het geld los te maken en hem toe te zenden. Thans echter bleek het, dat de genoemde som niet op de rijkspostspaarbank, maar op de spaarbank van het departement der maatschappij tot nut van 't algemeen stond. Natuurlijk vermoedde de directeur thans met eenen bedrieger te doen te hebben, en bij onderzoek ontdekte men dan ook, dat de met den naam van S. onderteekende brief, met een geheel andere hand dan de zijne was geschreven. De zaak is in handen der justitie. Te p kkum zaten op den laatsten markt dag eenige personen in eene herberg om de kachel, toen een hunner een briefje op den grond ontdekte, hetwelk oogenschijnlijk een muntbiljet was van 50 gld., doch waarvan het rondzittend gezelschap eenstemmig ver klaarde, dat het valsch moest zijn. Daarop werd het in de kachel geworpen. Eenige oogenblikken later trad een koopman uit Kol werd, die een pookje te voren de tapperij had verlaten, weder binnen en vroeg of men daar ook gevonden had een muntbiljet van 50 gld. hetwelk hij had verloren. Natuurlijk maakte dat sensatie I Terwijl nu de koopman beweert, dat men zijn briefje van 50 gld. heeft gevonden en verbrand, blijft de persoon, die het in de kachel heeft geworpen, beweren, dat het valsch was. In het oosten van Friesland zijn de spreeu wen reeds aangekomen. De zaak der Dinxperlosche Israëlietische •weezen is thans tot een bevredigend einde gebracht. De heeren I. Jacobs en M. van Gelder te Arnhem, beiden kinderloos, hebben de kinderen tot zich genomen om hen op te voeden in het geloof hunner vaderen. De influenza heerschte te Kampen zoo sterk, dat sommige gezinnen geheel zijn aangetast De postdirecteur en zijn vrouw stierven acht dagen na elkander aan die ziekte. De armen school rnoest gesloten worden door gebrek aan personeel en nog altijd hebben de beide hoogste klassen vacantie. Ten aanzien van het verbod van de opvoe ring van de «Weesinrichting Meerboscli" te Utrecht, deelt de heer C. de la M.ir in het U. D. mede, dat hem te Rotterdam door den hoofdcommissaris te Utrecht onmiddellijke toezending van het manuscript van liet stuk ter lezing gevraagd werd. Hij kon er niet aan voldoen, omdat hij 't eiken avond noodi» O had, doch bood aan, 't Zondagmorgen zelf te komen overhandigen. Tot antwoord werd hem per telegraaf bericht dat de burgemeester de opvoering verbood. In het «Gebouw voor Kunsten en Weten schappen" te Utrecht werd Zondag j.[. een bijeenkomst van commiezen der posterijen gehouden, waarin werd opgericht een broe derschap dier ambtenaren, ter bevorderingen instandhouding der collegialiteit en ter behar tiging van gemeenschappelijke belangen. In art. 1 is uitgedrukt«De Broederschap, waarvan de zetel gevestigd is te Utrecht, heeft ten doel de bevordering van een kameraadschappelijken geest en de bevor dering van korps- en dienstbelangen. »Zij tracht dat doel te bereiken door het houden van algemene bijeenkomsten, door het bespreken en overwegen van geuoemde belangen, en die op gepaste wijze voor te staan". Uit verschillende deelen van het land waren 61 commiezen opgekomen, terwijl 75 perso nen, door het zenden hunner naamkaartjes, van hun sympathie hadden blijk gegeven. Van de inspecteurs uit Breda en Zwolle waren mede brieven van belangstelling ingekomen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren: P. Keg, commies 'le kl.'s-Bosch, B. Meilink, commies 3e kl. te Hoornjhr. A. E. van Foreest, commies 3e kl. te Amster dam, R. L. Houwink, commses 2e kl. te Utrecht, W. Huisman, commies 3e kl. te Almelo. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. Aan een gezelliger) feestdisch in het hotel «Bellevue" werd door 54 personen deelgeno men. U. D.) Een man te Benschop, die onlangs door zijne kat in de hand werd gebeten, is aan de gevolgen van dien beet overladen. Zondagnamiddag omstreeks vijf uur loste een werkman te Breda a bout portant een pistoolschot op een lieer en een juffrouw, die hem in de Veemarktstraat voorbijgingen. Naar men zei, was er wraakzucht in het spel. De personen op wie het gemunt was, bleven, gelukkig, ongedeerd. Door de ijlings toegeschoten politie werd de dader, die de revolver juist gekocht had, in hechtenis genomen. Donderdag j.l. bood een net gekleed, on bekend persoon ten kantore van het agent schap der Geldersche Credietvereeniging te Maastricht een cheque aan, ten bedrage van f2600 en afgegeven door de Zuid-Holland- sche Credietvereeniging te's-Gravenhage, ter incasseering. Men deelde hem echter mede, dat er geen adviesbrief was ingekomen, wat hem zeer leed deed, daar hij het geld noodig had. Hij zou echter den volgenden dag terug komen. Inderdaad kwam hij terug en er was toen een adviesbrief ontvangen. Het bedrag van de cheque werd hem nu uitbetaald en daarvan aan de Zuid-Holiandsche Crediet vereeniging mededeeling gedaan. Deze wist echter van eene cheque noch van een advies brief iets af, zoodat beide valsch waren.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2